aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Co stoji vyhotovenie projektu?
-
Co stoji vyhotovenie projektu?
Posted by ilmm on 8. apríla 2008 at 8:37Chceme si postavit rodinny dom podla nasich predstav. Mame aj architekta, ktory nam ma dom vypracovat. Ale ziada za vypracovanie projektu “okolo 50000 Sk”. Asi to moze byt aj viacej. NIe je to vela? Treba si dat na nieco pozor? Ma niekto dobre rady alebo dobreho architekta? Byvame v Presovskom kraji. Dakujem.
janko odpovedal 16 years, 6 months ago 7 Členovia · 14 odpovede/odpovedí -
14 odpovede/odpovedí
-
:arrow: dobrý projekt ja na “nezaplatenie”, priaznovo vyriešený dom vám môže ušetriť na prevádzke desatisíce……… Skúste však názor aspoň dvoch-troch architektov, prípadne sa poradiť na Komore slovenských architektov:
& nech sa dielo podarí! :wink: -
Nuz chcel by som mat architekta, ktory chce len 50 000 Sk. Mne sa takeho najst nepodarilo. Takze podla mna dobra cena. Uz len overit kvality architekta.
-
Dakujem za rady. Urcite sa este poobzeram po architektoch. Ale zaujimalo by ma, cim sa vyznacuje dobry architekt. V dnesnej dobe je podvodnikov viac ako dost a nerada by som dala tazko zarobene peniaze nejakemu “podnikatelovi”, alebo nejakemu neschopnemu a nadavat potom cely zivot za zbabrany dom. Je titul zarukou kvality?
Dakujem. :?: -
Anonymous
Member8. apríla 2008 at 13:06:arrow: už v prvej vete Vášho prvého vstupu ste si “objednali” rozpor. Chcete dom podľa Vašich predstáv, nie podľa predstáv architekta. Ergo, architekt by sa mal prispôsobiť Vašim predstavám. Do akej miery? Poznám príklady, kedy (prefesionálne) dobrí architekti naprojektovali zbohatlíkom úplný “grc” (pozrite si getá čerstvých milionárov). Teda dobrý architekt môže byť charakterom “nula”. Vzdelanie, invencia, charakter (nielen u architektov) by mali byť v rovnováhe. Držím Vám palce, aby ste v tejto “lotérii” uspeli. Urobte si však prehľad cez odborné časopisy, aký dom vlastne chcete. Ak Vám architekt povie, že Vám nakreslí čokoľvek, čo od neho budete chcieť, tak už od neho radšej nechcite nič ! :wink:
-
Zdravím,
podporujem Vaše rozhodnutie, čo sa týka vlastných predstáv, ale všetko má svoje ale, ak si laik, tak je dobre svoje predstavy prediskutovať aspoň z niekym kto má aké také skúsenosti zo stavieb, aby Ti potom projektant 1/2 Tvojích predstáv nezrušil
cena projektu je veľmi relatívna , závisí od :– od veľkosti a zložitosti domu ( či tam budú vežičky, vikiere atď )
– aký dom chceš ,, klasika ,, , nízkoenergetický alebo pasívny
– čí chceš projekt na stavebné povolenie – neobsahuje veľa konštrukčných
detailov ( napr. presný rozpis a tvar železa vo venci )
– alebo chceš projekt, ktorý obsahuje aj realizačnú časť – t.j. o mnoho viac výkresov, detailov atď – vhodné hlavne ak Ti bude stavať dom firma a budeš mať aj ,, seriózny ,, stavebný dozor
– no a ide aj o to v akom prostredí, myslím čo sa týka náročnosti výstavby ( vysoká spodná voda, kopec, skalnaté podložie atď. )no tá cena, mne osobne sa to zdá veľa, ale ja staviam malý dom – bungalov 11 x 11 m, bez pivnic a projekt som si dal vyhotoviť iba na stavebné povolenie a vyšiel ma 20.000,-
no ja si myslím, že v dnešnej dobe už nikto nedá na to, že ide za prvým ktorého stretne, treba si vyberaťSkús napr. sa prejsť v tvojom okolí a dom, ktorý sa Ti bude páčiť, tak sa spýtaj majiteľa na projektanta a jeho referncie
-
Ahoj Janci,
dakujem za podrobnu odpoved. Ty ako stavitel, mi mozno poradis. My by sme chceli stavat vo vlastnej rezii. Pokial sa to da, samozrejme. Pocula som od znameho, ze sa da vypracovat projekt bez naznacenia elektriny. Moj manzel je elektrikar, vie si to urobit sam. Ale mne skor ide o to, ci potom nebudu problemy s kolaudaciou. A co znamena projekt na stavebne povolenie a s realizacnou castou. Mozes mi to podrobnejsie popisat? Bez realizacnej casti sa neda stavat svojpomocne?
Dakujem. -
ahoj Ilmm,
áno. momentálne som ,, staviteľ,, a tiež si robím veci svojpomocne ( okrem strechy – tú nechám ozaj odborníkom)
Projekt domu pre stavebné povolenie musí obsahovať od statiky, cez vodu ( zdravotechnika ) aj časť elektriky – tá časť projektu pre elektrinu nie až taká drahá a musí to byť, či už Ti to spraví ,, al inclusive,, 1 osoba ( projektant alebo si dáš elektrinu spraviť inej osobe na to oprávnenej ( výší paragraf ako revizný technik ).
Elektrinu si tiež môžeš spraviť sama, a či už kábel zasekáš presne ako je nakreslené v projekte – tak to nie je podstatné, podstatné je aby to spĺňalo normy ( napr. odstup od okna, podlahy atď. ) a malo to potom v poriadku revíziu
Projekt pre stavebné povolenie ( bez realizačnej časti ) – ide o plnohodnotný projekt, čo sa týka stavebného konanaia – t.j. stači na stavebné konanie ( čo sa týka statiky sú tam základné výpočty, pohľady zopár pôdorysov a toť vše)
V realizačnej časti sú detailné výkrese, viaceré pohľady atď. …. -
pre ceny projektov doporucujem sa pozriet napriklad do sazobniku UNIKA, ide o sazobnik ktory ceska komora autorizovanych inznierov doporucuje svojim clenom hovori priblizne o 1-3% z ceny stavby ked zoberies ze za RD das asi 5mil je cena projektu 50-150tis… ludom sa to zda byt vela, ale treba si prezriet co vsetko by takyto projekt mal obsahovat a co vsetko by mal architekt pripadne projektant koordinovat (vratane autorskeho dozoru)…
projekt rodinneho domu skutocne vychadza na 50tis zalezi od vsetkych podrobnosti ktore su v projekte spracovanane…
projekt v rozsahu pre stavebne povolenie by mal obsahovat
stavebnu cast, klasicke vykresy, statika neni vyzadovana pokial sa nejedna a dodatocne stavby, pripadne stavby velke ci nestandardne, dalej dokumentacia ma obsahovat vykresy a technicu zpravut zdravotechniky… v rozsahu pre stavebne povolenie staci priblizna poloha vedenia, pripojky, pozdlzne rezy pripojek, u kurenia vypocet vykonu radiotorov a ich umiestnenie, umiestneni a typ kotolne a naznacenie vedenia…
je dolezite nemylit si dokumentaciu pre stavebne povolenie a dokumentaciu pre vykonavanie stavieb…
projekciou sa nezivym ale projektujem takto po okoli, ked niekto pride ze by nieco potreboval, ale ked robim rodinny dom, vypracujem kompletnu stavebnu cast, vykazy vymer, vykresy, zpravy a pod, v casti ZTI to najnutnejsie co je vyzadovane…
zakladne rozvody, umiestneni pripojok, rozvodnic a hotovo…
ak chcete navrhovat nieco namieru a architektonicky skvost je treba pocitat s vacsou sumou, ale pravdou skutocne je ze dobre pripraveny projekt usetri vela casov, nervou a tiez penazi…
nie vzdy vsak znamena drahy dobry! mnohokrat spravia drahy projekt a dalej sa s vaminebavia tu mas vykresy a chod do sveta…
ja sa snazim ludom pomoct so ziskanim stavebneho povolenia, idealne je ked vyjadrenia k projektu ma priamo projektant a aj samotne podanie uskutocni projektatnt aby presne technicke detaily a poziadavky spravcov sieti a ostatnych doktnutych osob mohli byt do dokumentacie zapracovane… -
Ešte som zabudol, že podľa aktualne platnej legislativy by mala mat stavba v ziadosti o stavebne povolenie aj energeticky stitok – ten vsak musi spracovat ina osoba nez projektant, aj ked by mal na tuto cinnost opravnenie…
celkom zaujimave pocitanie co by si pre vas obraz mala mat dokumentacie doporucujem cesku vyhlasku cislo 499/2006 Sb… -
tomboy, dakujem za rozsiahlu odpoved. Vidim, ze daleko do toho nevidim. Ale nevzdavam sa.
diki
-
Zdravim.
Vedeli by tse mi poradit, ako sa mam zariadit, ked chcem zrekonstruovat stary dom? Cheme uplne vymenit valbovu strechu a malicko ju podvihnut, aby sa tam dali v buducnosti spravit izbicky na spanie. Potom chceme povymienat okna, v prieceli miesto trojiteho okna dat dve klasicke drevene okna so 6timi tabulkami v okeniciach, a takto to postupne menit v celej dlzke baraku. Na dom sa bol pozriet statik i architekt a vsetci, vratane stavebneho uradu v obci tvrdia, ze to musi mat stavebne povolenie. Trochu ma to otravuje, davat dalsie grose na akesi vykresy a povolenia, ale ak to je treba, rad by som vedel, v akej minimalnej urovni rozpracovanosti nam bude stacit odovzdat projekt na stavebny urad. A ci sa z takto porieseneho projektu da vypocitat mnozstvo a typ dreva pre krov ci nove tramove stropy. Vodu, elektriku a odpady dom ma, len ich chceme postupne povymienat. Musi aj toto byt v projekte na rekonstrukciu? Nejako sa mi to nezda, to vsetko sa bude riesit postupne s remeselnikmi, ktori urcite najdu idealny sposob ulozenia rozvodov. Neviem, ale vsetky navrhy od architekta su poriadne drahe, tie peniazky by stacili na cely novy strop v troch izbach… Rekonstruovali ste uz niekto cez povolenie? -
Zdravim.
Vedeli by tse mi poradit, ako sa mam zariadit, ked chcem zrekonstruovat stary dom? Cheme uplne vymenit valbovu strechu a malicko ju podvihnut, aby sa tam dali v buducnosti spravit izbicky na spanie. Potom chceme povymienat okna, v prieceli miesto trojiteho okna dat dve klasicke drevene okna so 6timi tabulkami v okeniciach, a takto to postupne menit v celej dlzke baraku. Na dom sa bol pozriet statik i architekt a vsetci, vratane stavebneho uradu v obci tvrdia, ze to musi mat stavebne povolenie. Trochu ma to otravuje, davat dalsie grose na akesi vykresy a povolenia, ale ak to je treba, rad by som vedel, v akej minimalnej urovni rozpracovanosti nam bude stacit odovzdat projekt na stavebny urad. A ci sa z takto porieseneho projektu da vypocitat mnozstvo a typ dreva pre krov ci nove tramove stropy. Vodu, elektriku a odpady dom ma, len ich chceme postupne povymienat. Musi aj toto byt v projekte na rekonstrukciu? Nejako sa mi to nezda, to vsetko sa bude riesit postupne s remeselnikmi, ktori urcite najdu idealny sposob ulozenia rozvodov. Neviem, ale vsetky navrhy od architekta su poriadne drahe, tie peniazky by stacili na cely novy strop v troch izbach… Rekonstruovali ste uz niekto cez povolenie?
Áno rekonštruovali sme už bez povolenia (dokonca som takú stavbu aj sám dozoroval)… :-)
Vaša otázka si trošku odporuje – vysvetlím nižšie
áno treba stavebné povolenia a k tomu príslušnú dokumentáciu a to hneď z dvoch dovodov, ktore stavebný zákon uvádza – zmena vzhľadu budovy a tiež to že pri úpravách budú zmenené nosné časti budovy…
Ak sa k tom už všetci vyjadrili, že po vás túto dokumentáciu budú požadovať tak nemá moc cenu skúšať iné kľučky (teda ešte jedna ma napadá a to stavbu ohlásiť – to je vedľajší paragraf, ale ak nieset veľká obec tak si Vás pamatajú a nápišu Vám, že to není na ohlášku a že treba povolenie…)
Bez povolenia by som sa do toho asi nepúšťal pokuta a následné projekty a pozastavenie stavby by Vás asi otrávilo ešte viacej a tiež susedov si človek tiež nie vždy vyberie…
Stavebná dokumentácia može byť vypracovaná v niekoľkých stupňoch podrobností…
tá pre stavebné povolenie nemusí obsahovať výkazy materiálov a podobne, preto je potom zložitejšie z nej niečo počítať…
k rekonštrukcii obyčajne stačí pár jednoduchších obrázkov rozvodov sietí, aby ste vedeli kde a asi ako to bude (k stavebnému povoleniu to nebýva nutné)… skorej pre Vás doporočujem si taký nákres spraviť aby ste potom nemuseli niečo búrať pretoeže tam potrebujete kanalizačnú rúru ale niečo podobné…. -
moja skusenosť hovorí že bez projektu sa neoplatí stavať z nasledovných dôvodov:
– každá rekonštrukcia obsahuje množstvo problematických stavebných detailov ktoré sa vyriešia v projekte. A potom bude ich o to menej lebo počas samotnej realizácie ich bude neúrekom čo ešte sa vyplavia.
– bez vykazu vymer a prip. rozpočtu vas možu nejaký realizátori dobehnúť a stavbu preplatíte. Aj keď sa tomu dá predísť oslovením viacerích firiem. Ale vykaz výmer im aspon zjednoduší naceňovanie. A hlavne už v počiatku spracovania projektu viete čo to bude stáť a tak ešte môžete čo to ovplyvniť ak by ste chceli znížiť celkovú investíciu. Napr. zmeniť materiál, alebo aj celú koncepciu ako veľkosť prístavby.
– avšak na druhej strane sa stáva pokial sa jedná o bežné technológie že projekt v realizačnej podrobnosti môže byť otázny, resp. firmy majú skúsenosti a robia si to zaužívaným spôsobom.
– keďže táto stránka posudzuje problematiku stavebníctva hlavne z oblasti ekológie je projekt dosť dôležitý, keďže stavbu so zohľadnením prvkov ekologie a nízkych spotrieb energií je potrebné namieru našiť podľa množstva faktorov ako: konfiguracia pozemku, stav starej stavby, predstavy investora, možnosti trhu (dodávka materialu a realizácia) s ekol materialmi…
– a samotné povolenie ked máte projekty je už na vás. Je ale logické keď investujete do projektu a do domu tak už aj tú trochu energie do toho vložíte a vybavíte si to stavebné povolenie. Tak či onak musíte mať predrokované veci so správcami sietí ako rekonštrukcie alebo zmeny trás prípojok, tak prečo si hned nevybaviť aj vyjadrenie. Stáva sa aj tak že sa práce začnú skôr resp. v priebehu vybavovania pokiaľ to samozrejme ticho akceptuje daný úradník. Ale keď máte všetky vyjadrenia tak neni dôvod robyť prieky. Bez staveb povolenia sa stavia zvyčajne pri špecifických prípadoch. Ked si to investor vybaví iba ohlásením výmeny strešnej krytiny, rozsah povoľených prác sa prekročí ale sú aj horšie veci, takže sa to zvyčajne prehliadne, pokial sa akceptovala podaná žiadosť. Kedže sa nekolauduje tak sa na to ťažko príde. A bez úplne žiadneho povolenia stavia iba profík ktorý vie odhadnúť situáciu alebo človek ktorý žije vo svojom svete a vytvára si vlastné pravidlá podľa ktorých žije. Samozrejme sa nejedná o prípady keď sa stavia a pritom sa nestavia, ani ryba ani rak, ale to sú špecifické prípady a to si idem najskôr sám vyskúšať, keďže mňa zaujímajú experimenty a o tom je aj táto stránka.
– ale aj vybavenie stavebného povolenia to sa nezdá ale vyskočí množstvo problémov ako napríklad že prístup nie je z verejnej komunikácii – vlastníctvo obce, nie sú zapísané všetky stavby na katastrálnej mape, neprajný sused, pomalá úradníčka… Preto sa niekedy môže viac oplatiť osloviť človeka ktorý sa živí inžinierskou činnosťou a agilne vyrieši všetky problémy za vás. Ale problémy su koniec koncov dneska zo všetkým takže je to na každom človeku. Podstatné je neponáhlať sa a nestresovať sa. Moja teta robí v nemocnici a hovorí že kedysi bol čas aj na kaávu a dnes ani na záchod. A to sú mladý ludia čo tam chodia, kadejaké trombózy… Dôchodcov už ani nebude pomaly. Takže tak. Stavebný zákon platí od roku 1976. Dovtedy sa ako asi stavalo? Takže treba brať veci s nadhľadom. -
Ale preventívne si prečítajte tabulku o pokutách ak sa stavia bez povolenia. A potom uvidíte sám. Sú ludia ktorý potrebujú trochu adrenalínu a sú aj taký čo majú rodinu a nechcú riskovať neprajnosť situácie.
Log in to reply.