aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Drevokazny hmyz v trame
-
Drevokazny hmyz v trame
Posted by zabazelena on 18. júla 2014 at 18:34Viete mi prosim poradit – skodca je cervotoc ci tesarik? Alebo dokonca nieco ine?
Ide o jeden tram v spalni, chceli by sme vyskusat mikrovlnne ziarenie. Je mozne odporucit mi konkretnu firmu so skusenostami? Potrebujem to riesit urgent, kym nenapadnu dalsie.
Dakujem
mazoslav odpovedal 9 years, 1 month ago 7 Členovia · 38 odpovede/odpovedí -
38 odpovede/odpovedí
-
A čo má byt vidiet na foto ak sa smiem spýtat? :) 4ervotoče ani tesáriky neoblubujú miesta s ludskou aktivitou, taktiež nevyhladávajú miestá čisto v interiéroch, maju na zazimovanie radi nižšie teploty, navyše dávajú prednost starším drevám. Dajú sa rozoznat podla požerových otvorov tesárik ich má ooho vadšie. Doležitým znakom sú požerové stopy-pilinky ktoré sa sypú z otvorov. čo značí aktivitu, mikrovlnne žiarenie je hodne drahá záležitost ošetruje sa rám po malých častiach 10cm- až meter čiže je to aj časovo náročné a pristupuje sa k nemu až pri jasnom poškodení dreveného objektu.
-
dakujem za koment. Mrzi ma zla fotka :-(, nejako to “zoranzovelo” pri kazdom zabere. Musim vziat lepsi fotak, snad sa to podari.
Na dreve su akoby blede mapy a uz aj cesticky. Ide o pomerne novu chalupu (7rokov) – drevodom a je velmi pravdepodobne, ze sme si “skodcu” priniesli priamo z pily v novom dreve.
Zdrzujeme sa tam kazdy druhy vikend – tak ze poziadavka minimalnej aktivity by sedela. Skusali sme to niekolkokrat natierat (na nazov si nespomeniem) aj vstrekovat priamo do viditelnych cesticiek, ale nepomohlo.
Nocne “chrumanie” pokracuje aj ked piliny nachadzam zriedka – sem tam sa objavia.
-
Natieranie insekticídu nezaberá pre jeho malú penetračnú schopnost, ide o kontaktné jedy usmrcujúce larvy. Sanáciu je dobré plánovat v súlade s výletovými obdobiami čo sú na jesen a jar. Doporučil by som Vám najprv formu plynovania dajú sa už kúpit aj dymovnice, pokial ste dva týžden preč, bola by to ekonomicky a prakticky najjedoduchšie riešenie. Nieje však ani zdaleka 100% penetrácia aqj plynu do masívneho dreva je malá, teda aj usrtenie škodcu. Ak je larvy počut, skúzte si kúpit fonendoskop a cca zistit kolko lariev máte. Ak je to moc počut vyzerá to skor na tesárika, poteším vás, jeho larva sa može dožit až 8 rokov :) Každopádne mechanické poškodenie dreva nastáva až po velmi dlhom čase, doporučil by som vám hlavne preventívne opatrenia natieraním napríklad Bochemitom alebo Lignofixom a zabráneniu nakladenia dalších vajíčok na jesen a Jar, Taktiež by som zapol radio na baterky na plne ked zrovna v chate nebudem :) Dalšia málo známa vec je že drevokazný hmyz žije často v symbioze s drevokaznýmihubami, hladajte teda po vlhkých kútoch huby.
-
Dakujem velmi pekne,
tak sa skusim pozriet este smerom k tomu zaplynovaniu.
S vlhkostou problem nemame – maximalne vtedy ked v zime rozkurime, tak sa vyzraza.. neviem ci aj toto sa pocita. Este raz Vam dakujem.
Ked sa mi podari lepsia foto, dovolim si vas oslovit.
-
Zdá sa že tiež mám problém s drevokazným hmyzom. Stará murovaná maštaľ bola asi tak pred 40 rokmi adaptovaná na komoru. Staré trámy ostali, boli novo prekryté doskami. Nie je to však problém s klasickým červotočom (malé dierky a svetlý prach. Zjavné dierky som nenašiel – zatiaľ – ovšem prachu sú v kúte za pol roka celé priehrštia, a je tmavohnedo -čierny. Bežných červotočov v chalupe som vyhlušil natieraním protičervotočivými prípravkami a následne trpezlivým injektovaním prípravku do aktívnych – svetlých dierok pomocou injekčnej ihly a striekačky.
Ovšem s týmto neviem čo.
S čiernym prachom som sa ešte nestretol, ani že by ho bolo toľko. Poradí niekto? Zaplynovať by sa to dalo, je to uzavreté. Kde však kúpiť dymovnice? Ako sa volajú?
-
Mikrovlné ničenie červotočov je100 % spôsob ničenia,ak sa nepodari,tak len vďaka okolnostiam,ktoré nejde ovplyvniť – kov v dreve,nepristrupnosť a pod. Všetka chemia je prevencia,ako bolo spomenuté,ma nizku penetračnú schopnosť. Zapojte zdravý rozum a nie plynovanie.Ak zrátate stratu času a zbytočný material,tak mikrovlnné ničenie je najlacnejšie a najrýchlejšie.Je dôležité správne identifikovať polohu červotoča. Nad niektorými radami žasnem: ale každy sme neaký. Každý kto robi tieto služby,mal by predstaviť svoje výsledky práce,na googli si ich môžte najsť.Chce to len trošku úsilia.To je odkaz pre zabazelena,aj pre všetkych triezvo uvažujúcich.
-
Aby som teda napisala ako sme skoncili my :-)Bojovali sme s tesarikom – 1kus, doneseny v novom dreve priamo z pily.
Natery nezabrali, plynovanie sme nakoniec neskusili, pretoze sa jednalo o spalnu (na chate) a mame male dieta, tak sme to neriskli.
Investovali sme do mikrovlnneho ozarovania, sice na 1x z nejakeho dovodu nevyslo :-( ale po reklamacii prisiel pan znovu a odvtedy je vsetko v poriadku.
Dufam ze tie chrumkave zvuky uz nikdy v zivote nebudem pocut
-
sluzbypredomacnost smies sa spýtat kde ste tu v diskusii našli toto:Je dôležité správne identifikovať polohu červotoča? Dalej sa sptýtam či pri vašej profesionlnej fundovanosti kombinujete mikrovlnnú sanáciu aj s preventívnym ošetrením dreva? Možu vás ludia oslovovat s mikrovlnnou sanáciou po celý rok? Aké máte protipožiarne oatrenia? Do akej hlbky je žiarenie účinné? Ako vyberáte miesta pre ožaroanie? A konečne aké máte náklady na hodinu+ dojazdé?
-
Vaše otázky sú na dlhé odpovede – rád zodpoviem osobne,zavolajte.Tu išlo o zakladnú otázku,ako sa zbaviť červotoča a ja som jasne povedal ako.Prevenciu si každý zrobi sám,aby ušetril,to da rozum a netreba na to vysoku školu.
-
Dakujem nemám záujem telefonovat, myslím že vadšina otázok sa dá zodpovedat jednoducho ak človek problematike rozumie. A príde mi ospravedlnujem sa neprofesionálne riešit problematiku nekomplexne, ak už sa dostavíte s celým ožarovacím aparátom príde mi velmi zvláštne že je problém finančný a vecný po ožiarení natriet drevo nejakým lignofixom, bochemitom….ako pristupujete k reklamáciám potom? To je ako keby ste prišli za lekárom zo zlomenou nohou a on vám spraví RTG snímok a pošle vás domov lebo na narábanie so sadrou vysokú školu nepotrebujete….
-
Vy nemate zaujem telefonovať a ja nemam zaujem pisať.Vám ide o niečo celkom iné.Končim debatu.
-
Ano šlo mi oto zisti či ste odborník ked si tu robíte reklamu :)
-
Fasa, tak sa nám diskusia zvrtla na hádku. Pán “služby pre domácnosť” má smolu, mikrovlnkou sa v komore operovať nebude. Chcem ale vedieť čo za sakramenta mi žerie tú hradu a produkuje hrste tmavého prachu. To som sa nedozvedel, ani kde dostať dymovnice a ako sa volajú. Čo s tým ?
Keď sa napaprčím, hradu rozvŕtam a napustím hĺbkovo. Ale pomôže to?
-
čierne piliny možu byt z toho že sa drevo morilo dechtom alebo smolou, požerky potom možu mat tmavú farbu, tiež to može byt nejakou drevofarbiacou hubou, nemyslím si že j eto nejak podstatné. Dymovnice sa dajů vygooglit velmi lahko, niekde som sem dával aj článok s obchodnými názvami. To čo je za chrobáka sa dá cca odhadút od velkosti požerových otvorov aj to tu už padlo. Reálne tento rok už s hmyzákom neurobíte nič, treba sa však pripravit na výletové obdobie ktoré bude na jar, červotoč nelieta daleko. Treba drevo aspon povrcho impregnovat. Na hĺbkové napustenie by ste potrebovali podtlak. Dá sa ešte napichávat striekačkou jednotlivé otvory keby ste nemali týžden čo robit :)
-
Mazoslav…..
Som technik.
Nepotrebujem podtlak. Navŕtam diery šikmo dole a budem ich trpezlivo plniť týždeń po týždni nejakým protičervotočivým švajnerájom kým to nebude celé nasiaknuté ako špongia. Striekačkovo ihlovú stratégiu som použil na červotočivé kazetové obloženie zárubní dverí. Stačili 4 kampane, každá tak po hodinke, a vyvraždil som celú červotočiu enklávu v dvoch takých tých obloženiach hrubých stien. Tu by som však musel lietať po rebríku k stropnej hrade, tak najprv to tam na jar zaplynujem. Drevo nebolo nijako morené a aj tak z neho ide tmavý prach.
Ale OK, nemusím toho drevožrúta určiť podľa Brehma, nie som rasista, zabijem ho bez nejakého rozlišovania aké rodové a druhové meno má.
Log in to reply.