aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Dom z pieskovca, dá sa ponechať pieskovec bez vonjakšej omietky, ako?
-
Dom z pieskovca, dá sa ponechať pieskovec bez vonjakšej omietky, ako?
Posted by katalila on 12. októbra 2011 at 14:08Dobrý deň,
kúpili sme starší dom z pieskovca – hrúbka múru 50 cm, dom je na kamennom základe. Treba tam spraviť ešte veľa opráv, sme len na začiatku toho všetkého o čom tu mnohí píšete. Ten dom chceme vyžívať len ako chatu.
Konečne som našla stránku (tuším to podľa príspevkov :o), kde mi ľudia nebudú radiť, aby sme ten dom radšej zbúrali a postavili tam niečo nové, ale skôr mi poradia ako nato pri opravách :-). Ale dosť bolo chvály na stránku Obnova.sk, vrátim sa k tomu čo sa chcem opýtať: čiže dom je z pieskovca, na veľa miestach je opadaná vonkajšia omietka, na zadnej stene úplne a nevyzerá to celkom zle – takto odhalené. Keby sa to nechalo len tak, tak viem, že pieskovec by zvetral a doslova by sa roztrúsil. Existuje nejaká vonkajšia fixácia priamo na pieskovec? Aby steny boli neomietnuté, ale aby poveternostné vplyvy nepôsobili na pieskovec? Ešte doplním, že ten pieskovec je spájaný hlinou, nie maltou.
Ďakujem za odpovede
vkladám foto pre ilustráciu:
katalila odpovedal 13 years ago 7 Členovia · 10 odpovede/odpovedí -
10 odpovede/odpovedí
-
Nepošlete viac fotiek ? Domček vyzerá zaujímavo, a neomietnuté murivo fakt pekne…
Poradiť neviem, len sa mi zdá, že niekto niekde odporúčal napr. na odkryté pohľadové tehly povrchovú úpravu na báze vodného skla… ale to len tip , a možno načisto mimo…
-
Tento rok sme len vyčistili pozemok od sliviek, černičia a šípok a vyspravili niektoré praskliny, ktoré vznikli “vymytím” cez zatekajúcu strechu. Je tam kopec roboty, ale prvoradé je to dať pod “novú” strechu (chceme ponechať staré trámy a vymeniť len poškodené + nová krytina). Obkopať a spevniť základy (drenáž), nové stropy, podlahy, vnútorné omietky, ktoré sme osekali. Nehovoriac, že tam treba priviesť elektrinu, vodu, odpad úžitkovej vody. Postaviť piecku, opraviť komíny atď……………… V tom dome zo 30 rokov nikto nebýval…! Ale stojí a bude krásny až ho opravíme :-)
-
Zdravim Katalinu.
Ten pieskovec z vonkajšej strany vyzerá unikátne, nadherne…
Pravdepodobne pôvodný stavitelia vedeli prečo dali vonkajšiu omietku, v dneštných časoch by to chcelo trochu vylepšiť, aby dom nestratil pôvodne myslenú difuznu otvorenosť.
Ak nedáte vonkajšiu omietku a chcete mať dobrú izolačnu schopnosť, asi by som zateplil z vnútra so zretelom k difúznej otvorenosti. T.j. nepoužívať celoplošne rôzne lepidlá. Hlinená omietka je predpokladám naj. alternatíva vo vnútri (viď. http://www.modernydom.sk) a pre ešte lepsie zateplenie buď väčšiu vrstvu hliny alebo nejaký vnútorný obklad a na to hlinu.
Pieskovec… aj obnažený by mohol zostať ale severnu stenu by som určite omietol riadnou vrstvou hliny s prímesou disperzného polymerného spojiva, čo považujem za ekologicku náhradu čistej prírodnej hliny, až na to že je odolná voči dažďu, mrazu, ma síce zmenšenú difúznu schopnosť, avšak nezabední dom keď bude len zo severnej strany.(Viď hore zmienený web a viac na: http://www.claygar.cz/cz/aktuality/venkovni-hlinene-omitky)
Ďalej držím palce pri obnove ! IvoH
-
Keď tak veľmi chcete ochrániť pieskovec, potom Vám doporučujem použiť tento postup:
a/ odstrániť všetky uvoľnené časti pieskovca,murovacej malty / hliny / resp. iného materiálu ako kúsky tehál a pod.
b/ väčšie odstránené časti murivového materiálu nahradiť prírodným pieskovcom
c/ hlinený materiál medzi kameňmi doplniť podob.materiálom
d/ takto upravený povrch steny / stien / celoplošne natrieť SILRESOM BS OH 100 / staré označenie WACKER OH 100 /.Ide o spevňovač silikátových materiálov
e/ po spevnení povrchu materiálov sa povrch z hydrofobizuje výrobkom SILRES BS 290 / staré označenie WACKER 290/
Aktuálna cena/ akcia / tohoto výrobku je 5 EUR/ 1 lit.Riedenie 1:12 / lakový benzín /Poctivo pripravený podklad a nanesený konzervačný materiál ,Vám zabezpečí 15 rokov ,pekný pohľad na predmetnú stenu.
P.S.:Sú aj iné možnosti impregnácie či už kameňa / pomocou modifikovaných akrylátových disperzii /alebo impregácie dreva / napr.pomocou SOLAKRYLU BMX /…
Všetky tieto materialy predávame v Bratislave.Pokiaľ je to ešte aktuálne,pošlite otázky.
/ Ján Švaral / -
Dom z pieskovca, dá sa ponechať pieskovec bez vonjakšej omietky, ako?
V podstate aj áno.
Všetko, alebo skoro všetko tu už raz bolo.
Viď aj mazoslavom v inej téme zavesený link
http://is.muni.cz/th/175309/prif_m/
Píše sa tam okrem iného aj toto:
2) Pravidelně provádět „napájení“ plastik vápennou vodou, která zajistí v první řadě zvýšení jejich
soudržnosti, ale také zvýší odolnost vůči abrazi a kyselým dešťům a částečně také zamezí prostupu nežádoucích chemikálií do hmoty kamene.
(Poznámka, jedná sa o reštaurovanie plastík z pieskovca.
Čiže , odstrániť zbytky omietky, mechanicky očistiť pieskovcové kvádre, ideálne by bolo prešpárovať stenu vápenou maltou, x násobný postrek steny vápenou vodou, čím je premenná x väčšie číslo, tým lepšie, záleží od stavu pieskovca.
Viem, že v praxi sa využívali, využívajú? rôzne hydrofobizačné prostriedky, osobne by som si to nikdy nedal.
Akokoľvek sú tie múry z pieskovcových kvádrov krásne, mňa až tak veľmi nedojímajú, o takú krásu sa na našich hradoch potkýnam skoro denne.
A všetka tá krása bola omietnutá vápennou maltou. S omietkami sa dá tiež pohrať, dá sa dosiahnuť rôzna štruktúra povrchu, najviac sa mi páči jednovrstvová gotická roztieraná iba kelňou.kopírujúca skaly.
Omietka môže byť vápenná, klasická hlinená, určite nie vylepšená disperzným polymérnym pojivom, ktorého funkciu nie veľmi chápem. Klasické hlinené omietky boli vystužené slamou, plevami senom ….. a následne boli opatrené voči poveternostným vplyvom vápenným náterom z kvalitného vápna, bez akýchkoľvek disperzií a roky to vydržalo.
V každom prípade by som niečo robil s tým dreveným štítom, asi najväčšou príčinou zlezenia omietky, osadil strešné žĺaby, zvody.
Lícové murivo z Plaveckého hradu, Ostrého Kameňa. -
u nás v handlovej a okoli su iba taketo domy s pieskovcovych kvádrov a povodne bola vacsina bez omietok a vela ich este takých je,ten moj tak isto len špárujem maltou s vápna a piesku bez cementu.a vypada to super
-
[quote=tatar] V každom prípade by som niečo robil s tým dreveným štítom, asi najväčšou príčinou zlezenia omietky, osadil strešné žĺaby, zvody. [/quote]
Strecha sa bude prerábať a takisto “posúvať”, aby nezatekalo na predný a zadný múr + žľaby a zvody :-)
-
zaujimalo by ma ako ste spravili spevnenie zakladov teda ci boli nejake problemy pripadne foto teda ka to budete robit dik
-
Základy sa ešte nespevňovali, budeme to robiť v lete 2012. Bolo mi poradené obkopať okolo domu do nemrznúcej hĺbky a urobiť akoby základ popri vonkajších múroch + vytiahnuť ten “základ” zo 20 cm nad povrch… Ak bude foto, pridám sem.
Log in to reply.