aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo hlinena omietka

  • Posted by luke on 23. júla 2009 at 11:47

    zdravim.tu je lukas.chcem sa spytat.idem nanasat hlinenu omietku v hodrusi na starom hlinenom dome.mam uz narobenu omietku zo ziliny z workshopu jedneho holandana Toma,co tam prisiel pomoct s tou hlinenou megastavbou,s ktorej sa stava divadlo.ostalo im trochu uz urobenej a tiez material na dalsiu.davali tam ani nie hlinu ale akysi kal z premyvania strku co zohnali.dalej strk,slamu a piliny.dva dni to nechali odstat a omietali.asi 400 m2.vyzera to super.akurat oni omietali na slamu a davali pred omietkou na stenu akysi hlineny spric-pojivo medzi hlinou a slamou.aspon tak to chapem ja.chcem sa opytat ci aj na stenu z nepalenych tehal treba dat ten hlineny spric,alebo staci voda alebo len tak na sucho.snazil som sa to najst tu na fore ale sa mi nedari.tak zatial vdaka.lukas.

    palo odpovedal 15 years, 5 months ago 3 Členovia · 10 odpovede/odpovedí
  • 10 odpovede/odpovedí
  • yergush

    Member
    23. júla 2009 at 21:56

    ahoj
    spric na SB je len “skrupina ilovitej zeminy” vytvorena ponorenim pohladovych povrchov SB do “vane” s riedkym “kalom-ilom” čo si videl na S2 pod Rondelom, výška hladiny 5-10 cm, zahladeny do povrchu SB, namazaný SB odloženy na 2-3 dni kým “škrupina” zavadne a dalej s balom manipulujes

    inak, taku fajn lepivu a pritom sudržnu konzistenciu hrubej hlinen.omietky som este nevidel, tajomstvo je v dvojdnovom odlezani namiesanej zmesy kedy zacne fermentovat senova a slamen.rezanka, piliny dodavaju vlhkost v neskorsich fazach fermentacie, tu vlhkost ktoru pojali pri miešaní,
    pri fermentacii tam vznika nejaka “organicka chemia” ktora ma priaznivy vplyv na ilovite mineraly v zmesy (lepivosť a pritom plnosť, plasticita)

    k tebe:
    podla povrchu (drsnosť nepal.tehal, šírka a hlbka vyplnenia styčných a ložných škár hlinen.maltou)
    A) drsny povrch – len namočiť rozprašovačom či rozpt.lúčom tlak.čističa
    a skus si omietnut 1-2 metre
    B) hladky povrch ako napr.nabijanica

    zdrsni doskou s nabit.klincami, podla sudržnosti povrch suchý alebo nasiaknutý vodou a skus omietnut 1-2 štvorce

    takže žiadny spric v zmysle adhezneho mostíka len drsný povrch a voda
    a skus omietnuť, po vyschnuti (podla hrubky ktoru nanesies) skus pridrznosť omietky k podkladu

    ked skoncis dielko, pochval sa, podel sa o skusenost, posli foto

  • luke

    Member
    27. júla 2009 at 10:06

    zdravim.tak som to s tou omietkou skusil, a na moje prekvapenie to islo fakt dobre.robil som to prvy krat.uvidime ked to vyschne.hadam to neopada.a ozaj, je nutne davat aj jemnu omietku?mne by to takto stacilo.pocul som o lanovom oleji ako vrchnej vrstve a vapno.vdaka za pomoc.

  • luke

    Member
    27. júla 2009 at 11:49

    skusam vlozit foto.dufam ze to pojde… :D

  • palo

    Member
    1. augusta 2009 at 22:31

    Pred týždňom v nedeľu som bol na fotovychádzke v Hodruši, a natrafil som tam na toto:

    – čerstvý pokus s hlinenou omietkou.

  • luke

    Member
    3. augusta 2009 at 13:29

    zdravim.tak tomu sa hovori nahoda.este ze mam chalupu vedla chdnika a si to ludia mozu odfotit :-) tak to su moje pokusy o hlinenu omietku…a som tam bol po tyzdni ako som to pokusne omietol a ten maly flak na druhej foto uplne cely vypadol.teda som mu trochu pomohol. vobec nedrzal.zabudol som dokladne odstranit staru omietku.ostala tam len tenka vrstva,ale aj ta sposobila,ze nasala vodu z novej omietky a oddelila sa od tehiel uplne.
    naopak,to na prvej foto drzi fakt dobre.okrem spojov so starou, este funkcnou omietkou.tie spoje rychlo schnu a maju tendenciu sa oddelit.
    Potom som sa pustil do skoro celej steny.obil som omietku co nedrzi,(drzia len kusky tesne pod strechou,a v strede, kde niekto davno zamuroval okno a je tam akasi novsia omitetka,asi vapenna.no neviem…) dokladne som stenu ocistil,vysparoval spomedzi tehal zvetranu hlinenu maltu,nech sa ma nova omietka kam prichytit,navlhcil,s kamosom rucne naniesol.
    omietka je super.cim dlhsie fermentuje a kvasi bez pristupu vzduchu, tym je lepivejsia,dobre sa omieta.
    nuz, som zvedavy, ked sa na to pojdem pozriet, ako to drzi…
    a nema niekto typ na jemnu omietku?bez nej to asi nejde.
    zatial cago

  • luke

    Member
    3. augusta 2009 at 14:16

    tak tu je foto.aspon zas dufam,bo som tu z toho zmateny…

  • luke

    Member
    3. augusta 2009 at 14:23

    a uz to mam.
    tak tu je vysledok tesne po skonceni…

  • luke

    Member
    3. augusta 2009 at 14:54

    este sa chcem opytat,ci sa da pouzit hlinena omietka ktora uz vyschla.ci sa da rozdrvit a znova zmiesat s vodou a znovu omietat.vdaka

  • yergush

    Member
    3. augusta 2009 at 17:50

    este sa chcem opytat,ci sa da pouzit hlinena omietka ktora uz vyschla.ci sa da rozdrvit a znova zmiesat s vodou a znovu omietat.vdaka
    da sa použiť
    ak sa ponahlaš, tak rozdrv,
    ak je čas a nechceš sa prašiť tak nasyp do koryta, alebo do vyfoliovanej jamy a zalej vodou, sama sa rozmočí, cca obden poprepichuj ci trochu premiesaj a mas to bez “roboty” (drvenia)

    pekna robota a pravakov podpis :), spravit este nejake cifrovanie, ešte ju pretrieť vapnom a vymalovať ako tu susednu (povodnu), mozno este zrezat (zaoblit) rohy a piekny, postacujuci domec je hotof
    nech sa dari

  • palo

    Member
    3. augusta 2009 at 21:12

    … som tam bol po tyzdni ako som to pokusne omietol a ten maly flak na druhej foto uplne cely vypadol.teda som mu trochu pomohol. vobec nedrzal.zabudol som dokladne odstranit staru omietku.ostala tam len tenka vrstva,ale aj ta sposobila, ze nasala vodu z novej omietky a oddelila sa od tehiel uplne.Podklad (a pri dopĺňaní – “flekovaní” – aj okolie) pod hlinenú aj vápennú omietku treba pred omietaním riadne nemočiť vodou, aj opakovane, aby hneď nevysal vodu z malty. Ale nerobia to často ani murári :|, ak vôbec robia vápennú omietku (o hlinenej ani neuvažujem…). Ale teraz už to vieš aj sám :wink: :
    naopak,to na prvej foto drzi fakt dobre.okrem spojov so starou, este funkcnou omietkou.tie spoje rychlo schnu a maju tendenciu sa oddelit.
    Potom som sa pustil do skoro celej steny.obil som omietku co nedrzi,(drzia len kusky tesne pod strechou,a v strede, kde niekto davno zamuroval okno a je tam akasi novsia omitetka,asi vapenna.no neviem…) dokladne som stenu ocistil,vysparoval spomedzi tehal zvetranu hlinenu maltu,nech sa ma nova omietka kam prichytit,navlhcil,s kamosom rucne naniesol.Škoda, že išli dole aj tie plastické kvádriky na rohu, ale čo už keď išli… (Na druhom zostali, dali by sa skopírovať.) Ten, čo to voľakedy robil, chcel ten dom trocha “pomeštiť”, teraz ako by sa tou pekne utľapkanou omietkou vracal k starobylejšiemu, rustikálnejšiemu výrazu. Ale to by chcelo časom niečo urobiť aj s tými oknami, všakže…
    a nema niekto typ na jemnu omietku?bez nej to asi nejde. Aj jemná “pucovka” navrch môže byť hlinená, ale hlinu treba zbaviť kamienkov, teda preosiať. A už asi nepôjde nanášať rukou, bude ju treba natierať v tenučkej vrstve nejakým vhodným nástrojom.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť