aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Fiľakovský hrad

Tagged: 

  • Fiľakovský hrad

    Posted by jupiter on 21. mája 2006 at 17:53

    Na tému zrúcanina fiľakovského hradu sa už písalo v súvislosti s pridelením prostriedkov na jeho rekonštrukciu. Keďže sa nachádza neďaleko môjho bydliska, tak ma táto téma zaujala a pred dvoma týždňami som na odporúčanie Mestského úradu Lučenec napísal mail mestu Fiľakovo ohľadne poskytnutí informácií o rekonštrukcii fiľakovského hradu. Kedže mi ešte nič od nich neprišlo a aj tak som mal cestu okolo, tak som sa rozhodol, že niečo o ňom pozisťujem sám. Včera som sa tam vybral a samozrejme som so sebou vzal aj fotoaparát a všetko zdokumentoval. V najbližších dňoch všetky moje poznatky o tomto hrade spracujem a podelím sa s Vami o ne.

    dodo_bb odpovedal 12 years, 9 months ago 8 Členovia · 20 odpovede/odpovedí
  • 20 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    13. októbra 2006 at 13:15

    Mesto Fiľakovo má bohatú historickú minulosť, na ktorú budujeme budúcnosť. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1246. Pevný hrad s osadou v podhradí už aj v tom období odolával tatárskym nájazdom. Jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Csák Trenčiansky. V roku 1423 Fiľakovo ako Oppidum Fylek získava mestské privilégiá. Hrad vlastnili Perényiovci, Ján Jiskra z Brandýsa a neskôr František Bebek. V roku 1554 hrad dobyli Turci, mesto sa stalo sídlom sandžaku, – okupácia trvala 39 rokov. V 16. storočí bolo Fiľakovo remeselníckym centrom regiónu. Najslávnejším obdobím mesta je pravdepodobne 17. storočie, keď sa hrad stal sídlom komitátov Novohrad, Hont, Heveš a Pešť a mal takých slávnych kapitánov ako Tomáš Bosnyák, František Wesselényi a Štefan Koháry II. Hrad aj mesto dal v roku 1682 vypáliť Imrich Thököly. V 18. storočí bolo Fiľakovo poľnohospodárske mesto. V 19. storočí sa stalo okresným mestom, v ktorom sídlili stoličné úrady. Začiatkom 20. storočia bola postavená medzinárodne uznávaná smaltovňa, ktorá priniesla veľké zmeny do života obyvateľov regiónu. Koncom storočia bol podnik pretransformovaný na menšie spoločnosti. V súčasnosti sa pripravuje Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta súbežne s Územným plánom zóny pre centrum, ktoré je totožné s chráneným územím Národných kultúrnych pamiatok (Fiľakovský hrad a Františkánsky kláštor s kostolom). Mesto Fiľakovo chce v budúcnosti svoje historické a kultúrne dedičstvo zviditeľniť aj v rámci Európskej únie, chce sa aktívne zapojiť do cestovného ruchu. Samotné mesto – s celkovou výmerou katastrálneho územia 1645,90 ha – sa nachádza v južnej prihraničnej oblasti Banskobystrického samosprávneho kraja, v krásnom prírodnom prostredí na okraji Chránenej krajinnej oblasti – Cerová vrchovina. Počet obyvateľov mesta -so zmiešaným národnostným zložením – je 10198.


    Fiľakovský hrad

    Pôvodný hrad tvorila v 12. storočí štvorboká veža, obvodový múr s palácom na juhozápadnej strane a pravdepodobne val s palisádami. Počas prestavby v roku 1551 bol hrad rozšírený o stredný hrad s dvojicou mohutných pentagonálnych bášt (západná nesie dodnes meno Bebekova). V mohutnom 6m hrubom múre medzi nimi boli zriadené 3 delostrecké pozície a 6 výklenkov pre hákovnice. Pristavaný bol aj parkanový múr s dvojicou okrúhlych nárožných bášt, ktorý vymedzil prístupový koridor do stredného hradu. Dolný hrad zabezpečovali tri polygonálne bašty a dve vežové brány s padacím mostom a 10 metrov hlbokou priekopou. Súčasťou prestavby bolo aj vybudovanie mohutných mestských hradieb s bránami a rondelmi.
    Z mestského opevnenia sa zachovala jediná bašta. Dolný hrad bol pohltený mestom, zachovala sa len časť nádvoria. Hrad vyhorel v roku 1682 počas obliehania a odvtedy je v ruinách.

    Stručná História
    Už v 12. storočí stál pravdepodobne na mieste hradného vrchu kamenný hrad. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242, kde sa píše, že Fiľakovský hrad odolal Tatárskym nájazdom. Hrad vlastnilo viacero majiteľov, medzi nimi aj v rokoch 1311-1321 Matúš Čák Trenčiansky. V rokoch 1348 a 1385 sa v listinách spomína ako kráľovský majetok. V roku 1435 ho dostali do zálohy Perényovci, v roku 1440 majiteľka hradu – kráľovná Alžbeta poverila zabezpečením panstva Jána Jiskru. V roku 1483 dobili hrad vojská kráľa Mateja Korvína a vyhnali z hradu Štefana Perényho. Od roku 1490 je správou hradu poverený kapitán Raškai. Jeho dcéru si zobere za ženu František Bebek a hrad dostáva ako veno. Silnie turecké nebezpečenstvo a preto dáva hrad v roku 1551 prestavať podľa plánov talianskeho staviteľa A. da Vedano na mohutnú renesančnú pevnosť. Spolu s hradom sa vybuduje aj mestské opevnenie nadväzujúce na hradnú akropolu. Hrad sa napriek snahe obrancov však v roku 1554 dostane do rúk Turkov, ktorí sa na ňom usídlia na 39 rokov. Odtiaľto vládol beg Hamza a po ňom beg Šaman veľkej časti južného Slovenska – Fiľakovskému sandžaku. Cisárske vojská dobyli hrad späť od Turkov až v roku 1593.

    Hrad na príkaz snemu 1602 a 1604 obnovili, ale hneď ho obsadili bocskayovské vojská. Časté vojenské nepokoje medzi mocenskými skupinami habsburskej ríše a cisárom si vynútili aj rýchle a opakované úpravy – v rokoch 1608, 1609, 1613 a znova v roku 1619 (po požiari 1615). V rokoch 1621-1623 o hrad bojujú bethlenovci, kapitánom hradu je Tomáš Bosnyák, Judita Bosnyaková, a počas Rákocziho povstania, keď je kapitánom František Wesselényi obsadí mesto cisárske vojsko. Hrad aj mesto prosperujú, na Červenej skale je postavená strážna veža a na Strážnej hore je trvalo umiestnená posádka. V hrade sa konajú zasadania a porady okolitých žúp. V rokoch 1650-1664 je kapitánom hradu Adam Wesselényi, a od roku 1657 sa dedičným kapitánom stáva Štefan Koháry I. a od roku 1667 Štefan Koháry II., ktorý dáva v roku 1672 opraviť hradné múry akoby predpokladal vznik Thökölyho povstania. Ten na hrad v roku 1678 zaútočí, ale nedobije ho.

    Rok 1682 je pre hrad aj mesto osudným. Thököly sa za výdatnej podpore Turkov (60tis. vojakov) sústredí na znovudobytie hradu, čo sa im po náročnom obliehaní aj podarí. Hrad vyhorel spolu s ním zhorel aj župný archív a mesto bolo zničené. Odvtedy je hrad v ruinách. Od roku 1972 sa uskutočňuje konzervácia hradných ruín. Po rekonštrukcii Bebekovej bašty je v nej zriadená expozícia z historie hradu a mesta.

  • harp

    Member
    13. októbra 2006 at 13:25

    MOja fotografia z konca septembra 2006. Je na nej vidiet horný hrad.

  • jupiter

    Member
    14. októbra 2006 at 1:20

    Harp, ako na potvoru dnes som bol vo Filakove na stretnuti s jednou velmi milou blondynkou (no to sem nepatri, viem Smile ) a samozrejme som si neodpustil navstivit miestny hrad. Znova som sa pytal na stav rekonstrukcie a ich odpoved bola, ze “vsak uvidite sami”. No na rozdiel od majovej navstevy teraz som fakt videl aj nejake zmeny.. Tie sa tykaly hlavne okolia vstupnej brany, noveho dela pred hlavnou branou a aj hradnej veze, ktora tentoktat nebola spristupnena.. V maji sa z nej mi podarili celkom slusne snimky. Takze suma sumarum, veci sa pohli a budem rad sledovat dalsie zmeny v rekonstrukcii tejto zrucaniny.. (a aj tej mojej novej kamaratky, hehe) Na margo dnesneho piatka 13steho.. ako na potvoru si tety pri brane nevsimli ze som so svojou kamaratkou este ostali na hrade a esne pred 18:00 (co su zaverecne hodiny) nas tam zamkli.. len tak-tak ze sme sa ich dokricali, aby nam otvorili.. :)

  • heretic

    Member
    15. októbra 2006 at 18:44

    tato fotka zachytava konzervacne prace na filakove vykonavane nasimi mladencami z lietavskeho hradu. fotene 1.10.2006

    //// doplnil harp: Sutaz na zachranne prace vyhrala firma Obnova.sk (moja firma z rovnomennym nazvom portalu). Chalani z Lietavy pracuju na zachrane pod touto hlavickou a robia to vyborne :) (nemohol som si to odpustit je to tak) Fotografie som nezaradoval z dobrych dovodou. Ale ked uz tu tato tvoja je nebudem ju mazat.

  • harp

    Member
    22. októbra 2006 at 1:00

    V tomto roku prebiehaju prace na konzervacii Perenyiho baste na Hrade Filakovo. Prace realizuje firma Obnova.sk z Martina a Banskej Stiavnice. Po ukonceni prac v tomto a na zac. buduceho roku by mala byt tato basta zastabilizovana. Momentalne je jej statika ohrozena kavernami na fasade. Konzervacia vyzaduje pozorne sledovanie a dokumentovanie zlozitej konstrukcie basty. V ramci jadra a lica su odhalene rozne otlacky podlah a tramov a kam. prvkov. Konzervacia prebieha tradicnou technologiou na harucu maltu s pribuznym pojivom a plnivom.

    Pamiatkovy vyskum: Mgr. Michal Simkovic
    Projekcia a architektura: Ing. arch. Peter Niznasky (A4+1)
    Pamiatkarsky dohlad: Ing. Arch. Botos (PU SR Lucenec)
    Realizacia zachrannych prac: Mgr. Michal Hrčka (Obnova.sk)


    Celkovy pohlad na vnutorne livce basty.


    Prebieha rekonstrukcia zaklenkov na ktore bude mozne polozit stabilizacne murivo.


    Cast kamennych blokov sa opracovava kamenarskym sposobom spicovanim a stokovanim, aby bolo mozne prisposobovat velkost blokov kamena.


    Vo vonkajsom lici bude potrebne zastabilizovat kaverny, ktore ohrozuju statiku basty.

    Dalsie vycerpavajuce informacie najdete postupne v tejto teme a na web stranke firmy: http://www.firma.obnova.sk

  • jupiter

    Member
    22. októbra 2006 at 11:00

    Pripajam nejake fotky z 13.10.2006 :

  • david

    Member
    18. januára 2007 at 21:00

  • heretic

    Member
    24. januára 2007 at 20:22

    Fiľakovo v 17. storočí

  • harp

    Member
    27. marca 2007 at 10:21

    Prace na hrade Filakovo sa budu utesene rozrastat. Ak by mal niekto s vasho okolia zaujem zaujimavo si privyrobit pri murovani hist. muriva a jeho konzervacii bude vitany. Jedino podmienkou je skusenost s pracami na hradoch ci historickom murive.

    Ubytovanie je zabezpecene a plati ho firma. Popri praci je mozne sa aj co to priucit. Ak vas ponuka zaujala nevahajte da sa prist aj na vikend ci par dni, alebo tyzdnov. Do buducnosti organizujem aj vikendovky. Budem sa ich snazit nacasovat tak aby sa nekryli s akciami inde.

    Kontakt: Michal Hrčka / 0907-344-743


    Lesenie na Perenyiho baste v rozpracovanosti. V tomto roku sa okrem ineho budu sanovat velke kaverny vo fasade basty. Doplnat sa budu okrem ineho aj blokmi pieskovca.

  • heretic

    Member
    7. apríla 2008 at 17:37

  • david

    Member
    7. apríla 2008 at 20:20

    Zopar Filakovskych fotiek z minuleho roka

  • Anonymous

    Member
    16. októbra 2008 at 23:38

    Bývajú ešte na hrade cigáni? Keď som tam bol naposledy asi pred 2 rokmi, veselo sa na hrade ožierali, zbierali ovocie zo stromov a hulákali. Chvíľami sa mi zdalo, že obsadili hrad …

    Nemal som z toho dobrý pocit, zdalo sa mi, ako keby bola táto naša pamiatka zabudnutá a vydaná napospas darmožráčom…

  • palo

    Member
    3. júna 2009 at 15:14

  • uskalienka

    Member
    24. júna 2009 at 22:12

    Hradné slávnosti prinesú zbrane, módu aj pečeného vola

    FIĽAKOVO 24. júna (SITA) – Jubilejný 10. ročník Fiľakovských historických hradných hier bude už tento víkend. V sobotu program odštartuje medzinárodnou súťažou v historickej lukostreľbe o titul Lukostrelec Novohradu a o hodnosť Obranca Fiľakovského hradu. “Podľa prihlášok, ktoré sme zatiaľ dostali, bude súťažiť stovka lukostrelcov,” informoval Attila Agócs z Hradného múzea vo Fiľakove. Súťažiť sa bude v troch kategóriách – staromaďarské, klasické anglické (longbow) a poľovnícke reflexné luky. Po vyhlásení výsledkov budú hradné hry pokračovať v Mestskom kultúrnom stredisku orientálnym programom, klasickou indickou hudbou skupiny Calcutta Trio z Budapešti a predstavením tanečníčky Sandhyapia Kar.

    Ďalší deň si na Podhradskej ulici rozložia svoje stany remeselníci a o desiatej hodine sa na hrade začne detský program so žonglérmi, svoje umenie predvedú kováči. Deti sa môžu povoziť na kolotoči na ľudský pohon. Návštevníci môžu ochutnať aj pečeného vola na ražni. Poobede vystúpia skupiny predvádzajúce vojenské tradície zo Slovenska a Maďarska. Viac než osemdesiat účastníkov priblíži návštevníkom vývoj vojenského umenia od čias rímskych légií po husárov 19. storočia. Popri zbraniach stredovekých rytierov ako halapartňa, bojové kladivo a hákovnica program spestria aj streľba z dela, sokoliari a hunskí jazdci. Pre dámsku časť obecenstva je pripravená prehliadka stredovekej módy.

  • harp

    Member
    25. júna 2009 at 9:49

    Par fotografii z procesu vystavby ochodze Bebekovej basty. V (dufam) dohladnej dobe bude vysledok prezentovany aj na http://www.obnova.eu

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť