• Posted by harp on 10. júla 2012 at 18:44

    Kupil som s polu s inymi hoblikmi pre pracu s dervom v nasej firme aj taketo cosi. Podla vsetkeho ide taktiez o hoblik. Mate k nemu nejake dalsie informacie?

    Vdaka za informacie.

    harp odpovedal 12 years, 3 months ago 4 Členovia · 15 odpovede/odpovedí
  • 15 odpovede/odpovedí
  • feckop

    Member
    11. júla 2012 at 10:53

    Ahoj, môj dedo mal taký istý “hoblík” a pamätám si, že s ním čistil koňom kopytá pri podkúvaní. Ale neviem či to bolo original nato alebo či to využíval len sekundárne lebo sa mu s tým dobre robilo. Peťo

  • sasha

    Member
    11. júla 2012 at 18:32

    feckop má pravdu i keď neviem či jeho dedo ho používal na čistenie kopýt. Mimochodom opäť jeden z miliónov artefaktov, ktoré nikdy nejestvovali… pretože ich na internete nenájdete.

    Nástroj sa volá nôž na roh (Hufmesser) viedenskej formy a predával sa v prvej polovici 20. storočia za 41,50 Kč. S náhradným nožom za 57,- Kč.

  • harp

    Member
    12. júla 2012 at 14:44

    Vdaka za pomoc. Je to pekny kusok.

  • lubokubicka

    Member
    12. júla 2012 at 18:50

    Pekný kopytný struh,niekde len struh.Súdiac podľa spracovania a tvaru je starší ako ten na Sahsom uverejnenej reprodukcii.Odporúčam navštíviť klasického podkováča a vidieť tento nástroj pri použití.

  • sasha

    Member
    15. júla 2012 at 15:31

    Téma ma zaujala a hľadám súvislosti. Preto otázka pre lubokopicka. Odkiaľ si vzal ten “kopytný struh, niekde len struh”? Že patrí do podkúvačského náčinia je jasné ale je to z rodiny, od známych alebo len z počutia? Kde “niekde” to volajú “struh” a kde inde “kopytný struh”? Za tvoju prípadnú ochotu zodpovedať moje otázky ťa trest určite neminie.

  • lubokubicka

    Member
    16. júla 2012 at 9:44

    Odpovedˇ pre Sahsa.Kopytný struh alebo struh je najfrekventovanejšie pomenovanie na území Slovenska.Rozšíreniu používania profesných názvov remeselných nástrjov pomohlo vzdelávanie v odboroch kováč-podkováč.Lokálné označenia sa vytrácajú zároveň s ích nositeľmi.

    Je príjemné zistenie že  niekto venuje svoj záujem vyschynajúcim prameňom.Studňa s ktorej sa napiješ,sú práce pána Igora Krišteka,v zborníkoch SNM vidieť že dedinské čierné remeslo mu prirástlo k srdcu.Ľutujem že sme sa nestretli ale raz určite,v kováčskom nebi lebo aj ja som kováč.

       Ozaj, vieš ako funguje kováčské nebo?

    Sedí sa,v jednej ruke fajka,v druhej pijáčik s dobrou slivoicou a kritizujesa-nebeský richtár,niedobré železo,kamenisté uhlie…..Možno to ani nieje nebo,je tam poriadne teplo a šéf je bývalý kolega.

  • sasha

    Member
    16. júla 2012 at 18:46

    Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

  • harp

    Member
    17. júla 2012 at 8:44

    Mam sa co ucit. Hlavne v oblasti kovacskeho neba :)

    Aj ja dakujem za odpoved. Zaujiumalo by ma ako sa tento nastroj volal v inych jazykoch. Viete? 

  • sasha

    Member
    17. júla 2012 at 10:46

    Vieme, ale zatiaľ nepovieme… budeš si musieť počkať na slovníkové spracovanie. Možno dostane Obnova nový rozmer… obnovu, ba čo viac prinavrátenie pôvodného významu dávno zabudnutým slovám nášho jazyka. Samozrejme v trochu inom štýle než ako to robí Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV… obnováckom štýle. Škoda len, že tí čo vedia tiež nepovedia a odkážu ťa na to čo, vzhľadom na dostupnosť, je nepodstatné.

    Nuž a jediný správny význam slova struh (podľa Slovníka slovenského jazyka a Historického slovníka slovenského jazyka) je ručný tokársky nôž. Nazdravie…

    p.s. Nakoniec prosbička, nenafotli by si ten tvoj nástroj podľa priloženej mustry? Je jedinečný a mal by sa dostať do textu hesla.

  • lubokubicka

    Member
    18. júla 2012 at 22:40

    Asi som to málo zdôraznil,jedným kto sa tomu s etnografického hľadiska venoval je PhDr Igor Krištek Csc.Neviem ako v súčasnosti ale ešte nedávno bol predsedom Muzeálnej sloveskej spoločnosti.Jeho tel.kontakt nájdete bez problémov.Oslovte ho a nájdete poklad.

  • sasha

    Member
    23. júla 2012 at 23:19

    Takže milý admin, text je hotový, obrázky pripravené, duša moja oblažená šestnástimi písmenami týkajúcimi sa “kopytného struhu, struhu” zo strudnice pána Krišteka, lenže… a už ma to prestáva skutočne baviť, tvorba hesla na obnove.sk opäť nefunguje. Logo sa zobrazuje v texte a nejde vkladať ani prikladať ďalšie obrázky. Neviem či to je nejaká taktická finesa sledujúca strategický cieľ spríjemniť nám pobyt na obnove ale cítim sa tu ako pod policajným majákom… Jožo funguje? Funguje… nefunguje. Preto pokiaľ nebude fungovať natrvalo, budem na dovolenke.

  • harp

    Member
    24. júla 2012 at 19:33

    Struhák kopytní přímý – obrážecí nůž na kopyta i paznehty – kovaný, šířka ostří 48 mm.

    Cenová hladina s DPH: 779,00Kč

  • harp

    Member
    24. júla 2012 at 19:40

    V com je problem? Ja som heslo vytvoril na prvy krat. Prav enahravam video za 5-8 minut je tam.

    See video

  • sasha

    Member
    24. júla 2012 at 21:37

    Nuž ďakujem ti, že si mi názorne ukázal ako sa to robí. Problém je v tom že obnova.sk má minimálne tri formáty príspevku – nazývaj si ho heslo, blog, článok alebo ako chceš. Fakt je že formát hesla je nevyhovujúci, pokiaľ nechceš aby výkladový slovník vyzeral tak ako vyzerá.

    Akrotéria

    druh zakončovacieho architektonického článku. Dekoratívny článok zakončujúci nárožia a vrcholy štítov stavieb, nadstavcov náhrobníkov a pod. Sprav. z kameňa, kovu al. terakoty, najčastejšie v tvare palmiet, zvieracích al. ľudských postáv, príp. hláv. Druhmi akrotérie sú nárožná a vrcholová akrotéria.

    Keby to malo byť čo k čomu bolo by načim pripojiť dva obrázky. Lenže to nie je možné a vytvárať prílohu na konci hesla smrdí 19. storočím, pretože aj vtedy už zalamovali obrázky do textu. Keby to bol problém, ktorý by vyžadoval nasadenie programátora  vedel by som pochopiť. Takto nechápem a komplikovanejšie heslá budem robiť (keď nájdem chuť) v takom formáte aký mi bude vyhovovať. Zatiaľ som na dovolenke…

  • harp

    Member
    30. júla 2012 at 22:31

    OK, teraz si mi to zas vysvetlil ty. Za pra minut to vyzera rovnako ako v blogu ci clanku.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť