aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Fokoš
-
Posted by blacksmith on 15. októbra 2010 at 23:01
Zdravim vas. Chystam sa zrestaurovat stary fokoš. Je hrdzavy a je na nom vidiet zdobenie ryhovanim. Ryhy su prekrite farbou. Planujem to odhrzdit zakonzervovat a natriet aby vyzeral ako povodne. Ale rad by som zachoval historicku hodnotu a nepouzival dnesne chemicke farby. Viete mi poradit ci je nejaka moznost? Mozem odhrdzit kupenym odhrdzovacom z HCL? Dakujem za mozne rady.
bobrik odpovedal 13 years, 11 months ago 14 Členovia · 60 odpovede/odpovedí -
60 odpovede/odpovedí
-
Ja ti síce neviem poradiť ako na to, len sa chcem opýtať, na čo to bolo? Vypadá to pekne, podobá sa na kladivo, aj keď mi je jasné, že kladivo to nieje :lol: .Takže na čo sa tento zaujímavý nástroj používa, alebo používal :?: Ďakujem :wink:
-
Fokoš tupá železná sekerka niekedy aj mosadzná, mala by byť na dlhom porisku – ako valaška. V 17. A 18. Storočí zbraň a odznak šľachticov, zemanov neskôr richtárov. Od pol,19.storočoia po zákaze nosenia ostrých sekier ako tupý oporný a ochranný nástroj aj u pastierov . Ozdobený stuhami mal význam aj v svadobnom obrade – družba. Tento fokos si uz aj moj stary otec pamata uz ako maly chlapec. myslel ze je to stare kladivo a zatlkal s nim klince. Ja som vyuceny kovac a aj sa tomu venujem takze by som kovom nemal problem, len ma zaujimaly nejake dobre restauratorske techniky ohladne obnovy farby a zakonzervovania. :wink:
-
Vďaka za prsnú a rýchlu odpoveď – tuším som ti s tým kladivom pripomenul tvojho starého otca :lol: :wink: . A ani nevieš, no padol si mi do rany svojim priznaním o vzdelaní. Aktuálne totižto zháňam kováča, ktorý by mi bol schopný ukovať kamenárske nástroje. Ozvala sa mi jedna firma, no sú až z Nitry, čo je dosť odruky, keďže som z Martina…Ak by si mal záujem (a ak sa tým živíš) sa na to podujať, ozvi sa mi aj telefonicky na 0905 930 741. Díky
-
Velmi rad by som pomohol, ale venujem sa tomu len v praci, takze to by neislo cez mna a na vlastnej dielni sa este len pracuje, takze zatial nemam kde robit pre seba. Vlastnu dielnu planujem spojazdnit mozno uz v lete ak sa podari.
Prosím, necitujte obsah predchádzajúceho príspevku a strážte si veľkosť obrázkov!
-
Blacksmith, aj ked sa pýtaš ako, treba najskôr zodpovedať čo. Teda – nie je to nástroj a nie je to ani fokoš. Tvoj dedo ho mal po dedoch jeho deda (zaujímavejšia verzia) alebo to proste niekde našiel, identifikoval a používal ako kladivo.
Opis tohto predmetu pre nás zachoval Alojz Jirásek:
“Hůl a zbraň zároveň z tvrdého dřeva. Na dolním konci měl silný ostrý bodec, nahoře pak kladívko s hákem. Bradlo bývalo nahoře až na stopu plechem a hřeby hojně ozdobeno. Za starých časů nosili ho mužové ženatí, když vychádzeli za službou nebo do Bavor, do města, na svadby, na křtiny.”Alojz Jirásek, Psohlavci 1900
Táto zbraň – bojové kladivo sa v Čechách označovala ako čakan, čekan, čegan, čekana a na Slovensku ako čekan, čekana alebo čakan. Pod týmto označením sa možno s bojovými kladivami stretnúť aj v Poľsku a Rusku.
Ukážky bojových kladív – podľa Wagnera
S najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z konca 17. alebo 18. storočia, kedy éra bojových kladív končí.
Zriedkavý, vzácny artefakt, ktorý je hodno zachovať pre budúce generácie.Literatúra:
KÁLAL, M.: Slovenský slovník. Banská Bystrica 1924.
WAGNER, E., DROBNÁ, Z.,DURDÍK, J.: Zbraně, kroje, zbroj a zbraně doby předhusitské a husitské. Praha 1956. -
To Blacksmith. Písať tu o ošetrení železa nebudem, pretože to nájdeš TU (klik).
Si síce kováč ale do purgátora máš ešte ďaleko. Kov treba očistiť a potom sa uvidí. Mám taký dojem, že je tausovaný – vykladaný iným kovom. V žiadnom prípade nepoužívaj prípravky obsahujúce kyselinu chlorovodíkovú! Výzvou by bola rekonštrukcia poriska. Uvidíme čo by sa dalo robiť.p.s. Inak vďaka za, v obnováckej praxi, kvalitné obrázky a Sašovi za úvod.
-
Nic v zlom Sasha ale posielal som to aj do ULUVu a tam mi tiez potvrdili ze je to fokos, cesi to mohli nazivat cakan. Kazdopadne mi to skor sedi k mojim predkom ako vychadzkova palica ktora mohla sluzit na oporu a obranu, nakolko to bolo rozsirene medzi pastiermi. mrkni sem, skoro rovnake fokose :
http://www.uluv.sk/product/fokose-3115/
A vdaka za obrazok, fakt dobry. Aj za koment, vazim si kazdej rady.
to docent: co to o restaurovani kovov sme v skole brali ale len taky hruby zaklad. A doteraz som to nepotreboval, takze zistujem. Taušírovaný nie je ale musim uznat ze na fotke to tak trocha pripada. je to ryhovane a medzi ryhami bola farba (aj ked tausirovanie sa robilo po ryghovani ale toto nie je ). A k tomu porisku, ten planujem, ci uz dat spravit, alebo sam vykresem a pekne by som ho rucne okul mosadznou obrucou a pridal karicky a retiazky, s tym uz by som sa pohral, na to sa tesim.
-
Blacksmith, síce to sem celkom nepatrí, ale verím, že máš oči nielen na čítanie. ÚLUV nie je organizácia, ktorej úloha spočíva v identifikácii artefaktov vidieckej proveniencie (skús na ich stránke vyhľadať valašku). Zodpovedné za tie nezmysly je Slovenské národné múzeum -Múzea v Martine.
Dôležité je, že na Slovensku sa slovo čekan, čekana alebo čakan používalo a neznamenalo valašku alebo sekeru. Dokonca ho prevzali Maďari ako csákany a predpokladám, že aj slovenská čugaňa má pôvod v tomto slove. Táto, pôvodne zbraň, v dobe svojho vzniku plnila úlohu symbolu postavenia alebo úradu, určite to nebola “vychádzková palica” a nenosili ju pastieri. -
Tak v prvom rade sa ospravedlnujem docentovi lebo som to troska cistil a ukazalo sa ze to co som si myslel ze je farba je hrubsia vrstva oxidu na nejakom vzacnejsom kove (no ale tak som len amater purgator ). Dokladne ho ocistim a potom budem mudrejsi. moze byt ocot? riedeny?
pridam este link, pozrite bojove kladivo:
-
Neviem ako ostatni ale ja si tiez myslim ze fokos je nejaka sekerka hlavne preto, ze stopercentne viem o banickom fokosi a to je teda sekerka aj ked taka nezvykla. Moj dedo ju volal schweizerhacke alebo svancara a nosila sa iba na slavnosti. Bol to akysi odznak banika a jeho postavenia a aj ked bola tupa dala sa pouzit ako ucinna zbran. Ako nastroj bola nafigu.
Zaujimalo by ma ako je to s tym ze kedy je neco nastroj a kedy uz to neni nastroj a je to zbran. Da sa to urcit podla niecoho? -
Bobrik: dolezitu ulohi pri tomto rozoznavani zohrava material, lebo napriklad mece alebo sekery “z blata” (napr. bezna ocel triedy 10 , 11 ) su urcene akurat tak na stenu a nie na pouzitie, sekanie, serm… ale ako si napisal, ze ak to nie je urcene na boj ale len symbolicky , tak to neznamena ze sa s tym neda rozbyt hlava :wink: ale pri odliatkoch ako je ten banicky fokos sa jedna o vyzor a nie funkcnost cize symbolika.
-
Dobre ale to dolezite je ze ten tvoj fokos sa ani zdaleka nepodoba na ten moj fokos. Tak ako je to teraz?
-
To Blacksmith. Ospravedlňovať sa nemusíš, nikto učený z neba nespadol. Tá tausia bude s najväčšou pravdepodobnosťou mozadzná a to určuje finálny vzhľad predmetu. Mal by byť čierny, resp. modročierny.
Môžeš používať ktorúkoľvek z organických kyselín len treba strážiť koncentráciu a v tomto prípade nezabudnúť po oplachu na neutralizáciu, napr. teplým roztokom jedlej sódy. Použitie organických kyselín ti zabezpečí dlhšiu zábavu s čistením. V žiadnom prípade nepoužívaj šmirgel, teda pardón brúsny papier. Vhodná je oceľová kefka alebo jemná oceľová vata, najmä na vyčistenie vnútorných stien otvoru.
Pokiaľ ide o rekonštrukciu poriska budeš si musieť najprv ujasniť na čo predmet slúžil a potom podľa toho pokračovať. Stávaš sa purgátorom a ten nie je v tvorbe obmedzovaný žiadnymi záväznými pravidlami. Snáď len zdravým rozumom. Daj vedieť ako sa ti darí. -
Bobrik: ten tvoj bol odliatok a ziadne silnejsie narazi by nevydrzal ale ten moj bol vykovany z celkom kvalitnej ocele takze ten sluzil ako zbran. ako napr. tieto:
Log in to reply.