• Posted by atilla on 8. júna 2009 at 14:36

    mam skor taku temu na klabosenie neviem ci sa to da vobec riesit
    ale viac hlav viac rozumu mozno niekoho nieco napadne

    vlastnim chalupu – stary dom
    – nepalena tehla
    – hrube mury snad 50cm
    – nizke stropy
    – stare skridle
    – na povale je spravena ako keby podlaha tiez z nepalenej tehly
    – izolacia skor nie ako ano :)
    – nezatepleny
    dom je z casti zatieneny skor tym ze je v doline

    je mozne ho nejak vyhriat ? v lete ak je na zahrade 28-33`C dnu je stale chladno max nieco medzi 20-25`C ked vyjdem na povalu tam je to pekne vyhriate. v tychto dnoch dokonca v noci prikurim pieckou na drevo :) lebo teplota klesa pod 18`C. chalupu obyvame vikendovo

    myslite ze by pomohlo dat z povaly prec tu vstvu nepalenej tehly co je na doskach ktore tvoria povalu ?
    jedna sa skor o vyhriatie pocas jarnych a jesennych mesiacoch bez pomoci ohrievacov a piecok :)

    viliam-durina odpovedal 14 years, 11 months ago 12 Členovia · 20 odpovede/odpovedí
  • 20 odpovede/odpovedí
  • kety

    Member
    8. júna 2009 at 15:07

    Mam podobny problem. Ešte v lete je to vyhoda.
    Podla všetkeho, je tam vlhkost, ktora pocitovo zvyšuje chlad. Takže, treba riešiť tento problem. Uplne banalny a len dočasny, je použitie odvlhčovania Ceresitom. No a samozrejme vetranie. My mame okna dvojite a medzi nimi mreže ( už nas raz vykradli aj ked nie cez okna). Takze, ked je vonku teplejšie, nechavam pri odchode vnutorne okenice otvorene. Tiez nechavam otvorene dvierka kachli, ked odchadzame.
    Okrem zasadnych sposobov riesenia vlhkosti, chcem dat spravit v obvodovej stene asi 5 cm otvor v dolnej a hornej casti. otvor by bol vystuzena trubkou, na oboch koncoch s mriezkou. V zimnom obdobi by sa tam davala vypln z polystyrenu. Ide mi o cirkulaciu vzduchu.

  • atilla

    Member
    8. septembra 2009 at 10:48

    minuly tyzden som vymontoval stare gamatky 3ks
    diery v stene asi 14cm priemer

    ocakaval som ze tam bude cirkulovat vzduch ale nic extra sa nedeje
    pritom izbove dvere su otvorene a dokonca aj vetrak na wc
    +krbove dvierka

    mam podozrenie ze budem musiet vyhadzat vsetky stare veci
    aby sa tam precistil vzduch

  • sabatier

    Member
    8. septembra 2009 at 13:05

    raz som travil dovolenku na podobnej chalupe. v lete sme to riesili jednoducho. ked bolo vonku teplo, otvorili sme okna a do dvoch polozili ventilatory tak aby do vnutra vhanali teply vzduch zvonka. dost to pomohlo.

  • janko

    Member
    8. septembra 2009 at 17:28

    Kedze sa chalupa neobýva trvalo resp. sa hlavne v zime nekúri tak chalupa je prevlhčená a nestihne ani cez leto vyschnúť ked je vonku teplý suchý vzduch. Tým že sa odparuje vlhkosť z konštrukcií sa ochladzuje prostredie. Totok sa využíva v teplých krajinách na trhoch kde sa do amfory da druhá amfora s jedlom, medzipriestor je vyplnený pieskom s vodou. Jak sa tá voda odparuje tak sa chladí ta stredná amfora.
    V takýchto chalupach byva aj malo okien malych takže sa tazko vetra, može byt teda aj v chladku.

    možné riešenie

    1. bez pracné metody
    – cez den sa slniť a v noci chladiť
    – teplo sa v noci obliecť

    2. trochu pracne metody
    – trochu prikuriť, vysušovať, vetrať
    Vysušiť sa dá aj elektromagneticky či čo, čiže voda sa z murov a podlah sama tlačí smerom dole, resp. sa zastaví jej pohyb do miestnosti napr.
    Vetrať sa dá aj bez ventilátorov napr. ventilačnými turbínami
    http://www.anavek.sk/index.php?section=lomanco
    ale to iba keby tam fukal vietor na streche, inak to samotiažne nebude fungovať lebo vzduch v miestnosti je chladnejčí ako vonku, takže ten nemá chuť sa terigať hore komínom. Takže skôr by bolo zavhodno použiť ventilátor a možno s napojením na solárne kolektory ak tam svieti slnko.
    Samotny vetilator može byť rozne zapojený:
    Tlačiť teplý vzduch z vonku dnu. Tlačiť teplý vzduch z povaly do miestnosti. Alebo odsávať z miestnosti a cez okno pride vonkajší.
    Ak by išlo len o vysušenie vzduchu tak lacná verzia je použitie dreveného uhlia, to dokáže rýchlo absorbovať vzdušnú vlhkosť a ako bonus aj pachy. Takže pod postel dať debničku s uhlím. Drevené uhlie sa dá aj podomácky vyrobiť, sam som si ho vyrobil je to zábava. Na nete sú návody.

    3. pracne metody
    – odvlhčenie chalupy sanačnými metodami
    – kuriť

  • juro

    Member
    9. septembra 2009 at 9:50

    K Aquapolu by som pristupoval opatrne. Jednak funguje na základe záhadných vĺn neznámych súčasnej fyzike, jednak firma vyžaduje okrem montáže prístroja prevedenie „klasických“ sanačných opatrení podľa ich odporúčaní. Takže je dosť možné že cena prístroja je len predražený sanačný prieskum s návrhom drenáže a ďalších prác.

  • janko

    Member
    9. septembra 2009 at 12:34

    niečo praktické o aquapol a hydropol
    http://www.fce.vutbr.cz/veda/dk2003texty/pdf/1-2/rp/maly.pdf
    zajimave odborné prispevky su tam
    http://www.fce.vutbr.cz/veda/konferenceDR.asp

    Mna najviac zaujalo vyslovenie otázky aké majú dané prístroje vplyv na človeka, ked dokážu oslabiť vezbu medzi vodou a múrom. Ved človek je tiež z vody.

  • juro

    Member
    9. septembra 2009 at 13:26

    Alebo opačný názor:

    http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2894

    K vplyvu na človek. Ak pochybujete o existencií pravotočivého polarizovaného pola, podobného poľu elektromagnetickému, nemáte sa čoho obávať (istotne si prístroj nenainštalujete a keď aj, to čo nejestvuje neublíži). Ak veríte tvrdeniu autora že takéto pole jestvuje, uverte aj tvrdeniu autora že pole je pre človeka neškodné (v tomto prípade ide iba o otázku viery).

    „Hodnoverné“ testy o funkčnosti/nefunkčnosti prístrojov ponúkajú obe skupiny. Ja som v tomto ohľade „postihnutý“ svojím vzdelaním z chémie a fyziky a dal som prednosť drenáži a odvetraniu.

  • janko

    Member
    9. septembra 2009 at 16:18

    Video vinálezcu Aquapol prístroja načrtávajúc jeho funkciu
    http://www.aquapol-deutschland.de/index.php?go=video/wirkprinzip
    Patent
    http://v3.espacenet.com/publicationDetails/originalDocument?FT=D&date=19940915&DB=EPODOC&locale=en_gb&CC=WO&NR=9420702A2&KC=A2

    Ale kedže Aquapol nemá vonkajší zdroj energie okrem magnetizmu zeme tak možno by mohol citlivejší aj k človeku ako Hydropol ktorý je napojený na elektricku energiu.

    Čo akurát viem je to že v Rakusku či Nemecku majú podobných vinálezcov používajúcich víry alebo energiu zeme viac ako napr. Schauberger. Ale na veci to nič nemení že nie všetci budú seriózny, a podmienky použitia takýchto vecičiek sú dosť špecifické. Ak hento funguje tak skôr pri dlhodobejšom pôsobení. Nuž ale ak vyžadujú vo všetkých prípadoch aj štandardné vysušovacie praktiky tak to ich zariadeniu už tam ani nemusí byť. Ale možná že určité množstvo vlhkosti to zvládne zastaviť samo. Neviem aké sú podmienky použitia.

  • juro

    Member
    9. septembra 2009 at 18:12

    Polopatisticky, väčšina ľudí z oboru týmto prístrojom neverí. Samozrejme ich môžu zástancovia Aqupolu obviniť, že sú platený firmami realizujúcimi podrezanie, injektáže, … ale ani Aquapol nie je lacný.

    Súčasná veda nepozná vlnenie o ktorom sa autor Aquapolu zmieňuje. Iste, raz ho objaviť môže.

    Aquapol treba kombinovať aj s inými sanačnými opatreniami a je otázne či by bol výsledok iný ak by sa Aquapol do miestnosti nezavesil.

    Otázka by mohla byť, či má niekto s týmto prístrojom praktickú skúsenosť.

  • steve

    Member
    21. septembra 2009 at 13:28

    Podobný problém som mal aj ja. Chalupa na samote v lese, postavená z nepálenej tehly. V chalupe bolo dosť chladno aj v lete vysoká vlhkosť. Nechápal som ako v takých podmienkach mohli žiť. Všetko sa zmenilo keď po zime spadla strecha a bolo nutné postaviť novú s tým aj všetky stropy. Počas leta sa celá stavba tak vysušila, že vlhká klíma sa vrátila až na tretiu zimu. Ak sa chalupa využíva len na víkend, za tak krátky čas ju nevyvetráte a nevysušíte. Chce to aspoň dvakrát do roka poriadne vyvetrať a vykúriť aby boli steny teplé. Ja mám teplomer zasunutý 20 cm v murive. Nemám problém s pachom ani vlhkosťou aj po troch týždňoch bez návštevy (dlhšie bez chalupy nevydržím). Dvierka na sporáku či krbe a prieduchy v stene som robil pred 15 rokmi, ale žiadny účinok. Uvažoval som aj nad lokálnym rekuperátorom, pretože nielen zohrieva ale aj vysušuje. Ale k tomu som sanedostal.

  • andulka

    Member
    22. septembra 2009 at 11:55

    Teraz Vám napíšem čo máme namontované na povale našej chalupy a čo sme používali pred tým, ako sme namontovali gamatky.

    Jeden inžinier z Prahy vymyslel a predával asi pred 15-timi rokmi (bolo to uverejnené v časopise Chatár chalupár )také zariadenie, ktoré pracovalo na princípe, že suchý vzduch z povale sa vháňal malým ventilátorom (použité z počítača) cez rúru o priemere 10 cm (použitá odkapová rúra) cez mriežku na strope do chalupy a ten vytláčal stávajúci vzduch von cez medzery v oknách a dverách, dvierka v peci atď. Takže opačný postup ako vetranie. Výsledok bol, že po príchode aj po dlhom čase, napríklad po zime bolo stále vyvetrané a teplo bolo podľa toho, na aký stupeň ste to nastavili a aká teplota bola pod strechou. Teplo sa dalo nastaviť od 12 st. po 30, zariadenie sa samo zaplo pri dosiahnutí najnižšej teploty a následne samo vyplo. Takže pokiaľ sa cez týždeň aj v lete nastaví na teplotu napr. 26 st., teplo sa v chalupe naakumuluje do stien a stále sa vlastne udržiava, lebo nemá kedy vychladnúť . Celé zariadenie má priemer 10 cm ako je tá rúra na ktorej je namontovaná, má malú dosku s plošnými spojmi a stupnicu na ktorej sa teplota nastavuje a ventilátor z počítača. Má to minimálnu spotrebu, a je vyvedený na samostatný istič pri hodinách. Možno z tohoto popisu by si to vedel niekto aj sám zostrojiť, priznám sa že nie som technický typ a zariadenie nepoužívame lebo máme chalupu vysušenú a s gamatkami je vzduch za hodinu zohriaty.

  • atilla

    Member
    22. septembra 2009 at 15:22

    ako chalupar aj ja mam VEEEELKE plany s domcekom
    akurat ze sme sa vrhli do zahrady s tym ze to mame za rok odmakane a uz sa s tym babreme asi 3-i rok a konca nevidiet :)

    buduci rok ale planujem vymenit kominy tak ma napadlo ze mozno by nebolo od veci sa nad niecim ako cirkulacia vzduchu zamysliet

    ono je este zaujimave aj to ze dnu v izbach je vysoka vlhkost ako keby boli steny z plastu :)
    ked vyjdem na povalu tam je zas sucho ako na pusti

    premyslal som ze by som z dosak co su medzi tramami odstranil nepalenu tehlu ktora je tam neviem na co (asi ako podlaha – mozno izolacia) – ak by tam boli len dosky hadam by sa to lepsie vyhrievalo – co vy na to ?

    po tom co sme odstranili gamatky tam uz budeme chodit v zime len na ‘kontrolu’ cize pripadny unik tepla nie je problem

  • steve

    Member
    22. septembra 2009 at 17:19

    Zariadenie ktoré popísala andulka je OK, sám som pred zrúteným strechy o niečom podobnom uvažoval, ale spojiť to s rekuperáciou a temperovaním počas zimy. Netušil som, že niečo takého bolo na trhu.

  • jirko

    Member
    22. septembra 2009 at 19:31

    Spôsob ktorý popísala Andulka som “zachytil” na nete. Dajaká fy z ČR týmto spôsobom presúša podlahy. Jednoducho “tlačia”pomocou ventilátorov v lete teplejší a v zime suchší vzduch z povaly do kanálov v podlahe (popri stenách) Prípadne používajú drenážne hadice a tým presúšajú podlahy príp. steny.

  • apple

    Member
    22. septembra 2009 at 22:23

    Napad to je dobry, ale ta povala musi byt fakt cista ako izby, lebo ak nie, tak sa prachom zahumusi cele obydlie.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť