aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › 3D zobrazovanie pri dokumentacii kulturneho dedicstva
Tagged: cat_vseobecne
-
3D zobrazovanie pri dokumentacii kulturneho dedicstva
Posted by harp on 25. novembra 2008 at 8:23Možnosti 3 D zobrazování a jejich využívání při ochraně kulturního
dědictví
Místo konání: přednáškový sál Technického muzea v Brně, Purkyňova 105
Datum akce: 15. prosince 2008 od 09:30 hod
Účastnický poplatek: 100,- Kč (úhrada na místě)
Rádi bychom zareagovali na trendy, které se objevují při ochraně i následné prezentaci předmětů
kulturního dědictví. Jednou z cest, která pomáhá většímu pochopení památek, jsou 3D zobrazovací
techniky využitelné při průzkumu a dokumentaci. Výstupy z těchto analýz je možné následně využít
nejen při studiu památky a jejím konzervování a restaurování, ale zároveň se také otvírá možnost
prezentovat modely odborné i laické veřejnosti, případně vytvářet na základě získaných dat kopie
muzeálií.
Seminář je zaměřen na 3D zobrazovaní různých typů památek, se kterými se můžeme setkat. Od
drobných archeologických artefaktů přes umělecká díla až po nemovité památky.Info na: berger@technicalmuseum.cz
mlhos odpovedal 13 years, 1 month ago 7 Členovia · 21 odpovede/odpovedí -
21 odpovede/odpovedí
-
Dokumentácia kultúrnych pamiatok – laserové skenovanie a digitálna fotogrametria
Článok pojednáva o nových technológiách v geodézii, ktoré majú svoje široké uplatnenie v pamiatkovej architektúre. Na konkrétnych príkladoch historických pamiatok sú predstavené výsledky zamerania a spracovania nameraných údajov technológiami terestrického laserového skenovania a blízkej digitálnej fotogrametrie. Obe technológie sa vyznačujú pomerne krátkou dobou zberu údajov, spracovaním, tvorbou ich 3D modelov a zisťovaní geometrických súvislostí na modelovaných objektoch.
-
Dávam do pozornosti program tohto seminára a ešte dva pridané príspevky, kt. boli dodatočne zaradené:
Katarína Pukanská, Juraj Gajdošík:
Praktické aplikácie tvorby 3D modelov historických objektov
Slovenska technológiou TLS
Miloš Tejkal, David Merta:
Laserscanning a jeho použití při 3D dokumentaci archeologických
výzkumů, nepravidelných objektů, interiérů a historických staveb -
ahojte…. snáď zaujmem vašu pozornosť pekným 3D modelom Urabanovej veže v Košiciach. Zameraná bola technológiou Spatial imaging, robotizovanou totálnou stanicou s funkciami laserového skenovania:
a jej vektorovy model: -
Dosť kontroverzná téma, ale hodná pozornosti. Podľa môjho názoru 3D zobrazovanie akéhokoľvek artefaktu alebo naturfaktu môže slúžiť VÝHRADNE na prezentačné účely a NIKDY na čokoľvek súvisiace s ochranou kultúrneho dedičstva. 3D objekty nemožno využiť pri prieskume (skôr než objekt vznikne musí byť zdroj informácií preskúmaný) a už vôbec nie pri prieskume, štúdiu alebo na dokumentačné účely. 3D modely sú síce cool ale iba drahé hračky na Internet alebo do multimediálnych publikácií. Pokiaľ vzniknú KateBellom spomínanou technológiou, nie sú vhodné ani na to.
Len aby to pri múzejných zbierkach neskončilo tak, že miesto patlania zo sadry bude sochať kachlice na predaj po 20 centov laser za pol milióna €. -
Sasha, obávam sa, že sa hlboko mýliš, zaoberám sa dokumentáciou pamiatok už dvadsať rokov, mnohé objekty mnou, resp. nami zamerané už neexistujú, ale existuje podrobná dokumentácia. Merali a merajú sa nielen objekty, ale aj rôzne detaily, či už architektonické, kovania,dvere, okná, brány v rôznych mierkach. Doteraz sa to robilo klasickým meraním s využitím časom zdokonalenejšími geodetickými prístrojmi a pomôckami, ale naozaj tieto nové techniky, teda laserové skenovanie, fotogrametria
dávajú naozaj novú kvalitu dokumentácii pamiatok. Vieš ten 3D model nie je len nejaká prezentácia objektu, či pastva pre oči, ale veľmi presný počítačový model daného objektu, z ktorého sa dajú vygenerovať pôdorysy, rezy, pohľady, dokonca aj niektoré detaily, čiže kompletná dokumentácia, záchrana kultúrneho dedičstva, aj keď už dnes veľakrát len v grafickej podobe. Teda spomínaná technológia a aj (katka zvončeková, i keď ju nepoznám) sú určite prínosom. -
hmmm…. tu Katka Zvončeková…čo k tomu dodať???… ja som geodétka a robím si svoju prácu, baví ma ísť ďalej a nesmokliť nad tým, čo sa dokáže inde a čo my nevieme. Nemyslím, že by to bolo k ničomu, len treba hľadať význam v tomto snažení. Stretla som sa aj s virtuálnymi modelmi na stránkach múzeí v zahraničí, ktoré pútavou a hravou formou lákajú návštevníkov a záujemcov o pamiatky, napr.
http://modules.quaibranly.fr/objet-3d/fr/afrique/objet.php?id=70.2003.3.8
Verím tomu, že má význam zdokumentovať pamiatku, dať jej reálne tvary, rozmery a fototextúru, aj keď len pre prípad jej budúceho zániku.
Dokonca si myslím, že by malo byť našou povinnosťou nasledovať trend vo vývoji a nehrať sa na to, aké je to super kresliť si ceruzkou na papier. nebojte sa, ceny idú dole a v tomto. Fotogrametria sa dá robiť doslova za pár korún. netreba k tomu ani obzvlášť kvalitnú zrkadlovku. Softvér stojí oficiálne 1270 Eur. Keď počítam, fotáť a aj so softvérom softu možte mať za 50.000Sk (1700Eur) a ide sa na to. A ten kto skener má, kto si ho ako geodét kúpil, by ho tiež rád využil. Ja ochotne spolupracujem s pracovníkmi KPÚ v Košiciach, na Univerzite máme tieto technoĺogie zakúpené a je blbosť nechať ich stáť v sklade. Pre mňa je to česť, keď môžem zapojiť študentov do týchto prác a oni sami vidia výsledok v rukách pamiatkárov, ktorí s veľkou vďakou prevezmú túto prácu.Fotogrametricky zamerané a zdokumentované nálezy – viď diskusia Fotogrametrické zameriavanie – boli robené na objednávku pracovníkov Archeologického ústavu SAV v KE, bez nároku na honorár, iba z financíí grantu, takisto veci pre KPÚ boli robené z financií Min. školstva…. chcem len povedať, kde je vôľa, tam je aj cesta. Všetko sa dá a osobne si dovolím tvrdiť, že peniaze nie sú dôvod na to, aby sme si povedali, že toto robiť nebudeme.
-
Vážený vĺčik
vyslovil som svoj názor a žiadna konferencia, vedecká publikácia alebo svetová kapacita ma nepresvedčí o opaku. Latrínu, kráľovskú korunu alebo vrabca nemožno nahradiť ich trojdimenzionálnym (alebo štvordimenzionálnym) modelom, respektíve maketou! Pokiaľ by to bolo možné, o ďalších desať rokov budeš nezamestnaný a nielen Ty ale všetci čo žijú zo správy a ochrany kultúrneho dedičstva. A možno aj tak bude – IT titáni ľahko presvedčia mladých titánov na ministerstve, vo vláde a možno bude Slovensko prvou krajinou bez histórie a s virtuálnym kultúrnym dedičstvom. Aká to krása!
Píšeš “existuje podrobná dokumentácia” – nuž natoľko podrobná ako podrobne bola vyhotovená a ruku na srdce, na nič ste nezabudli? Istý múdry človek napísal, že najlepším modelom mačky je mačka samotná a súhlasili s ním aj celé generácie pamiatkárov a múzejníkov.
Vážená Katka,
Všetky príklady, ktoré si uviedla potvrdzujú prezentačné využitie 3D zobrazení, v ktorom spočíva význam tohto snaženia. Všetky “pamiatky” jedného dňa zaniknú a ich 3D fototextúrované klony budú iba o niečo lepšie ako ich kvalitné fotografie. Bez urážky, ale ako geodetka asi nevieš o finančnej situácii, s ktorou zápasia zamestnanci pamiatkovej starostlivosti i múzeí. Nákup odporúčaného softu a techniky by znamenal zastavenie, v lepšom prípade, obmedzenie činnosti inštitúcie. Nazdávam sa, že keď sa minú grantové peniaze, pominie aj záujem.
Osobne nemám nič proti 3D modelovaniu, chápen jeho význam ale jasne si uvedomujem aj jeho hranice, ktorých prekročenie nás môže prísť draho. -
nehovorím, že si techniku maju kupit pamiatkari, tato robota patri do ruk geodetom…ved preto sa to studuje 5 rokov
a čo sa týka rozpravy o vyzname tejto prace – just please one comment: …no comment
-
Nenesiem vinu za zbúranie ani jedného domu, objektu mnou (nami) zameraného a zdokumentovaného, ale som ani neprotestoval. (O nejakom následnom zbúraní som ani nevedel)
Nežijem zo správy a ochrany kult. dedičstva – od roku 1990 na “voľnej nohe” od štátu max. 10% všetkých príjmov, ostatné súkromný sektor. Praha, D, posledný rok asi pätina príjmu z grantov, čiže štátu
existuje podrobná dokumentácia” – ruku na srdce,na nič ste nezabudli? – rozsah prác
určoval pamiatkár, vždy som urobil aj čosi navyše.
najlepším modelom mačky je mačka samotná – toto adresuj všetkým tým čo majú na svedomí zbúranie bastiónu v Leviciach, kláštor v BŠ, neviem čo sa stalo s citadelou s hviezdicovým opevnením pod Auparkom v Košiciach, hrad a fara v Žiline a ďalších, ale geodeti to neboli
možno aj tak bude – IT titáni ľahko presvedčia mladých titánov na ministerstve, vo vláde a možno bude Slovensko prvou krajinou bez histórie a s virtuálnym kultúrnym dedičstvom. Aká to krása!
Čo proti tomu robíš Ty, ja osobne mám za sebou kus práce na Starom Zvolene, vlani som pomáhal na Tematíne, dávam do toho aj kopu vlastných peňazí ale vlastne načo to tu spomínam, vždy mi bolo viac menej jedno, čo si o mne a mojej robote kto myslí. Vraciam sa tam kam patrím, medzi vlkov, ktorých považujem za mimoriadne inteligentných už len v tom, že sa širokým oblúkom vyhýbajú ľuďom.
Ale Tvoj štýl písania sa mi páči. -
oni svedomie nemajú-majú to na účte
Svet pokročil a skenovanie 3D je dostupné každému.Sám som to asi pred rokom a pol vyskúšal.Samozrejme nie je to profi.Ale aby zaintersovaní pochopili,všetko je to len scan tvaru,nič viac.Orenderovanie to je len zdeformovaná fotka natiahnuta na tvar.Ešte som sa nestretol s 3D formátom slovenskej pamiatky,vždy len s jej výstupom 2D,ak niekto viete ,kde sa dá nájsť -poradte.
http://www.david-laserscanner.com/ -
Homepage Laserové skenování Software PolyWorks Proces zpracování dat
Proces zpracování dat
VSTUP
3D laserové skenery…POLYWORKS
3D laserové skenery
Jsou používány pro rychlý sběr detailních 3D dat. Objekt se naskenuje z několika různých pozic, tak aby byly zachyceny všechny detaily. Výsledkem měření jsou rozsáhlá tzv. mračna 3D bodů.
PolyWorks dokáže efektivně zpracovávat rozsáhlé soubory (o velikosti až 100 milionů bodů) ze všech typů laserových skenerů určených pro krátké, střední a dlouhé vzdálenosti.
PolyWorks umí data z různých skenerů kombinovat v rámci jednoho projektu
Spojení a vyrovnání několika skenů
Jednotlivé skeny jsou spojeny do jednoho mračna bodů a toto mračno je natransformováno do souřadnicového systému
Technologie spojování a vyrovnání je založena na geometrii objektů, které se nacházejí v překrytech mezi jednotlivými skeny. Tím odpadá pracný proces osazování a zaměřování vlícovacích bodů při vlastním skenování
Technologie PolyWorks značně redukuje čas potřebný na vlastní skenování i následné zpracování dat v kanceláři
Transformace do souřadnicového systému
Pro natransformování celé skupiny skenů do souřadnicového systému stačí pouhé tři body se známími souřadnicemi v souřadném systému
3D mračno bodů lze do souřadnic transformovat také pomocí souřadnic vlastního skeneru, určených např. namontovanou anténou GPS. Pro transformaci skupiny skenů tímto způsobem je opět zapotřebí 3 známých bodů
Automatická tvorba polygonového modelu
PolyWorks nabízí plně automatickou technologii vytváření 3D polygonových modelů povrchů objektu. Na rozdíl od konkurenčních produktů tato technologie využívá všech změřených bodů, nikoliv pouze zředěného mračna
PolyWorks nabízí široké pole funkcí pro editaci modelů, jejich optimalizaci a oprav chyb vzniklých omezenými možnostmi 3D skenerů jako je:
Automatické vyplňování děrRekonstrukce ostrých hran a rohů
Redukce šumů a vyhlazování
Měření
PolyWorks má širokou paletu přesných nástrojů pro měření vzdáleností (vertikálních, horizontálních, šikmých), úhlů, poloměrů, ploch a objemů přímo na 3D mračnu bodů
Výsledky jednotlivých měření jsou automaticky zpracovávány do tabulkových protokolů, které lze exportovat do formátů Word, Excel nebo HTML
Protokoly obsahují pro lepší orientaci také výřezy z obrazovky se zachycením měřených veličin přímo na objektu
Extrakce 3D vektorových primitivů
PolyWorks nabízí automatické a interaktivní nástroje pro získání významných 3D vektorových objektů přímo z mračna bodů jako např.:
Linie (barevně odlišené pruhy dopravního značení, hranice mezi různými povrchy)
Ostré hrany
Schody (obrubníky, náspy, příkopy)
Řezy (profily, příčné řezy, půdorysy budov,…)
Osy potrubí (včetně jejich průměru)
Elektrická vedení
Geometrické primitivy (válce, roviny, vektory, atd.)
…
VÝSTUP
Aplikace
Všechny vyhodnocené vektorové prvky mohou být přímo exportovány (včetně atributů nebo vrstev) do formátů DXF a IGES a importovány do AutoCADu nebo MicroStationu případně jiných systémů
Tyto prvky také mohou být včetně svých atributů využity v nejrůznějších aplikacích GIS
Obarvené polygonální modely skenovaných objektů mohou být jednoduše sdíleny s ostatními kolegy nebo zákazníky, nebo mohou být zpřístupněny formou veřejně přístupných kolekcí nebo virtuálních muzeí -
Ešte raz sa pokúsim vysvetliť, že 3d scan nie je len o tvare scanovaného objektu, resp. že to nie je len cool hračka, alebo produkt splodený nedostatkom inej práce geodetov.
Zoberiem si konkrétny príklad vyššie spomínanú Urbanovu vežu. Zamerať by sa teoreticky dala aj špagátom a murárskym colštokom. Katka zvolila laserscanner. Nech bol dôvod zamerania akýkoľvek, trebárs Katkin ženský rozmar výsledkom je presný tvar exteriéru Urbanovej veže, z ktorého sa dajú na dokumentačné účely použiť priamo pohľady.
Ďalej sa dajú vygenerovať jednotlivé pôdorysy podlaží a rezy aj s profiláciou ríms, korunnej kordónových, samozrejme zasa iba exteriéru. Toto ale úplne stačí trebárs na to, že po prípadnom zrútení, zničení, z akýchkoľvek dôvodov, by sa dala tvarovo, materiálovo i farebne
postaviť identická veža. Ja viem originál je originál. Som presvedčený, že existuje celkové zameranie veže, aj keď asi len vo forme výkresov, takže aj s Katkinou meračkou dokumentácia úplná. Interiér by sa dal buď tiež zamerať scannerom, prípadne prekresliť z jestvujúcich výkresov do už jestvujúcich pôdorysov, rezov zameraných Katkou.
Toto by mohla byť aj odpoveď pánovi menom asomtam, čiže z kompletne zameraného objektu laserscannerom sa získa 3d model, z ktorého sa dajú vygenerovať už spomínané 2d výkresy jednotlivých podlaží, rezy, pohľady, čiže kompletná dokumentácia.
Vlani som meral ruiny kostola vo Veľkej Čalomiji, výsledok bola kompletná 2d dokumentácia,
ale archeológ po mne chcel na prezentačné účely do nejakej odbornej publikácie 3d model, ja som na to čas nemal, tak to urobila neter, ani už neviem v akom programe ale môžem Ti povedať, že určite nebol lepší ako sa dá získať laserscannerom, alebo Photomodelerom Scannerom, ktorý už aj z práve spomínaných dôvodov vlastním.
Katka, má to zmysel a držím palce.
