aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Bojnicky hrad
Tagged: cat_hrady
-
Bojnicky hrad
Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:23Bojnický hrad je jedným z najatraktívnejších objektov z hľadiska turistického ruchu v oblasti Hornej Nitry. Terajší rozsiahly hradný komplex vznikol zrastaním viacerých stavebných etáp, ktoré sa dnes už ťažko dajú určiť. Jadro hradu je stredoveké zo 14. storočia.
Najväčšie zmeny v renesančnom duchu sa vykonali v 16. a 17. storočí za čias Thurzovcov, ktorí vlastnili hrad od roku 1527 do roku 1636. Pre objekt je však charakteristická romantická úprava z rokov 1899-1909, ktorej ideovým vodcom bol Ján Pálffy. Novogotická prestavba bola realizovaná podľa plánov arch. Jozefa Huberta, ktorý sa inšpiroval reštauračnými prácami francúzskeho architekta Viollet-le Duca.http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1465
antik odpovedal 11 years, 11 months ago 4 Členovia · 8 odpovede/odpovedí -
8 odpovede/odpovedí
-
o poziari z roku 1950…
-
Na zámku o kresťanskej tradícii mien
Najnovšia výstava v priestoroch romantického Bojnického zámku až do konca októbra predstavuje na príklade krstných mien vplyv kresťanstva na slovenskú kultúru a tradície.BRATISLAVA/ BOJNICE 12. septembra (SITA) – Nielen pre tých, ktorí sú nositeľmi mien biblických postáv, svätcov či svätíc je určená výstava Naše kresťanské mená v Slovenskom národnom múzeum – Múzeu Bojnice. Ako agentúru SITA informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie Slovenského národného múzea, najnovšia výstava v priestoroch romantického Bojnického zámku ponúka svedectvo o tom, že všetci v sebe nesieme kúsok svätosti a ňou sa identifikujeme s kresťanskou tradíciou. Až do konca októbra predstavuje na príklade krstných mien vplyv kresťanstva na slovenskú kultúru a tradície.
Nositelia mien ako Ján, Pavol, Jozef, Matúš, Mária, Anna, Katarína, Zuzana a množstva iných sa dozvedia viac o svojich menovcoch – biblických postavách, svätcoch, ale aj osobnostiach slovenských dejín. Podľa autora výstavy, riaditeľa SNM – Múzea Bojnice Jána Papca má každý kresťan “v sebe kúsok kresťanskej histórie, tradície a svätosti. … Meno svätca, ktoré nosí, je mu často majákom na ceste životom. V mene nachádza nielen morálnu oporu, ale aj hodnoty, ktoré vyznával jeho kresťanský vzor“.
Tému kresťanstva a kresťanských mien dokumentuje výstava na viac ako 200 predmetoch, sochách a portrétoch, ktoré pochádzajú z desiatky slovenských múzeí i súkromných zbierok. Nie sú to len exponáty umeleckej a historickej hodnoty od profesionálnych majstrov, ale miesto tu majú aj predmety z dielní jednoduchých, často neznámych ľudových autorov. Spája ich však zobrazenie ľudskej zbožnosti.
Výstava je príspevkom Slovenského národného múzea k Roku kresťanskej kultúry na Slovensku. Návštevníci si ju môžu pozrieť v priestoroch Bojnického zámku – v Západnom krídle a Stĺpovej sieni, do 31. októbra. Viac informácií možno nájsť na webstránkach – http://www.snm.sk a http://www.bojnicecastle.sk.
-
Šľachtické Vianoce sa začnú na zámku 11. decembra
Návštevníkov Bojnického hradu čaká až do 6. januára špeciálna prehliadka. Deti sa môžu tešiť na balíček sladkostí i inscenované scénky.
TRENČÍN 3. decembra (SITA) – Na Bojnickom zámku sa začínajú 11. decembra Šľachtické Vianoce, ktoré budú trvať až do Troch kráľov. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca oddelenia marketingu a služieb Bojnického zámku Petra Gordíková, návštevníkov čaká špeciálna prehliadka. “Zámok bude slávnostne vyzdobený, návštevníci u nás nájdu vianočné stromčeky, vianočné dekorácie, ikebany, girlandy aj ukážky slávnostného stolovania,” informuje. Pre detských návštevníkov zase v Bojniciach pripravili inscenované scény s Mikulášom či troma kráľmi, taktiež aj mikulášsky či vianočný balíček sladkostí.Šľachtické Vianoce sú na Bojnickom zámku už tradičnou akciou. “Je to pomerne navštevované podujatie. V zimnej sezóne, ako je známe, chodí do múzeí i do zámkov menej návštevníkov. Šľachtické Vianoce dokážu prilákať ľudí nielen domácich i zahraničných,” tvrdí Gordíková. Na zámok vtedy zavítajú návštevníci z Maďarska, Ruska, Poľska či Ukrajiny.
Podujatie zvyknú podľa Gordíkovej každý rok predlžovať. Dôvodom sú pravoslávni návštevníci, ktorí slávia Vianoce až o dva týždne neskôr. “Majú tak možnosť osláviť Vianoce počas svojej dovolenky na Slovensku,” uzatvára.
Zámok bude v tomto období otvorený denne okrem pondelka od 10:00 do 15:00. Pre verejnosť bude zatvorený 24. aj 25. decembra, rovnako aj na Nový rok. Počas Silvestra si budú môcť návštevníci pozrieť zámok od 10:00 do 14:00.
-
Slávnosti života prinesú na zámok umenie aj gastronómiu
TRENČÍN 2. augusta (SITA) – Umenie, oddych i gastronómiu prinesie návštevníkom Bojnického zámku podujatie s názvom Slávnosti života. „Prostredníctvom tanca, hudby, pantomímy, poézie i maliarstva sa návštevníci prenesú do období dávnych i nedávnych, dozvedia sa zaujímavosti z histórie gastronómie, kulinárstva, dvornej etikety i dobrých mravov niekdajších obyvateľov zámku. Čarovné nádvoria i priľahlý zámocký park poskytnú miesta na odpočinok, relax ducha a i mysle,“ informovala Lucia Sokolová z oddelenia marketingu a služieb Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice. V dňoch od 11. do 14. augusta bude Bojnický zámok žiť už druhým ročníkom tohto podujatia. Súčasťou osláv života sú i gastronomické zážitky, ktoré sú zahrnuté v rámci prehliadky.
„Podujatie Slávnosti života vychádza z nezameniteľného prostredia Národnej kultúrnej pamiatky – Zámku Bojnice a jej histórie, v ktorej najviac dominujú aktivity milovníka a znalca umenia grófa Jána Františka Pálffyho, posledného šľachtického majiteľa Bojnického zámku,“ vysvetľuje Sokolová. Cieľom tohto podujatia je spríjemniť obyvateľom i návštevníkom Bojníc prázdninové dni a vniesť ich do sveta umenia a oddychu.
-
Priestory zámku využije ďalší filmový štáb
TRENČÍN 6. októbra (SITA) – Bojnický zámok bude opäť hostiť filmový štáb. “Po úspešných filmoch a rozprávkach ako Pán a hvezdár, Šialene smutná princezná a Princezná Fantaghiro sa priestory bojnického zámku stanú súčasťou historicko-dobrodružného filmu World Without End (Svet bez konca), ktorý je pokračovaním úspešnej minisérie Pillars of the Earth (Piliere Zeme),” informovala Lucia Sokolová z oddelenia marketingu a služieb Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice.
Na návštevníkov zámku pre filmovanie čakajú aj určité zmeny. V termíne od 10. októbra do 21. októbra budú z prehliadkovej trasy vylúčené priestory Stredného hradu. „Návštevníci sa však nemusia obávať, tie najväčšie skvosty, ako slávny bojnický oltár, Orientálny salón, Zlatú sálu, kaplnku, rodinnú hrobku Pálffyovcov a unikátnu travertínovú jaskyňu pod zámkom, počas prehliadky navštívia,“ ubezpečuje Sokolová.
V uvedenom termíne sa zníži aj výška vstupného, dospelá osoba zaplatí tri eurá, dieťa od šesť do 15 rokov 1,50 eura. Dieťa do šesť rokov má vstup zdarma.
-
Ak má niekto chuť stať sa strašidlom, alebo inou nadprirodzenou postavou, neváhajte, máte možnosť.
Konkurz na účinkujúcich na podujatie Medzinárodný festival duchov a strašidiel "Prebudený des" sa uskutoční 18.2.2012 o 10:00 v priestoroch SNM – Múzea Bojnice.
Podmienky: možnosť účinkovať počas celého trvania festivalu, ukončená 9 ročná školská dochádzka, vek minimálne 16 rokov. -
Mám smolu nesplňam podmienky. Nemám vychodenú 9 ročku! V tom čase sa vychádzalo z osmičky!
-
Zámok ponúkne 29. decembra aj nočné prehliadky
TRENČÍN 21. decembra (SITA) – Bojnický zámok budú môcť záujemcovia 29. decembra navštíviť aj v noci. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice organizuje nočné prehliadky, počas ktorých bude zámok vianočne vyzdobený. Chýbať nebudú sviečky ani vianočné stromčeky. „Prehliadka zámku v žiare sviečok v nočnom prítmí má svoje čaro. A ešte čarovnejšie sú zámocké komnaty osvetlené malými svetielkami na vianočných stromčekoch. Preto sme pre návštevníkov pripravili možnosť vychutnať si túto nádheru počas nočných prehliadok vianočne vyzdobeného zámku. V každej miestnosti nájdu najmenej jeden vianočný stromček, ktorý pripomína čarovnú atmosféru Vianoc,“ informovala Lucia Sokolová z oddelenia marketingu a služieb bojnického zámku.
Nočné prehliadky sa začnú v sobotu 29. decembra 2012 o 19:00. V prípade veľkého záujmu budú ďalšie vstupy organizované v 15-minútových intervaloch.
Log in to reply.