-
Bienále architektúry Benátky
Sideway je netradičná výstava našej domácnosti
4. septembra 2008 (SITA) – Sideway je víťazný návrh, ktorý bude reprezentovať Slovensko v expozícii pavilónu Českej a Slovenskej republiky na 11. ročníku Bienále architektúry v Benátkach 14. septembra až 23. októbra. Ide o netradičnú architektonickú inštaláciu, ktorá súvisí s jedlom a jeho uskladnením v našich chladničkách. Autormi sú dizajnér Marcel Benčík a architekt Irakli Eristavis z prešovského architektonického ateliéru Zerozero. Projekt je špecifický tým, že tvorcovia vystavia 15 chladničiek, v ktorých budú naukladané potraviny rôznej konzistencie – čerstvé, trvanlivé, po záruke – tak, ako to vyzerá v bežnej domácnosti. Ako poznamenala kurátorka výstavy Monika Mitašová, bude to interaktívna výstava, do ktorej sa budú môcť návštevníci zapájať. Budú si môcť porovnať obsah svojich chladničiek s chladničkami cudzích ľudí.
Autori, ktorí projekt dnes v Slovenskej národnej galérii predstavili, chcú touto výstavou upozorniť na jednotlivé ľudské potreby, pozorovať návyky, túžby, očakávania, tajomstvá a reálne možnosti ľudí. “Hľadali sme akoby iné svety, ktoré architektúru ovplyvňujú, to znamená spojitosť medzi architektúrou a primárnymi potrebami človeka,” povedal v rozhovore pre agentúru SITA dizajnér Marcel Benčík. Jedlo je jednou zo základných ľudských potrieb, tvorcovia projektu preto chceli ukázať, ako to jedlo v našej spoločnosti vyzerá, kde ho môžeme nájsť. „Chladnička je takým mikrosvetom domácnosti, ktorý odzrkadľuje to, či je rodina ekonomicky silná alebo slabá, akí ľudia v domácnosti žijú. Podľa nás takéto odkazy sa v tej chladničke dajú nájsť,“ dodal Benčík.
Ďalší z autorov projektu architekt Irakli Eristavis priblížil tvorbu projektu. Na začiatku museli urobiť výskum, to znamená, že vytypovaní respondenti vyplnili dotazník, v ktorom uviedli, či bývajú na vidieku alebo v meste, v rodinnom dome alebo v byte, aká veľká je ich domácnosť a v akom spoločenstve žijú, aký je ich sociálny status. “Tá výstava má za cieľ konfrontovať vlastné chute a vnemy s inými ľuďmi. To znamená, čo majú v chladničkách, ako s potravinami narábajú, ako ich majú usporiadané,” dodal. „Je tam také nazeranie, určitá dávka voyeurstva a exhibicionizmu respondentov, ktorí boli ochotní do tohto projektu ísť. Je to zaujímavý exkurz do života ľudí,“ poznamenal Eristavis. Na konci projektu by chceli všetko zosumarizovať a o celom projekte vydať publikáciu.
Sorry, there were no replies found.
Log in to reply.