-
biokosačka
Kúpte si kosačku, privezieme ju až ku vám na záhradu a ešte dostanete notebook zadara. No skôr ako ju začnete kupovať, chcem vám predstaviť alternatívu:
Nová rada biokosačiek nepotrebuje žiadne fosílne palivo, pokosí vašu záhradu a po robote k vám pribehne a rada sa dá pohladkať za kúsok chleba. Priatelia, je čas aby ste objavili ovcu.
Čo by ste mali vedieť o ovci?
Ovca je na chovanie nenáročná a dá sa jednoducho zadovážiť na každom salaši či dedinskom chove.
Čo treba o ovci vedieť pri rozhodovaní o využití jej služieb?
Najprv si treba ujasniť či je ovca pre nás vhodná. Treba mať najskôr pastvu (vašu záhradu). Tá by mala byť dostatočne veľká. Jedna ovca je schopná za 1 týždeň spásť približne 100 m2 trávy. Najideálnejšie je aby sme mali plôch viac a každý týždeň až dva ich striedali. Počas leta keď sme schopný našej biokosačke zabezpečiť dostatok zeleného krmu, nie je potrebné ovečku nejako inak kŕmiť. Treba jaj pravdaže zabezpečiť vodu. Ak je trávy nedostatok, je potrebné ju prikrmovať senom, alebo ju požičať susedom.Akú ovečku?
Plemien je mnoho od mäsového plemena až po mliekové. Výber plemena je vhodné prispôsobiť našim možnostiam poskytnutia paše. To v praxi znamená, že pri veľkých výmerách vyberáme väčšie plemeno (mäsové), pri menších mliekové. Skrátka, podľa hore uvedeného výpočtu si môžeme vypočítať množstvo oviec ktoré potrebujeme a plemena. Viac to zamotávať nejdem, kto bude mať otázky nech sa opýta.Možno vás v prvom rade odradí produkt oviec ktorý po sebe zanechávajú, no nemusíte sa vôbec ničoho báť. Ovečka toho necháva za sebou toľko málo že to ani neriešte, hlavne ak máte dostatočnú veľkosť pozemku.
Kam je ovečka skutočne vhodná?
Hlavne tam kde nepotrebujete krásne rovne zastrihnutý trávnik plný kvetov a ozdobných krov. Preto je obzvlášť vhodná na trávniky ktoré ste pred tým kosili krovinorezom, či predstavovali pre vás zbytočnú záťaž.
Log in to reply.