Sasha, nepochybujem o Tvojom prínose trebárs už len na tomto fóre, ktorý sa venuje kultúrnemu dedičstvu, som veľmi rád, že takéto niečo aj vďaka Harpovi existuje, ak si myslíš, že by som aj ja mohol prispieť k výkladovému slovníku som stále k dispozícii.Pomaly idem na pohreb doktorovi Hanuliakovi, nie vždy som s ním súhlasil, platilo to aj opačne, ale nás spájal Pustý hrad, a chuť niečo s ním urobiť. Chcel som sa ho spýtať ešte na kopu vecí, lebo si veĺa pamätal, ale už to bohužiaľ nestihnem. Možno sa ešte niekedy a niekde stretneme.
-
Ahoj vlcik – tlcik. Ďakujem za podporu… a hŕŕŕ sa do ďalšej práce.
Inak…ta veža bola naskenovaná vrámci firemnej prezentácie obchodného zástupcu firmy Leica pre potencionálneho klienta. Ja som si tú databázu údajov vypýtala pre svoju činnosť, oni to len založili do šuflíka.
Klient prístroj napokon nekúpil, práve kôli jeho vysokej cene… ale aj o tom je obchod. A tak drahé veci sa zas bez videnia nekupujú.
-
Vážený vĺčik,
vidím, že vek, vzdelanie a pracovné zaradenie Ti nedovoľuje reagovať inak a úprimne si to vážim.
3D modelovanie ma fascinuje už od dôb jeho dosovských verzií a 3D sken (síce v jeho najprimitívnejšej podobe) som si už aj vyskúšal. Problém tkvie v tom, že nie som “pamiatkársky” orientovaný i keď predmety zberateľského záujmu pár šikulkov tiež označuje za “pamiatky”. Preto nechcem pamiatkárom kafrať do ich remesla, iba občas niečo špitnem aby som zistil reakciu. Pokiaľ ste s výsledkami spokojní, nemám čo dodať.
Nové technológie sú však nákazlivé. Len čo začali knihovníci múdro digitalizovať vzácne i menej vzácne tlače, bol by v tom čert aby slovenskí múzejníci nezdigitalizovali svoje zbierkové fondy. A mám obavu, že rovnakým “super počinom” sa môže stať aj 3D skenovanie zbierkových predmetov. Neobstojí dôvodenie, že si to naše kultúrne dedičstvo uchováme ASPOŇ v 3D alebo na obrázkoch. Ľudia, ktorí to tvrdia nepatria do kultúry a ku kultúrnemu dedičstvu by mali mať súdny zákaz prístupu.
Iste, 3D sa dá využiť aj v múzejnej praxi ale jeho hranice sú markantnejšie ako v pamiatkovej ochrane. Predstav si 3D sken budíka 8O .p. s. Katke držím tiež palec. Bola doba kedy by som človeka s jej entuziazmom možno nosil aj na rukách.
-
Rozumiem Ti Sasha, nie nadarmo sa hovorí, že technický pokrok je ďaleko pred mentálnym,
to nie je o technike, ale o ľuďoch. Nechcem nikoho urážať,ale zoberme si príklad takého pána Hošša a spol., nepochopím, ako môže učiť deti človek, ktorý má za sebou výskum
hradu Šášov, ktorý odkopal a nechal tak, pričom sami archeológovia ho ukazujú ako príklad, ako sa archeológia nemá robiť, čiže keď odkopať, tak aj zakonzervovať. Ďaľšie Žilinský hrad, bastion v Leviciach, netvrdím, že ich zlikvidoval on, ale aspoň svojimi vyhláseniami o “rozumnom kompromise” posunul vec za hranice normálneho a etického. Chcel tým budúcim archeológom naznačiť, že rozumné je kultúrnu pamiatku zdokumentovať a kompromis je ju totálne zničiť, Ja len dúfam, že jeho študenti budú mať viac profesionálnej cti a morálky, ale to sa už opakujem. A čo sa týka mojej činnosti, pred pár hodinami som dostal mail od skutočného pamiatkára, že by bolo dobré zdokumentovať vežu na Vršatci skôr, než drisne, keďže tam žiadne záchranárske práce v blízkej budúcnosti nehrozia. Za naše. Hovorí sa, že záchrana hradov a iných ruín je v móde. Móda je pre mňa niečo masové, rozšírené, tvrdím, že je to ťažký underground, tých pár bláznov, čo sa tomu naozaj poctivo venujú.
Log in to reply.