aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Cimburk u Koryčan (Nový Cimburk)
Tagged: cat_hrady
-
Cimburk u Koryčan (Nový Cimburk)
Posted by antik on 18. júna 2013 at 12:20Hrad vznikol v prvej polovici 14. storočia a jeho zakladateľom bol Bernard z Cimburka. Už jeho vnuk v roku 1358 hrad predal a tým sa začala zložitá cesta od jedného majiteľa k druhému. Istú dôležitosť získal Cimburk za husitkých vojen, kedy bol dôležitou pevnosťou, ktorú neprehliadol ani kráľ Žigmund. V roku 1468 ho dobylo vojsko uhorského kráľa Mateja Korvína. V 16. storočí za Viléma z Víckova hrad i celé panstvo zažili vlnu prosperity. Poslednými výraznými majiteľmi boli Horeckí z Horky. Hrad ku koncu 17. storočia pustol a v nasledujúcom storočí sa postupne menil na jednu z najmalebnejších zrúcanín na Morave. Cimburk sa radí k popredným ukážkam luxemburskej hradnej architektúry.
antik odpovedal 11 years, 4 months ago 2 Členovia · 3 odpovede/odpovedí -
3 odpovede/odpovedí
-
Cimburk sa na Obnove vyskytol už napríklad v téme České a Moravské hrady
A niečo bolo spomenuté aj v diskusií Pamiatky v čechách a na MoraveKeďže sa Cimburk ocitol aj inde, asi je načase, aby vznikla samostatná diskusia.
Prenesené z inej diskusie:
Jo_Do napísal: Takový Nový Cimburk na Moravě třeba, je založený z vápnitého pískovce a po 300 letech chátrání, jste jeho kameny mohli doslova rozbíjet pěstí – stal se z něho opravdový hrad z písku. Čím se ty zdi napouštějí, aby držely pohromadě – vápennou vodou?
antiK napísal: Na Cimburku (ver mi, mám s týmto hradom dlhoročné skúsenosti) sa jedná o normálny miestny chřibský pieskovec, ktorý je pomerne kvalitný. Nikdy som tam nezazanamenal takú deštrukciu muriva ako popisuješ. Naopak, mnohé staticky narušené miesta sú dnes dávno zachránené.
Jo_Do napísal: Ohledně Cimburku, tak to se mi asi jen zdálo, že se na hradě utrhnul celý kus skály a zavalil sklep, ve kterém jsem se ještě někdy v roce 1987 vesele procházel. Asi jsem měl prostě moc bujnou fantazii, když jsem viděl člověka, jak leze na zbytek hlavní věže a kámen, na který došlápl, se zlomil v půlce, protože to už byl v podstatě jen kus spečeného písku. Nevadí, už se k tomu nebudu dál vyjadřovat.
antiK napísal: Určite sa ti to nezdalo, pretože ten skalný blok sme úspešne kamenárskym spôsobom rozbili až niekedy v roku 2006. Mimochodom zosunul sa ešte niekedy pred rokom 1945. Bol to veľmi kvalitný pieskovec, trvalo niekoľko rokov, kým sme sa naučili tú správnu techniku ako na to. Potom sa konečne mohla riešiť sanácia šijovej hradby, pretože ten odtrhnutý skalný blok zavadzal. Sklep nebol nikdy zavalený a nie je ani v súčasnosti, kedy slúži ako atrakcia pre verejnosť a čiastočne svojmu pôvodnému účelu, teda sa tam chladia sudy a skladuje zelenina.
Bujnú fantáziu máš dosť, pretože podľa jedného zvetraného kameňa posúdiť celý objekt ako “hrad z piesku”…
Jo_Do napísal: Podívej se, tenhle nepřátelský tón, si laskavě odpusť. Když se já chovám slušně, tak ty můžeš taky, ne? Kámen se utrhl někdy po roce 1987 a později, možná bych někde vyhrabal film, který jsem tam tenkrát nafotil, a kde je jasně vidět sedlový portál a zevnitř prosvítá nároží, kde se chodba zdvojuje. Neměl jsem baterku, takže jsem nešel moc daleko. Informace, že se utrhl v roce 1945, je mylná, nešiř laskavě bludy. Řekl jsem, že se na toto téma už nebudu vyjadřovat, protože se mě evidentně snažíš vytočit. Takže podruhé – na toto téma už se nebudu dál vyjadřovat a na tebe už nebudu nijak reagovat, hlásej si co chceš.
antiK napísal: :D Radšej sa teda už nevyjadruj… Trvalo dosť dlho, kým sme sa dopátrali k fotke z roku 1945, kde je skalný blok už dole. Teda musel spadnúť niekedy pred spomínaným rokom, potom ako niekto vybral gotické ostenie (podobné tomu, aké je na vstupe do veže). Predtým sme boli odkázaní len na ústne dezinformácie, niečo v zmysle ako tvrdíš ty. Keš sa majú informácie strielať len tak od boku, je lepšie mlčať… -
Zdravím, zase já. Hledal jsem ten film, ale bohužel, po 25 letech jsem dokázal vyhrabat už jen pár zbylých fotek (hrozné technické kvality – neuměl jsem fotit), které se netýkají tématu. (lidi lezou na věž, okno, jiné okno, portál atd). Takže, pokud se nechci stát obhájcem pravdy, které nikdo nevěří a pokud jste si jisti datací fotky z roku 45, pak nezbývá než uznat, že jsem se musel mýlit. Byl jsem si na 100% jistý, že jsem ten sklep v 80-tých letech viděl a jestli mi něco dobře slouží, tak to je paměť. Mohl bych vám z fleku říct, že jsem fotil na foťák Smena 8M za 300 Kčs, film Fomapan DIN21 100ASA, čas a závěrka 250/16 a že jsme tábořili řádný kus od hradu na louce, které říkali Komáří (ale jestli je to oficiální název, to nevím). A že když jsem na ten hrad přišel podruhé někdy v devadesátých letech, tak jsem to místo pod hradbou nemohl poznat, bylo mi to divné, pořád jsem si říkal, tady je to nějak jinak, než posledně. Takže tak.
-
Zdravím tiež ;) vlastne som len rád, že z našej debaty vznikla táto diskusia.
Rád by som ešte to moje tvrdenie upresnil. Ono totiž ten skalný blok sa odtrhol niekedy pred tým rokom 1945. Bol ale spadnutý “napol cesty”, teda sa dalo pod ním prejsť do sklepa, čo veľa ľudí vníma práve tak, že kameň bol stále na svojom pôvodnom mieste. Sklep využívali na prespanie dlhé roky turisti. Vlatne takto poslúžil ako zázemie od roku 1997 aj nám, vtedajším nadšencom, ktorí sme na Cimburku začínali s jeho postupnou záchranou a premenou na “živé” miesto.
Ono je do istej miery zložité pár vetami interpretovať jednotlivé fázy stavebného vývoja tohto miesta. V druhej polovici 14. storočia, ked už stála šijová hradba s okrúhlou vežou (dnešnou charakteristickou dominantou zrúcaniny), tadiaľ kde bol spadnutý skalný blok viedla cesta do horného hradu. Zvyšky gotickej brány, ktorá bola zasadená medzi dvojicu okrúhlych veží sa dajú vidieť dones, presne pod vežou. Neskôr bolo v miestach pred pivnicou kamenné schodisko pre peších, položené na podpornom múre s niekoľkými oblúkmi . Prirodzená skalná dutina bola využitá ako pivnica (sklep). Dôležité je, že severná strana šijovej hradby nikdy nelícovala so stenou pivnice, teda medzi nimi bol vlastne spomínaný kamenný blok. Ten (keď už neplnil svoju funkciu a čiastočne zavalil stenu pivnice) bolo treba úplne rozbiť a odstrániť, aby sa dala podmurovať diera v šijovej hradbe. Bolo to najohrozenejšie niesto hradu, reálne hrozilo, že spadne časť šijovej hradby.
Dúfam, že sa mi to podarilo nejako zrozumiteľne popísať. Priznávam, bude asi ťažke sa v tom zorientovať bez detailnej znalosti miesta. Snáď napomôžu narýchlo zohnané fotografie z rôznych období.
Log in to reply.