aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Glej, alebo duvilax (čo už áno a čo ešte nie)

  • Glej, alebo duvilax (čo už áno a čo ešte nie)

    Posted by rotor on 13. februára 2011 at 23:37

    Pri amatérskom reštaurovaní starého nábytku (pre seba) z hľadiska autenticity je možné použiť duvilax, alebo len glej? Na neviditeľných miestach je možné použiť vrut z krížovou hlavou, zapustiť a zazátkovať, použiť a po zlepení vyskrutkovať, alebo nepoužiť vôbec. Na červotoča použiť “Harpovú” mikrovlnku, Červostop, alebo iba “Medkovej” odvar?

    Vrut je známy 300 rokov, ale akú históriu má oceľový klinec?

    12derek12 odpovedal 10 years, 7 months ago 6 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • docent

    Member
    14. februára 2011 at 0:56

    Amatérske reštaurovanie nejestvuje. Buď reštauruješ alebo nereštauruješ a svoju prácu môže reštaurovaním označiť iba reštaurátor.
    Poctivá oprava si žiada glej, v purgátorskej praxi stačí aj Herkules.
    Nepochopil som to s tým vrutom s krížovou hlavou. Pokiaľ ho chceš použiť ako “zvierku”, tak nie.
    Na červotoč môžeš použiť čokoľvek čo nezmení vzhľad materiálu. Podľa toho by najlepšie vyhovovala harpova mikrovlnka :twisted: .
    O počiatkoch klincov sa toho veľa nevie, pretože sú príliš malé aby prečkali pôsobenie korózie. Zahraniční autori spomínajú najčastejšie rímske klince z rokov 83 – 87 nášho letopočtu. Klince sa vyrábali najprv ručne, potom, po nástupe strojovej výroby okolo roku 1600 strihaním a tie dnešné sa vyrábajú od roku 1890. Najmizernejšie sú tie dnešné a reštaurátor by ich vôbec nemal používať.


    Zľava doprava
    1 – 2 storočie nášho letopočtu – ručne kovaný
    cca 1790-1830 – strihaný
    od 1890 – váľaný / drôtený

  • tatar

    Member
    14. februára 2011 at 9:33

    Otázka z Bağçasaray. Nemohlo by byť radšej – “čo ešte áno a už nie” ?

  • tatar

    Member
    14. februára 2011 at 9:34

    …a čo už nie……………………………………..

    tatar, tvoje ostatné dva posty sú OT a ostávajú tu iba ako výstraha. Každý podobný post bude z fóra odstránený.

    sasha

  • rotor

    Member
    14. februára 2011 at 12:03

    docent

    Ďakujem za odpoveď.
    Miesto “reštaurovanie” mal som snáď vhodnejšie použiť slovo oprava. Lebo ani obnova by nebolo vhodné. Obnova je to to isté ako reštaurovanie. Ale keď aj portál sa volá obnova.

    Pilastre, rezby aj niektoré časti sú pôvodne prichytené klincom. No a klince nemám rád. Vtedy často riešim dilemu ako to prichytiť. Najpohodlnešie vrutom s krížovou hlavou. Ale… nie je to “čisté”. “Čisté” by bolo použiť iba to, čo v danom čase existovalo. Ale ani Harpova mikrovlnka v danom čase neexistovala. Ani chémia, ani elektronáradie.

    tatar

    Áno. otázka mala byť tak ako si uviedol. Ospravedlňujem sa.

  • jirkac

    Member
    14. februára 2011 at 15:48

    Lepení na starém nábytku jedině klihem ( glejem). Vyjímečně a s výčitkama svědomí polyvinylacetátovým lepidlem např. Dispercol.
    Vrut s křížovou hlavou rozhodně ne. Vždy se snažím použít ten spojovací prvek, který použil výrobce nábytku. Takže dřevěný kolík, hřebík nebo vrut s drážkou. Ten ti poslouží úplně stejně jako ten s křížovou hlavou, akorát je s ním trochu víc práce.
    Jestli se ti protivý hřebík tak ,,křížák´´je na starym kousku čiročiré barbarství. 8O

    Červotoče vozim ozařovat kobaltovou bombou a jednodušší případy řešim chemií. Jak správně napsal Docent, přípravek by neměl zanechat stopy ale také by měl učinkovat. Tak ti automaticky vypadává ze hry Červostop a různé babské lektvary tipu vaření pepře a podobné humory. :lol:
    Léty se mi osvědčil Lignofix OPI ředěný v lihu ! Všechno co je na vodní bázi a na základě toho se to vydává za ekologické :twisted: ti to dřevo zbytečně nabobtná a hrozí praskání, uvolňování lepených spojů, dýhy apod.

    No a že dnes používáš elektronářadí a chemii vůbec nevadí pokud tu práci uděláš pořádně a nezůstanou po tom na předmětu stopy. :wink:

  • rotor

    Member
    14. februára 2011 at 18:52

    jirkac

    Ďakujem za odpoveď.
    No práve je to o tých výčitkách svedomia, čo ešte možno použiť a čo nie. Ak si pomôžem krížovým vrutom a hoci ho dám potom preč… Ak si pomôžem chémiou, elektronáradím… Nie je to to isté?

    O červotoči tu už bolo popísané veľa. Spomenul som ho len ako príklad protikladu. Rovnako ako aj vrut. Ešte raz vďaka.

  • kucho

    Member
    27. marca 2011 at 23:54

    na rezbach a inych drobnostiach su tie male ale pretmelene klinceky dobre,lebo polovica by uz nejestvovala.na disperzi dyhy plavaju,zase na konstrukcie sedacieho nabytku u mna je lepsia disperzia,,nerozsusuje sa,,v capoch.AMATERSKErestavrovanie neni ,je len dobra robota a potom ta druha.a este kolko by ta praca mala stat penazi.Tieto dilemy o materialoch,postupoch atd. su v tejto kolonke na mieste,len tak dajej.klince komunisti ne vymysleli ,tam kde maju byt tam nech su ,,povodne alebo stare,,

  • 12derek12

    Member
    20. mája 2014 at 14:31

    Docent , ak mam obraz  v ktorom su  su tie prve z lava klinceky , to znamena ze  je obraz z 18 storocia , ci je mozne ze aj davno po 18 storoci stale pouzivali tento typ klinceka ,

     

    Dakujem

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť