aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie historické zbrane

  • historické zbrane

    Posted by pavolr on 27. januára 2011 at 13:11

    Zdravím V predošlích dňoch som sa mi podarilo viac-menej kompletizovať pár zbraní, ale mám taký problém, že k nim nemáb dostatok pôvodných skrutiek, aby to aj reálne držalo dlhodobo pokope + bodla by aj oprave drevených častí pištole. Viete mi poradiť, kde by som vedel takéhto súčiastky zaobstarať, prípadne, nepoznáte niekoho, kto sa tomu venuje? Druhá otázka sa týka jednej čepele dýky, na ktorej povlak zaschnutej vazelíny, alebo oleja (pozostatok po predošlom “konzervovaní”). Aký postup by ste mi poradili pri jej čistení, aby sa čo najlepšie zvýraznil ornament? A čo je to vlastne za dýku? Zdravím

    V predošlích dňoch som sa mi podarilo viac-menej kompletizovať pár zbraní, ale mám taký problém, že k nim nemáb dostatok pôvodných skrutiek, aby to aj reálne držalo dlhodobo pokope + bodla by aj oprave drevených častí pištole. Viete mi poradiť, kde by som vedel takéhto súčiastky zaobstarať, prípadne, nepoznáte niekoho, kto sa tomu venuje?

    Druhá otázka sa týka jednej čepele dýky, na ktorej povlak zaschnutej vazelíny, alebo oleja (pozostatok po predošlom “konzervovaní”). Aký postup by ste mi poradili pri jej čistení, aby sa čo najlepšie zvýraznil ornament? A čo je to vlastne za dýku?

    perun odpovedal 13 years, 6 months ago 5 Členovia · 10 odpovede/odpovedí
  • 10 odpovede/odpovedí
  • mazoslav

    Member
    27. januára 2011 at 16:00

    U nás v muzeu máme možnosť zhotovovať repliky podobných vecí priamo odlievaním, stačí mať aspoň jeden originál ( mám na mysli šróby ). Je to však celkom nákladná a komplikovaná záležitosť. Možno by stačilo pohladať kompatibilný moderný šróbik a napatinovať ho.
    Dýka je pravdepodobne damašková, odmastenie v acetóne by malo stačiť na vazelínu. Na zvýraznenie štruktúry sa používa leptanie ale to však iba pri úžitkových predmetov pri historických je to problém.
    Pri čistení si dať pozor na aplikáciu akejkoľvek chémie damaškový vzor by sa mohol stratiť, taktiež po poškrábaní by sa predmet musel znova odbrúsiť, vyleštiti a naleptať.
    Nezabudnúť že akonáhle sa dýka odmastí je bez ochrany a okamžite začína korodovať. Po odmastení by sa mala aplikovať nová konzervačná vrstva. (lak, včelý vosk, Revax…)

  • docent

    Member
    28. januára 2011 at 19:10

    “Kompatibilný moderný šróbik” nejestvuje, pretože moderné šróbiky majú metrický závit a súčasné skrutky sú nepoužiteľné. Súkromník môže závity prerezať a zbraň poničiť, ale v múzeu sa niečo také netrpí. Ostáva iba jediné východisko – reštaurovanie. Pušku systému Werndl je možné doplniť pôvodnými skrutkami, ktoré by sa snáď dali zohnať na burze alebo aj u zberateľa.
    Čepeľ je prečudesná a skôr by som hádal na ozdobný predmet ako zbraň. Pokiaľ je zdobená ornamentom, tak je to určite imitácia. Mazoslav nespomenul ešte benzín, odstraňovač starých nátehov a lúh.

  • pavolr

    Member
    4. februára 2011 at 16:35

    Ďakujem za radu. Asi neostáva iné, len požiadať o dotáciu na zreštaurovanie – hoci docentovi na truc som na pripevnenie hlavne pištole jeden novodobý šróbik našiel.

    V pondelok zíde jeden termín na podávanie žiadostí, takže je aktuálne až ďalšie kolo. Viete mi do pošty odporučiť nejakých ľudí, ktorí reštaurujú zbrane a majú na to aj papiere, čo vyžaduje ministerstvo?

    Resp., keďže potrebujem dať zreštaurovať aj jeden fiaker, rád príjmem rady aj v tejto oblasti.

  • docent

    Member
    12. februára 2011 at 11:43

    PavolR, natruc si urobil len tomu chudákovi závitovi, ktorý si roztlačil o 5 stupňov, s najväčšou pravdepodobnosťou aj strhol a etike múzejnej práce. To, čo si môže dovoliť nemúzejník – purgátor, nie je dovolené pri správe kultúrneho dedičstva. Zdanlivo neznateľné poškodenie vyžaduje dosť komplikovaný reštaurátorský zásah a znamená trvalé poškodenie a informačnú stratu.

  • pavolr

    Member
    13. februára 2011 at 7:17

    Už chápem pointu. Každopádne nie som ten typ, ktorý by išiel na takýto predmet silou. Išlo to zašrobovať prakticky rukou, takže sa s tým už niekto hral už pred tým. A relatívne novú skrutku som videl ešte minimálne na jednej zbrani – aj to je forma “dedičstva po predkoch”.

  • pavolr

    Member
    13. februára 2011 at 8:09

    Ešte k tej informačnej strate. To je trocha na diskusiu. Iste, keď sa niečo na predmete poškodí, tak može dôjsť aj k strate nejakej informácie, ale aj poškodenie samotné je informácia, s ktorou možno pracovať. Napríklad, keď sa ti dostane do ruky zbraň, na ktorej vidíš niečo, čo na ňu nepatrí, je to informácia, že sa s ňou niečo robilo a môžeš tieto zmeny vysledovať. Horšie je to už s časovým zaradením zmien. A nastáva otázka. Akým spôsobom najlepšie uchováš výpovednú hodnotu zbrane? Môžeš nechať odstrániť česti ktoré evidentne nie sú pôvodné, dať to zreštaurovať a môžeš získať nádherný reprezentatívny predmet – a jeho vzhľad pred zreštaurovaním ostáva iba v správe reštaurátora. (samozrejme teraz nehovorím len o jednej skrutke ;))

    Tak napríklad táto pištoľ. Do múzea prišla ako pištoľ ráže 19 mm, teda bola viac menej v celku a tak je aj zapísaná. Na kartičke je už iba ako pažba pištole (pravdepodobne kresadlovej) – hlaveň a zámok sa stratili v systéme. Jadiným šťastím je, že sa všetky “prebytočné” súčiastky ukladali do jednej debničky, takže sa toho podarilo dodatočne dosť nájsť, vrátane pôvodných skrutiek. Niektoré z týchto skrutiek sa dokonca podarilo priradiť ku konkrétnej zbrani, lebo mali čísielko, ktoré sa zhodovalo s označením zachovanej časti kovania.

    K pripevneniu hlavne tejto bol spomezdzi všetkých skrutiek, čo máme, sedel iba tento jediný a z tohto typu viac ani nebolo – a hlavne nekládol žiaden odpor. Pokiaľ sa tam pôvodne nemala dať naskrutkovať, tak tento fakt je pre mňa informáciou o tom, že ten závit už bol niekedy prerezaný a táto informácia pomôže aj pri neskoršom reštaurovaní, lebo sa na to nepríde až počas práce.

  • sasha

    Member
    13. februára 2011 at 19:51

    PavolR, si jeden z mála návštevníkov Obnovy, ktorý doznal svoju príslušnosť k múzejnému stavu. Pretože toto nie je miesto na riešenie zásadných muzeologických otázok pozývam ťa do “konštruktívnej diskusie” kde sa problematike môžeme venovať podrobnejšie –
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=30710&start=100&sid=adbba7e37054ab51b8a190afbd5c8c02

  • perun

    Member
    13. mája 2011 at 2:16

    Zdravím priatelia,

    rád by som požiadal o radu ako amatér. Občas, ked mi to financia dovolia, si kúpim nejakú historickú zbran. špecializujem sa na 19. storočie a strelné zbrane – zvyčajne americké. podarilo sa mi získať pekný revolver – podľa posudku znalca vyrobený pred rokom 1890, čiže sa nan nevzťahuje povolenie. avšak za tie roky toho veľa zažil a je v dezolátnom stave. hľadal som kade tade a za boha som na SK nemohol nájsť človeka, čo by to dokázal zrekonštruovať. puškári ma s tým vysmiali – väčšinou sa venujú moderným zbraniam, alebo sa im nechce “paprať zo starým šrotom”. viete mi poradiť niekoho, kto by sa do toho pustil? vopred ďakujem za pomoc.

  • perun

    Member
    13. mája 2011 at 2:16

    Zdravím priatelia,

    rád by som požiadal o radu ako amatér. Občas, ked mi to financia dovolia, si kúpim nejakú historickú zbran. špecializujem sa na 19. storočie a strelné zbrane – zvyčajne americké. podarilo sa mi získať pekný revolver – podľa posudku znalca vyrobený pred rokom 1890, čiže sa nan nevzťahuje povolenie. avšak za tie roky toho veľa zažil a je v dezolátnom stave. hľadal som kade tade a za boha som na SK nemohol nájsť človeka, čo by to dokázal zrekonštruovať. puškári ma s tým vysmiali – väčšinou sa venujú moderným zbraniam, alebo sa im nechce “paprať zo starým šrotom”. viete mi poradiť niekoho, kto by sa do toho pustil? vopred ďakujem za pomoc.

  • perun

    Member
    13. mája 2011 at 2:19

    no občas sa dajú originálne šroby, súčiastky, pažba a pod. kúpiť na českom aukre. len si treba dať pozor a vyznať sa v tom, lebo často tam predajcovia napíšu hotové rozprávky….

    http://aukro.cz/zbrane-do-r-1890-6508?order=t&view=gtext

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť