-
Dom zmiešanej konštrukcie – odvlhčenie, statické riešenie základov
Povodny nazov: Dom zmiešanej konštrukcie (kameň, zrub, nepálená tehla) s kamenným základom vo svahu – odvlhčenie, statické riešenie základov
——————-
Dobrý deň všetkým.
Máme nasledovný problém:
dom s kamenným základom, nachádzajúci sa vo svahu východnej orientácie, steny sú… ako to nazvať… zmiešanej konštrukcie. Časť objektu má kamenné steny, časť zrub a časť nepálenú tehlu [všekto je omietané]. Časť kamennej časti je s vloženým zrubom, takže ešte mix v rámci miešanca.
Zrubové steny sú v zúfalom stave, boli niekoľko desaťročí pod hrubou cementovou omietkou. Napriek našim pôvodným predstavám, nebude zrejme možné zachovať ani kúsok z týchto konštrukcií a ich výmena za kópiu by bola nákladná nad naše možnosti [pamiatkárka rovnako navrhla premurovanie týchto stien]. Sú v stave extrémne deravého ementálu, prípadne zmenené na prach [podľa toho, či po červotočoch nastúpili veľké alebo menšie mravce]. Prstom sa dá z exteriéru ľahko prepichnúť do interiéru [25cm]. Po odstránení cementovej škrupiny [miestami hrúbky 10cm], sa nám začali stropné trámy boriť do stien [netušili sme rozsah poškodenia pod omietkou], takže nasledovalo vystojkovanie trámov.
Ale späť k problému – po odkrytí tesárskych podláh [ktoré prídu opäť na svoje miesto] sa nám naskytol pohľad na chabé základové murivo v hrúbke zrubovej steny [25cm], ktoré sa samo sype do strán. Vyzerá to tak, že spodný trám zrubu robil problémy už v minulosti a teda ho postupne vymenili za kamene, ktoré voľne nastrkali namiesto tohto trámu a následne zdvihli aj niveletu podlahy.
Stojíme pred otázkou čo s tým…
Ako najistejšie riešenie sa javí rozobrať vrchnú časť kamenného základu až po jeho pevnejšiu a širšiu časť a na vrch posadiť ŽB veniec rozmeru 300×200, na ktorý pôjde hydroizolácia a tehlové murivo. V súvislosti s týmto mám však obavy o rôznu tepelnú rozťažnosť ŽB a okolitých konštrukcií. Nebudú nám praskať múry, resp. základy? Nebolo by dobré takýto ŽB základ opatriť z exteriéru tepelnou izoláciou [ak áno, akou]?
Do úvah prišlo aj iné riešenie – rozobrať časť základu a nahradiť ho tehlovým murivom s použitím helifixových pásov v ložných spárach [v rozsahu ako pri ŽB venci]. Tu mám ale otázku k trvanlivosti tohto riešenia s ohľadom na vlhkosť vzlínajúcu do tehál a mrazové cykly [dalo by sa to nejakým spôsobom v danej terénnej konfigurácii vyriešiť?].
Ďalšia otázka smeruje k hydroizolácii – nechceme plošne izolovať interiéry, tak plánujem skladbu podlahy [v smere odspodu]:
pôvodná udusaná mazaninová podlaha – makadam – geotextília? – liapor s postrholcami – pôvodná tesárska podlaha.
Po obvode tohto celého chcem dať vzduchový tunel z tvárnic IGLU – pri ktorom ale neviem ako umiestniť prívod a odvod vzduchu [nemám s tým skúsenosti]. Najteplejšia je zrejme V stena.
Ale keďže raz vidieť je lepšie ako 100x počuť/čítať – tu sú obrázky:
Poznámka: chceme sa s úrovňou podlahy dostať na pôvodnú úroveň, ktorú mala zrubová časť pred premurovaním spodného trámu [zhruba -240mm]. Pod podlahou boli v časti zachované interiérové omietky a základ pece, z ktorej sme našli aj niekoľko fragmentov kachlíc. To len na vysvetlenie nižšej nivelety podlahy „návrhu“ ako je v „súčasnom stave“.
Doplnenie:
ako je vidieť na pôdoryse, pozemok je len o málo väčší ako dom, takže zásahy mimo pozemku nie sú možné; jedine ak z južnej strany, kde je prístupový chodník, prípadne na svahu pod domom, tj. z východnej strany. Vstupná miestnosť (kuchyňa) je viacmenej postavená priamo na rastlej skale (ktorá je zhruba 20cm pod podlahou), nachádzame sa v Banskej Štiavnici.
Zhruba pod tretinou kuchyne je do skaly sekaná pivnička – chladnička, kde vo vlhkejšom období býva na podlahe (rastlá skala, 193cm pod podlahou kuchyne) do 5 cm vody. Jedným z problémov je aj odvlhčenie/odvetranie?/ tohto priestoru. Priviesť vzduch z exteriéru pod podlahou kuchyne a vyviesť trubkou v SZ rohu kuchyne nad strechu? Bude to mať želaný efekt? Bude to vôbec mať nejaký efekt?
Vopred ďakujem za všetky podnetné odpovede, pripomienky, rady a postrehy…
PS: Aspoň malá útecha je, že možno sa nám podarí zachovať aspoň časť jedného zrubového nárožia, ktoré vďaka k domčeku “prilepenej” šope nebolo prístupné cementovaniu a zostalo len pod pôvodnou hlinenou omietkou.
Log in to reply.