aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Chátrajúci Kaštieľ v Malých Zlievcach
Tagged: cat_hrady
-
Chátrajúci Kaštieľ v Malých Zlievcach
Posted by simona on 19. januára 2010 at 8:56Čaute všetci, našla som na nete na predaj kaštieľ v Malých Zlievcach, tak som sa tam bola pozrieť. To som ale netušila, že má prepadnutú strechu aj obe podlažia. Na viacerých obvodových múroch sú trhliny, aj keď bočné “krídla” vyzerajú byť kompletné. Rada by som sa do toho pustila, ale peňazí nemám navyše.
Chcela by som sa preto spýtať, (ak máte skúsenosti s obnovou kaštieľov) či mi niekto viete poradiť:
– Na akú sumu by ste tipovali zhodenie starej strechy a výrobu provizórneho zastrešenia?
– Na koľko by podľa vás vyšla nová strecha ?
– Na koľko zameranie objektu, statický posudok, projekt obnovy ?
– Na koľko statické zaistenie budovy ?
– Aká je šanca získať na niečo z toho grant ?
– Posledná otázka : PUSTILI BY STE SA VOBEC DO TOHO ?Fotografií mám veľa, tak som ich hodila na svoju stránku
http://www.eternit-trinity.wz.cz/kastielVopred ďakujem za radu
S.palo odpovedal 7 years, 3 months ago 13 Členovia · 36 odpovede/odpovedí -
36 odpovede/odpovedí
-
Ja som ten kaštiel už tiež dávnejsie pozeral na nete,bohužial by to bolo nad moje možnosti,až tak to je s ním zle.Grant by si asi dostala iba ak je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. divím sa, že nik nevyraboval ten nábytok aj keď je tiež nie v najlepšom stave:) Ak sa pustíš do toho držím všetky palce))
-
Krasny kastiel.
nasledujuce veci su len velmi hruby odhad podla fotiek
tesarsky uzus – 7 euro za m2 tesarskej konstrukcie, ale dalsich 7 euro za kazdy m2 pokryvania.
Takto sa vsak robi hrrr a narychlo a najradsej sa beru sedlove strechy zo stitmi, lebo plocha rychlo narastie a netreba riesit ziadne valby a vikiere. Tak ci tak by to bolo tu samorezna, tu dvestofka klinec, buc buch buch, vrrrrr – a v capoch bez zapyrenia na col medzery
Len tak co som mrkol ockom – mohla by ta strecha byt hotova tak za sedem (je tam aj rezerva) dni (bez odstranovania starej), keby robili styria az piati chlapi – skusena partia.
Cenovo za hodinu rataj, ze tesari neberu menej ako 4 eura, ale zase by nemali viac ako 7 e
Myslim, ze stoji za to sa do toho pustit, bola by ho skoda,
-
Ja Ti môžen povedať zhruba cenu za zameranie 1 – 1a pol eura za meter štvorcový, záleží od členitosti pôdorysu, vedel by som Ti s tým helfnúť aj za prijateľnejšiu cenu, za predpokladu, že nie si bohatá. Neviem, čo by som ešte dodal po Mirovi, snáď len toľko, že prvoradé by bolo odstránenie nejakých vážnejších statických porúch, nový krov, potom by sa dalo postupovať aj po častiach.
-
Nevšimol som si tie prevalené stropy, ako prvého, čo na to povie by som oslovil statika, on by Ti najlepšie vedel povedať čo s tým.
-
Keď si spočítaš všetky finančné odhady a záverečnú sumu vynásobíš x2 , tak dostaneš reálnu cenu, za ktorú budeš schopná zrealizovať rekonštrukciu. :wink:
-
a pokial ide o cas, treba nasobit styrmi.
Myslim, ze tie prevalene drevene stropy, by do statiky kamennych murov zasahovat nemali – tieklo do nich, nuz zhnili a prepadli sa.
Statika to kazdopadne chce, neviem ako su tam praskliny v muroch a podobne veci.Este upozornenie – dnesni tesari chcu na koruny murov, na ktore idu davat krov vzdy robit betonovy veniec. Ten vsak moze starej stavbe vyrazne pritazit – toto tiez musi posudit statik. kazdopadne to ide bez venca, len im to musi niekto nakazat, inak ho tam daju..
-
Držím veľmi pevne všetky palce. BUde to však asi beh na dlhé trate.
Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou,
http://www.pamiatky.sk/pamiatky/fondy/nehnutelne-pamiatky/?a=nehnutelne&id=7981 ,
a aj keď je stav grantového systému MK SR taký úbohý, ako je, verím, že mi mali poskytnúť aspoň niečo. Myslím si, že sú dosť dobré šance dostať peniaze na meračky a statiku. Lenže to je tiež beh na dlhé trate, tento rok bude výzva na žiadosti určite až niekedy v jeseň a peniaze prídu asi až na prelome rokov. Tento kaštieľ však potrebuje urgentný zákrok.
Ešte jedna rada, neopomnite Lučenských pamiatkárov. Neviem nakoľko Vám pomôžu, ale ak to budete robiť bez nich narobíte si iba zbytočné problémy. A o peniaze z MK SR môžete žiadať iba na základe ich rozhodnutia o obnove. -
Este upozornenie – dnesni tesari chcu na koruny murov, na ktore idu davat krov vzdy robit betonovy veniec. Ten vsak moze starej stavbe vyrazne pritazit – toto tiez musi posudit statik. kazdopadne to ide bez venca, len im to musi niekto nakazat, inak ho tam daju..
Ako – dúfam – už známemu nepriateľovi vkladania železobetónových vencov tam, kde nikdy neboli, mi nedá:
O priťaženie betónom – myslím – ani tak nejde. A keby, “stačilo” by odbúrať vrstvu muriva a nahradiť ju betónom. Oveľa väčšie zaťaženie môže “nabehnúť” napr. pri výmene stropov, krytiny, či nedajbože zateplení podkrovia (aj toho som dúfam známym nepriateľom).
O železobetónových vencoch sa už čo-to napísalo TU, už som sa aj vyhrážal, že k tomu založím diskusnú tému, a stále nič… -
Myslim, ze tie prevalene drevene stropy, by do statiky kamennych murov zasahovat nemali – tieklo do nich, nuz zhnili a prepadli sa.
Jasné Miro, ale tá voda tam už musela zatekať dlhšie, nevieme odkedy, odkedy je strecha otvorená, koľko vody tam natieklo, ako a kadiaľ zmizla, či to nemohlo narobiť šarapatu, iba som opatrný, nič viac. -
Svata pravda. Co som videl popraskane rozchadzajuce mury na starom dome – nielen, ze dali veniec, ale aj menili tvar strechy – aby mali co najvacsie podkrovie a bola tam skridla. ked to este zateplia, tak to nechcem vidiet…
-
Co sa týka toho nábytku, ostal tam len za to, že sa k nemu neda dostať. na oknach su mreze, a aj tak by sa cez okno neprepchal. Vchod je tak zavaleny, ze sa nedajú otvorit dvere a pri pohlade na strop sa uz aj zlodeji boja ist do vnutra. Inak viac veci z interieru predal sam majitel roznym obchodnikom.
Tiež ma napadlo, čo s tými prasklinami, chýbajúcimi priečkami a stropmi či vencom… môže sa vôbec urobiť strecha na takúto “nespevnenú” budovu? Bude ju vôbec na čo upevniť? nevadí, že na hornom podlaží chýbajú stropné trámy? Alebo treba najprv vymurovať všetky priečky, podlažia a stropy a až potom strechu ?
-
V zasade by to malo ist aj bez murovania. To vsak treba posudit na mieste. Treba na to jednoznacne statika. Som vsak presvedceny, ze vzdy sa da najst riesenie, aby strecha mohla kryt dom – daju sa pouzit aj nejake provizorne podpery – z hrubej jokloviny, ktore sa neskor zamuruju. Nie zeby to bolo idealne riesenie, ale lepsie ako ked do stavby prsi. To je vsak len tak vseobecne. Uz tam ten statik mal byt…a hovorit konkretne veci
-
Trochu doplním Mira. V prvom rade treba zastabilizovať nosné múry, priečky sú nepodstatné. Nad horným podlažím vytvoriť buď drevený trámový, alebo železobet. strop, veniec, buď železobet. ale radšej nie, o tom vie viac Paľo a už sa tu aj čímsi vyhrážal, na to krov, vnútro sa dá dorobiť aj potom.
Ale znovu zopakujem Mira: Uz tam ten statik mal byt…a hovorit konkretne veci -
Ja este doplnim Vlcika – Tlcika: urcite by sa dal dat krov aj bez tramoveho, ci zelezobetonoveho stropu.
A Simonu: krov sa zvacsa na budovy neupevnuje, on na nich jednoducho iba lezi. ide vsak o to, aby vyvijal len zvisly tlak. Takze tie nosne mury su naozaj podstatne ako vravi Vlcko
Vynimkou su veze kostolov,ktore sa kotvili do muriva železnymi kotvami. tato technologia nie je stratena, naopak je zmodernizovana. Da sa spolahlivo pouzit aj do kamenneho muru.Daj nam, Simona vediet,ako pokracujes. Hoci mne uz od februara zacina stavebna sezona a za kompom budem minimalne…
-
Mám pár fotografií zo začiatku decembra 2006 – na porovnanie so súčasným stavom:
Log in to reply.