-
Posted by admin_obnova on 13. januára 2007 at 20:13
Mám otázku, ktorá súvisí s diskusiou o plesniach , zateplení, a pod. Na starej drevenici som vyhodil staré dlážky, vybral som hlinu aý po trámy, nalial betón, položo IPU na betón a pod trámy, pložil polystyrén ( 5cm), nalial druhý betón. Poraďte mi, čo použiť ako podlahu, aby sa mi hlavne v zime nezrážala zbytková vlhkosť pod podlahou, aby mi to tam neplesnivelo.
martin-petras odpovedal 16 years, 9 months ago 9 Členovia · 20 odpovede/odpovedí -
20 odpovede/odpovedí
-
Ked predycham co si spravil s drevenicou mozno odpoviem.
:cry: :roll: :( :evil:
-
Anonymous
Member8. januára 2007 at 18:22No páni. Nehnevajte sa veľmi na mňa , radil som sa s projektantom. Ved predsa Bochemit, Lignofix a podobné (i keď účinné) svinstvá nekritizujete
a drevenice sa originál natierali prepáleným olejom , ale len zvonku a z vnútra ich pekne krásne žrali drevomorky, červotoče, píliarky, tesáriky a ešte hocičo iné. Keby sa o tú drevenicu prechodný majiteľ 3 roky staral, tak som nemusel robiť drastické zásahy proti smradu a vlhkosti.A keď už som urobil ( možno) sprostosť, tak sa nado mnou zľutujte a dajte radu, čo ďalej. -
Mna by to tiez celkom zaujimalo – pustame sa do opravy starej drevenice na hornej Orave, miestny tesar radil len vymenit prehnite doskove podlahy a zaizolovat len bocne steny nejakou jednoduchou izolaciou zdola, co je asi najrozumnejsie, stavbari radia podliat podlahy betonom a zaizolovat cele. Kazda rada vitana!
-
stavbari radia podliat podlahy betonom a zaizolovat cele.
A tí stavbári sa hneď aj ponúkli, že by to urobili, nie? :DVyzerá to, že ešte sú takí tesári, ktorí sa vyznajú. Akú izoláciu navrhoval dať pod steny?
-
Ha, hovoril o nejakej konkretnej izolacii, ale na mna to vtedy bolo vela “pojmov”, tak musim ist opat za nim a pomaly este raz si to zopakovat.
-
V minulosti izolácia spočívala v tom, že drevenica bola zdvihnutá nad terén na kamennej podmurovke. Najlepšia by bola podmurovka “na sucho”, teda bez malty, ktorá môže “ťahať” vodu.
O konkrétnom type vhodnej modernej, tzv. bariérovej izolácie nechám vyjadriť sa viac špecializovaných expertov, ktorí sem chodia. (Haló, Tomboy!) Ale mám pocit, že už sa tu kdesi kedysi hovorilo o prednostiach izolačných pásov z PVC oproti bežnejším asfaltovým pásom.
Zaujímalo by ma, akým postupom by tú novú izoláciu tesársky majster chcel vkladať.Pod celú podlahu by som asi izoláciu dával len vtedy, ak sa na nej v mokrom počasí robia vlhké fľaky alebo nebodaj vyráža voda. Ale kto chce, môže ma presviedčať o niečom inom…
-
Anonymous
Member20. januára 2007 at 21:32Izolácia sa dá vložiť pomerne jednoducho : Heverom sa nadvihne drevenica a povkladá sa izolačný pás. Podobne sa vymieňjú spodné trámy, keď sú znité. Videl som spôsob, keď majiteľ odstránil rožné urivo, podmuroval a zaizoloval rohy a potom pokračoval popod celé trámy. Len chyba je, že to robil tehlami, čo je otrasné. Neviem, ako o zakryje, nechám sa prekvapiť. ( harp by asi vracal, keby to videl )
Ale mne ste zatiaľ odborníci neodpovedali na moju otázku.
Co sa týka suchosti spodného trámu, problém je asi v tom, že hoci je drevenica zvonku na múriku z kameňov, z vnútra je pž po drevenú odlahu zasypaná zeminou. A aj v tej časti, kde je pivnica, trámy hnijú a sú napadnuté hmyzom, lebo kontakt so zsminou im jednoduco robí dobre. -
Fero, rad pomozem v ramci svojich znalosti. Bude vsak nutne poslat nejake fotografie. Tak dve ci tri. Bude to mozne?
-
Chcem sa opytat na nutnost pouzivat izolacie a parozabrany v drevenici:
Podlaha – prizemie
Kedze drevenica je nad zvazujucim sa terenom, a bude mat dookola urobenu aj drenaz, podlahy su suche. Kedze su vsak teraz kvoli inym problemom v zlom stave (strecha), rozmyslali sme urobit vykop, zaviezt strkom, na odizolovane patky polozit tramy, ponechat vzduchovu medzeru na odvetravanie, vedla tramov na patky dat tenke dosky, na ne vatu, a navrch podlahu. Otazka: musime tam davat aj parozabranu kvoli moznemu navlhnutiu vaty? Chceme sa vyhnut nepriedysnosti podlahy. Je aj ine riesenie? Bez vaty nam tam vraj bude zima. Alebo to robit bez vzduchovej medzery?
(Ina vec je izolacia murov, tam vlozime izolacny pas, tu mi ide len o podlahy.)Podlaha – poschodie
Premyslali sme o polozeni vaty aj kvoli izolacii podlahy na povale – stropu prizemia. Aj tu vsak radia dat parozabranu, hlavne kvoli tomu, aby sa nam vata neuvolnovala do povaly. Otazka: da sa to riesit inac? Zateplena bude aj strecha (tam aj s parozabranou), nechat teda povalu bez izolacie? S parozabranou podlahy by bol pojd komplet zabaleny v igelite.Dakujem vopred za radu, pomaly zaciname velku rekonstrukciu, tak sa neskor podelim s mojimi praktickymi poznatkami.
-
Mám podobný problém s výmenou dlážky v drevenici ako Fero alebo Tono,
len s tým rozdielom, že som ešte nič nezačal (a tým ani nepokazil).
Dedinskí majstri mi radia všetko vyhádzať až do zeme, nasypať hrubý štrk, potom 5 cm betón, potom ipu ako izoláciu, zase 10 cm betón s karirohožou. Až na to trámy, medzi nimi polystyrén a konečne na vrch 3 cm dlážku s perodrážkou.
Nepáči sa mi tento postup, kedže som čítal napr. o dlážke v hlinených domoch na tejto stránke.
A okrem toho to chcem to robiť teraz a nie až v lete, keď sa bude dať betónovať.
Poradí nám niekto, ako na to?
Dík. -
Ked predycham co si spravil s drevenicou mozno odpoviem.
:cry: :roll: :( :evil:
Uz si predychal ?
Mozem poprosit o odpoved alebo aspon odkaz na správny postup výmeny drevenej dlážky v drevenici?
Myslim, ze je tu viac cakajucich zaujemcov, ktori nechcu robit chyby…
Lebo v tomto asi neplati, ze na chybach sa clovek uci!
Dík.
sv -
Anonymous
Member14. marca 2007 at 3:21Dobrý den, stavím roubenku na Šumavě a chystám se vyhnout jak parozábranám, tak hydroizolacím pod podlahou (ve stěnách bude IPA). Jako tepelnou izolaci použiji ovčí vlnu (německý výrobce – od nás, ze Sudet je to nakonec nejblíž…), která parozábranu nepotřebuje (i přes poměrně vysokou vlhkost si zachovává tepelněizolační vlastnosti). Složení podlahy ještě dolaďuji, avšak na geotextílii a štěrk asi položím vrstvu písčitovápenné směsi, pak nechám vzduchovou mezeru na připravenou síť betonových sloupků rošt pro dřevěnou podlahu s ovčí vlnou (vlna přijde mezi heraklit-C a podlahovky). Chtěl bych, aby dům z hlediska vodních par dýchal… Ještě dolaďuji detaily. Tož uvidíme.
-
Ja som s nakoniec rozhodol, ze urobim postarom – koniec koncov, je tam sucho, takze IPA len pod steny, inak strk, piesok s vapnom, a podlaha na hranolkoch.
Jirko, ta ovcia vlna ma zaujala – vraj jej mame k dispozicii plno, takej naozajstnej. Rozmyslam, ze by sme ju pouzili ako izolaciu podlahy na strope, kedze na povale sa casto bude len temperovat. Otazky: da sa pouzit takato surova ovcia vlna, alebo ta nemecka sa nejako – pracovanim – lisi? Po druhe, asi aka vrstva by mala prist pod podlahu?
Dakujem,
Tono -
Cena tepelné izolace z ovčí vlny představuje jednu absurdit dnešního světa. Při srovnání s náročností výroby minerální vlny je cena ovčí vlny (kterou, alespoň u nás na Šumavě, mnozí chovatelé ovcí nechají shnít nebo ji spálí) zhruba 2-3x větší. Co dodat…
Izolace z ovčí vlny se dnes nejčastěji nabízí v rolích o různých tloušťkách i šířkách, přičemž vlákno je vypráno, načesáno, zbaveno lanolinu a vetkáno na nosnou síťku. Poté je napuštěno boritovými solemi proti plísním a také něčím proti hmyzu (mělo by jít o inertní, trvanlivé a neškodlivé látky).
V Čechách je jediným výrobcem pan Tuvora z Liberce (jeho Isowool však prý nedosahuje takové rovnoměrné hustoty jako výrobky zahraniční). Uvedu současné ceny některých výrobců pro srovnání (v Kč bez DPH – v přepočtu za 1 kubický metr – uvádím též váhu, tedy de facto hustotu vlny):
ISOWOOL-Tuvora (CZ) – 1750,- 12,5kg/m3
DAEMWOOL (Rakousko, má zastoupení na Slovensku) – 3780,- 16kg/m3
ALCHIMEA LANA (Německo) – 3670,- 25kg/m3
THERMAFLEECE (Anglie) – 3990,- 25kg/m3
SHEEPWOOL (Irsko) Premium – 4150,- 25kg/m3
Comfort – 2960,- 14kg/m3Cenu jsou skutečně vysoké, přesto je potřeba počítat s tím, že u ovčí vlny člověk ušetří alespoň nějakých 500 – 700 Kč (na m3) za parozábranu (materiál + práce).
Pro informaci lze nahlédnout např:
http://www.daemwool.sk/http://www.sheepwoolinsulation.ie/default.asp
Tloušťka ovčí vlny je zhruba stejná jako byste použil vlnu minerální (ovčí vlan má jen nepatrně větší tepelný odpor). Já budu do stropu dávat 5cm a do podlahy buď také 5, nebo možná 8cm.
Jinak ta německá vlna je nejen pro mně nejblíž dostupná, ale i poměr “cena/výkon” se mi zdá nejlepší. Navíc se výrobce chlubí ještě nějakou specielní “ekologičností” (nosná síťka z čistého kaučuku, apod.)
Jirka
Log in to reply.