aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Breznický hrad (hrad Tekovska breznica)

Tagged: 

  • Breznický hrad (hrad Tekovska breznica)

    Posted by dag0n on 19. marca 2009 at 10:33

    Na skalnom vrchu vo výške 440 m.n.m.bol už pred tatarským vpádom,teda pred rokom 1241 postavený kamenný hrad.Prvá zmienka o ňom je z roku 1273.Bol majetkom Ostrihomského arcibiskupstva.Vojska Matúša Čáka sa v roku 1311 zmocnili hradu podkopaním hradieb a násldným vpádom cez zrúcané múry.V ďaľších rokoch bola pevnosť opäť v rukách arcibiskupa.Neveľký gotický hrad pozostával z hradnej veže,obytného paláca a vonkajšieho opevnenia,kopírujúce úzke temeno kopca.V roku 1441 ho neprehliadli vojska Jana Jiskru.Hrad obsadili a zanechali na ňom posádku.Pevnosť bola využívaná ako signalizačná stanica,najmä v dobe tureckých vpádov.Keď pominulo turecké nebezpečie,upadol význam hradu Breznica.Od roku 1732 nebola pevnosť obývana a jej steny boli postupne rozoberané ako stavebný materiál. Ak máte nejaké informácie o tomto hrade napíšte.Ostalo z neho ešte niečo?Na skalnom vrchu vo výške 440 m.n.m.bol už pred tatarským vpádom,teda pred rokom 1241 postavený kamenný hrad.Prvá zmienka o ňom je z roku 1273.Bol majetkom Ostrihomského arcibiskupstva.Vojska Matúša Čáka sa v roku 1311 zmocnili hradu podkopaním hradieb a násldným vpádom cez zrúcané múry.V ďaľších rokoch bola pevnosť opäť v rukách arcibiskupa.Neveľký gotický hrad pozostával z hradnej veže,obytného paláca a vonkajšieho opevnenia,kopírujúce úzke temeno kopca.V roku 1441 ho neprehliadli vojska Jana Jiskru.Hrad obsadili a zanechali na ňom posádku.Pevnosť bola využívaná ako signalizačná stanica,najmä v dobe tureckých vpádov.Keď pominulo turecké nebezpečie,upadol význam hradu Breznica.Od roku 1732 nebola pevnosť obývana a jej steny boli postupne rozoberané ako stavebný materiál.

    Ak máte nejaké informácie o tomto hrade napíšte.Ostalo z neho ešte niečo?

    zavinac odpovedal 15 years, 3 months ago 3 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    19. marca 2009 at 17:11

    Pises o hrade nad Tekovskou Breznicou? Ak ano tak z tohoto hradu zostali iba terenne zvysky.

  • dag0n

    Member
    19. marca 2009 at 17:31

    Ano ten som myslel dik.Chcel som vedieť či sa mi tam oplati isť,lebo som tam ešte nebol.Ale ak už z neho nič neostalo tak nič.

  • harp

    Member
    19. marca 2009 at 17:40

    Na hrad sa oplati ist pozriet. Okrem malo zachovanych murov je odtial krasny vyhlad. Okrem toho je zaujimava aj dedina. Je vnej mnozstvo peknej zabudnutej ludovej architektury.

    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=255

    Okrem toho tam maju celkom pekny kostol. Najlepsie sa tam dostanes ked zlezies z dialnice v Zarnovici a prejdes po starej ceste cez Novu Banu do Breznice.

  • dag0n

    Member
    19. marca 2009 at 17:58

    Dik niekedy si tam urobim vylet a som zvedavy aj na tu dedinu.

  • dag0n

    Member
    26. marca 2009 at 16:41

  • dag0n

    Member
    26. marca 2009 at 16:42

  • dag0n

    Member
    26. marca 2009 at 16:43

  • zavinac

    Member
    5. septembra 2009 at 22:17

    Tak som sa bol minulý týždeň mrknút prvý krát v živote na Breznický hrad. Hanba ma fackuje, že bývam v blízkom okolí dlhé roky, ale čas som si našiel až teraz…
    Z návštevy hradu mám niekolko príjemných aj menej príjemných zážitkov:
    príjemné: hrad bol počas mojej jávštevy pomerne dost navštevovaný, stretol som na ňom postupne cca 15 ludí. Druhý príjemný zážitok: zvyšky hradu sú pomerne dobre viditelné, lahko identifikovatelné v teréne, zodpovedajú plánom uvedeným v literatúre, pekná prechádzka, pekné výhlady.
    Tretí príjemný zážitok, hrad nieje taký malý, ako sa uvádza v literatúre, rozsahom určite nieje ovela menší ako trebárs Šašov.
    Menej príjemné prekvapenia: Mizerné značenie nástupu turistickej značky smerom k hradu. K Hradu vedie zelená turistická značka, pri obecnom úrade Tekovská Breznica, resp. medzi ním a kostolom je síce staršia tabula o historických dátach a tažko čitatelná informácia o smeroch k Putikovmu vŕšku a Hradu , pripadne Chválenskou dolinou ale značky som veru nenašiel. Mimochodom, povodný ciel mojej cesty bol Putikov Vŕšok, ale kedze som trikrat este v dedine stratil cestu, spytal som sa v Chvalenskej doline pri kriziku na cestu na hrad ako rezervny ciel cesty… :cry: Cestou naspat som sa drzal zelenej znacky, ta vsak na kraji hory zrazu zmizne v krovi a tak som sa drzal zhruba smeru vedlajsou dolinkou.
    Dalsie neprijemne prekvapenie: nejaky drúk podkopava jediny zachovany mur na hrade – ten z fotografii, vybera kamene zakladu muru z horucej murovky… Asi blaznivy pokladohladac

    Teraz par slov do diskusie: V literature sa viackrat uvadza dobytie hradu po jeho podkopani Matusom Cakom…. Neviem z ktorej strany ho mohol podkopavat, vlastny hrad totiz nema hluche miesta a uhly bez dostrelu kam by sa saperi dostali k murom, pod zemou od juhozapadu by to neslo, hrad je totiz postaveny na skale s velmi tenkym podnym pokryvom. Od vychodu tvori zaklad hradu strme bralo, severojuzne je strmy svah s minimom pody Ak nieco bolo podkopane, tak mozno nejaky vonkajsi hradobny mur, ktory uz dnes neexistuje?
    Pri beznom skumani sutin som nasiel tri kusy hutnickej trosky – dva pemzovite lahke z tavby, jeden sklovity z roztaveneho dacitu vymurovky pece, ake sa nachadzaju v banskych oblastiach. Na hrade teda bola minimalne jedna skusobnicka pec na probovanie rud. Nejedna sa o odpad z kovacskej vyhne ani pozostatok poziaru hradu, je to klasicka hutnicka troska /viem to rozoznat :wink: /

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť