aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele B.O.Z.P. a hrady

Tagged: 

  • B.O.Z.P. a hrady

    Posted by stratus on 27. marca 2009 at 18:11

    Mam nasledovne otazky o bespecnosti a ochrane zdravia pri praci:

    1. Ktore zakony sa vztahuju na BOZP na hradoch?
    2. Co by mala obsahovat kompletna dokumentacia?
    3. Ak to bezi u vas na hrade, ako to mate vyriesene?

    evi odpovedal 15 years, 7 months ago 7 Členovia · 17 odpovede/odpovedí
  • 17 odpovede/odpovedí
  • bacil

    Member
    29. marca 2009 at 18:41

    No v podstate každý, ktorý sa týka bezpečnosti…

    U nás každý dobrovoľník pred začatím práce podpisuje prezenčku a vyhlásenie, že bol poučený o bezpečnosti. Máme tak prehľad, kto tam bol, koľko odrobil… a zároveň sme aspoň trochu krití, keby dačo…

  • vlcik-tlcik

    Member
    29. marca 2009 at 21:25

    Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci Zákon NR SR č. 124/2006 Z.z.

    PRVÁ ČASŤ
    ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
    § 1
    Predmet zákona
    Tento zákon ustanovuje všeobecné zásady prevencie a základné podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a na vylúčenie rizík a faktorov podmieňujúcich vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce.
    § 2
    Pôsobnosť zákona
    (1) Tento zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry.
    (2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v rozsahu nevyhnutnom na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na, (okrem iného)

    c) organizátora dobrovoľníckych všeobecne prospešných aktivít a na fyzickú osobu vykonávajúcu prácu podľa pokynov organizátora dobrovoľníckych aktivít,
    Celý zákon môžete nájsť aj na:
    http://www.profesia.sk/cms/zakony/zakon-o-bezpecnosti-a-ochrane-zdravia-pri-praci/40650
    Citujem Bacila:
    U nás každý dobrovoľník pred začatím práce podpisuje prezenčku a vyhlásenie, že bol poučený o bezpečnosti. Máme tak prehľad, kto tam bol, koľko odrobil… a zároveň sme aspoň trochu krytí, keby dačo…
    Naozaj dôležité, aj keď to nikto nemá rád, pred začatím prác je malé školenie BOZP, potom už len s novými dobrovoľníkmi, zároveň aj dôsledné nosenie a používanie ochranných pomôcok a prostriedkov. Dalo by sa napísať aj viac, problém je však zložitejší, (napr. lešenia, elektrocentrály…), treba si dávať veľký pozor na seba aj na druhých.

  • stratus

    Member
    30. marca 2009 at 13:24

    Idem si veru poriadne prestudovat tento zakon, pretoze robit to len tak, “ze keby daco” sa mne osobne nepaci…Ak sa niekomu cosi stane, tak moze byt jedno, ze sa organizacia moze pravne branit. Stale bude na hrade pritomne to, ze sa niekomu nieco vazne stalo a nebolo to, “lebo to bol nejaky nerozumny turista”. Ruina, kde sutre padaju denne a tony materialu akoby volne viseli vo vzduchu si myslim ze si zasluzi maximalny respekt a opatrnost. Ak by sme pracovali niekde v lese a zbierali odpadky, tak nic nepoviem. Aj ked je hrad uzasla kulturna pamiatka…nemala by byt pozornost voci nej vyssia ako voci ludskemu zdraviu ci zivotu.

  • bacil

    Member
    30. marca 2009 at 14:14

    hrad je len jeden – ľudí sú miliardy…keď sa stratí jeden, ľudstvo to ani nezbadá…
    fuj – čierny humor že?
    Ale inak sa to nedá – vždy pracujeme s rizikom, a tento rok zvášť. No inak by sa nedalo do hradu vonkoncom vstúpiť…nie to ešte pracovať.

  • stratus

    Member
    31. marca 2009 at 13:04

    Bacil rozumiem. Aj mne sa zle pracuje s helmou ked pripeka a k tomu na hlave poriadne nedrzi. Niekedy si myslim, ze mi mali spravit aj bozp voci nevyhovujucim ochrannym prostriedkom…nie raz som riskoval, ked som so sutriskom v ruchach stupal do svahu a ked mi zacala padat helma tak som sa rovnovahou snazil ju akosi na sebe udrzat…a hop…skoro sme leteli vsetci…ja, helma a suter ako naschval posledny a rovno na mna… :D

    Faktom vsak ostava, ze s vysokou mierou nebezpecenstva by mala stupat aj miera ochrany. Ak si uvedomujeme ze hrad je velmi nebezpecne miesto, mali by sme tvrdo presadzovat dodrziavanie bezpecnosti. A nielen jej, ale aj na vybavenie bezpecnostnymi prostriedkami. Pozicane 10 rocne helmy zo stavieb su fajn na zaciatku, ked sa veci rozbiehaju, ale malo by sa pri pisani projektov na toto dbat ako prve. Na stavbe si take preklepy nikto dovolit nemoze a podla zakona aj nas moze prist skontrolovat uradnik a vysoli riadnu pokutu. Na stavbe musi byt kazde miesto prace zabezpecene a pri kazdej praci pouzivane ochranne prostriedky. Ja viem, ze s tymto mam sam problem, ked chcem motorovkou prerezat klatit na sedenie a nevezmem si okuliare. Mozem len dakovat ze sa mi doteraz cosi neprihodilo.

  • strombus72

    Member
    31. marca 2009 at 14:09

    No mna by v suvislosti s temou zaujimalo nakolko by boli zodpovedne statne lesi za pripadny “smrtak” , udiavsi sa na hradoch- vacsinu ktorich maju momentalne napisanych v ” majetku, ci posobnosti”? Podla niektorich zakonov za stav a bezpecnost “majetku” ci “objektu” je zodpovedny vlastnik, ci spravca. Co myslite? 8O

  • bacil

    Member
    31. marca 2009 at 14:10

    Prilby máme špeciálne kúpené nové…ale, mne ani tak nevadí, že sa v nej pripekám…to padanie sa dá riešiť gumou :-) – skôr ide o to, že keď robíš pod múrom , ktorý váži 100ton a visí vo vzduchu, tak prilba je na h…o – pomôže tak na jeden kamienok do veľkosti päste – potom už je to aj tak jedno..lebo Ti síce nerozbije hlavu, ale zlomý väz…
    …trochu krútim hlavou, že načo nosiť prilbu pri archeológii na poli – že by proti vtáčim bombám? :-D

  • bacil

    Member
    31. marca 2009 at 14:27

    …uff – práve som prerátal, kolko m3 sutiny musíme z brány vyfúrikovať… 432m3 – tj. cca 2050 fúrikov – takže 4100 krát prejsť popod strašný múr…

  • stratus

    Member
    31. marca 2009 at 15:46

    no to je dost…ja som dost technicky zamerany clovek a take veci by som najradsej riesil pouzitim nejakeho stareho dopravniku … je to rychle, bezpecne a neunavne…sam by som chcel take veci zaobstarat na hrad… :)

    ano je to fakt ze ak clovek roby pod tonami a kazdy moment to moze padnut, tak prilba nepomoze. Co by mohlo vsak velmi pomoct, je premyslenie systemu prace tak aby sa tam pohybovalo co najmenej ludi a aby postup prace bol zvoleny tak, aby sa mur najprv posilnil v niektorych castiach a az potom domurovat nebezpecne casti. Popripade mur zabespecit vydrevou. Len tak sa vrhnut na murovanie a murovat radovo po celej ploche kaverny moze byt velmi nebezpecne, pretoze vlhkost z cerstvej malty na cas oslabi cely nosny pozostatok muru. No mozno niekto nebude suhlasit, ale myslim ze je to dost rozumne…

  • uskalienka

    Member
    31. marca 2009 at 15:49

    ja by som odporucila vypracovat elaborat ohladne bezpecnosti prace… mozno s konzultaciou nejakeho skuseneho bezpecnostneho technika… podla tohto elaboratu… Pravidla bezpecnosti prace na hrade… by povereny preskolil pri uvodnom slove a na nic by vlastne nezabudol…
    aaa ak by sa nedajboze nieco stalo, urcite ho bude pozadovat vysetrovaci organ… viem, ako to chodi vo firmach pri pracovnych urazoch… hodne sa presetruje… tazko sa dokazuje… ved toto sme mu hovorili…

    a pri podpisovani ako spomina bacil, je dolezite, aby bolo spomenute, ze ucastnik akcie je povinny pouzivat ochranne pomocky… ak tak neurobi… jeho vec, jeho zodpovednost…
    hoci aj toto nie je az tak jednotznacne… teda pisem o skusenostiach z firiem, kde posobim v oblasti enviromentu…

    je ochrannych pomocok vzdy dostatok?? kontroloval niekto nedisciplinovanych?? taak toto su otazocky kontrolnych uradov… nieviem presne ako to je pri dobrovolnickej cinnosti…

    kedze prace na hradoch su specificke… z mojho pohladu hlavne to, ze ide o dobrovolnicke akcie… myslim, ze by bolo rozumne, keby sa pre vsetky hrady dal vypracovat jeden takyto elaborat od rozumneho a sikovneho bezpecnostneho technika a uz jednotlive zdruzenia by si urcite veci prisposobili pre vlastny hrad… udaje o mieste cinnosti… telefony pre pripady oznamenia pri nestastnej udalosti a pod.

    dolezite… tento dokument ma byt dostupny kazdemu na akcii… a ja by som ho zavesila i na stranku… lebo raz sa moze niekto z kompetentnych zobudit a byt “mudry” a robit prieky…

    nemam skusenosti s organizovanim dobrovolnickej cinnosti… no viem ako to funguje vo firmach… lebo som byvala v zamestani zodpovedna aj za bezpecnost na prevadzke a za pracu so zieravinami… taaakze tot som popisala, co viem ;)

  • stratus

    Member
    31. marca 2009 at 19:05

    uzasne…toto presne napadlo aj mna, pretoze to co som zazil bolo to, ze na hradoch sa o tychto veciach dost mlci a nikto sa nechce vyjadrovat, pretoze tym by akurat odhalil to, ze sa to tam porusuje.

    Poznam jedneho bezpecnostneho technika a oslovim ho. Ak mi nebude vediet pomoct tak ma na niekoho aspon odkaze….vysledky sem zavesim hned ako bude cosi konkretne…

  • harp

    Member
    31. marca 2009 at 19:10

    Dopravnik som riesil pre nasu firmu kedze robievame na hradoch. Najdlhsie su cca 15 metrove s dlhsimi je problem – prevoz. Rozne vytahy su zas velmi drahe.

  • stratus

    Member
    31. marca 2009 at 19:39

    harp

    o tomto sa da celkom fajn diskutovat…pouzivanie technickych prostriedkov pri pracach na hradoch. Neviem ci je cosi take zalozene ale velmi by ma napriklad zaujimali riesenia na inych hradoch, alebo myslienky co su v procese nejakeho riesenia…

    Uvazoval som nad tym taky dopravnik pozvarat…nieje to komplikovane…treba prepocitat hlavne zataze ako na konstrukciu tak aj na motor. ak je vsak dostatocny spad tak sa moze motor urobit, tak aby sa z pasu odpojil a gravitacia sa o vsetko postara. 15 m nieje vela ale ani malo…ak su 2 alebo 3 dopravniky v jednej linii tak to je uzasne a vyhoda je v tom, ze ich mozes kombinovat pod uhlom, zatial co pri jednom dlhom je to obmedzene. Ako vytah uvazujem nad kontaktovanim jedneho pana co ma v Hodrusi poslednu fungujucu banu na zlato (mozno ho poznas pan Kana)… pytal som sa ho na stare kolajnice a povedal ze v Hodrusi ich je vsade plno….takze kolajnicky, bansky vozicek, motor z motorky, nejaka prevodovka a vytah na sutre vo svahu je vyrieseny…demontovatelne na diely, nepokusa zlodejov….

  • harp

    Member
    3. apríla 2009 at 12:51

    Temu o domurovani obluku nahrade Cabrad som presunul tu:
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=27222

    Drzte sa prosim temy BOZP.

  • stratus

    Member
    3. apríla 2009 at 15:29

    dakujem harp

    pisal som panovi, co je specialista na BOZP a doporucil mi iste riesenia, ci postup, ako ujednotit BOZP na hradoch. Zatial mi to pripada poriadne zlozito, ale myslim, ze zdravie a bezpecnost nam za to stoji. Dovolim si citovat niektore pasaze z nasho rozhovoru a dufam, ze sa takto daneho pana nedotknem. Myslim ze to co povedal je pre nas dost dolezite, aby sa to tu spomenulo:

    spcialista BOZP:
    Hrad je podľa môjho názoru stavba, ako hociktorá iná. S tým rozdielom že je čertovsky nebezpečná. A pokiaľ sa tam začne nejaká organizovaná stavebná činnosť, tak musí byť zabezpečená v zmysle zákona. Pre jednotlivé druhy činností platia Vyhlášky v ktorých je popísaný systém minimálnych požiadaviek na bezpečnosť. Ja by som dal do pozornosti predovšetkým činnosti súvisiace s:
    -prácou vo výškach a nad voľnou hĺbkou
    -rebríkmi
    -lešenárskou technikou
    -krovinorezmi a motorovými pílami
    Problematika BOZP je naozaj veľmi komplikovaný fenomén. Doporučujem aby všetky hradárske OZ dali sily /a pravdepodobne aj hromadu peňazí/ dohromady a spojili sa s Inšpektorátom práce. Tam sú totižto ľudia, ktorí by vyšetrovali prípadné úrazy. A pohľad na porušenia je naozaj veľmi individuálny.
    Ešte upozorňujem že:
    -školiť BOZP nemôže hocikto a ešte nedajbože aj bez písomných materiálov
    -dokumentácia BOZP je rozhodujúca pri vyšetrovaní úrazov
    -kompetencie v oblasti BOZP má osoba s minimálnym oprávnením autorizovaného bezpečnostného technika

    ja:
    Aha takze ak som to spravne pochopil, doporucujete nam sa spojit s inspektoratom, ktory nam vypracuje dokumentaciu a urci zodpovednych za skolenia?

    specialista BOZP:
    Tak to zrovna nie, ale rámcovo vás navedie na ním požadovanú dokumentáciu pri kontrole alebo šetrení úrazu. A ani osobu zodpovednú za školenie vám neurčí. Ale môže povedať čo od tej osoby bude vyžadovať.
    Ale ako som už predtým povedal, všetky tieto informácie nájdete aj v Zákone a Vyhláškach. Ide len o to, aby ste si s Inšpektorátom ujednotili výklad. Lebo v BOZP nejde iba o Odbornú spôsobilosť, ale aj o Zdravotnú spôsobilosť. A obe tieto zložky podliehajú aj presne vymedzenej periodicite.

    Zatial teda tolko…

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť