• Posted by dorotka on 16. mája 2006 at 1:32

    Dve rastliny veľkého významu prišli k nám z Ameriky – jedna k požehnaniu, druhá k záhube. Požehnaním bol pre nás zemiak, záhubou tabak. Už starí Kelti na našom území sa liečili vdychovaním dymu z konopných semien, podbeľu a iných voňavých bylín, Skýti vdychovali dym trstinou. Samotný tabak sa však dostal na územie Uhorska až v 16. storočí prostredníctvom cudzích žoldnierov a jeho fajčenie cezj fajky sa udomácnilo v 17. storočí, pričom výrazne k tomu prispeli vplyvy tureckej okupácie. Spolu s rozšírením tabaku, ktorého pestovanie sa rýchlo ujalo, sa bezprostredne uplatňujú predmety slúžiace ako prostriedok na omamné vdychovanie tabakového dymu fajky. Na Slovensku sa názov fajka vyvinul z nemeckého Pfeife a prvé predmety tohto označenia sú známe z polovice 17. storočia. Pôvodne fajky boli jednoduché, skladali sa z trúbele (násadkyň a hlavičky. V 80 rokoch 17. storočia ich zdokonalil viedenský lekár J.Vicarius pridaním ďalšej časti, tzv. mokváčika (výlevky), ktorá zachytávala škodlivé splodiny. V tejto podobe sa fajky používajú dodnes. Najstarším materiálom fajok bola hlina. Zhotovovaním takýchto fajok sa zaoberali už habáni. V 18. storočí bolo fajčenie všeobecne rozšírené u všetkých vrstiev obyvateľstva. Výroba hlinených fajok sa v 19. storočí stala predmetom špecializovaného fajkárstva, produkcia ktorého bola určená najmä pre domáci trh, čiastočne i na export. V uhorskom debrecíne sa vyrábali fajky tureckého typu (čibuky). Na území Slovenska boli významné dve výrobne hlinených fajok , v Kremnici a v Banskej Štiavnic. Fajky, zvané štiavničky alebo šemničky sa vyvážali do Európy, Indie, Kanady.

    Na začiatku 20. storočia sa ich výroba sústredila už len v dielni Karola Zachara , ktorá bola prvou privilegovanou dielňou v celom Uhorsku a používala špeciálnu ochrannú značku. Zrušená bola až v roku 1959. V Čechách, v 19. a 20. storočí dosiahli obdobnej popularity výrobky kolínskych fajkárov(tzv. gipsovky). Porcelánové fajky prenikli medzi širšie ľudové vrstvy až v druhej polovici 19. storočia a boli určené na sviatočné príležitosti. Vyrábali sa vo Viedni, na Karlovarsku a v iných českých porcelánkach.

    Fajky vyrezávané z morskej peny mali tiež reprezentatívny charakter a používali ich najmä remeselníci, mešťania. Zhotovovali sa vo viacerých nemeckých mestách (Essen, Norimberk), talianskych strediskách a v 19. storočí i vo Viedni a Budapešti. Drevené fajky (tzv.ulmovky podľa mesta Ulm) boli v minulosti najrozšírenejšie. Neskôr sa výrobou “vresových” fajok preslávilo české mesto Proseč (f-a KOH-I-NOOR) Koncom 19. storočia sa fajka nechala vytlačiť krátkou, štíhlou cigaretou. Legendami opradené listy tabaku sa prestali krájať do klasickej fajky, ale sa strojovo pripravovali do nespočetného množstva papierových dutiniek – plebejských cigariet A tak mi iné neostáva., len pripomenúť VAROVANIE ministra zdravotníctva SR : Fajčenie vážne škodí vám a ostatným okolo vás.

    porsena odpovedal 10 years, 10 months ago 9 Členovia · 16 odpovede/odpovedí
  • 16 odpovede/odpovedí
  • tibko

    Member
    16. mája 2006 at 13:25

    Úžasné čo Ty vieš o fajkách! Ozaj pekné. :wave:

  • sasha

    Member
    16. mája 2006 at 19:20

    Ja neviem ale tie tvoje príspevky vo mne vždy vyvolávajú búrku reminiscencií. Skutočne zaujímavé a zároveň milé, len…vrták
    čo máte stále proti fajčeniu, zvlášť proti nikotínu, účinnému to dezinfekčnému činidlu? Keby hodnostári nepečatili významné akty pohátom alkoholického nápoja ale fajkou mieru, bojovali by sme proti alkoholu :wink: a to by mi nerobilo najmenšie problémy. Možno nadíde deň, kedy sa fajočky budú ničiť, len aby nič nepripomínalo… ale to predsa všetci poznáme.

  • dorotka

    Member
    17. mája 2006 at 11:21

    saša – nič proti fajočkám, tabaku a plebejským cigaretkám. Ja som celkom podľa Chinaski…preto tá téma fajky

  • dorotka

    Member
    17. mája 2006 at 13:52

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2006 at 21:48

    Pocul som, ze v Banskej Stiavnici boli prekrasne fajky.

  • Anonymous

    Member
    4. decembra 2006 at 22:16

    História vodných fajok: Vodná fajka sa po prvý krát objavila v Indii a to v primitívnej forme vyrobená z kokosového orechu, pričom sa ešte ani zďaleka nepodobala na súčasné fajky. Vodná fajka má veľkú tradíciu hlavne v Turecku, postupom času sa rozšírila najmä do Iránu a neskôr ju začal objavovať aj západný svet. Práve v poslednej dobe sa teší obrovskej popularite a stala sa bežnou súčasťou života ľudí po celom svete. Bolo to však práve v Turecku, kde bola tradičná vodná fajka, ako ju poznáme dnes, vyrobená a jej tradičný vzhľad sa za posledné desaťročia takmer nezmenil.

    Vodné fajky nájdeme v dnešnej dobe v domácnostiach, reštauráciách a čajovniach po celom svete, milióny ľudí si obľúbili tú arómu a upokojujúci relaxačný účinok vodných fajok. Veľa z nich sú nefajčiari, pretože fajčenie aromatických tabakov z vodnej fajky nie je návykové! Tiež veľa fajčiarov, aj v západnom svete, vymenilo svoje obľúbené cigarety za vodnú fajku.

    Tabaky, používané vo vodných fajkách sú vyrábané miešaním ovocnej melasy, medu a rozmixovanej ovocnej drene, a čerstvých tabakových listov. Vyrábajú sa vo všetkých možných príchutiach.

  • dorotka

    Member
    4. decembra 2006 at 22:49

    Pekne si to napísal(a).
    Fajčenie z vodných fajok je tiež spoločenskou záležitosťou v príjemnej, pohodovej atmosfére. Možno už tiež módna záležitosť po turistických vpádoch Európanov do arabského sveta. Dôkaz vplyvu východu na západ…
    tu je príklad vodnej fajky so 6 náustkami (pre partiu 6 osôb)

  • freya

    Member
    4. decembra 2006 at 23:18

    :hippy2:
    Ja som si zohnala peknu metrovu sishu, a najradsej mam v nej jablkovy tabak.. nakazila som sa na dovolenke. A ako pises, fajciar nie som.

    ale aby som neodbacala..

    ako projekt konzervatora:
    http://www.shangrilahawaii.org/page.asp?pageId=236

  • dorotka

    Member
    6. decembra 2006 at 23:35

    Ak zhánate vodnú fajku, v celkom prijateľných cenách a celkom pekné (od jedného po viac náustkov) dostanete v novej predajni Darčekové centrum na Obchodnej v BA (v strede, približne oproti New Yorkeru)

  • Anonymous

    Member
    15. februára 2007 at 22:27

    kolko stojí asi taká stará fajka

  • marcel

    Member
    24. februára 2007 at 18:37

    na E55 asi 500 ceskych

  • asomtam

    Member
    25. marca 2011 at 8:30
  • zavinac

    Member
    3. júla 2011 at 18:42

    V Banskej Štiavnici a okolí sa pri výkopových prácach pomerne bežne dajú nájsť pokazené alebo poškodené fajky Štiavničky – zapekačky. Za 5 rokov som ich pozbieral asi 20 kuskov s roznymi štemplami.

    Kto sa chce viac dozvedieť o fajkách a ich histórii, mal by si prečítať knižku M.Harvana: Fajka milovaná, fajka zatracovaná 

  • tatar

    Member
    2. februára 2014 at 9:45

    Vykresať z kusa dreva dobrú fajku je ako vyrobiť krásne znejúce husle.

    http://zurnal.pravda.sk/fenomen/clanok/306922-zneju-sta-husle-fajky-zazivaju-renesanciu/

  • porsena

    Member
    5. februára 2014 at 16:33

    Preposielam pozvánku:

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť