aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Drevenica- cervotoc
-
Drevenica- cervotoc
Posted by belph on 26. marca 2006 at 7:09Mam problem s drevenicou, prerabame ju uz 6 rokov a mame problem s cervotocom, ktory je v 1 az 3 hradach na prednej strane domu. Chcel by som vediet ci existuje daky sposob ako ho vyhnat, ci pouzit nejaky pripravok … Nejaky ten pripravok sme uz skusali ale neprenikol hlbsie ale ostal len na povrchu a k cervotocu sa urcite nedostal. Chcel by som teda vediet ci sa to uz niekomu podarilo zbavit sa ho nejakym ucinnym sposobom. Lebo nechcem len tak cakat kym nam chata spadne na hlavu. Kazda rada je dobra. :lol:
Anonymous odpovedal 18 years, 2 months ago 3 Členovia · 10 odpovede/odpovedí -
10 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member13. apríla 2006 at 15:13Mam problem s drevenicou, prerabame ju uz 6 rokov a mame problem s cervotocom, ktory je v 1 az 3 hradach na prednej strane domu. Chcel by som vediet ci existuje daky sposob ako ho vyhnat, ci pouzit nejaky pripravok … Nejaky ten pripravok sme uz skusali ale neprenikol hlbsie ale ostal len na povrchu a k cervotocu sa urcite nedostal. Chcel by som teda vediet ci sa to uz niekomu podarilo zbavit sa ho nejakym ucinnym sposobom. Lebo nechcem len tak cakat kym nam chata spadne na hlavu. Kazda rada je dobra. :lol:
Vyskúšala som na chalupe jeden babský ekologický recept a doporučenou zmesou som natrela hrady. Ak sa osvedčí, ozvem sa.
-
Anonymous
Member9. mája 2006 at 18:23Recept, ktorý som použila a natrela som ním hrady a podhľadové dosky (celá plocha 3x3m) funguje. Do neriedeného octa (1 l) som naliala 2 dcl koncetrovanej Jari, ktorá sa používa na umývanie riadu. Jar ocot zahustí, takže pri natieraní nesteká. Štetcom dôkladne a systematicky natierať celú plochu. Tekutina nasteká, nezanecháva stopy a takmer okamžite vsakuje do dreva. Pena nevadí. Po dvoch týždňoch náter zopakovať.
Po mesiaci som na štyroch hradách našla len asi desať “živých” dierok po črvotoči”, znovu som natrela celé okolie “živej” dierky. Živú dierku poznáte, že je svetlejšia, lebo sú okolo otvoru výtrusy.Drevo cítiť octom len po natretí, po vyvetraní vyprchá. -
Anonymous
Member28. júla 2006 at 17:58Mam problem s drevenicou, prerabame ju uz 6 rokov a mame problem s cervotocom, ktory je v 1 az 3 hradach na prednej strane domu. Chcel by som vediet ci existuje daky sposob ako ho vyhnat, ci pouzit nejaky pripravok … Nejaky ten pripravok sme uz skusali ale neprenikol hlbsie ale ostal len na povrchu a k cervotocu sa urcite nedostal. Chcel by som teda vediet ci sa to uz niekomu podarilo zbavit sa ho nejakym ucinnym sposobom. Lebo nechcem len tak cakat kym nam chata spadne na hlavu. Kazda rada je dobra. :lol:
Žiadny prostriedok pri natieraní ani používaní injekčných striekačiek sa nedostane k červotoču pokiaľ je v larválnom štádiu. Je to len zbožné prianie. Pri nátere prostriedok ostáva v povrchovej vrstve dreva čoje dobre. K likvidácii červotoča dochádza pri premene larvy na chrobáka, ktorý sa potom pri prehrýzaní cez túto vrstvu otrávi. Prostriedky dostat v drogériách vyrába Bochémia. Ivan -
Okrem bochemitu sa da rovnako dobre pouzit aj nieco lacnejsie. Napriklad Krovsan, Cervostop, Pregnolit (tusim ze predchodca bochemitu) a ine. Bochemit ma ale najmasivnejsiu kampan. Pri pri drevenici by som kludne pouzil cervostop. Ale iba zvonku.
Zvnutra asl predsa len ten Bochemit. Uz si presne nepamatam zlozenie bochemitu vs. krovsanu. Ale Bochemit sa mi zdal byt setrnejsi k zdraviu cloveka. Aj ked 100% to nebude nikdy.
V Bochemite su zluceniny soli Boru. Cervostop obsahuje co si ine.
-
Anonymous
Member28. júla 2006 at 21:09Ja som cervotoca “vyhnal” ci znicil v mojej dlazke (vnutri) niekolkonasobnym vstrekovanim Cervostopu injekcnou striekackou do cervotocovych dierok. Bola to otravna robota (idealna k nejakemu filmu v telke :-)), ale ucinna – odvtedy sa cervotoc neukazal. Do dvoch dosiek, v ktorych bol, som to striekal asi 5 alebo 6 krat, vzdy, ked som videl nove hrbky. Postupne ich bolo menej a menej az nakoniec neboli
-
Anonymous
Member2. októbra 2006 at 16:41Mam taky problem ze spravil som si novy obklad a teraz sa mi tam nastahoval cervotoc.Kto mi poradi co mam z tym robit?Ako ho odtial vyhnat mam to v izbe a neda sa tu spat.Existuje nejaky jed na to??
-
Anonymous
Member2. októbra 2006 at 16:51Mam taky problem ze spravil som si novy obklad a teraz sa mi tam nastahoval cervotoc.Kto mi poradi co mam z tym robit?Ako ho odtial vyhnat mam to v izbe a neda sa tu spat.Existuje nejaky jed na to??
-
O cervotoci treba vediet, ze dierky v dreve su vyletove otvory, z ktorych na jar (maj, jun)vyletuje dospely jedinec. Ten si zaleti kde sa mu zachce, najde si nejaku skarocku ci prasklinku v dreve a nakladie vajicka. Z vajicok sa narodi larva a ta sa s chutou pusti do vonaveho drievka. Kostny ci kozny glej su jej zakuskom. Larva sa pohybuje v hmote dreva, robi si rozne cesticky a pred premenou na dospelaka sa zacne pohybovat smerom von, pod povrch dreva asi 1mm. Tam sa zakukli a pocka kym dospeje. Dospely jedinec si uz ten 1mm zvysneho drievka nejak vyhryzie a vyleti. A tak to pokracuje dokola!
Cize, pokial sa chystate asanovat drevo roznymi chemickymi pripravkami, ktore beznym naterom vsiaknu do dreva max. 1-2mm, robte to prosim v dobe, ked cevotoc ma cas premny a je schovany pod povrchom dreva 1mm.
Inak vase drahe a toxicke natery budu z velkej casti zbytocne.
ASANUJTE V MAJI AZ JUNI !!! -
Anonymous
Member4. októbra 2006 at 8:18V termíne máj – jún, tak ako Vám radí “mikulasm” opakovane natierajte postihnuté drevo octom, do ktorého ste naliali koncentrovanú jar /1 dcl na 1/2 litra octu/.Pení to, ale hneď vsakuje. Viď príspevok z 9.mája. Je to babský recept bežne používaný na dedine.
Log in to reply.