aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › Zahájenie činnosti Hudobnej a umeleckej akadémie v BŠ
Tagged: cat_vseobecne
-
Zahájenie činnosti Hudobnej a umeleckej akadémie v BŠ
Posted by harp on 1. februára 2009 at 20:16Dovoľujeme si Vás pozvať na slávnostné zahájenie činnosti HUAJA – BŠ, s.r.o. zameranej na prevádzkovanie Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta Banská Štiavnica 5. február 2009, 15.00
Botanická 2, Banská ŠtiavnicaAdam Marec – gitara
Pavel Sasín – obrazy
Viktor Remeň – fotografieTešíme sa na Vašu účasť
Mag. Josef Schmid
Prof. PhDr. Zuzana Martináková, PhD.harp odpovedal 15 years, 11 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď -
1 Odpoveď
-
Vážené dámy a páni, milí priatelia,
dovoľte nám v prvom rade poďakovať sa Vám za prijatie našej myšlienky založiť, viesť a rozvíjať školskú inštitúciu s názvom Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta Banská Štiavnica vo Vašom krásnom meste. Od prvotnej idey až po konečnú realizáciu získať štátny súhlas na pôsobenie ako súkromná vysoká škola musíme prejsť cestou, ktorá nebude ľahká a priamočiara, avšak bez Vašej pomoci, podpory a záujmu by sme ju nemohli zvládnuť. Nesmierne si vážime možnosti uchádzať sa o priazeň mesta Banská Štiavnica, o priazeň Vás, reprezentantov mesta a sľubujeme, že sa budeme snažiť predovšetkým o prijatie občanov tohto prekrásneho mesta. Bohatá história, nádherné prostredie, umelecké zázemie sú veľmi dobrou živnou pôdou pre uskutočňovanie umeleckých študijných programov, pre výchovu mladých umeleckých talentov. Multikultúrne, multiumelecké a multinárodnostné prostredie aj vzhľadom na minulosť a súčasnosť mesta Banská Štiavnica sa odráža aj v názve našej plánovanej školy, ktorá nesie meno významného hudobného a výtvarného teoretika, umelca a estetika Jána Albrechta (1919 – 1996) slovenského, maďarského i nemeckého pôvodu. Z jeho rodiny vyšli viacerí poprední reprezentanti európskej i svetovej kultúry (otec Alexander Albrecht – skladateľ a dirigent, priateľ i študent Bélu Bartóka; starší príbuzný – maliar János Vaszary, bratranci Eugen Lehner – violista známeho Kolisch Quartett a Thomas Messer – dlhoročný riaditeľ Solomon R. Guggenheim Museum v New Yorku). Ján Albrecht sa tiež priatelil a kontaktoval s viacerými významnými osobnosťami umeleckého sveta (spisovateľ a básnik Alfred Marnau, maliar Emil Nolde, manželka maliara Oskara Kokoschku Olda, skladatelia Ivan Parík, Dušan Martinček a iní) a z tohto aspektu symbolizuje medzinárodnú komunikáciu a tiež našu ambíciu poskytnúť domácim i zahraničným študentom kvalitné vzdelávanie v zaujímavých umeleckých študijných programoch. Netajíme sa tým, ba naopak, chceli by sme zdôrazniť, že k našim prioritným zámerom bude patriť ponuka a rozvoj takých umeleckých študijných orientácií, ktoré budú odrážať aktuálne tendencie v oblasti umeleckého vzdelávania vo svete, reflektovať súčasnú situáciu vo vzťahu k praxi a umožňovať širšie uplatnenie sa v umeleckých profesiách.
Veríme, že sa nám naše zámery a ciele postupne – a najmä s Vašou pomocou – podarí naplniť, že naša škola sa stane našou v zmysle etablovania sa v tomto malebnom prostredí a študenti, pedagógovia, umelci, vzdelanci a všetci občania mesta Banská Štiavnica sa budú svojimi myšlienkami a tvorivou prácou vzájomne napĺňať a obohacovať. Chceli by sme Vás uistiť, že sa budeme snažiť prispieť a najmä v budúcnosti opakovane prispievať k rozvoju mesta predovšetkým prostredníctvom duchovných, t.j. aj umeleckých a kultúrnych hodnôt.
Úprimná vďaka!
Josef Schmid
Zuzana Martináková
Charakteristika a poslanie Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta Banská Štiavnica
Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta Banská Štiavnica (HUAJA BŠ) má zámer pôsobiť ako súkromná vysoká škola, ktorá v rámci procesu celoeurópskej harmonizácie národných systémov vysokoškolského vzdelávania bude realizovať vybrané umelecké a vedeckovýskumné študijné programy so zameraním na rozvoj talentu a tvorivosti v oblasti umeleckého výkonu, umeleckého diela a jeho vedeckej reflexie na základe estetických, etických a humánnych princípov.Dôležitou bázou pre existenciu a rozvoj školy je nadviazanie na súčasný stredoškolský a vysokoškolský systém umeleckého vzdelávania na Slovensku, v Európe a vo svete, ktorý má stále rezervy v poskytovaní programov so širším uplatnením. V tomto zmysle sa ukazuje prepojenie teoretického a praktického základu ako perspektívne: absolventi stredných alebo vysokých škôl na Slovensku i v zahraničí, ktoré neposkytujú Bc. a Mgr. vzdelávanie majú malé možnosti v pokračovaní štúdia bez sólistických ambícií alebo v pokračovaní v takom študijnom programe, ktorý kombinuje teoretické a praktické vzdelávania v oblasti umenia. Ponuka takto orientovaných programov vyplynula aj z konzultácií s vedením dvoch viedenských konzervatórií, ktorých študenti pochádzajú zo 40 krajín sveta a majú veľký záujem o štúdium v programoch, ktoré predkladáme. V tomto smere má HUAJA BŠ pomerne vysokú záruku v záujme študentov o štúdium na predkladaných nových študijných programoch.
Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta Banská Štiavnica je geograficky umiestnená v srdci Slovenska. Vzhľadom na veľkú historickú a kultúrnu tradíciu mesta Banská Štiavnica je predpoklad vhodného tvorivého a motivujúceho prostredia pre realizáciu vzdelávania v študijných programoch hudobných a umeleckých zameraní. Mimoriadne dôležitá je podpora mesta Banská Štiavnica, ktoré dalo spoločnosti HUAJA – BŠ, s.r.o., založenej predovšetkým na zriadenie súkromnej vysokej školy, k dispozícii budovu a ďalšie priestory pre zabezpečenie študijných programov.
Bohaté medzinárodné kontakty garantov predkladaných študijných programov a pedagógov, ktorí sa budú podieľať na jeho zabezpečení, umožnia systematické rozvíjanie spolupráce formou edukačných a umeleckých aktivít s rôznymi zahraničnými umeleckými vysokými školami, kultúrnymi i umeleckými inštitúciami: v Rakúsku (najmä s viedenskými inštitúciami: Universität für Musik und darstellende Kunst, Vienna Conservatorium a Prayner Conservatrorium), Maďarsku (Ferenc Liszt University of Music v Budapešti, Maďarská akadémia vied Budapešť, Budapest Music Centre), Nemecku (Hochschule für Musik in Freiburg, Institut für Musikwissenschaft, Otto-Friedrich Universität Banmberg), v Českej republike (najmä Janáčkovou akadémiou múzických umení v Brne), Poľsku (Akademia muzyczna, Bydgoszcz, Łódź, Katowice a Krakow), Francúzsku (CNSMD Lyon), Fínsku (Polytechnic University, Jyväskylä a Oulu), USA (Wiskonsin University) a v iných krajinách.
Garanti a učitelia sú zárukou kvalitnej výučby, ktorá adekvátne zohľadňuje nové poznatky v danom odbore.
Vzdelávanie
Vzhľadom na definovaný profil absolventa bude HUAJA BŠ poskytovať vysokoškolské vzdelávanie:
1. v prvej fáze (rok 2009/2010) v študijných programov prvého stupňa, t.j. bakalárske študijné programy, zamerané na získanie teoretických vedomostí a rozvoj umeleckých zručností, vyžadovaných v širokom rozsahu profesionálnych aktivít v dvoch predkladaných programoch 1. Hudobná teória a interpretácia a 2. Hudobná teória a tvorba.
2. v druhej fáze (od roku 2010/2011) plánuje HUAJA BŠ poskytovať vysokoškolské vzdelávanie v ďalších študijných programov prvého stupňa v odbore 2.2.3 Hudobné umenie, v odbore 2.2.1 Výtvarné umenie, 2.2.4 Divadelné umenie, 2.2.8 Reštaurovanie, resp. v iných umeleckých odboroch podľa spoločenských a dobových požiadaviek so zreteľom pôsobnosti vysokej školy v európskom a svetovom priestore a tiež vzdelávanie v študijných programoch druhého stupňa – magisterské študijné programy, zamerané na získanie teoretických a praktických poznatkov a rozvíjanie schopností tvorivého uplatňovania pri výkone povolania, pričom budú orientované na možnosť preferencie buď teoretického alebo praktického zamerania.
3. v tretej fáze (od roku 2011/2012, s víziou do 2014) plánuje HUAJA BŠ získanie akreditácie pre poskytovanie vysokoškolského vzdelávania v študijných programoch tretieho stupňa – doktorandské študijné programy, zamerané na získanie a rozvíjanie vedeckých schopností a tvorivého uplatňovania vo výskumnom a vývojovom procese v oblasti vedy a umenia.
Vývoj a výskum
Jednou z najdôležitejších priorít je kladenie dôrazu na vývoj a výskum v oblasti umenia a umenovedeckých disciplín, ktorý bude koordinovaný excelentným pracoviskom Centrum pre vývoj a výskum v oblasti umenia a vedy.
Na realizáciu výskumu sa budú finančné prostriedky získavať jednak z rozpočtu HUAJA BŠ a tiež z grantov. Plánované Centrum pre vývoj a výskum v oblasti umenia a vedy bude zamerané na riešenie výskumných úloh podľa potrieb jednotlivých špecializácií. Výsledky budú prezentované v podobe umeleckých výstupov (koncertov, kultúrnych podujatí), seminárov, konferencií, workshopov s medzinárodnou účasťou a tiež publikovaných výstupov (knihy, zborníky, katalógy, CD, DVD, notoviny a pod.).
Významnou možnosťou transferu výsledkov výskumu v oblasti umenia a vedy bude vytvorenie priestoru pre ďalšie vzdelávanie atraktívnymi formami s účasťou významných medzinárodne uznávaných osobností.
V rokoch 2009 – 2011 HUAJA BŠ plánuje vytvoriť ďalšie možnosti vzdelávania aj vybudovaním nového Európskeho strediska pre umelecké a vedecké vzdelávanie v krásnom horskom prostredí (pri dedinke Ilija 6 km od Banskej Štiavnice), ktoré umožní usporadúvať rôzne akreditované kurzy, realizáciu ďalších foriem vzdelávania s rôznym umeleckým a vedeckým zameraním. Stredisko umožní celoročné organizovanie rôznych foriem vzdelávania (kurzy, workshopy, festivaly a iné.).
Internacionalizácia – rozvoj medzinárodných vzťahov
Jedným z dôležitejších faktorov rozvoja HUAJA BŠ je systematický rozvoj medzinárodných vzťahov. V prvom roku existencie zažiada HUAJA BŠ o charter programu LLP/Erasmus, ktorý na základe pridelených finančných prostriedkov na mobility študentov a pedagógov umožní ich vysielanie do zahraničia a intenzívny rozvoj spolupráce so zahraničnými umeleckými vysokými školami a inštitúciami.
Systém výmeny pedagógov a študentov umožní tiež prijatie zahraničných pedagógov na krátkodobé i dlhodobejšie pobyty bez finančných záväzkov, a tiež prijatie zahraničných študentov, ktorým v rámci tohto programu bezplatne poskytneme štúdium na jeden, resp. dva semestre podľa platných pravidiel.
Rozvíjanie medzinárodnej spolupráce patrí k prioritným zámerom HUAJA BŠ. Jednotliví garanti a pedagógovia zabezpečujúci študijné programy majú viaceré rozbehnuté formy spolupráce s viacerými európskymi i s niektorými zámorskými krajinami.
Záver
Dôležitým cieľom v blízkej budúcnosti bude dosiahnutie rovnoprávneho postavenia HUAJA BŠ v sieti vysokých umeleckých škôl na Slovensku i v zahraničí. Umelci a umenie majú tú výhodu a silu, že disponujú vlastnosťami prerastajúcimi národný rozmer. Hudba a umenie majú internacionálny charakter, pričom ich špecifickému umeleckému jazyku môžu rozumieť príslušníci rozdielnych národov a národností. Z tohto aspektu má HUAJA BŠ veľmi dobré predpoklady pre internacionalizáciu študijných programov, umeleckých a vedeckých výstupov.
Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta Banská Štiavnica bude v zmysle stanovených cieľov, zámerov a poslaní systematicky pracovať na ich naplnení a následnom rozvíjaní.rôzne akreditované kurzy, realizáciu ďalších foriem vzdelávania s rôznym umeleckým a vedeckým zameraním. Stredisko umožní celoročné organizovanie rôznych foriem vzdelávania (v lete usporadúvaním letných kurzov, workshopov, festivalov, maliarskych plenérov atď.).
Prof. Ján Albrecht
* 07.01.1919 † 20.11.1996
Kontakty:
HUAJA – BŠ, s.r.o.
Mag. Josef Schmid – konateľ a predseda Správnej rady
Prof. PhDr. Zuzana Martináková, PhD. – konateľka., garantka ŠP
Doc. PhDr. Egon Krák, ArtD. – garant ŠP
Mgr. Jana Valašťanová – výkonná tajomníčka
HUAJA – BŠ, s.r.o.
Botanická 354/2, 969 01 Banská Štiavnica
E-mail: zuzanamartinakova@yahoo.com
Tel.: 0905 520 508
E-mail: janavalastanova@yahoo.com
Tel.: 0908 283 741
Log in to reply.