• Posted by zuzana on 7. augusta 2006 at 15:09

    Ako “zatocit” s drevomorkou?
    V starom objekte sme zistili dost rozsiahle napadnutie drevomorkou. Napadnute su priecky, prahy i podlaha. Prosim teda o radu ako postupovat pri likvidacii. Je nutne odstranit vsetky poskodene casti? Ako osetrit okolite miesta a ako zistit ci nie su tiez napadnute? Da sa takyto zasah realizovat svojpomocne alebo len profesionalne – pomocou nejakej specializovanej firmy /je taka na Slovensku?/. Je nutne /pri svojpomocnom odstranovani drevomorky/ dodrziavanie zvlastnych bezpecnostnych opatreni /v zmysle ochrany zdravia/? A tiez by ma zaujimalo ako rychlo sa drevomorka siri a ako v praxi otestovat takyto progres /napr. nejake merania – ako casto?/. A po odstraneni sucasneho stavu ako zabranit recidive? Pripajam fotozaber. Dakujem za pomoc.

    tomboy odpovedal 18 years, 1 month ago 3 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    9. augusta 2006 at 7:43

    Skuste pripojit fotozaber. Vyzera to na vazny pruser, ale nebudem vas strasit. Drevomorka je prakticky neznicitelna. A ak mate v dome hrazdenu konstrukciu bude mozno uz vsade.

    Foto potesi :)

  • Anonymous

    Member
    9. augusta 2006 at 14:15

    Pre všeobecnú informovanosť si najprv vyhľadajte v “menu” na ľavej strane prvej stránky “drevo”. Dočítate sa v “ochrane dreva I – V” aj o drevomorke a urobíte si predstavu čo Vás asi čaká. My sme pred piatimi rokmi rekonštruovali starú hlinenú chalupu s napadnutou drevenou podlahou. Vytrhali sme všetky prahy a podlahu a okamžite spálili, vybrali starý násyp pod podlahou (stará škvára alebo hlina,alebo čo tam je) až po škáru základu (cca 80 cm), osekali celú starú omietku až na hlinu, vydenzifikovali, dali nové omietky, naviezli nenasiakavý podklad (štrk, makadam), dali 10 sm vrstvu (1/2 vapno 1/2 riečny piesok) a na tom položili novú drevennú podlahu.

  • zuzana

    Member
    10. augusta 2006 at 9:02

    Ako “zatocit” s drevomorkou?
    V starom objekte sme zistili dost rozsiahle napadnutie drevomorkou. Napadnute su priecky, prahy i podlaha. Prosim teda o radu ako postupovat pri likvidacii. Je nutne odstranit vsetky poskodene casti? Ako osetrit okolite miesta a ako zistit ci nie su tiez napadnute? Da sa takyto zasah realizovat svojpomocne alebo len profesionalne – pomocou nejakej specializovanej firmy /je taka na Slovensku?/. Je nutne /pri svojpomocnom odstranovani drevomorky/ dodrziavanie zvlastnych bezpecnostnych opatreni /v zmysle ochrany zdravia/? A tiez by ma zaujimalo ako rychlo sa drevomorka siri a ako v praxi otestovat takyto progres /napr. nejake merania – ako casto?/. A po odstraneni sucasneho stavu ako zabranit recidive? Pripajam fotozabery. Dakujem za pomoc.

  • Anonymous

    Member
    10. augusta 2006 at 11:20

    Podľa fotografií je zjavné, že dom je vlhký od spodu a je bez izolácie. Vidno to na priečkach. Drevomorka prerastá do priečok z drevenných častí. Doporučujem postup podľa môjho predchádzajúceho príspevku.
    1. Všetky drevené časti vo všetkých miestnostiach (podlahu, prahy, zárubne) bez milosti vytrhať a spáliť,
    2. osekať celú omietku až na podklad,
    3. vybrať podklad pod podlahou až po škáru základu a vyviesť ďaleko od domu,
    4. vydezinfikovať spodok a miesta po zárubniach.(prípravok na preventívne ošetrenie dreva, používa sa aj na krovy),
    5. keďže stavba nemá izoláciu, treba pod novú omietku nabiť pletivo (rabic), inak by sa odula a opadla kvôli prirodzenej vlhkosti, ktorá sa musí zachovať. Omietka sa používa bez cemetu, vápenná, ak je dom hlinený. Nesmie sa dať izolácia pod podlahu, vlhkosť by vzlínala do stien, narušila by sa po čase statika,
    6. nedávať znovu pod podlahu nasiakavý podklad (škváru alebo hlinu), ale hrubý riečny štrk priemer aspoň 1 cm, alebo drobný makadam (sekaný kameň). Na to 10 cm vrstvu suchej hmoty, 1/2vápno. 1/2 piesok. Na to môže ísť nová klasická drevená podlaha alebo aj dlažba. (Pokládka dlažby v takomto prípade má svoju vlastnú technológiu.)
    7. Keď všetky miestnosti zrekonštruujete, treba riešiť dom zvonka. Okolo celého domu odkopať od domu cca 50 cm až po škáru základu do spádu, vyplniť štrkom alebo makadamom, na to sa môže položiť aj dlažba a pod.
    Naša hlinená chalupa je po 6-tich rokoch od rekonštrukcie suchá, čo je základný predpoklad, že sa drevomorka alebo iná huba neobjaví. Tento technologický postup, ktorý som Vám stručne popísala, sme získali od stavebného inžiniera z Moravy, ktorý si takto zrekonštruoval usadlosť, ktorá bola celá vlhká až po okná a hubami boli napadnuté všetky drevené časti okrem hrád. Bolo to uvedené na pokračovanie v časopise Chatár a chalupár asi pred 7-8 rokmi.

  • harp

    Member
    10. augusta 2006 at 23:31

    Nechcem strasit, ale ak ta drevomorka nie je len v jednej miestnosti a je to drevomorka, teda Drevokaz slzivy, Drevomorka domaca, Merulius lacrymans.

    Bude to asi velmi zle. Neviem ci by sa neoplatilo celu chalupu asanovat. Napiste nam o tej stavbe viac. Z akeho obdobia predpokladate ze je atd.

    Kolko tam asi tu drevomorku mate? Je v pivnicnych priestoroch ci aj v suchsich priestoroch.

    Podla starsich statistik:

    Rok stare vytrusy vyklicia v priaznivich podmienkach vsetky
    Po torch rokoch ich klici 35%
    Po sietich rokoch 8%

    Aby ste zamedzili kliceniu museli by ste dostatocne stiahnut RV. Co sa vam bez razantnejsich zasahov do stavby asi nepodari. Idelane pre drevormorku je: izbova teplota okolo 20°C. Ma rada kysle prostredie pH medzi 5-4.

    Okrem vytrusov sa siri aj podhubim. AK je tam drevomorka viac ako rok. Fakt by som pouvazoval nad odstranenim 100% drevenych casti.

    Da sa uvazovat aj nad tym ze by sa odstranili vsetky drevene casti niekolo 10tok cm od zavlhnutych. A ostatne osetrit chemiou. Ale kto by tam potom byval?

  • zuzana

    Member
    11. augusta 2006 at 8:41

    Dakujem za Vase reakcie. Postrasili ma dost – najma ta Harpova cast o asanacii. Dufam, ze nebude prichadzat do uvahy, kedze treba uviest na pravu mieru par veci. Aj ked ide o objekt z konca 18. st. – ide o premiestneny dom z materskej lokality a znovupostaveny v 90. r. 20. storocia. To znamena, ze okrem starych drevnych casti obsahuje /nad 50%/ i novodoplnene drevne konstrukcie a tiez to znamena, ze dany objekt sa nebude vyuzivat na obytne ucely. Dispozicia objektu je „L“-kova, ma dve podlazia – murovanu kamennu pivnicu vstavanu do svahu zastropenu valenou klenbou a obytne priestory /izba, pitvor, komora, cierna kuchyna, kuchyna, zadna komora, kolna a prejazd/. Drevomorkou je zasiahnuta cast tzv. kuchyne a zadnej komory – trakt kopirujuci svah. Aspon podla vizualnej obhliadky tak usudzujeme. Pravdepodobne ta drevomorka je tam cca 5 rokov. My uvazujeme nad odstranenym napadnutych casti a ostatne chceme osetrit chemiou. Ale kedze nemam skusenosti s bojom s drevomorkou, tak som chcela aj ine pohlady.

    A co hovorite nato ozarovanie? Dakujem. Pekny den.

  • zuzana

    Member
    14. augusta 2006 at 13:48

    Este predsa len zopakujem otazku: Je ucinny sposob likvidacie drevomorky ozarovanim a ak ano, akymi “vlnami”/poznam napr. germicidne lampy/. A ci existuje firma na Slovensku co to realizuje. A este rada mala, ake chemicke prostriedky na osetrenie drevenych i hlinenych casti by ste poradili /Krovsan, Bochemit, Icepur?/. Dakujem pekne a pekny den.

  • tomboy

    Member
    27. septembra 2006 at 11:14

    Este predsa len zopakujem otazku: Je ucinny sposob likvidacie drevomorky ozarovanim a ak ano, akymi “vlnami”/poznam napr. germicidne lampy/. A ci existuje firma na Slovensku co to realizuje. A este rada mala, ake chemicke prostriedky na osetrenie drevenych i hlinenych casti by ste poradili /Krovsan, Bochemit, Icepur?/. Dakujem pekne a pekny den.
    ano posobenie mikrovln je ucinne na drevomorku resp. na jej likvidaciu
    viz clanky
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1313&mode=&order=0&thold=0
    a
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1448
    nutno vsak zdoraznit ze ake kolvek posobenie bez dalsich opatreni je neucinne…
    to je ako susit barak do ktoreho tecie, riesit a zachranovat dreve casti ktore su podla fotiek velmi napadnute by som sa ani nepokusal ale vyhodil ich von a ani netahal po dome…
    mikrovlny by som pouzil ako dezinfekciu jednotlivych casti a ich okolia ktore boli napadnute…

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť