aktivita diskusia Všeobecné diskusie Bratislavský hrad ako SNG…čo na to verejnosť?

Tagged: 

  • Bratislavský hrad ako SNG…čo na to verejnosť?

    Posted by adso on 2. marca 2007 at 10:11

    Odvážim sa pridať tému, ktorá už dlhšie výri v mojej laickej hlave…
    Aké su Vaše laické aj odborné názory na nápad presunúť Národnú Galériu na Hrad?, Samozrejme po jeho rekonštrukcii. Predpokladám, že kapacitne by problém nebol, skôr naopak a naviac by sa tým pomohol odstrániť argument, ktorý SNG používa pri (ne)zbúraní Dedečkovho premostia, t.j. veľkosť Galérie. Okrem iného by to prispelo tiež k omnoho vyššej návštevnosti Hradu, kde bežný návštevník či turista odfotí Petržalku, prezrie si veľmi pusté a rozbité nádvorie, prezrie pár expozícii SNM čo sú tam a potom už nemá čo obdivovať. V rámci prehliadky Hradu, by mohli byť tiež expozície SNM tak v jeho dolnej časti ako aj v Oranžérii.

    Bolo by to niečo podobné ako v Budapešti, kde MNG sídli práve v budove Kráľovského paláca a je skutočne sa načo dívať.

    kunsthistorik odpovedal 17 years, 7 months ago 5 Členovia · 21 odpovede/odpovedí
  • 21 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Guest
    2. marca 2007 at 13:03

    Áno, mohlo by to byť riešením, vrátane odstránenia premostenia. Hrad je atraktívnym historickým prostredím, možno tam “upratať” aj stálu expozíciu a prechodné výstavy. Napokon, výstavné podujatia SNG sa tam už konali.

    Problémom však je to, že pre SNG bola vládou SR schválená a znovu sa schvaľuje mimoriadna dotácia na riešenie existujúceho areálu, vrátane výstavby novej prevádzkovej budovy na voľnom priestore na Lodnej ulici; majú k tomu vydané aj stavebné povolenie. Otázkou je, či budú skutočne schválené financie.

    Áno, trochu koordinovaného prístupu by v rezorte kultúry nezaškodilo; v prípade Hradu je však potrebná aj dohoda s NR SR.

  • eo-ipso

    Moderator
    2. marca 2007 at 14:36

    :arrow: anketová otázka by mala znieť, či priestory hradu by mali slúžiť aj SNG, lebo aj SNM tam logicky patrí. Koncepcií na využitie BA-hradu bolo množstvo, vrátane “klenotnice” najhotnotnejších zbierok múzeí a galérií z celej SR, no “spolupráca” s Kancelárou NR SR vždy bola viac prekážkou, ako pomocou… Ak sa financie na obnovu hradu aj našli, vždy to zhltli interiéry Kancelárie, palác na západnej terase, podzemná chodba do parlamentu, garáže a iné pôžitky poslancov, vrátane luxusných limuzín pre podpredsedov NR SR. Ide o jeden a ten istý rozpočet, lebo hrad je v správe NR SR. Ach jaj….. :(

  • adso

    Member
    2. marca 2007 at 15:34

    Eo Ipso, mas pravdu..problém, ktorý bude treba preklenúť ako prvý je získať Hrad späť do “mestkých” rúk, následne uskutočniť citlivú rekonštrukciu (alebo lepšie povedané nápravu po stopách komančov), vrátane rekonštrukcie historickej zelene a až potom umiestniť klenoty galérie a SNM. To, že je Hrad v správe kanc. NRSR je veľmi neštastný stav. Prispieva to k množstvu negatívnych oklností, vrátane absolútne trápneho času zatvárania areálu Hradu.

  • Anonymous

    Guest
    2. marca 2007 at 20:02

    získať Hrad späť do “mestkých” rúk, následne uskutočniť citlivú rekonštrukciu (alebo lepšie povedané nápravu po stopách komančov), vrátane rekonštrukcie historickej zelene a až potom umiestniť klenoty galérie a SNM. To, že je Hrad v správe kanc. NRSR je veľmi neštastný stav. Prispieva to k množstvu negatívnych oklností, vrátane absolútne trápneho času zatvárania areálu Hradu.

    Prevzatie hradu do “mestských” rúk Vám zabezpečí neprístupnosť zbierok SNG, a aj domova HM-SNM.
    Potom sa môže jednoducho stať, že mesto hrad… predá.
    Hrad nikdy nepatril mestu, vždy bol štátny (kráľovský, cisársky); hradné panstvo malo vždy veľké spory s mestom (a vice versa), ktoré nechcelo byť poddané.

  • liptaj

    Member
    2. marca 2007 at 21:04

    :arrow: je pravda, že mesto bolo aj najviac opevnené práve voči hradu a podhradiu, no symbióze mesta so SNM a SNG, ktoré sú štátne, by prevod hradu na mesto sotva prospel. Stačila by menšia rozpínavosť Kancelárie NR SR, ktorá si po ukončení novostavby ponechala aj býv. Župný dom, hoci po “nežnej” sa plánovalo tam umiestniť Ministerstvo zahraničných vecí. Tu skôr ide o záujem vlády a parlamentu vyčleniť dostatok zdrojov na dôstojnú expozíciu o histórii územia Slovenska “od úsvitu dejín” po “najnovšiu štátnosť” (pracovne) a klenotnice, kde by sa obmieňali skvosty zo slovenských múzeí, archívov, historických knižníc a pod., resp. aj zo súkromných zbierok… tematicky, aktuálne (napr. k významným výročiam, etc.). To by však muselo byť v našej kultúre menej politiky a v politike viac kultúry :!:

  • Anonymous

    Guest
    2. marca 2007 at 23:17

    Tak sa mi zda, ze sa tu znova hovori o niecom k comu diskutujuci nemaju dost relevantnych informacii. Snad iba LiptaJ lebo rozoznal nebezpecie “mestskych ruk”. Samosprava je nezrela, reprezentovana ludmi bez skutocnych kulturnych potrieb, ktorych jedinou metou je ZISK. Statna sprava skostnatela a prelezena ludmi, ktori v pripade “ne”neznej by povacsine viseli na lampach, ktorych jedinou metou je PREZIT(co najdlhsie). Treba sa len lepsie pozerat a uvidite tu hlboku “historicku” nenavist medzi vuckami a mestami. Nechut podelit sa o MOC a vsetko podriadit vlastnym utilitarnym zaujmom bez ohladu na potreby a blaho obcana, ktory si to vsetko plati. Neviem o tom, ze by sa na rekonstrukcii Hradu podielal co len jeden komanc. Je skoda tuto otazku rozoberat, pretoze uz bola diskutovana milionkrat. Hrad je taky aky je a ziadna “citliva rekonstrukcia” ho necaka. Mozno sa bude sem tam flakovat a potom viest odborne debaty o nespravnosti toho flakovania. Jedine co neviem pochopit preco SNG a SNM “logicky patria” na Hrad? Nie je v tom nazore privela toho “komancskeho” nazerania na kulturu? Uplne scestna je vizia Hradu ako miesta “kde by sa obmieňali skvosty zo slovenských múzeí, archívov, historických knižníc a pod., resp. aj zo súkromných zbierok…”. Obmienat by sa mohli iba “skvosty” z majetku statu a iba tie. Nic viac a nic menej – pokial by boli v takom stave, ze by ich bolo mozne nazvat skvostami. Nuz tolko k teme, sudruhovia.

  • liptaj

    Member
    3. marca 2007 at 13:04

    :arrow: ak si uvedomíme, že väčšina návštevníkov Slovenska sú turisti z Viedne (prípadne z Budapešti) na jednodňovom fakultatívnom výlete v hlavnom meste , ktorí navštívia najmä hrad, možno ešte časť historického jadra a Primaciálny palác (potom už iba dobrú reštauráciu a piváreň), tak doceníme význam toho, čo má byť v expozíciách na Hrade. Ak sú SNM a SNG štátne, ešte nemusia byť v štátnom vlastníctve aj exponáty, ktoré ako výpožička a upútavka tam budú nejaký čas vystavené a potom sa vrátia k svojmu majiteľovi alebo do regionálneho múzeá. Ak “výkladná skriňa” SR nebude reprezentatívna, kto z Britov, Japoncov atď. uverí, že sa mu oplatí ísť aj niekde do Kremnice, Banskej Štiavnice, Levoče … :?: :!: To so “súdruhmi” nemá nič spoločné, lebo keby boli takto uvažovali, tak by boli na Hrade urobili slušnú historickú expozíciu, nie “bombastický” projekt o Slovensku v socialistickej ČSSR (či ako sa to volalo) :|

  • Anonymous

    Guest
    3. marca 2007 at 17:49

    Drahy LiptaJ, omyl! Ziaden regionalny “politik” nedoceni vyznam “vykladnej skrine SR” v BRATISLAVE. Oni ju chcu mat v Presove, Nitre, Ziline a kasirovat drobaky. Zial viem o com pisem. Nakoniec by ma zaujimalo co si predstavujes pod oznacenim “slusna expozicia”. Za ostatnych trinast rokov bolo realizovanych viacero projektov (Bratislava, Martin) a pokial mozem sudit boli to dost nevyrazne prezentacie napriek vsetkym ideovym i financnym moznostiam. Existuje vobec na Slovensku “slusny” scenarista??

  • eo-ipso

    Moderator
    3. marca 2007 at 18:15

    :arrow: iba pár príspevkov a diskusia je už v závoze. Pritom išlo o to, či SNG má mať priestory (aj) na Hrade. Ja to chápem aj tak, či slovenské TOP výtvarné umenie patrí na Hrad. Áno, aj na Hrad. Lebo zahraniční turisti, to v SR znamená, žiaľ, že sú najmä v Bratislave (ešte Piešťany a V.Tatry, no pre iné skupiny). Dá sa povedať, že 90% zahraničných hostí so záujmom o kultúru a históriu navštívi iba Bratislavu. Hrad je cieľ No 1, preto sklamanie z toho, čo na Hrade nájdu početní návštevníci a výpravy, môže byť veľké. Ćím skôr Slovensko túto hanbu zlikviduje, tým lepšie. Slovíčkarenie o “slušnej” expozícii alebo “slušných scenáristoch” je v tomto prípade priam neslušné. “Slušný” návštevník Bratislavy (domáci, či zahraničný) si o tom myslí svoje. A už poriadne dlho… :!:

  • adso

    Member
    4. marca 2007 at 11:59

    Eo Ipso ďakujem, vystihol si to presne. Popravde týmto smerom som chcel diskusiu aj zamerať: Ak si návštevník Bratislavy prezrie mesto a potom iba pustý hrad nebude mať vobec dovod navštíviť hrad Červený Kameň či Devín, pretože si povie, že to po tomto zážitku to veľmi za to nestojí. Čo sa týka návštevnosti Bratislavy v kontraste s inými mestami na Slovensku, je tu veľký priestor na spoluprácu medzi BA a TN či TT. Aj keď úprimne povedané moja posledná návšteva Trnavy (asi pred týždňom) ma mimoriadne sklamala…mesto je síce veľmi pekné, avšak neuveriteľné zanedbané, ošarpané a rozbité. (o niektorých monumentoch komunizmu ani nehovoriac). Takže problém Hradu a galérie je aj problém turizmu na Slovensku a akéhosi image SK, a zatiaľ vobec nemame potuchy ako využiť to čo sa nám roky váľa pod nohami.

  • Anonymous

    Guest
    4. marca 2007 at 20:03

    Je mi skutocne uprimne luto, ze som diskusiu zatiahla do uvozu. Snazila som sa len vyjadrit nazor a poukazat na niektore skutocnosti, ktore treba brat do uvahy. Mrzi ma, ze som nedosiahla viac. Predsa len nakoniec jednu pripomienku, za ktoru sa vopred ospravedlnujem. Odkial chlapci beriete tu istotu, ze Bratislava je pupkom Slovenska a cudzinec do nej zavita prave preto. Myslim si ze priciny navstevnosti hlavneho mesta su casto niekde inde. Mozno by ste sa cudovali, kolko o Slovensku zahranicny turista casto vie a co ma pri jeho navsteve prioritu.

    p.s. Jedno ma predsa metie, ked uz chcete pohnut s Hradom a reprezentacnou historickou expoziciou kde ste boli ked bolo vypisane vyberove konanie na riaditela Historickeho muzea SNM. (Predpokladam, ze mate nad 25 rokov a aspon priemerne vedomosti o tom co riesite.)

  • adso

    Member
    4. marca 2007 at 21:17

    Editka neviem, mozno som cakal odpoved, ktora by bola podopreta faktami alebo nieco ine…ale takuto ironicku odpoved skutocne nie. Tak podme po poriadku, Bratislava je zatial z pohladu navstevnosti pupkom Slovenska z rovnakeho dovodu ako je nou Praha ci Budapest. Pre vysvetlenie aj Madarsko a Cesko disponuju mnohymi krasami, hlavne mesto vsak tvori tvar krajiny, jej image. Predpokladam, ze nebudes pochadzat z Bratislavy, to vsak nie je podstatne. Ide o tie trapne zabomysie vojny, ktore vacsina miest na Slovensku vedie proti BA, neuvedomujuc si, ze BA ma nielen moznosti, ale aj zaujem na propagacii mnohych dalsich casti Slovenska. Ako Bratislavcan mam moznost navstivit Trnavy, Nitru, Trencin a mnohe hrady a zamky v jej okoli, ako turista to vsak urobim len vtedy ak je prvy dojem ok…myslim, ze to je vsetko co som chcel k tomu povedat. Slovensko je relativne male, a to je nesporne obrovska vyhoda, ktoru treba spravne vyuzit…

  • liptaj

    Member
    4. marca 2007 at 21:42

    :arrow: nezaoberám sa profesionálne históriou, už vôbec nie muzeológoiu, diskusiu v tomto fóre beriem ako prezentáciu spektra názorov. Domnievam sa, že riaditeľ Historického múzea SNM, ktoré nemá ani právnu subjektivitu, nemôže byť tou osobnosťou, ktorá rozhoduje o koncepcii hradu. Môže zohrať významnú úlohu, pokiaľ tandem minister kultúry a generálny riaditeľ SNM skutočne zvedú rozhodný boj počas schvaľovania rozpočtu v NR SR. To sa zatiaľ žiadnemu ministrovi kultúry “nestalo”. Aj “hudecovská garnitúra”, ktorá nemala problém získať do rezoru prostriedky, radšej plytvala peniazmi na nezmyselné projekty typu “putovná lepenková bazilika” na nádvorí hradu, ktorú ešte zmontovali aj v B. Bystrici a potom sa stratila. Ťažko pochopiť, že na seriózne formy prezentácie Slovenska sa prostriedky nenájdu ani teraz, keď je ekonomika v dobrej kondícii. Iste, množstvo fajnšmekrov chodí po rôznych, aj odľahlých slovenských končinách, no väčšina výprav cestovných kancelárií prejde cez hrad k Slavínu (kde môže “obdivovať” už asi 10 rokov stavebný dvor vedľa nemožnej prestavby kaviarne) a vráti sa domov s dojmom, že ak symbol Bratislavy poskytuje takúto ponuku, čo za hrôzy skrýva táto krajina kdesi na vidieku. Nevychádzajme v tomto posudzovaní z nášho poznania, ale z prvého (a často jediného) dojmu hosťa, ktorý už možno nikdy nielen na Slovensko, ale ani do Európy nepríde. Viedenský rezeň a “Plzeň” v útulnej reštaurácii v Starom Meste to už sotva vylepší :!:

  • adso

    Member
    4. marca 2007 at 22:46

    A pridal by som este dalsie dve veci, ktore az tak s danou temou nesuvisia, ale z turizmom ako takym vo svojej podstate ano… Iluminacia Hlavneho mesta je pri pohlade z hradu velmi slaba, je vidiet iba Stara radnica, ci zo strany hradu slabo vysvieteny Dom Sv. Martina, chce to vysvietit vsetky monumenty od Michalskej brany az po samotny Slavin a spristupnit vyhliadkove veze aj po zotmeni…
    Druhou vecou su smerove tabule, uz minule som sa presvedcil, ze aj v nasom malom historickom jadre moze turista dlhsie hladat niektore monumenty. Takze, chce to smerovky na vsetky vyznamne budovy v centre a nielen oznacenie Hist. centre ci Railway station ( k tomu este pomerne nepresne)

  • eo-ipso

    Moderator
    5. marca 2007 at 14:15

    :arrow: Ako ďalej s Bratislavským hradom (?), čo okrem priestorov štátnej reprezentácie tam bude (?), či tam má byť jadro expozície o histórii Slovenska (od úsvitu dejín po dnešok), na to treba rozhodujúce “požehnanie” vlády a parlamentu. Ovocie takého rozhodnutia príde po niekoľkých rokoch. Je málo politikov u nás, ktorí sú ochotní priniesť takúto “obeť”, lebo oni potrebujú preferencie dnes, maximálne zajtra. Takže po každých voľbách vždy iba začíname. To je bieda nielen našej politiky, ale aj smutný údel celého Slovenska :!:

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť