aktivita › diskusia › Archeológia › Cistenie crepov vseobecne
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Cistenie crepov vseobecne
Posted by jorik on 27. apríla 2010 at 0:46Dobry den. Na vasom forku som nasla diskusiu o cisteni “mokrych” crepov, no mna by zaujimalo, ako mam postupovat pri cisteni klasickych hlinenych crepov najdenych pri zbere na poliach. Kym som zila v Lipt. Mikulasi, tak tam stacilo oplachnut vodou, pripadne docistit jemnou zubnou kefkou. No prestahovala som sa do Bratislavy a chodim na okolite polia a crepy maju na sebe silnu skrupinu nejakeho akoby “vodneho” kamena, ktory sa neda odstranit len zacistovanim kefkami. Taka siva aj 3mm silna krusta pevne obalujuca cely crep. So zacistovanim skalpelmi a inymi nastrojmi nemam skusenosti- lepsie povedane- nemam odvahu do toho co len rypnut, aby som to neposkriabala a neznehodnotila.
mazoslav odpovedal 14 years, 6 months ago 5 Členovia · 8 odpovede/odpovedí -
8 odpovede/odpovedí
-
Dobry den. Na vasom forku som nasla diskusiu o cisteni “mokrych” crepov, no mna by zaujimalo, ako mam postupovat pri cisteni klasickych hlinenych crepov najdenych pri zbere na poliach. Kym som zila v Lipt. Mikulasi, tak tam stacilo oplachnut vodou, pripadne docistit jemnou zubnou kefkou. No prestahovala som sa do Bratislavy a chodim na okolite polia a crepy maju na sebe silnu skrupinu nejakeho akoby “vodneho” kamena, ktory sa neda odstranit len zacistovanim kefkami. Taka siva aj 3mm silna krusta pevne obalujuca cely crep. So zacistovanim skalpelmi a inymi nastrojmi nemam skusenosti- lepsie povedane- nemam odvahu do toho co len rypnut, aby som to neposkriabala a neznehodnotila.
Takú silnú krustu asi dole bez poškodenia nedáš, jedine zubovrtačkou, alebo ultrazvukovým skalpelom. Možno pieskovaním. To ale niesú bežne dsotupné veci.
Ďalšia vec je chemické čistenie, ale to sa ťažko kontroluje a je problém s vymývaním z pórov črepu.
Ale možeš skúsiť na jendom črepe urobť zábal s obsahom kys. citrónovej.
Tiež to može byť nejaká krusta z hnojiva, chcelo by to spraviť aspon orientačné chemické skúšky. Vodný kameň sú uhličitany, krusta z hnojív budú pravdepodobne fosforečnany…
Je to zaújmavé, taká silná krusta nieje bežná. Možno to nebude sekundárne znečistenie povrchu ale zkorodovaná časť vlastného materiálu črepu. Potom odtraňovanie by bolo asi nevhodné. -
Občas pomôže kúpeľ v riedenej kyseline chlorovodíkovej, ale ani tá citrónová nie je zlá :) – potom však to chce oplach (neutralizovanie) sódou (roztok kryštalickej sódy na pranie) a riadne vymyť čistou vodou, nech to nepracuje v budúcnosti.
-
Mám celkom dobré skúsenosti s teplým octom. CHlorovodíková sa mi zdá zbytočne agresívna, smradľavejšia a nepríjemnejšia.
-
Dolozim este fotky – ked zmaturujem z fotoaparatu :).
Ano, potom ako mi odpisal admin, som s malym srdcom (lebo som sa bala, ze ich tym nejako poskodim), skusila vodu s trochou octu. Crepy hned po vlozeni mali na povrchu hojne bubliniek, na druhy den mazlave cosi a na dalsi som ich jemnym oplachnutim a zubnou kefkou v pohode ocistila- boli vlastne uz ciste, len na nich bol ten mazlavo-hlienovity film. Problem bol, ze pachli od octu a ked som ich olizla, mali kyslastu chut. Tak som ich dala do cistej vody a 2x denne som ju menila. Dnes uz ani nepachli ani nechutili :) a tak sa uz susia. -
HCl by sa nemala používať vobec ! To že to bublinkovalo znamená dokaz uhličitanov, teda tá lepsšia varianta vodného kameňa :)
Ja som si myslel že tak na juhu už moc vápenaté podložie nebude a predsa.
Málá rada, črep by sa nemal ponárať ale len zabalovať do gázy.
To že už nesmrdí alebo nieje kyslý vobec neznamená že tam ocot už nieje.
Keramika je vlastne molekulové sito, má dutiny od makro po mikro.
Ponorením sa ocot dostane všade a robí škodu, ktorá sa prejavý až za nejaký čas. Ten hlienovitý film bol octan vápenatý a teraz bude v celom objeme črepu a bude sa pomaličky rozkladať a za nejaký čas by mohla byť zasa cítiť kys. octová. Ak si v Ba vzduch je plný NOx, ten lahko nadifunduje do pórov a vytlačí z octanu kyselinu. Ďalší negatívny prejav može byť tvorba výkvetu na povrchu, ako sa octan mení povedzme na dusičnan jeho migračná schoponsť je vačšia a pri dostatočnej vlhkosti pri uložení začne putovať na povrch a tvoriť povlaky.
No toto sú dlhodobé prognózy, ktoré sa prejavia v závislosti na kvalite vymývania… Tak za pár rokov daj vediet ako to dopadlo :) -
Po precitani prispevku Mazoslava crepy opat poputovali do vody :). Mam hereticku myslienku, ze najdokonalejsi vyplach by som zabezpecila tak, ze ich dam do mojho vonkajsieho akvarioveho filtra namiesto jednej podlozky keremickej vlozky :).
-
Po precitani prispevku Mazoslava crepy opat poputovali do vody :). Mam hereticku myslienku, ze najdokonalejsi vyplach by som zabezpecila tak, ze ich dam do mojho vonkajsieho akvarioveho filtra namiesto jednej podlozky keremickej vlozky :).
Zaújmavý nápad, už len miešanie pri lúhovaní dosť pomáha. Držím palce :)
Log in to reply.