aktivita › diskusia › Všeobecné diskusie › ATRIBÚTY SVATÝCH Barbora
Tagged: cat_komentar_slovnik
-
ATRIBÚTY SVATÝCH Barbora
Posted by zavinac on 18. októbra 2009 at 23:11Svata Barbora mava niekedy pri sebe/v pozadí tiež delo pochopitelne stare, liate, nie moderny kanon. Je totiz z mne neznameho dovodu aj patronkou delostrelcov ZavinacSvata Barbora mava niekedy pri sebe/v pozadí tiež delo pochopitelne stare, liate, nie moderny kanon. Je totiz z mne neznameho dovodu aj patronkou delostrelcov
Zavinacvlcik-tlcik odpovedal 15 years, 1 month ago 4 Členovia · 11 odpovede/odpovedí -
11 odpovede/odpovedí
-
Možno toto by mohla byť odpoveď.
Svatá Barbora je uctívána jako svatá patronka havířů, dělostřelců, architektů a matematiků, také dalších povolání, u nichž hrozí riziko náhlé či násilné smrti, rovněž jako ochránkyně proti smrti bleskem v časech bouří a požárů. -
Osobne som si nikdy nevšimol u nejakého svatého ako atribut delo,ani som zbežne pozretých obrázkov Barboru z delom nenašiel…
-
Ľudia sa k patrónom utiekali, aby orodovali za nich u najvyššieho pána, dobrou úrodou,zdravím dobytka a zdaru v ich práci – povolaní. Pomník jedného takého patróna som videl pri Trenčíne v istej dedinke a to patróna sv. Vendelína a pod sochou je nápis „sv.Vendelín,patrón dobytka, oroduj za nás a za naše hovädá.“ Tento nápis som si dodnes zapamätal,lebo jasne dokazuje jeho aktuálnosť i v dnešných dňoch. Dokonca delostrelci majú za
patróna sv. Barboru a v stredovekých vojnách sa velilo“ v mene sv. Barbory – páľ,“ zahrmelidelá a začalo sa zabíjať. Aj takúto históriu mali patróni. Ale pozrime sa radšej na patrónov z tej krajšej stránky, na ich sviatok sa konali oslavy a zábavy. Keramikári oslavujú tentosviatok na sv. Michala, volá sa to „Svetlá hus,“ čo tradične dodržujeme. Pamätám si dodnes ako to prebiehalo. V Slovenskej ľudovej majolike, kde som istý čas pracoval, už od rána majstri tajne popíjali. Po pracovnej dobe si všetci sadli ku stolom, ktoré boli plné občerstvenia ako pečené husi a burčiak. A tak oslavovali až do noci. Na druhý deň majstrov v práci nebolo ani na tretí deň. Manželky ich darmo hľadali. Nakoniec sa našli a týždeň pracovali do noci, aby si nadrobili ušlú mzdu. Skrátka taký patrón – svätý, má naozaj svoj význam.
Príspevok : Jozef Franko -
sv. Barbora, cca 1410-1420Pôvod uctievania sv. Barbory ako patrónky delostrelcov má vraj korene vo Španielsku a pochádza z čias oslobodzovania južnej Európy od Maurov. Jedna z mnohých legiend, prevzatá z latinského a nemeckého zdroja, uverejnená v španielskom obrázkovom týždenníku Album Pintoresco de la Biblithexa Epanola 18. decembra 1852 uvádza toto:
Mnoho storočí po smrti svätice obliehalo kresťanské vojsko arabskú pevnosť na africkom pobreží. Napriek všetkému snaženiu, najmä delostrelcov, sa múry pevnosti zdali nedobitné. Strely sa bezmocne odrážali od hradieb. Vtedy delostrelci prosili svätú Barboru aby im pomohla. Po modlidbách bol obnovený útok a ako zázrakom už po prvých výstreloch hradby pevnosti padli. Arabi sa museli voľky, nevoľky vzdať a kresťanské vojsko sa mohlo víťazne vrátiť domov. Z vďaky delostrelci zavesili vo všetkých priestoroch kde bol na lodiach uskladnený strelný prach obrazy sv. Barbory. A oplatilo sa, pretože na jednej z lodí vypukol požiar a zdalo sa, že je stratená. Keď sa však oheň dostal až k prachárni, kde visel obraz sv. Barbory, zhasol.
Sprava o zázraku sa rýchle rozšírila a odvtedy delostrelci, puškári a delolejári považujú sv. Barboru za svoju patrónku a vešajú jej obraz vo svojich dielňach, mestských zbrojniciach, prachárňach a delostreleckých školách. Na francúzskych lodiach sa po stáročia označoval sklad prachu „La Sainta Barbe“ a podľa nadiadenia Karola V. musel delostrelec urobiť pred ústim dela, po jeho nabití, znak kríža a prosiť sv. Barboru o pomoc. Ešte za Napoleona III. bol 4. december pre delostrelcov významným sviatkom.
sv. Barbora, cca 1900-1918 -
Dá sa z tohoto tu usúdiť že atributy sv.Barbary sú slnečnica a chladiarenská veža atomovej elektrárni,či stľpy vysokého napätia?Je naozaj podla vlastníka autorských práv na postavičku sv Barbory, teda svätej církvy vatikánskej aj delo jej atribútom ?
LA GRAND’COMBE SAINTE BARBE 2008 CHARBON ARDENT SAMEDI 6 DÉCEMBRE 2008
-
A odpovedám si sám:
Postava svaté Barbory a její život nejsou historicky doloženy a proto byla roku 1969 vypuštěna ze seznamu katolických svatých. -
Katolícka cirkev má 15 000 svätých
Taliansko:V sobotu 4. decembra 2004 bolo vo Vatikáne predstavené nové vydanie Rímskeho martyrológia.
Ide o zoznam všetkých svätých a blahoslavených Katolíckej cirkvi. Denne priemerne pripadá spomienka na 18 svätých a blahoslavených.
Počas dvetisíc rokov Cirkev oficiálne uznala 6658 osôb pozdvihnutých k úcte oltára. Z ďalších 6881 poznáme iba miesto a rok mučeníckej smrti za vieru, nie však mená.
Ďalej je tu okolo 30 prenasledovaní, ktoré sú historicky dokázané s veľmi starobylým kultom uctievania mučeníkov, nevieme ale ich počet.
Predpokladá sa, že ich je okolo 1500. Celkovo Katolícka cirkev oficiálne uznala okolo 15 tisíc svätých a blahoslavených.
Na našich kalendároch nachádzame mená z prvej skupiny, ktorých život, meno a identita je historicky overená a podložená. Kniha, ktorá obsahuje ich zoznam sa nazýva „Rímske martyrológium“ a to preto, lebo je takto nazývaná od svojich začiatkov a tiež preto, lebo 4/5 svätých sú mučeníci.
Rímske martyrológium vyšlo už v druhom vydaní. Má 844 strán v latinskom jazyku a pripravila ho Kongregácia pre Boží kult a správne vysluhovanie sviatostí.
Prvé vydanie pred troma rokmi bolo výsledkom 20-ročnej práce historikov, teológov a liturgistov. Počas prác vyradili zo zoznamu svätých, u ktorých bola zrejmá historická pochybnosť ich života. Napríklad svätá Filoména.
Pridali však nových, ktorých vyhlásil za svätých či blahoslavených Ján Pavol II. počas svojho pontifikátu.
Od prvého vydania v zozname svätých pribudlo 117 nových mien z ktorých 66 blahorečil Ján Pavol II. Za 26 rokov pontifikátu Svätý Otec vyhlásil 1343 nových svätých a blahoslavených.
Pri príprave druhého vydania martyrológia sa uvažovalo o vyradení zo zoznamu svätých Apolónie, patrónky zubárov a Juraja, patróna rytierov a skautov. Nakoniec v zozname zostávajú, pretože tradícia ich uctievania je veľmi stará. Vyradených zo zoznamu bolo nakoniec 20 svätých.
Rímske martyrológium sa v súčasnosti prekladá do taliančiny, francúzštiny a nemčiny.
V zozname svätých a blahoslavených okolo 20 percent tvoria ženy. Ich počet stúpa pri udalostiach masového prenasledovania a v posledných dvoch storočiach aj v charitatívnej činnosti.
Pokiaľ ide o mená, medzi mužmi vedie Ján, ktorých je 331. Medzi ženami najviac svätých má meno Mária.
-
V roku 2001 vyšlo v Ríme obnovené Rímske martyrológium. Prvé vydanie Rímskeho martyrológia bolo v roku 1584 za pápeža Gregora VIII. Toto martyrológium však malo mnoho predchodcov. Pri obnove martyrológia sa zostavovatelia držali zásady stanovenej Koncilom, aby životopisy svätých zodpovedali histórii, doplnili sa mená nových svätých od r. 1960. V roku 2004 vyšlo druhé typické vydanie po II. vat. koncile. Obsahuje len malé zmeny v texte (oproti prvému typickému vydaniu) a sú tam pridaní noví svätí.
Celá kniha má takmer 800 strán, pričom asi 550 strán zaberajú elógiá svätých. Menný zoznam svätých (mená sú v dvoch stĺpcoch) zaberá asi 120 strán.
Obrad čítania martyrológia: V liturgii hodín sa číta martyrológium spravidla po ranných chválach, ale môže sa čítať aj po inej hodine. Po záverečnej modlitbe sa oznámi nasledujúci deň, môže byť oznámenie luny, a hneď nasleduje čítanie elógií — krátkych správ o svätých, ktorí pripadajú na daný deň. K niektorým slávnostiam je tiež elógium, to sa číta ešte pred elógiami svätých. Po prečítaní sa povie: V: V Pánových očiach má veľkú cenu. R: Smrť jeho svätých (Ž 116, 15). Potom môže nasledovať krátke čítanie z Božieho slova. Celé slávenie sa uzavrie modlitbou a po nej je požehnanie: Nech nás žehná Pán, nech nás chráni od zlého a nech nás privedie do večného života. A duše veriacich, pre milosrdenstvo Božie, nech odpočívajú v pokoji. Amen. Prepustenie je ako v liturgii hodín: Choďte v pokoji. R: Bohu vďaka. Mimo liturgie hodín sa číta martyrológium podobným spôsobom.
Obsah knihy: Úvodné poznámky; Oznamovanie luny; Obrad čítania martyrológia; Elógiá pre mobilné slávenia; Krátke čítania; Modlitby; Spev martyrológia; Rímske martyrológium (podľa mesiacov jan. – dec.); Index mien svätých a blahoslavených.
Úvodné poznámky sa zaoberajú týmito témami:
Svätosť v ekonómii spásy
•Všeobecné povolanie ľudí k svätosti
•Svätosť v Kristovom tajomstve
•Svätosť v živote CirkviSpomienky svätých čiže uctievanie
•Spomienka na Kristov život v živote svätých
•Kult svätých
•Spoločenstvo svätých vykonávané v liturgiiRímske martyrológium
•Zmysel martyrológia a jeho liturgická prirodzenosť
•Obnova martyrológia
•Potreba martyrológia s ostatnými liturgickými knihami
•Zoznam svätých a blahoslavených v martyrológiuPoužitie martyrológia
•Slávenie svätých a blahoslavených
•Čítanie martyrológiaVlastné martyrológiá
Prispôsobenia ktoré prislúchajú Konferenciám biskupov.
Text úvodných poznámok je už takmer preložený, ale preložiť samotné martyrológium bude trvať dlho. Komplikované to je nie len obsiahlosťou ale aj menami a názvami miest a oblastí, kde svätí pôsobili. Aj vy môžete pomôcť svojimi vecnými pripomienkami a radami.Oznámenie narodenia Pána z Rímskeho martyrológia.
-
1
Svätí a blahoslavení podľa nového Martyrologium Romanum
Alexander Puss SJ
Jednou zo základných a dominantných charakteristík pontifikátu pápeža Jána Pavla II.
je nezvyčajné množstvo kanonizácií a beatifikácií, vyhlásení za svätých a blahoslavených v
Cirkvi (vyhlásil 482 svätých a 1 338 blahoslavených). Počas jeho pôsobenia na Petrovom
stolci bolo viac vyhlásení za svätých a blahoslavených než za posledných štyristo rokov,
počas pontifikátov jeho predchodcov. Ak si pozrieme posledné Martyrologium Romanum,
zisťujeme, že vzrástol aj počet svätých s poznámkou „virgo“. V tejto práci uvedieme práve
tieto osoby, ženy-panny, ktoré sa v poslednom období znovu dostali do povedomia teológie
duchovného života.1 V abecednom poradí uvedieme mená a krátke odvolávky pre ďalšie
bádanie; bude to pomôcka pre tých, ktorí by sa chceli viac dozvedieť o svätých a
blahoslavených s osobitnou poznámkou „panna“.
Martyrológium (gr. martys = svedok) je kniha, ktorá obsahuje zoznam
mučeníkov a iných svätcov i svätíc Katolíckej cirkvi s krátkymi životopisnými údajmi. Podľa
rozhodnutia Tridentského koncilu vyšlo v r. 1584 oficiálne Martyrologium Romanum, ktoré
vypracoval cirkevný historik Cesare Baronius (1538 – 1609). Neobsahovalo iba mená a krátke
životopisy mučeníkov, ale aj mená vyznávačov, učiteľov Cirkvi, panien a ostatných svätcov a
svätíc. V poslednom martyrológiu, ktoré vyšlo v roku 2004, pribudlo – v porovnaní s
predošlým vydaním z roku 2001 – 117 nových mien; 66 z nich kanonizoval Ján Pavol II. V
martyrológiu z roku 2001 celkový počet uctievaných osôb bol 6 541, v novom martyrológiu z
roku 2004 je počet svätých a blahoslavených 6 658. Denne pripadá spomienka v priemere na
18 svätých a blahoslavených. Ak k tomu pripočítame ešte 6 881 ďalších osôb, ktorých mená
nepoznáme, pochopíme, prečo Ján Pavol II. tak veľmi zdôrazňoval vo svojej teológii
duchovného života teológiu svätosti.2 Osoby bez mena pochádzajú väčšinou z rôznych
prenasledovaní. Historicky dokázaných je asi 30 prenasledovaní. Kult uctievania mučeníkov
je veľmi starobylý. Ich predpokladaný počet je okolo 1 500. Aj názov Rímske martyrológium
nám prezrádza, že ide väčšinou o mučeníkov Rímskokatolíckej cirkvi. Často, ak ide o ženu, je
pripísaná aj poznámka „panna“, najmä z obdobia prvých kresťanov. V martyrológiu dostali
ženy-panny väčší priestor v porovnaní s minulosťou, ale aj tak len asi 20 % tvoria ženy, ich
1 Porov. PUSS, A.: Obrad zasvätenie panien. In: Liturgia, 56, 2004, s. 291–294.
2 Porov. PUSS, A.: Svätosť a svätí : Teológia duchovného života na začiatku 21. storočia. In: Viera a život, roč.
XII, 2002, č. 2, s. 139–143.
2
počet stúpa pri udalostiach masového prenasledovania a v posledných dvoch storočiach aj pre
charitatívnu činnosť.
Primárnymi prameňmi, materiálmi výziev ku svätosti sú okrem zachyteného Božieho
zjavenia vo Svätom písme a martyrológia cirkevné dokumenty a vyhlásenia. Ak si pozrieme
učenie Cirkvi za pontifikátu Jána Pavla II., ľahko zbadáme niektoré jeho základné črty. Popri
základných antropologických líniách3 za pontifikátu Jána Pavla II. sa jasne vynára ucelené
ponímanie osoby ženy, jej vlastnej a osobnej dôstojnosti a jedinečnosti. Nový pohľad na
antropológiu ženy4, na panenstvo nám poskytne aj radikálne reformné návody na praktické
usporiadanie vzťahov medzi mužom a ženou. Podnetom k tomuto antropologickému mysleniu
boli aj dlhodobé štúdiá pápeža Jána Pavla II. V roku 1960 vydal Karol Wojtyła svoju prácu s
názvom Miłość i odpowiedzialność. Táto práca sa zrodila z jeho prednášok, ktoré odzneli v
rokoch 1958 a 1959 na Katolíckej univerzite v Lubline. Prednášky v roku 1960 vydala
Vedecká spoločnosť Katolíckej univerzity (Towarzystwo Naukowe Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego) v Lubline.5 Knižka, ktorá sa zrodila z týchto prednášok, bola
vydaná viackrát v rôznych jazykoch, v taliančine až šesťkrát.6 V roku 2002 vyšiel aj v
slovenčine preklad poľského originálu Miłość i odpowiedzialność, ktorý vyšiel v Lubline v
roku 1986 pod redakciou Tadeusza Styczńa.7
Na nasledujúcich stránkach by sme chceli načrtnúť len zoznam tých svätíc a
blahoslavených, ktoré ako „panny“ sa dostali do martyrológia počas stáročí. Ak niektoré
chýbajú v najnovšom vydaní (z roku 2004), je to znak toho, že nie sú historicky doložené.
Zoznam všetkých svätých a blahoslavených si vyžaduje ďalšie rozsiahle odborné štúdie.
Mená jednotlivých osôb sú uvedené podľa súdobých prameňov. Pozri použité skratky.
Použité skratky:
bl. – blahoslavená
BSs – Bibliotheca Sanctorum, I – XII. Roma, 1961 – 1987.
Balogh – BALOGH, A.: Pannónia őskereszténysége. Budapest : Szent István Társulat, 1932.
Bens – PODLEJSKI, Z.: Soľ zeme a svetlo sveta, I – V. Kapušany : Vyd. Štefánia Beňová-
Bens, 2000 – 2005.
3 Porov. CSONTOS, L.: Základná antropologická línia v encyklikách Jána Pavla II. Trnava : Dobrá kniha, 1996.
4 Porov. FULA, M.: Antropológia ženy a náuka Jána Pavla II. Vyd. Don Bosko, 2004.
5 WOJTYŁA, K.: Miłość i odpowiedzialność. Kraków : Wydawnictwo Znak, 1960.
6 WOJTYŁA, K.: Amore e responsabilità : Morale sessuale e vita interpersonale. Casale Monferrato : Ed.
Marietti, 1980, 1983, 1986; 2. vyd. 1984, 1988, 1992.
7 WOJTYŁA, K.: Láska a zodpovednosť. Bratislava : Metodicko-pedagogické centrum, Tomášikova 4, 2002.
3
Csete – CSETE, I., GYALOGI, J.: Panegyrici sanctorum patronnorum regni Hungariae :
Nagy Aszszonyról, magyar szentekről… Karsán, 1754.
Dedek – DEDEK, C. L.: Szentek élete, különös tekintettel a magyar szentekre és azokra, kik
Magyarországon ősrégi időktől fogva kiváló tiszteletnek örvendenek : A legjelesebb kútfők
és szent életírók nyomán, I – II. Budapest : Pallas, 1900.
Hev – HEVENESI, G.: Ungaricae Sanctitatis Indicia. Tyrnaviae, 1692. (Z vydania z r. 1737
preložil a vydal F. Sinkó: Régi magyar szentség. Budapest : Új Ember kiadó, 19982.)
KV – SCHAUBER, V., SCHINDLER, H. M.: Rok se svatými. Kostelní Vydří : Karmelitánské
nakladatelství, 1994.
M. – Mária (skratka najčastejšieho mena)
MR – Martyrologium Romanum. Vaticano : Libreria Editrice Vaticana, 2001.
Oxf – FARMER, D. H.: Oxford Dictionary of Saint. Oxford University Press, 1978.
Ond – ONDRUŠ, R.: Blízky Bohu i ľudom. 5 zv. Cambridge; Trnava : Dobrá kniha, 1981; 2.
rozšírené vydanie 1995.
Puskely – PUSKELY, M.: Példaképek a magyar múltból (X. – XVII.
század). Budapest : Ameko kiadó, 1994.
Puskely KE – PUSKELY, M.: A keresztény Európa szellemi gyökerei : Az öreg földrész
hagiográfiája. Budapest : Kairosz, 2004.
Štvorciferné číslo značí: dátum (deň a mesiac liturgickej spomienky).
4
Súhrnný zoznam svätých a blahoslavených: „virgo“ (panna)
MR – v Martyrologium Romanum ten deň v poradí je na (číslo). mieste
mart. pur. – obeť čistoty
myst. – mystička
muč. – mučenica
Abbondanza, 26. 12. po 900, BSs.: I/16
Adeodáta OSB, 25. 2., MR/10
Adviga-Hedvig (Csete) OPraem., spomienka: 6. 6.
Agapa muč., Dedek II/482
Agapé († 304) Puskely KE, 152
Agape,14. 2. muč., BSs.: I/301
Agáta, Catánia, 5. 3. (Sicília) muč., † 250
Agilberta (Jouarre) 12. 8. okolo r. 660, BSs.: I/ 359
Agnes OSB 14. 3. dcéra čes. kráľa (Csete)
Agnesa Aislingen, 21. 1. bl. rekluz KV († 1504)
Agnesa Rímska, 21. 1. muč.
Agrippina muč., Dedek I/607
Albina muč., Dedek II/227 († 456)
Alda, 18. 10., BSs.: I/735
Aldegunda, Dedek I/602
Aldetrúdis, 25. 2. opátka, MR/3
Alene de Forrest muč., Puskely KE, 391
Alfredis, Dedek II/85
Alimena, Dedek I/545
Allodia, Dedek II/311
Aloysia M. Frias Canizares, 6. 12. MR/7
Alpaid, Dedek II/341
Alpais Cudot, Puskely, KE, 447
Alphonsia Muttathupadathu, 28. 7.
Alruna z Chamu 27. 1., bl. rekluz. OSB (990 – 1045), KV 38
Amalberga (Amália) 10. 7, Gent KV, myst. (po 700)
Amália, Dedek II/21
Ammária, Dedek II/446
Anastazia, Sirnia 25. 12. KV muč. († 304)
Angadisma, Dedek II/290
Angéla OCarm., 6. 7. († 1243?), Puskely 139, (Csete: 9. 1.)
Angéla Lloret Martí 20. 11. bl. muč., Španielsko, MR/14
Angela Merici 27. 1.
Angelina Zampierit († 1913), ACNM, IV/19-15977
Aniszia, muč., Puskely KE, 178
Aniteria muč., Dedek I/545
Anna K. Emmerich 9. 2. myst. (1774 – 1824), KV 61
Anna M. Javouhey, 15. 7. bl., MR/21
Annuntiata Cocchetti, 23. 3. bl. Longobardia, MR/10
Anthusa, Dedek II/66; 144; 158
Antónia Mesin mart. pur., 17. 5. (1919 – 1935), Bens: II/150
Antonia muč., Dedek I/481; 501
5
Antonina muč., Dedek I/239; 498; 586
Anwarite Nengapet, 30. 11. (1939 – 1964), mart. pur., Bens: II/30
Apolonia 8. 2., KV muč., († 249)
Apud Nicáem 21. 5. rekluz, MR/6
Aquilinia, Dedek I/591
Aquitania (Hilária) 1. 12. MR 13
Aranka muč., Dedek II/149
Arild (Alkeld), 20. 7
Arminia muč., Dedek I/559
Aroa muč., Dedek II/12
Artellaide 3. 3. BSs.: II/ 482
Asella, 6. 12. (sv. Hilárius), MR/2
Askelina, Dedek II/147
Astrudis, Dedek II/299
Asztéria muč., Dedek II/107
Attracta, Puskely KE, 134
Aumilliana, Dedek I/560
Aurea, 4. 10. opátka († 300), Paris, MR/4
Aurélia KV muč., 15.10., rekluz († 304)
Auria, Dedek II/296
Austreberta, Dedek I/184
Autta, 31. 10. muč., BSs.: II/637
Aviat de Sales, Leóna Františka l0. l. Liturgia l0 (1993), 122
Balbina, Dedek I/385
Balda, Dedek II/440
Baptista, Dedek I/571
Barbara Kim a Barbara Yi, 27. 5. muč., Kórea, MR/8
Barbora muč., 4. 12.
Basilissa, 3. 9. muč., Nicomédia v Bithynii, MR/3
Basilla 29. 8. Sirrnium (Balogh)
Beata 29. 6. KV muč., († 277), Francúzsko
Belina, Dedek II/192
Bemadetta Soubirous 16. 4.
Benedikta, Dedek I/566; 618
Benevenúta Boiani, 30. 10. bl., Veneto, Taliansko, M/9.
Bereniké mart. pur., Ond. 5/247
Berta, Dedek I/360
Bertilla, Dedek II/347
Bharananganam bl. India, MR/14
Bibiána muč., Dedek II/419; 440
Bilhildis, 27. 11. Moguntia, Austrália, MR/9
Bisszia, muč., Dedek I/427
Blandina, muč., Puskely KE, 82
Blanka muč., Dedek I/570
Bona 12. 9. Egypt (Mundiacorda), BSs.: IlI/ 234
Bonini, Jozefina Gabriela 8. 2. bl., Liturgia 21/1996, s. 60
Borbála muč., Dedek II/425
Brigitta/Brigida, 23. 7., Puskely KE, 128
Burgundofora, Dedek I/398
6
Candida muč., Dedek II/220
Cardozo, Mária da Jozefa Alvarada 2. 4. bl., Liturgia 21/1996
Casaria z Avignonu ? 9. 12. († 587), BSs.: III/893
Castula, 14. 2., muč., BSs.: l/301
Ceara, 5. 1. († 16. 10. 679), BSs.: Il1/1060
Cecília 22. 11. muč.
Cecília, 4. 8. bl. (1290), Bonónia in Aemília, MR/9
Celestina († 800?) muč., 6. 4. po 400, BSs.: III/ 1095
Cézária, Dedek I/438
Cinnia, Dedek I/141
Ciriaka, Dedek I/538
Clára da Kríia, 17. 8. pustovníčka, Monte Falco, Umbria, MR/7
Claudia muč., Dedek I/535
Clementina N. Anuarite, 1. 12. MR/13
Columba, 17. 9. muč., Cordoba, MR/5., Hildegarda, MR/7.
Columba, 31. 12. muč., Sénones, Gallia Lugudunensi, MR/3.
Concetta Lombardo († 1948) ACNM, IV/19-3868
Contessa, Dedek I/515
Cordula muč., (Csete) 22. 10.
Cuthburga, Dedek II/174
Cuthfleda, Leominster, Oxf: CSP-katalóg
Cyra 28. 2. Sýria, MR/3
Daberga, Dedek I/602
Damia muč., Dedek I/557
Dativa, Dedek II/434
Degitha, Dedek I/356
Delfina, Dedek II/236
Demetria muč., Dedek I/604
Derwe, 8. 3. muč., Írsko, († 560), BSs.: IV/ 577
Devota, Puskely, KE, 449
Diana de Andalo, 10. 6. bl., Bononia, MR/5
Diemuta z Wessobrunnu OSB († 1130), 30. 3. rekluza KV-127
Digna, 14. 6. muč., Cordoba, Vandalicia, MR/7
Dima, Dedek I/356
Dionizia, Dedek II/434
Dista, Dedek I/616
Doda, Dedek I/466
Dominika muč., Dedek II/14
Domitilla, Dedek I/452
Domna muč., Dedek II/482
Domnina (4), 14. 2. muč., BSs.: 1/301
Domnina 1. 3. (4) Sýria, BSs.: IV/763
Donatilla muč., Dedek II/73
Dorota muč. (290 – 313) 6. 2., KV
Dorota da Montau bl., myst. (1347 – 1394) 25. 6. KV rekluz
Dwyn († po 500) 25. 1., Oxf.: Donwenna
Dymfna of Gheelu muč., mart. pur., 15. 5., VII. KV 224
7
Eanswyth († 640) 31. 8. keltská princezná, Oxf.
Eauperanczia, Dedek I/470
Edigna di Puchu bl. pust. († 1109) 26. 2. KV 81
Edilia, Dedek I/619
Edita (Eadgyth) 16. 9. (961 – 984), Oxf.
Eiréné, Puskely, KE, 154
Eleonóra, Dedek I/496
Élésza, Puskely, KE, 161
Elide Rosella, ACNM, IV/19-15867
Elisabeth Picenardi bl., 19. 2. MR/9.
Elisabeth Renzi bl., 14. 8. Kórea, MR/10
Elisabetha Portugalská, 4. 7.
Elizabeth, 18. 6, Schonaugia, Nemecko, MR/6
Elvíra muč., bl., 19. 8. († 1936) El Saler, Valentino, MR/21
Emerenciána muč. († 304) 23. 1. Oxf.
Emerita muč., Dedek II/225
Emiliana 24. 12. KV (po 500, Roma)
Emiliana, Puskely KE, 64
Endelliona (po 500), 29. 4., Oxf.
Engratia, 16. 4. muč., MR/3
Enkratides muč., Dedek I/441
Ennatha, Dedek II/368
Erisébet (Csete) 6. 3.
Erkengota 7. 7. († 660); 21./26. 2.
Ermelinde, Puskely, KE, 396
Erzsébet (Csete) 6. 5. II. András lánya
Erzsébet OPraem 31. 3. (Csete)
Etelrudis, Dedek I/607
Eufrázia mart. pur., 12. 1. (Csete)
Eufrozina 1. 1., Dedek I/11
Eugénia muč., Puskely KE, 64
Eulália di Meridy muč. († 304), 10. 12. Oxf.
Eulália muč., 12. 2. MR/2
Euphrasia, Dedek I/307
Euphrozina, Dedek I/199
Eurosie Jaky muč. († 714) 25. 6., KV
Eusebia 30. 9. ?? MR/5.
Eustochia, 20. 1. Puskely 139
Eustochinon, Dedek I/210
Eusztákia, Dedek I/226
Eusztechium, Dedek II/238
Eusztella muč., Dedek I/542
Euthalia muč., Puskely KE, 53
Eutropia muč., Dedek I/594
Eva di Lutychu myst., 5. 4., KV rekluz (1200 – 1265)
Everilda (Averil) 9. 7. († 700) Oxf.
Faith (Foy) muč., 6. 10. (po 200?) Oxf.
Fanchea, Puskely KE, 127
Fanina muč., Dedek I/535
8
Fara, Dedek I/396; II/437
Faustína, 19. 1. (po 500) Rocca di Algisio (Ond.)
Fauszta muč., Dedek I/594; II/220
Felicita muč., 7. 3.
Felikula muč., Dedek I/591
Fides, Dedek II/82; 268
Filoména muč. (po 100) 10. 8., Oxf., od 1960 kult zrušený?
Fina 12. 3. (1238 – 1253) KV/99
Fincheall 24. 4, legenda, BSs.: V/822
Fiorina 1. 5. (300?) BSs.: V/862
Firmina muč., Dedek II/399
Flamina, Dedek I/496
Flavia Domitella muč., Dedek I/510
Flaviana, Dedek II/262
Flóra muč. († 851) Španielsko 24. 11., Dedek I/584; II/71
Florenctia, 1. 12. MR/3
Florentína, 28. 8., Vandalúcia, Španielsko, MR/10
Florida (L.H.) bl., 12. 6., Cevoli, OClar., Tiberia, Umbria, MR/8
Florina, Dedek I/493; II/311
Fortuna muč., Dedek II/290
Francesca Schervier bl., 14. 12., Nemecko, MR/13
Frideswida 19. 10. Oxf. (680 – 727)
Fruzina, Dedek I/187
Fuszka muč., Dedek I/196; 322
Gabtina 11. 7. Írsko (Gaibtene), BSs.: V/1344
Galgani (Gemma) 14. 5. Oxf. (1878 – 1903)
Gallena muč., Dedek I/441
Gaudenczia muč., Dedek II/172
Gemma († 1429), Dedek I/602
Genoveva 3. 1. (422 – 500), Dedek I/14
Gerlinda (po 1100) 26. 2. KV rekluz
Germana Cousinová, 15. 6., KV (1579 – 1601)
Gertrúd-Sófia (Csete) 17. 3.
Gertrúda (Catharina) Comensoli bl., 18. 2. MR/11
Gertrúda 16. 11.
Giorgia († 594) 15. 2. Georgia Tours (Clermont) BSs.: VI/ 511
Gladesinda, Dedek II/49
Glaphisz, Dedek I/54
Gobnet (po 400) 11. 2. Oxf.
Godoberta, Dedek I/425
Graebnat, 17. 7., legenda, BSs.: VIl/143
Guddenis muč., Dedek II/41
Gudilla, Dedek I/35
Gudula 8. 1. Oxf. (648 – 712)
Guerra, Maria Jozefa Sancho de bl., 20. 3., Liturgia 10/1993
Gwenan, Írsko, BSs.: VIl/ 551
Heilika(† 1250) 14. 1., Köln, KV rekluz
Helekon muč., Dedek I/559
9
Helena (Csete) 9.11., vychovávateľka sv. Margity
Helikonisz Thesszalonikéi, Puskely KE, 156
Herais muč., Dedek II/225
Herkula, Dedek I/446
Herundina, Dedek I/55
Hesselbland, M. Elisabet bl., 4. 6. (1870 – 1957), 45, KN 16/2001
Hildeburga († 1115) 3. 6., rekluz. KV/269
Hildegard, Dedek I/580
Hildegunda bl. 14. 10. Mtinchaurach KV (1110 – 1129), VIl/767
Hildegunda, Schônau, 20. 4 (1170 – 1188), KV/166
Hildelita, Dedek I/361
Hildemark, Dedek II/322
Hiltrud, Dedek II/236
Hiltruda z Lissies († 790), KV rekluz
Hinojosa M. Gabriela 18. 11. (1872 – 1936), Liturgia, 38/2000, s. 154
Holldis, Dedek I/485
Honorata, Dedek I/46
Honorína muč., 27. 2. MR/3
Hosana (Ozana), 27. 4, Kotur, KV rekluz, myst. (1493 – 1565)
Humberga, Dedek I/618
Charitas, Dedek II/82
Chebenina, Wiboard spoloč., BSs.: III/1177
Chelendolia, Dedek I/287
Chelidónia pustovníčka, 13. 10, Sublacum, Latio, MR/13
Chennera, 29. 10, Škótsko, BSs.: III/1183
Chiónia, 1. 4., Thessalónica, MR/2
Choriessa muč., Dedek I/441
Chotidia muč., Dedek I/527
Ia (Hya, Ives), 27. 10., Oxf.
Ida († 571), 15. 1., Ond. 4/51
Ida, 3. 11., Toggenburg, KV inkluz († 1226)
Ida, OCist., bl., 13. 4., MR/8
Ifigenia, Dedek II/222
Illumináta, 29. 11., Umbria, MR/4
Ilona, Dedek I/501; 555
Imelda L. bl., 2. 5., Bonónia MR/10
Irene, 21. 2. (3), BSs.: VII/888
Islandis muč., Dedek I/545
Italika muč., Dedek I/619
Ite/Deirdre, Puskely KE, 127
Itisberga princezná, Dedek I/542
Iveta (Jutta) 13. 1., KV rekluz (1158 –1228)
Izabella bl., 22. 2. (Parisiénsi in Gallia), MR/6
Jana OP, 2. 5., MR/11
Jana, Arci 30. 5. (1412 – 1431)
Janka M., Dedek I/239; 266
Johanna princezná, Dedek I/520
10
Jozafáta (Michaela) Hordáshevska bl., 25. 3., Chervonohrad, UA MR/14
Jozefina Bakhita, 8. 2., Liturgia 10/1993, 42/2001, KN 5/2001
Jukunda, Dedek II/402
Júlia († 439?), 22. 5.
Júlia Billiart, 8. 4., Namúrcia, Španielsko, MR/9
Júlia Rodzińska bl., 20. 2., Poľsko, MR/8
Juliana muč., 26. 7., Španielsko, MR/3
Juliana Confalonieri, 19. 6., Falconieri Oxf. (1270 – 1341)
Juliana M. C. Lluch (2003.03.23)
Juliána de Busto Arsítio bl., 15. 8., Pallantia, MR/10
Julianna muč., 16. 2. KV (po 300)
Justína muč., 7. 10., Padova, Oxf. (po 200)
Juta, Disibondenberg, 22. 12., KV rekluz (1090 – 1136)
Juthwara, 6. 1., Roscarrock, Oxf. (Aude), muč.,? 28. 11.
Kalliops, Dedek I/580
Kamila, Auxerre, 18. 7. (po 400)
Kanczionella muč., Dedek I/593
Kandida muč., Dedek II/167
Karolina Kozková, mart. pur. (1898 – 1914), ACNM, IV/31-5701
Katalin Tekakwitha bl., 17. 4. (1656 – 1680)
Katarina Alexandriai, 25. 11. (čistá)
Katarina Cittadini OSU bl., 5. 5. Somáscha, Bergonum, MR/15
Katarína Drexelová, 3. 3. (1858 – 1955), Liturgia 42/2001
Katarina Sienai, 29. 4.
Katarina Volpicelli bl., 28. 12., Neapol, MR/7
Kennocha, Dedek I/307
Kew (Ciwa, Kuet, Kywere), 8. 2., Oxf. (po 400)
Keyna, Dedek II/273
Khioné († 304), Puskely KE, 152
Khüsszia muč. († 1795), Puskely KE, 214
Kinga, Dedek I/596
Klára z Assisi, 11. 8.
Klaudina Thévelet, 3. 2. (1774 – 1837), Liturgia, 13/1994, 39
Klotsendis, Dedek I/619
Kolumba, Dedek I/608
Konzorczia, Dedek I/605
Kordulya, Dedek II/311
Kristána Menabuoi bl., MR/9
Kristína (Teodora), 5. 12, Markyate Oxf. (1097 – 1161)
Kristina bl., 6. 11, Stommel, KV, myst. (1242 – 1312)
Kristina, 24. 7. (Csete: 19. 7.), Bolsena
Kunigunda, Kinga, 13. 2. (Csete)
Kunigunda, Rapperswil, 16. 6. KV (po 350)
Küranna muč. († 1751), Puskely KE, 188
Kvinta muč., Dedek I/176
Landrada, Dedek II/18
Laura Vicuna 22. 1. mart. pur. (Čile) MR/13, Bens. II/213
Léoba, 28. 9. Monguntia, Austrália, MR/12
11
Leobaria muč., Puskely KE, 98
Leocritia muč., 15. 3. (Corduba, Vandalícia) MR/3
Leonczia, Dedek II/434
Leonida muč., Dedek I/594
Leotiera muč., Dedek II/273
Levina muč., Dedek II/52
Liberata, Luminoza, Speciosa 16. 1., BSs.: lXi1201, VIII/9
Liberta, 19. 1.
Liczeria muč., Dedek I/518
Lidvina, Ond. 14. 4. (1380 – 1433)
Lindania, Dedek II/188
Liudbirga, Leutbirg 3. 4. KV rekluz († 880)
Lívia Augustína Pietrantoni, 13. 11. (1864 – 1894), Liturgia, 38/2000
Lota muč., Dedek
Lubetta, 7. 1., BSs.: VIII/186
Lúcia de Calagirone bl., MR/6
Lucia muč., 13. 12.
Lucza, Dedek II/234; 351; 376
Luczilla muč., Dedek II/71
Luczius, Dedek I/619
Lüfthilda, 23. 1., inkluz, KV (800-)
Lukréczia muč., Dedek II/396
Luminosa, Pavia, 9. 5. (po 400)
Lupita, (Csete) Hev.: 27. 9. „od sestry sv. Martina“
Lybia muč., Dedek I/594
M. a Columna V. Villalba, bl., 11. 12., Španielsko, MR/11
M. ab Angelis Fontanella, bl., 16. 12., Augusta Taurinórum, MR/8
M. Anna Mogas Fontcuberta, bl., 3. 7., Fuencarral, MR/11
M. Antónia Kratochwil, bl., 2. 10., Stanislawow, MR/14
M. Assúmpta Pallotta, bl., 7. 4., Donkerkou (Sinis), MR/13
M. Bemarda (Verena) Blitler, bl., 19. 5., MR/14
M. Bertilla, 20. 10., Tarvisio, MR/9
M. Caridad Brader (2003.03.23)
M. Catharina Kasper, bl., MR/12
M. Crescentia Hoss (1682 – 1744)
M. Crucifixa De Rosa, 15. 12., Brixia, Longobardia, MR/6
M. de Mattias, bl., 20. 8., MR/8
M. de Purificatione Vidal Pastor, bl., 22. 9., Corbera, Španielsko, MR/17
M. di Monte Carmelo Sallés y Barangueras bl., MR/15
M. Dolores R. Sopeña (2003.03.23)
M. Droste zu Vischering, bl., 8. 6., P. Calensi-Lusitania, MR/9
M. Fratiska Rubatto bl., 6. 8., Uruguay, MR/8
M. Goretti muč., 6. 7.
M. Helena Stollenwerk, 28. 11. (1852 – 1900), Liturgia, 21 (1996)
M. Iosepha Rosello, 7. 12., Slavonia, MR/9
M. Jozefa, Sancho de Guerra 20. 3., Liturgia, 42/2001
M. Karlowska bl. Poľsko, MR/7
M. Katarína Symon d Longpry bl., 8. 5., MR/14
M. Ludovíka a Jesu Trichet bl., 28. 4., MR/11
12
M. Margaréta Caiani bl., 8. 8., Podia in Tuscia, MR/14.
M. Margaréta di Sancto Augustino Bonnet OSU bl., 26. 7.
M. Mercedes Prat muč., Liturgia, 2/1991, 120
M. Pilar Izquierdo A. bl.
M. Poussepin OP bl., 24. 1., MR/8
M. Rafols bl., 30. 8., Caesaraugustae, Španielsko, MR/10
M. Raphaela Cimatti bl., 23. 6., Alatria, Latio, MR/11
M. Stella bl. muč. († 1943), 1. 8. Nowogrodek, Poľsko, MR/19
M. Valentína Vanota OSU bl. muč., 17. 10. MR/14
M. Venegas de la Torre (1868 – 1959)
M. Eugénia Milleret de Brow bl., 10. 3., MR/8
Macra muč., 7. 1. (po 800), legenda? BSs.: VIII/455
Macrina, 19. 7, MR/3
Magdaléna Catharína Morano bl., 26. 3. Sicília, MR/9
Magdalena de Canossa, 10. 4, Verona, MR/10
Magdaléna Žofia Barat 25. 5. (1779 – 1865) Oxf.
Machita, muč., BSs.: VIII/ 452
Makrína ml., 18. 7., Oxf. (327 – 379)
Malina muč., Dedek I/475
Mamlacha muč., 5.10., Garameaerórum terra in Pérsidem, MR/3
Maphalda bl., 1. 5., Aroúqua, Lustánia, MR/14
Marána, 28. 2., Sýria, MR/3
Marczella, Dedek II/71
Marczellina 2. 6., Dedek II/38
Marczián, Dedek II/26; 339
Margareta Colonna bl., 30. 12., Látio, Itália, MR/11
Margaréta Ebner OP bl., 20. 6., Medingeano, Bavaria, MR/4
Margit (Csete) 13. 7., Jeruzalem
Margit (Csete) 28. 1. (dcéra Vojtecha IV.)
Margita Magyar, Priska, 18. 1.
Margita Mária Alacoque, 16.10.
Margita Skóciai, 16. 11.
Marina de Omura muč., 11. 11. Nagasaky-Japonsko, MR/9
Marina, Dedek I/292
Marta (Amáta) Le Bouteiller bl., 18. 3., MR/10.
Marta da Persii muč., 19. 4., MR/2
Martrina, 30. 1. (po 250) Ond.
Mastidia Troyes, 7. 5., BSs.: IX/82
Mastiola, Dedek I/618
Materna muč., Dedek I/608
Matia, Dedek I/239
Matild, Dedek II/14
Matróna, Puskely KE, 152
Maura, 2. 11, BSs.: IX/168
Maura, 21. 9., Troyes KV myst. (800 – 850)
Maura, di Troyes 13. 9. († 830). BSs.: IX/168
Maxellendis muč. († 670), Puskely KE, 396
Maxenczia muč., Dedek II/389
Maxima muč., Dedek II/73
Maxima, Dedek I/532
13
Medana, 19. 11, Írsko, BSs.: IX/261
Mechtild opátka, Dedek I/420
Mechtrund, Dedek I/596
Menna, Dedek II/253
Menodora muč., Dedek II/197
Mera muč., Dedek II/49
Metredora muč., Dedek II/197
Milburga, opátka, Anglia, MR/3
Mildrand, Dedek I/208
Mildreda, Dedek II/27
Minver, 24. 11. Oxf. (Menefreda) rehoľ. (po 500)
Modesta di Treviri (?) 4.1 1. (po 650?) BSs.: lXI 518
Modwenna, 5. 7, Oxf. (pustovníčka po 600)
Morán, Narcisa de Jesús Martillo, 8. 12., Liturgia, 10/1993
Murina muč., Dedek I/557
Musa, Dedek I/396
Neosnadia, 17. 1. (Luodun, Franca, po 400), BSs.: IX/809
Ness, 04. 9., Énna, Írsko, BSs.: IX/821
Nicarete, 27. 12, Constantinapoli (po 400), BSs.: IX/ 852
Nice muč., Dedek I/441
Niczereta, Dedek II/480
Ninfodora muč., Dedek II/197
Noiala z Bretánie, 24. 6. (legenda?) BSs.: IX/ 1041
Nomisia, Dedek II/232
Nonna, Dedek I/329
Nonnika, Dedek I/616
Notburga, Eben-Tirolsko, MR/8
Numechia, Dedek I/441
Oda „apácza“, Dedek I/452
Odrada, Baelenu († 1150), 3. 11., KV
Oliva, Dedek I/572
Olla, Dedek II/276
Onezima muč., Dedek I/226
Onorata, Pádova († 521), 11. 1., BSs. IX/1201
Oringa, Dedek I/42
Orsolya, 21. 10. (Csete-Hev) Oxf.
Osmanna, 9. 9. Oxf., Írsko, kráľ. rod.
Osnat, 10. 11, Írsko (po 1100), BSs.: IX/1284
Otilia, Dedek I/127
Palladia, Dedek II/273
Panacéa de Muzzi bl. muč., 27. 3., Quarónia, Itália, MR/3
Pandwyna, Británia, 26. 8. (pred 900) BSs.: X/90
Panefred, Dedek II/311
Patricia (Vlasta) († 665), 25. 8., KV
Paula Montal FQmes de San José de Calasanz (1799 – 1889)
Paula Montaldi opátka, bl., 18. 8., Mantoa, Longobardia, MR/11
Paulína von Mallickorodt bl., 30. 4., MR/20.
14
Pecinna, 26. 6., Španielsko, BSs.: X/428
Pega († 719 Rím), 8. 1., Oxf.
Pelagia († 311) muč., 8. 10. (2) z Antiochie Oxf.
Perina Morosini († 1957), Bens. II.
Perina muč., Dedek I/608
Perpetua, 7. 3. muč.
Perseveranda, Dedek I/611
Petra Yu Chóng-nyul, 17. 2., Kórea, MR/12.
Petra muč., 2. 6.
Petronella, 31. 5., Dedek I/563
Petronila, 16. 3. (po 700) Ond.
Piamun, Egypt, 13. 3.
Pierina Morosoni mart. pur., 6. 4., (1931 – 1957), Bens: II/152
Piroska muč., Dedek I/72
Placida († 460), 11. 10., Dedek II/282
Placida († 532)
Poiters, Rodez, 9. 6., BSs.: XII/680
Polixenia, Puskely KE, 117
Poma di Halonssur-Marne, 27. 6., Írsko (300), BSs.: X/1003
Pomtamicena muč., 30. 6. Alexandria, MR/3
Porcaria, Dedek II/273
Potamiena muč., Puskely KE, 112
Potenciána († 1200), 15. 4., Španielsko
Potenciana, Puskely KE, 632
Praxida, 2l. 7., z 1. stor., spomienka len do r. 1969, KV
Primitiva muč., Dedek II/55
Priscilla (Csete-Hev), 23. 10.
Proba, Dedek II/186
Prosdoché mart. pur., Ond. 5/247
Prostasia, Senlis muč., 19. 12. (okolo r. 300), BSs.: X/1215
Prudenzia, Beckun muč., 30. 7., BSs.: X/1228
Pudenciána, 21. 7. KV, z 1. stor., spomienka do r. 1969
Pusinna, 23. 4., KV (po 500)
Radegonda bl., († 1156) 29. 1., BSs.: x/1348-53
Rachilda, KV, inkluz (900 – 946)
Rathnat di Cell Rathnait, 9. 8, Írsko (Richena), BSs.: XI/57
Razenfred, Dedek II/273
Rebeca, Puskely KE, 117
Redempta, Puskely KE, 50
Regina (Gajne), 7. 9. Oxf., Crewkeme
Reinhilda (Reineldis) muč., 16. 7., KV (630 – 670)
Reinolfa, Dedek II/30
Repurata muč., Dedek II/273
Restituta di Roma, BSs.: XI/129
Restitúta muč., 17. 5., Afrika, MR/4
Restituta, Dedek I/533; 557
Rígnach di Tech Luimb, okolo r. 700, BSs.: XI/ 184
Richildis, Dedek II/144
Rolenda († po 750), 13. 5., KV
15
Romula, Puskely KE, 50
Rósa di Viterba (1233? – 1252), Ond.
Rosa Fan Hui muč., 16. 8., MR/14 Fanjiazhuang, Hebei Sinárum
Rotrudis, Dedek I/605
Rozália, Limai, 23. 8., Peru (1586 – 1617)
Rozina muč., 11. 3., KV (pred 1679)
Ruene, 25. 9., Írsko (pred 800), BSs.: XI/496
Rufina, Puskely KE, 48
Rutina muč., Dedek II/23
Sabina, Dedek I/485
Salawa, Angela (1881 – 1922), Liturgia, 7/1992, 100
Sancia OCist bl., 11. 4., Conimbria, Lusitánia, MR/8
Sanducht muč., Puskely KE, 345
Santa Scortése († 1991), ACNM, IV/19-14884
Satumina, Neuenheerse, 20. 5., BSs.: XI/670
Saula, Dedek II/366
Sciath, 6. 9. Unáma (po 600), BSs.: XI/732
Secunda muč., Puskely KE, 48
Secundina muč., Dedek I/62
Segnat, 18. 12, z írskej litánie, BSs.: XI/825
Semibaria, Dedek II/311
Semidia, 12. l0. Hev.
Semproniana muč., 26. 7., Španielsko, MR/3
Serotina, (Csete: 19. 1.)
Sessetruda, 7. 5. (po 600), BSs.: XI/896
Severina, 16. 9. (Csete-Hev)
Sibyllina Biscossi, 19. 3. KV rekluz (1287 – 1367).
Sighilde, 22. 6. di Sant-Calais (okolo r. 700), BSs.: XI/1039
Sigilindis muč., Dedek II/172
Silissa, Dedek II/322
Simplicia, Dedek I/427
Skolastika, 10. 2.
Solongia mart. pur., 10. 5., Bituria, Aquitania, MR/8
Solongia, Dedek I/515
Sotenic muč., Dedek I/184
Spes, Dedek II/82
Sposaria, Dedek I/496
Stefánia Quinzani OP bl. († 1530), 2. 1. MR/13
Stilla, Abenberg, 21. 7., (1100–) KV
Sunniva muč., 8. 7., KV (po 900, dcéra írského kráľa)
Susa muč., 11. 8. (Csete) Dalmácia
Susanna muč., Puskely KE, 51
Synesia (Csete) 18. 9.
Szerémségi muč., Dedek I/420
Tanka muč., Dedek II/279
Tarsiczia, Dedek I/62
Teca 18. 10., BSs.: XII/173
Tekla, Ikónia, 23/24. 9., Oxf.
16
Tekusa muč., Dedek I/535
Telchida, 10. 10, Iotrensi, M. Néustria, MR/9.
Teodata, 18. 5., Ancira, BSs.: XII/309
Teodechilde, 7. 6. (498 – 563) BSs.: XII/213
Teodóra muč., Dedek I/475
Teodozia muč., Dedek I/396
Teofila muč., Dedek II/482
Teresa Bracco († 1944), Bens II
Terésia Avilai, 15. 10.
Teresia di Jesu „Los Andes“, 12. 4. (1900 – 1920)
Terésia Lisieuxi, 1. 10.
Terezia Kowalska bl., 25. 7., M. Poľsko, MR/20
Tertia muč., Dedek I/441
Tertulla, Dedek I/481
Tharsilla, Puskely KE, 64
Thea, 25. 7., Cezarei, MR/4
Thora (Torekov), Arvirde sestra, BSs.: XII/458
Thora (13. stor.), Puskely KE, 698
Tigris muč., Dedek I/609
Tochumracht, 11. 7., Írsko (pred 700), BSs.: XII/517
Tréa, 3. 8, Írsko (po 450), BSs.: XII/646
Triduana (Tradwell, Trollhaena), 8. 10., Oxf.
Troiecie Rodez, 9. 6, BSs.: XII/680
Trojecia, Dedek I/580
Truthilde, 19. 11. Germania (po 1050), BSs.: XII/692
Tullia (5. stor.), Puskely KE, 98
Tureta, 1. 5., BSs.: V/862
Ubaldesca, Pisa in Tuscia, MR/7
Ugolina, pustovníčka (po 1300), BSs.: XII/782
Urita Chittlehamptonu, 8. 7., Oxf.
Ursula Ledóchowska (2003.05.18)
Valentina, 25. 7., Cezarei, MR/4
Valeria muč., Dedek I/555
Valeriána, 15. 11., MR /2
Vassa muč., Dedek II/107
Veneranda muč., Dedek II/371
Verda, Dedek I/210
Verdiana († 1242), 1. 2. (Viridiana), rekluz, BSs.: XII/ 1023
Verena, 1. 9., Zurzachu KV (300 – 350)
Veronika, Dedek I/121
Victoriana, 15. 11. MR/2
Viel bl., 4. 3. (1815 – 1877), BSs.: XII/1080
Viktória muč., za Décia, 23. 12.
Vincenta Gerosa, 28. 6, Luere, Longobardia, MR/7
Vinciana, 11. 9., po 650, BSs.: XII/1190
Viola muč., 3. 5. KV (Itália)
Virginia Notarit, ACNM, IV/19-4642
Viridiana, Dedek I/147; 191 -
A odpovedám si sám:
Postava svaté Barbory a její život nejsou historicky doloženy a proto byla roku 1969 vypuštěna ze seznamu katolických svatých.K tomuto výsledku som sa dopracoval aj ja, ale zaujímavé je, že ešte stále existujú kostoly zasvätané sv. či nesv. Barbore, napr. v meste Žilina.
Viac sa mi páči tvar Varvara, tých monastirov, či manastirov je tiež požehnane.
Log in to reply.