aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Vytvorenie otvoru v klenbe
-
Vytvorenie otvoru v klenbe
Posted by admin_obnova on 10. februára 2008 at 21:34Je na Slovensku pripadne Morave niekto, kdo dokaze v klenbe vytvorit schodiskovy otvor? Jedna sa o dom z polovice 19 storocia, stavebny material plna palena tehla.
Dakujem
Juraj
shamman odpovedal 16 years, 10 months ago 7 Členovia · 17 odpovede/odpovedí -
17 odpovede/odpovedí
-
Je na Slovensku pripadne Morave niekto, kdo dokaze v klenbe vytvorit schodiskovy otvor? Jedna sa o dom z polovice 19 storocia, stavebny material plna palena tehla.
Dakujem
Juraj
Juro… Musis ale popisat viac o tom preco chces otvor vytvorit. Nie je ina moznost viest schodisko? Teoreticky je to mozne. My prave riesime obdobny problem. Musime rozobrat cast klenby a nasledne ju doplnit bez toho aby nam dalsia cast spadla.
Ozvy sa mi bud cez SS Sukromnu spravu alebo na 0907344743. Pred tym mi vsak popis situaciu a pripadne posli fotografie tu do fora.
-
Je na Slovensku pripadne Morave niekto, kdo dokaze v klenbe vytvorit schodiskovy otvor? Jedna sa o dom z polovice 19 storocia, stavebny material plna palena tehla.
Dakujem
Juraj
Juro… Musis ale popisat viac o tom preco chces otvor vytvorit. Nie je ina moznost viest schodisko? Teoreticky je to mozne. My prave riesime obdobny problem. Musime rozobrat cast klenby a nasledne ju doplnit bez toho aby nam dalsia cast spadla.
Ozvy sa mi bud cez SS Sukromnu spravu alebo na 0907344743. Pred tym mi vsak popis situaciu a pripadne posli fotografie tu do fora.
presne ako Harp napísal, podľa tvojho popisu je ťažké povedať čo presne chceš robiť…
samozrejme to je možné, ide však o pomerne náročnú vec, pretože klenba ako konštrukcia prenáša svoju váhu a váhu konštrukcií v šikmom rozdělení cez celú svoju klenbu od vrcholu až po patu…
preto je doležité pri rozoberaní ju podoprieť, zaprieť zostávajúce časti a po ukončení ztužiť…
pošli ďalší popis budem sa tešiť… -
Suhlasim s tomboyom az na to ze pokial sa klenba kvalitne vyklinuje a domuruje nie je potrebne ju stuzovat (predpokladam ze tomboy mal na mysli vrstvu betonu a kari rohoze)
-
nemal som namysli priamo betonovú škrupinu ako takú, skorej to aby konštrukcia bola tuhá ako celkom… na to bohato stačí spomínané vyklínovanie, nie som zastáncom liatia betonu za každú cenu, to v žiadnom prípade…
-
Jedna sa o stary majer postaveny v polovici 19 storocia. Celkovy rozmer budovy je cca 50 x 14 m, budova ma 4 majitelov. Dvaja maju svoje casti zobytnene, my by sme radi zobytnili nasu (kupa, v sucasnosti sa tam nachadza stolarska dielna).
Nasa cast ma rozmery cca 15 x 14 m:
Hlavny vchod je od severozapadu, tu je pohlad z tejto strany na dom:
Hrubka vonkajsich murov 67 cm, pilierov 55×60 cm.Chceme zobytnit aj podkrovie (ako jedna bytova jednotka), schody formou pristavby sa nam moc nepacia, lebo:
1) doslo by k zasahu do vonkajsieho tvaru domu,
2) ak by som chcel schody pri vchode tak schodisko by viedlo po SZ studenej strane domu a bolo by studene
3) problem so vyskou vstupu, svetla vyska podkrovia, je to cca 2 mSamozrejme, vsetko ide vyriesit, ide vsak o to, ci by neslo schody dat dnu, dispozicne by to bolo vyhodnejsie.
Jeden otvor na povalu sa nachadza presne v strede dispozicie (zlty obdlznik na scheme), ma vsak rozmery len 100 x 80 cm, tu je foto:
Nie moc vhodna je aj jeho poloha presne v strede priestoru.Z hladiska dispozicie by bolo najvhodnejsie mat schodisko hned za vstupom, zaber klenby z tejto casti je tu:
Jedna sa o tu neomietnutu klenbu.Este prikladam dva zabery na ine casti interieru:
Do mesiaca by mala dielna opustit tieto priestory a potom musime zacat s dakymi pracami.
Dakujem za pomoc.
Juro
-
1) spravit otvor do klenby JE mozne (aj ked su statici, ktori budu radsej tvrdit opak, nez by si s tym palili prsty ;-) )
2) Kedze zvisle zatazenie vyvolava v CELEJ klenbe tlak, je potrebne zabezpecit prenos tlaku aj cez zonu, v ktorej sa vytvori otvor, obvykle tuhym(!!!) ocelovym, pripadne ŽB ramom. Taky otvor ako je na fotke nesposobi zrutenie klenby len preto, ze tlakova sila v snahe najst si nove cesty vytvori po jeho obvode sustavu klanbiciek, ktore ju pri troche stastia prenesu. Neskusat v pripade vacsich otvorov ;-)
3) klenba je NOSNA konstrukcia – na zasah do nosnej konstrukcie objektu potrebujete SP – k SP statiku ergo kladivko: nechajte to na statika.
k “zosilnovaniu” klenieb nadbetonovanim sa radsej nevyjadrujem…ale bol by som v tejto veci velmi opatrny, vacsinou moze len uskodit.
HOWGH!
-
Nuz a som zasej na zaciatku: Najde sa statik, ktory to zvladne? Doteraz som sa stretol len s odpovedou: To ja neviem.
Juro
-
K predchadzajucemu mojmu prispevku – myslel som tym odpovede stvbarov, ktorych som oslovil. Prve ine (pozitivnejsie) odpovede som dostal az tu. Snad som dakoho neurazil … :wink:
-
Nuž, nájsť by sa aj našiel…iná vec je, či si taký nájde čas aby sa venoval Vašej klenbe…žiaľ, v projekcii je teraz podstatne viac roboty než kapacít, aspoň v okruhu projektantov, ktorých poznám ja.
Hm, chcel som napísať, že pri ovládaní učiva matematiky a fyziky na úrovni ZŠ si to vie v zásade každý zrátať sám, ale žena mi vynadala že mi šibe, takže ako by som nič nepovedal ;-)
Ale ono to skutočne nie je až také zložité :D
-
Nuz Martin a som znova na zaciatku – klasicka odpoved stavbara alebo architekta – urcite to ide, ale ja s tym nechcem nic mat, resp. nemam cas. Robia sa velke zakazky a do rodinnych domov a nie to este dacoho takehoto sa nikomu nechce.
K tej fyzike – je pekne ze to je take lahke, len informacii o klenbach sa moc najst neda. Dalej, jedna vec je teoria, druha prax. Obavam sa, ze menit/stavat klenbu na zaklade teoretickych znalosti by nebolo prave vhodne.
Juro
-
Skor by som povedal ze ten kto tuto klenbu konstruoval, resp prerazal otvor myslel na statiku (co je nezvycajne) a urobil tam aky taky naznak malych klenieb.
Co sa tyka statika, ano ten to vypocitat vie. Ale najst statika neznamena este to ze ste vyhrali. Otvor do klenby urobi/navrhne ktokolvek, za pouzitia ocele a betonu. Vtedy klenba prestava mat zmysel a celu vahu moze kludne niest klenba nova – zelezebetonova.
V tychto dnoch riesime ovela tazsi problem sanacie zdeformovanej klenby a k nej prlahlej obvodovej steny atd. Toto by pre nas nebol problem, ale zalezi na tom kde sa vasa usadlost nachadza a dokedy by ste chceli onu zakazku realizovat.
-
Majer sa nachadza v centre Beluse, co je obec nedaleko Puchova, teda na strednom povazi. Potreboval by som to dakedy tento rok, najlepsie na jar alebo zaciatkom leta.
-
Juro a Harp teraz riešia presne opačné problémy:
Harp ide uzavrieť otvor v klenbe, ktorý v minulosti urobili pre novšie schodisko, bez náležitého zabezpečenia stability zostávajúcej časti klenby, čím došlo k jej deformácii.
Juro potrebuje urobiť otvor v klenbe pre nové schodisko.Kým som sa pribral k tejto reakcii, čiastočne ma predbehol Martin. Takže sa pridávam: otvor v klenbe sa urobiť dá, ale jeho obvod treba vystužiť „obručou“, napríklad vyklenutou, železobetónovým, oceľovým, alebo aj dreveným rámom.
Na „normálne“, dvojramenné schodisko, ktoré bude prekonávať výškový rozdiel cca 3 metre, potrebujete v strope (v klenbe) otvor s rozmermi asi 200 x 330/350 cm. Približne také rozmery majú klenbové polia v strednom trakte budovy. Ak by ste dali schodisko tam, musíte odstrániť jedno celé klenbové pole. Ak dáte schodisko k niektorej obvodovej stene, musíte odstrániť asi polovicu plochy klenby v jednom poli. V tom prípade by som nebral zo stredu, lebo to by z klenby zostali len také dva „franforce“, ale radšej pri niektorom okraji. Zostávajúcu polovicu klenby by som stabilizoval novým nosníkom vo vrchole, ktorý by bol uchytený do dvoch protiľahlých medziklenbových oblúkových pásov.
Vo všeobecnosti, zo statického aj realizačného hľadiska je najjednoduchšie urobiť otvor vo vrchole klenby, kde pôsobia najmenšie sily. Výhodný je kruhový tvar, ale závisí od materiálového riešenia „obruče“.
Preto mám ešte jeden nápad: urobiť čo najužšie točité schodisko, ktoré by prechádzalo kruhovým otvorom v strede niektorého väčšieho klenbového poľa. Príležitostné prenášanie veľkých predmetov, napr. sťahovanie nábytku, by sa riešilo kladkou zvonka.
-
Co sa tyka statika, ano ten to vypocitat vie. Ale najst statika neznamena este to ze ste vyhrali. Otvor do klenby urobi/navrhne ktokolvek, za pouzitia ocele a betonu. Vtedy klenba prestava mat zmysel a celu vahu moze kludne niest klenba nova – zelezebetonova.
Harp, hadam by si ma nepodozrieval so zalievania klenieb betonom, k tomu som sa myslim dostatocne vyjadril ;-) Resp, mam podozrenie, ze si nepochopil pointu riesenia, ktore som uviedol: po OBVODE otvoru vytvorit tuhy ram – vychadza to z logiky statickeho posobenia klenby, a velmi inak to spravit nejde. A potom nan nie je hanba pouzit ocel alebo dokonca ZB, podla velkosti sil aj rozmerov otvoru. Je to najlogickejšie riešenie, i keď nie je, ani nemôže byť tradičné.
Nerád by som tu rozoberal, čo niektorí statici robia, a iní nie. Každý projektant by mal hľadať čo nejefektívnejšie riešenie, a ak je pôvodná konštrukcia schopná podieľať sa na prenose zaťaženia, je dobré to využiť. Môj bývalý šéf hovorí, že spraviť z konštrukcie ktorá fungovala 100 rokov stratené debnenie je barbarstvo. Ale o barbarov pravda nie je núdza ;-)
Mimochodom, neviem, ako si si to predstavoval s tou “novou ŽB klenbou”…? Tá by totiž žiadnym spôsobom neriešila otázku otvoru v klenbe pôvodnej, takže tej by nič nebránilo v tom, aby spadla, a ostal by LEN betón nad ňou. Hovorím to len pre to, že už sa to na Slovensku raz stalo ;-) Takže dúfam, že už by nikto nič podobné nenaprojektoval…
-
Palo to odhadol presne. Rozmer krajneho klenboveho pola (tam kde je vchod, 4. obrazok vyssie) je 4,4 x 3,8 m, stredneho pola 2,1 x 3.8 m (3. obrazok so sucasnym malym otvorom, myslim si ze by nebolo zle uzavriet ho).
Z dispozicneho hladiska je schodisko najvyhodnejsie umiestnit na okraji krajneho klenbovom pola (vstupneho) ako popisuje Palo.
Tocite schodisko v strede (aj o tom sme uvazovali) sa nam moc nepozdava, lebo aj male schodisko v strede obmedzi zmysluplne vyuzitie miestnosti a nie je moc vhodne pre nase male deti.
Inspiraciu som bral napr. z knihy “Tajomstva stiavnickych domov” (Adrea Niznanska a Iveta Chovancova), Dom na namesti, str. 58 – 59, resp. “Detail Banska Stiavnica a jej skryta krasa”, rovnake autorky, str. 9.
V sucasnosti potrebujeme pre vypracovanie projektu vediet, kde je mozne schodisko umiestnit (teda vytvorit otvor) a ci na Slovensku najdeme niekoho, kto nam vytvorenie toho otvoru zrealizuje, resp. pomoze zrealizovat. Kedze sme tento objekt kupili dobrovolne tak nam ide aj o zachovanie tych klenieb a nechceme tam bezhlavo liat beton.
Log in to reply.