aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Historicke akcie a podielove listy

  • Historicke akcie a podielove listy

    Posted by harp on 11. júna 2012 at 17:50

    Zdravim vas dnes sme pri obnove jedneho objektu v Banskej Belej nasli v pod zaklopom taketo akcie. Zaujimalo by ma ci viete co sa takymto sposobom upisovalo? Pripadne ako a kedy stratili svoju hodnotu. Pripadne ci este nejaku nemaju.

    Potesilo by ma keby akcie zaplatili odvlhcenie pamiatky. Aj ked nie, tesi nas aspon to ze nam datuju dobu ked zaklopili tramove stropy na tejto pamiatke. Urcite to bolo po roku 1914.

    http://www.obnova.sk/pamiatka/stara-radnica

    harp odpovedal 12 years, 5 months ago 1 Člen · 4 odpovede/odpovedí
  • 4 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    11. júna 2012 at 18:04

    Na stranke ktora sa zaobera predajom cennych historickych papierov sa tento nenachadza:

    http://www.historicke-cenne-papiry.net/stare-akcie/hungary-c-208_256.html?stare-akcie=43af97894ba2c6c61b0df26ddcbc2d66

  • harp

    Member
    11. júna 2012 at 18:05

    Zaujimavy clanok o hostorickych akciach tu:

    „Okrem systematických zberateľov je i väčšia skupina zberateľov z rôznych oborov, pre ktorých sú cenné papiere doplnkovým materiálom. Napr. železniční nadšenci sa zaujímajú o akcie a dlhopisy jednotlivých tratí alebo slávnych tovární, ktoré vyrábali vagóny (Ringhofferove závody a.s.) apod.. Ďalšími záujemcami sú napr. majitelia firiem, investičné fondy alebo bankári, ktorý si radi kúpia historický cenný papier pre jeho estetickú hodnotu.“ hovorí Jiří Jaroš, zberateľ z Českej Republiky, ktorého k zbieraniu cenných papierov priviedla skutočnosť, že na rozdiel od zbierania bankoviek, kde je už všetko „skatalogizované“ a „objavené“, cenné papiere sú u nás „pole neorané“. Väčšina z nich ešte doposiaľ nebola zmapovaná a čaká na svoje „objavenie“. „Taktiež ide o jedinečné a veľmi krásne grafické tlače (napr. z doby zakladateľskej éry 1869 – 1873 alebo slovenské akcie z rokov 1918 – 1938), majúce svoju, v mnohých prípadoch pohnutú históriu.“ dodáva.
    Na rozdiel od zbierania známok, alebo hokejových kartičiek, ktoré sa dajú kúpiť pomaly v každom novinovom stánku, sa zberateľ cenných papierov stretáva s problémom, kde na ne natrafiť.

    Více zde: http://www.investum.cz/publikacni-cinnost/historicke-cenne-papiere/

  • harp

    Member
    11. júna 2012 at 18:08

    Cenotvorba
    Podľa čoho sa dá určiť cena historickej akcie? „Závisí to čisto od ponuky a dopytu po danom cennom papieri. V princípe cena závisí od ojedinelosti, grafického spracovania, sektoru v ktorom firma pôsobila a tiež od povedomia o spoločnosti“ hovorí P. Bykowski. Nedávno sa v ČR na jednej internetovej aukcii predala akcia spoločnosti Baťa z roku 1940 za 3 150 Kč. Keby sa zišlo menej kupujúcich, možno by cena ostala pod 2 000 Kč, naopak pri veľkom záujme by mohla cena prekročiť aj hranicu 4 000 Kč. „Doposiaľ  neexistuje ucelený katalóg alebo orientační cenník všetkých cenných papierov. Dobrou správou je, že sa postupne pripravujú a vydávajú kvalitné a obsiahle katalógy českých a slovenských akcií a akciových spoločnosti podľa jednotlivých oborov“ dodáva J. Jaroš, ktorý sám sa snaží na webových stránkach http://www.securityprinting.org zdokumentovať a zverejniť obrázky všetkých u nás vydaných historických cenných papierov. Pri jednoduchej úvahe nad tým, ako to bude s cenami týchto zberateľských artefaktov ďalej, je zrejmé, že ceny budú závisieť od ponuky a  dopytu. Ak sa zoberie do úvahy, že ponuka je limitovaná tým, že nové cenné papiere už pribúdať nebudú, kvôli elektronizácií, zostáva sa pozrieť na stranu dopytu. U nás je v posledných rokoch zaznamenaný zvýšený záujem o investovanie do akcií respektíve investičných fondov ako alternatíva k terminovaným vkladom bánk. Čím ďalej, tým viac ľudí sa stáva drobnými investormi a viac sa zaujímajú o kapitálové trhy a o ich históriu. Kto by však nechcel mať doma skutočnú akciu Slovenskej Všeobecnej Úverovej Banky z roku 1934 alebo spoločnosti DYNAMIT NOBEL z roku 1936? Ruka v ruke so zvýšeným záujmom o tieto ceniny  bude ich zberateľská hodnota ďalej stúpať. Jiří Jaroš však upozorňuje, že historické cenné papiere nie sú vhodným nástrojom na investovanie alebo rýchle zbohatnutie. „Musíte k nim mať aspoň trochu kladný vzťah, ochotu sa v tomto smere ďalej vzdelávať, získavať informácie a mať veľkú trpezlivosť.“ Začínajúcim zberateľom Piotr Bykowski odporúča si dopredu definovať stratégiu a spektrum čo vlastne chcú zbierať. „Na svete je príliš mnoho cenných papierov, aby ste zbierali všetky. Mali by ste si vybrať podľa odvetvia (železnice, pivovary a pod.), štátu, regiónu, časového úseku (1. ČSR, Rakúsko – Uhorsko a pod.), alebo dokonca tlačiarne, ktorá daný cenný papier vytlačila. Nemusíte mať všetko čo majú iný zberatelia – pamätajte, že zbierate pre seba, nie pre iných. Nie je to súťaž“ Jiří Jaroš odporúča tým, ktorí by sa chceli špecializovať na tuzemské cenné papiere, aby boli hlavne trpezliví. „Človek sa musí zmieriť s tím, že prírastky nebudú tak časté ako je tomu napr. u filatelistov alebo numizmatikov. Je to beh na dlhú trať, ale po čase zistíte, že máte zaujímavú a jedinečnú zbierku.“

    Více zde: http://www.investum.cz/publikacni-cinnost/historicke-cenne-papiere/
     

    HARP: Zaujimavvy je posun cena cenneho papieru vs. historicka hodnota.

  • harp

    Member
    12. júna 2012 at 9:40

    Preklad a nazor mojho znameho historika.

    Potvrdzujem že ide o staré akcie vydané ešte starou monarchiou ktorích platnosť predĺžily aj po rozpadnutí monarchie. Tomu nasvedčuje aj pečiatka dole z berného úradu (volačo ako finančné riaditeľstvo) v Krupine kde v tom čase Banská Belá patrila.

    Posielam preklad prednej strany, ale trochu som ho upravil lebo madarčina má iný slovosled.
    Číslo podielu 237
    Podielový list
    ktorého vydaním dolu podpísané spoločenstvo uznáva
    Váž. Pflaurt Albert, pán
    hodnotu jednej zakúpenej akcie, tj.
    (20) slovom dvadsať korún
    do pokladne plne zaplatil a tím sa stáva právoplatným užívateľom všetkých práv, ktorých je podľa základných pravidiel riadnym obchodným partnerom, účastinárom, ale všetky závesky, podľa základných pravidiel, člena zaväzuje, zachovávať patrí.
    Vznikol v Banskej Belej 1914 roku, júl mesiac, 1. dňa

    (úplne dole) Podielové listy sú majetkom členov, ale nemôžu sa dať do zálohy. Prenos je možný iba zo súhlasom riaditeľstva.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť