aktivita diskusia Múzeá a Galérie Fotografovanie v muzeach

Tagged: 

  • Fotografovanie v muzeach

    Posted by admin_obnova on 14. januára 2005 at 2:38

    Co si myslite o zakaze / spoplatneni fotografovania v muzeach? a preco vlastne je fotografovanie zakazane a na zaklade coho je spoplatnovane? pochopim ked je spoplatneny vstup do muzea: muzeum ma iste naklady spojene s expoziciami, lektormi atd, takze by som mal znasat aspon malu cast tychto nakladov. ale ake naklady vzniknu tym ze vytiahnem fotak a cvaknem si nieco zaujimave ci pre mna dolezite co nie je ani v drahych katalogoch ani na pohladniciach? a maju vobec moralne pravo pytat tieto peniaze?
    A este: co si myslite o zakaze fotografovania v muzeach? obvykle pocujem zdovodnenie ze je to koli bezpecnosti zbierok. ale myslite si ze zlodejovi nejako zabrani to ze nemoze fotit? a zvlast pri dnesnej velkosti digitalnych fotoaparatov, kedy si kazdy odfoti co chce. ale preco sa dane platiaci obcania maju schovavat koli par zlodejom, ktori si ocenenie predmetov zabezpecia aj bez fotiek? Postreh zo zahranicia: ked som sa v parizskom Louvri spytal dozorcu ci mozem fotit, nechapavo na mna pozeral s odpovedou ze fotografovanie je samozrejmost …

    uskalienka odpovedal 16 years, 9 months ago 11 Členovia · 80 odpovede/odpovedí
  • 80 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    16. januára 2005 at 1:51

    nemoze sa fotit kvoli bezpecnosti exponatov, aby si clovek nemohol nejako dopodrobna obzriet ich zabezpecenie proti kradezi

  • Anonymous

    Member
    16. januára 2005 at 3:05

    stretol som sa s niecim podobnym v New York City, ludia fotili ako blazni tak som si vravel ze tak vyfotim si aj ja nieco a v tak som zacal fotit ale dobehol maly stryc ze sa nesmie fotit az potom som si vsimol ze beha medzi ludmi ako spalseny a kazdeho upozornuje ze ta fotit nesmie ale len bolo vidiet ako ludia cvakali cudujem sa ze ho to vobec bavilo…
    nasa starsia generacia muzejnikov sa stale domnieva vyfoti ukradne ale pride mi to skutocne absurdne…
    zakladatel diskusie mal pravdu ze pri dnesnej velkosti digi fotakov nafotim aj bezpecnostnu kameru bez toho aby si to vsimla…. takze argument ze si nemozes obzriet zabezpecovacie zariadenie mi akosi pride absurdne pretoze to si predsa mozem obzriet uz len pohladom a povedzme si uprimne kolko ich v tych nasich muzeach je…
    treba tie zobrah do uvahy nejake copyright
    taktiez myslim ze muzea zistili ze sa aj na tomto da trosku zarobit tak to spoplatnia… Tiez tak navstevnikov nutia tym ze zakazu fotit aby si kupili ich bulten s obrazkami z vystavy….

  • Anonymous

    Member
    16. januára 2005 at 3:11

    myslim ze posledne kradeze v muzeach (vid velmi vydarena akcia Cerveny Kamen)ukazali, ze je to dost dost chaba ochrana. a vravim, pri dnesnej velkosti kamier a fotoaparatov (ja mam doma 3mpix fotoaparat, ktory schovam do dlane, bol velmi lacny) zlodej si to nafoti a obmedzovani su len obycajni navstevnici….a verim tomu ze zlodej si dostatocne obzrie miesto osobne a nepotrebuje k tomu fotky. a co muzea, ktore povedia, ze fotenie je z bezpecnostnych dovodov zakazane, ale ked si priplatite….

  • Anonymous

    Member
    16. januára 2005 at 3:26

    co sa tyka copyrightov…uprimne, ake kvalitne fotky bez stativu a baterie svetiel (nehovoriac o predmetoch v sklenych vitrinach) mozte v beznej expozicii urobit? fotky takto spravene sa nedaju pouzit na nic ine ako na prezeranie doma ci na studium… urobit z toho fotku na nejake ucely napr. do tlace je absurdne. okrem toho, kto je vlastnikom predmetov na ktore maju muzea “copyright”? nie su vlastnictvom statu? viem ze napr. v australii funguje v narodnom muzeu system: ak je expozicia zlozena z predmetov, ktore su vo vlastnictve muzea, a teda obcanov, fotit sa moze. ak je to expozicia zlozena zo zapozicanych exponatov, fotenie je obmedzene alebo zakazane podla priania vlastnika exponatov… v niektorych svetovych muzeach je zvyk, ze ak si nemozete predmety sam nafotografovat, daju sa kupit diapozitivy…poskytuje tuto sluzbu niektore zo slovenskych muzei? a z kolkych vystav su katalogy? a co je v nich? Katalogy SNG (20. stor., Gotika…) su prve lastovicky poriadnych obsiahlych katalogov.

  • Anonymous

    Member
    17. januára 2005 at 17:43

    Pokial si pamatam, tak v zahranicnych muzeach alebo v historickych interieroch sa pri foteni nesmie pouzivat blesk, stativ, niekde je podmienka nefotografovat sa navzajom (napr. JA a Mona Lisa). Chapem, preco nie blesk (vyrusovanie ostatnych navstevnikov, poskodenie svetlocitlivych exponatov; svojim sposobom zabavne je to s fotakmi, kde sa blesk neda vypnut ). Nie celkom chapem, preco nie stativ – ak totiz mozem prist s kresliacou doskou a kreslit, co je tiez v zahranici bezne (prirodzene, kde ma nezenie cez expoziciu lektor).
    Asi pred rokom som si pozeral internetove stranky viacerych svetovych muzei a galerii. Viacere davaju volne k dispozicii fotografie vsetkych svojich exponatov a niektore dokonca aj predmetov z depozitov, a to vo viacerych stupnoch rozlisenia/velkostiach. (Louvre napriklad obrazy bez ramu aj s ramom.) Ja by som to v takej kvalite v zivote nenafotil.
    Niekoho vsak mozu zaujimat aj priestory muzea, sposob instalacie,… A nie ako potencialneho zlodeja.
    A ked si mozem nechat co nafotim, kym si ma nevsimnu, preco uz nemozem fotografovat potom?
    K bezpecnosti exponatov: Mohli by muzea zistovat a evidovat totoznost svojich navstevnikov?

  • harp

    Member
    17. januára 2005 at 19:02

    Ja osobne vidim ako hlavny dovod zakazu fotografovania v muzeu toto:

    1-muzea chcu zarobit na katalogoch a predaji materialov a tak zakazuju fotit

    2-trochu bizardne: chcu si zachovat unikatny pohlad na zbierky v muzeu, niekomu staci fotografia nemusi chodit do muzea = cim menej fotografii t.j. … tym viac navstevnikov (trochu usmevne viem)

    3-svetlocitlive predmety (blesk): ako vsetci vieme posobenie svetla na predmety ma kumulativny charakter. To znamena ze 60x osvieteny predmet na minutu je to iste ako keby nan svietilo svetlo na hodinu. Tiez ak raz zablysnem fotoaparatom na zlomok sekundy a svetlo blesku ma priklad: 1000 luxov je to to iste ako keby na predmet svietila ziarovka minutu. Zakaz fotografovania z bleskom… plne suhlasim. V stative nevidim problem jedine ze by mohol byt nebezpecny pre volne stojace zbierky. Ak napr.: hyperaktivny navstevnik zavadi o stojan s predmetom stativom.

    4-bezpecnost (odfotografovane=ukradnute?) urcite to bude v niecom inom nie v tom ze ked si niekto predmet a zariadenie odfotgrafuje ma to jednoduchsie pri kradezi.

    5-Este je tu jeden aspekt. Ked fotografujem z bleskom mozem rusit ostatnych navstevnikov pre prehliadani.

    palo: evidencia navstevnikov… Ja osobne ked som isiel fotit na vystave Gotika v SNG musel som vypisat podrobny formular. Tusim ze takmer kazdy by odovzdal par zakladnych informacii o sebe muzeu keby mohol za to bezplatne fotit. Muzea by si tak mohli vytvorit zaujimave statistiky navstevnosti.

  • Anonymous

    Member
    17. januára 2005 at 21:27

    Co sa tyka fotenia s bleskom suhlasim. Je jednoducho slusnostou fotit bez blesku. Co sa tyka stativov, tam som pocul take odovodnenie ze moze zavadzat pri pohybe inym navstevnikom (a moja telesna schranka nezavadzia?:-)) A ked uz sme povedzme v muzeu, kde je povolene fotit, co si myslite o spoplatneni fotografovania? nebolo by jednoduchsie zdvihnut vstupne o 5korun ako ziadat 100korun za fotenie? tych 5korun by si nikto nevsimol a ked by ludia prisli do muzea, urcite by na nich pozitivne zaposobilo ze mozu fotit ZADARMO(samozrejme bez blesku, co by ale bolo aj odovodnene aby ludia vedeli ze to nie je len bohapusta byrokracia….aj ked, myslim ze blesky su to posledne co ohrozuje predmety v zbierkach). A zas by sa v muzeu citili slobodnejsie a neboli by pod tlakom odkial sa na nich vyruti nejaky dozorca za to ze si cvakli obrazok. lebo dnes sa clovek chce citit slobodne. kde sa tak neciti, tam nechodi…

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 2:46

    Co sa tyka fotografovania ta ja osobne zastavam nazor, ze by sa to malo povolit. Toleroval by som obmedzenia ako napriklad zakaz fotografovania s bleskom alebo pouzivanie stativu. Nechapem preco by v tom mali robit muzea problemy. Nemyslim si, ze kazdy, kto si v muzeu nieco odfoti, tak to musi ukradnut. Pripada mi to tak, ze ked si odfotim napriklad Palffyho sarkofag, tak o tyzden ho najdu u mna na zahrade :-) Ved je absurdne zakazovat to v dobe ked su digitalne fotaky aj v mobilnych telefonoch…. U nas su dva druhy muzei. V jednych je zakazane fotografovat a keby mohli tak by zakazali v expozicii aj dychat. Potom je tu ta druha skupina. Tam si za moznost fotografovat zaplatite (v niektorych pripadoch je to viac ako je bezne vstupne), ale ma to jeden hacik. Cez expoziciu vas zenu dvaja lektori. Jeden skupinu vedie a druhy ide posledny a kontroluje aby nikto nezaostaval (co je celkom pochopistelne). Skupina navstevnikov je v tej chvili nieco co sa ruti cez expoziciu rychlostou 40 km/h. Takze s fotografovania zase nic nieje, pretoze ked sa zastavite aby ste si nieco odfotili tak mate za chrbatom druheho lektora a ten vam povie, aby ste sa nezastavovali, pretoze potrebuje tuto cast expozicie zamknut. V tej chvili je kazdy normalny platiaci navstevnik schopny vrazdit a je presvedceny o tom, ze bude toto muzeum do smrti nadaleko obchadzat.

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 20:47

    Tiez si myslim, ze by sa mohlo povolit fotografovanie (bez blesku samozrejme ((mimochodom ho ja osobne ani nepouzivam – je stasne nechutny,studeny,plochy…))) a za normalnu cenu. Pri cene listka cca 20Sk je platba za fotenie 100 Sk trochu vela, zvlast fakt vtedy, ked cloveka zenu cez expoziciu. Zaujimavy postreh – v Cechach som za fotenie na hradoch, jaskyniach bezne platil od 10 – 20 Kc (no je par vyslovene drahych objektov, ale to je vynimka), u nas zvacsa je ta suma 100Sk. A pravdupovediac som zaplatil rad, mal som pokoj, lektorka ma pockala, kym som mal priestor volny od ostatnych…skratka spomynam na to rad. Nechcem hadzat vsetky nase muzea do jedneho vreca – ale tie, o ktorych je rec, by sa mohli zamysliet…

  • Anonymous

    Member
    19. januára 2005 at 21:29

    Mala by to byt samozrejmost, aj ked napr. ani vo Viedni nam nedovolili v muzeu fotografovat, ale myslim, ze s podmienkou bez blesku by to malo byt normalne. Urcite to nie je ohrozenie predajnosti bulletinov, pretoze ak chcem aj nejaku kratku ci podrobnejsiu informaciu k expozicii, dobry bulletin si isto kupim, zialbohu, niekde ich nemaju vobec, alebo ak ano, su dost nevabne…a kedze muzea su verejne institucie, tak mi ako navstevnikovi maju poskytnut vzdy alternativu. A netyka sa to len forografovania.

  • Anonymous

    Member
    21. januára 2005 at 23:57

    Priklad z praxe:
    dlhe roky bolo v muzeuzakazane fotenie a dokonca stále nachádzam po suflíkoch starých komod zakaz kreslenia škíc. potom sa fotenie povolilo za 100 korunový poplatoka filmovanie za 300 sk, dobre co??? fotenie by malo byt v cene vstupenky a tak ako povedal harp bez blekesku (to je bezná prax vo velkých muzeach i galeriach), naozaj to velmi rusí. dalej vobec nei su stanovené pravidlá (aspon tak viem) toho ako fotit (ci mozno so stativom al. nie) a co stymi fotografiami mozno robit. oprávnuje ma potvrdenie o zaplatení publikovat fotky s podmienkou uvedenia co zachytavaju?
    mne osobne nevadi snímanie nadsencami, odborníkmi ci studentami, no ked príde prachatý pánko s kamerou na krku a najmodernejsím fotakom aký existuje a fotí pani manželku pri figuríne v “dobovom” oblečení (len tak na margo je to strasné) mam chut si vypýtat dvojnásobok, pretože muzeum nie je foto atelier!!!!
    to iste platí aj pre mladomanželov, ktorý za poplatok ničia zariadenie a rusia prehliadky.

  • harp

    Member
    22. januára 2005 at 2:42

    Spustil som anketu na titulnej strane. zahlasujte ci sa ma alebo nema povolit fotografovanie v muzeu.

    Duso: K tomu frajerovi sdigitalnym fotoaparatom. Kazdy sa stavia ktej nasej historii z ineho konca. Extrem existuje aj na jednej aj na druhej strane. Treba si vzdy v takej situacii povedat: “Ked uz prisiel do muzea asi k tomu nejaky vztah mat bude.”

    Ak to teda nerobi zo spolocenskej stranky.

    K fotoaparatom: dnesna technologia stabilizacie otrasov otvara uplne nove moznost. Mozete odfotit takmer neroztrasenu snimku v uplnej tme. Da sa udrzat aj 1/10. Stativ takmer straca rolu.

  • Anonymous

    Member
    22. januára 2005 at 5:29

    pri foteni sa neda delit, bud budu platit vsetci alebo nikto (b je spravne:-) co sa tyka svadieb, tam je to otazne. tam by som iste spoplatnenie zaviedol, ako aj specialne vyhradeny cas na to a to preto lebo fotenie svatby obmedzuje dalsich navstevnikov a nezaobide sa bez blesku . Samozrejme ze poskodzovanie exponatov je nepripustne. v trnavskom muzeu na to zriadili specialny “kutik”, co je tiez celkom dobre riesenie. Co sa tyka stativov, nezovseobecnoval by som. ked ide na hrade dav navstevnikov husim pohodom, stativ by som zakazal. ale zakaz fotit so stativom pri prehliadkach v muzeach a galeriach s malou navstevnostou, kde clovek ide po prehliadke sam, tam nie je dovod ho zakazovat. Ja som fotil so stativom v SNG a tam mi vychadzali daleko dlhsie casy ako 1/10. ale v celej stalej expozicii tejto vrcholnej umeleckohistorickej ustanovizne som bol v piatok poobede pocas sezony sam (!!!!), takze neviem, komu by moj stativ vadil.

  • harp

    Member
    22. januára 2005 at 6:02

    Skoda ze ked som ja fotil gotiku nemal som so sebou stativ. Fotografie by mohli byt ovela lepsie.

  • harp

    Member
    26. januára 2005 at 22:12

    Doterajsie vysledky ankety na titulnej strane:

    Malo by byt povolene fotografovanie v muzeu? (Celkom hlasovalo: 14)

    – ano 28.57 % (4)
    – nie 7.14 % (1)
    – iba bez blesku 57.14 % (8)
    – iba bez stativu 0.00 % (0)
    – iba za poplatok 7.14 % (1)

Page 1 of 6

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť