Témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva je Víno a keramika
Dni európskeho kultúrneho dedičstva otvoria podujatia v malokarpatskom regióne, ktoré sa budú konať od 3. do 6. septembra 2009. Tohtoročné dni nemajú spoločnú európsku tému, Slovensko si zvolilo tému Víno a keramika. Slávnostné otvorenie podujatia bude v piatok na hrade Červený Kameň, kde laureáti prestížnych cien revue Pamiatky a múzeá za záchranu, obnovu, propagáciu a prezentáciu slovenského kultúrneho dedičstva za uplynulý rok prevezmú ocenenia. Informoval o tom na tlačovej besede zástupca generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Rezník.
Akcia štartuje vo štvrtok vo Svätom Jure k osemstému výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Okrem iného dostane ocenenie aj Academia Istropolitana Nova so sídlom vo Svätom Jure za vzdelávanie o kultúre. Dostanú cenu Europa Nostra pre kultúrne dedičstvo, povedal riaditeľ odboru ochrany pamiatkového fondu slovenského kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR Pavol Ižvolt.
V piatok pokračujú akcie v Modre, okrem odborného seminára o významnom keramikárovi Hermanovi Landsfeldovi si záujemcovia budú môcť prehliadnuť zrekonštruovaný meštiansky renesančný dom, ktorý je obývaný. Návštevníkov ním prevedie majiteľka spolu s pamiatkarmi, povedal riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Bratislava Peter Jurkovič. Slávnosti hliny v Modre potrvajú do soboty.
Na hrade Červený Kameň v piatok odovzdajú ceny revue Pamiatky a múzeá. Za akvizíciu kolekcie ozdôb, nádob a zbraní z mladšej a neskorej bronzovej doby dostanú cenu Jiří Janošík a Archeologické múzeum SNM. Za expozíciu cenu nedostane nikto, no porota ocenila výstavy Slovenský obraz (anti-obraz) Slovenskej národnej galérie a projekt Ako sme žili? Slovenského národného múzea. Cenu dostanú publikácie Martin Benka, prvý dizajnér slovenského národného mýtu od Ľubomíra Longauera, Anny Oláhovej z Vydavateľstva Slovart, Národné kultúrne pamiatky na Slovensku – okres Ružomberok vydavateľstva Slovart a Pamiatkového úradu SR a katalóg Smaltovaný riad z Hronca Horehronského múzea Brezno a Evy Švajdovej. Za obnovu Apponyiho paláca v Bratislave ocenili Múzeum mesta Bratislava a mestského investora pamiatkovej obnovy PAMING a za akciu Deň starých Slovanov – spoločných predkov Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou a Máriu Kotorovú. Cenu dostanú aj Slovenská televízia, Henrieta Moravčíková a Ladislav Kaboš za film Moderná architektúra na Slovensku. Informovala o tom generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová.
Podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva presahuje malokarpatský región – slávnostne sa skončí 30. septembra v Košiciach. V tento deň otvoria po rekonštrukcii a revitalizácii areál Katovej bašty, nádvoria Miklušovej väznice a Katovho bytu s expozíciou.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva bývajú v septembri už od roku 1992, vtedy sa Slovensko do akcie zapojilo ešte v rámci Československa. Podujatie sa koná v 50 štátoch Európy. Na Slovensku ho koordinuje Slovenské národné múzeum.