aktivita diskusia Múzeá a Galérie Horehronské múzeum Brezno

Tagged: 

  • Horehronské múzeum Brezno

    Posted by uskalienka on 22. februára 2010 at 12:48

    Banskobystrický samosprávny kraj, Horehronské múzeum Brezno, Podtatranské múzeum v Poprade Vás pozývajú na výstavu:

    ZANIKNUTÉ BANE A HUTY
    Zaniknuté banské diela a hutnícke objekty na hornom toku Hornádu, Popradu, Hrona a Hnilca

    Miesto konania: Meštiansky dom, Námestie gen. M. R. Štefánika č. 13, Brezno
    Trvanie výstavy: 5. 2. – 31. 3. 2010

    Výstavu pripravili pracovníci Podtatranského múzea v Poprade, ktorí v spolupráci s firmou Geolin zo Svitu realizovali výskum zaniknutých banských diel v okrese Poprad a v spolupráci s Hutníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach tiež výskum vysokopecného železiarstva na hornom toku Hrona (Pohorelské železiarne) a v okolí Dobšinej, pričom sa zamerali predovšetkým na objekty železiarskeho podnikania šľachtickej rodiny Coburgovcov.
    Výstava prezentuje doposiaľ dosiahnuté výsledky oboch výskumných úloh, pretože výskum stále pokračuje. Predovšetkým ide z väčšej časti o dnes už neznámu banskú činnosť, hlavne v údolí Hornádu (obce Vikartovce, Hranovnica, Vernár), ale predstavuje aj banskú činnosť v údolí rieky Poprad (Mengusovce, Lučivná, Kišovce, Švábovce), či aj banskú činnosť na Kriváni. Chronologicky ide o obdobie od 13. storočia, až do 60. rokov 20. storočia a výskum dokladá ťažbu železa, medi, mangánu a zlata v tejto oblasti. Z určitých dôvodov nie je prezentovaná ťažba uránovej rudy v Kravanoch a Vikartovciach.
    Výskum hutníckych objektov, okrem údolia Hrona, zachytil aj stredoveké hutníctvo v okolí Hranovnice a Vernára. Výstava predstavuje rôzne hutnícke objekty, súvisiace so spracovaním železa tak, ako sa dochovali v archívnych záznamoch, ale aj ich súčasný stav. Ako je vidieť, niektoré objekty sa zachovali, niektoré boli prestavané, ale mnoho sa ich už úplne stratilo.
    Hlavnou úlohou prezentácie je predovšetkým poukázať na dnes už málo známe a v mnohých prípadoch aj zabudnuté remeslá a priemyselnú činnosť, ktoré sa v tejto oblasti rozvíjali ešte v nedávnych časoch. Veď niektoré železiarske objekty zanikali až začiatkom 20. storočia a niektoré banské objekty až v jeho druhej polovici.
    Horehronské múzeum vo svojom výskumnom programe dlhodobo dokumentuje výskyt zachovaných pamiatok železiarstva na Horehroní a výstavu dopĺňajú aj ukážky z tejto zberateľskej činnosti.

    Otváracie hodiny:
    pondelok – piatok 8.00 – 16.00
    jún – september, december – marec:
    pondelok – piatok 8.00 – 16.00
    sobota 9.00 – 17.00

    Kontakt:
    Horehronské múzeum
    Nám. gen. M. R. Štefánika 55
    977 01 Brezno
    tel.: 048/6112453, 6112283
    e – mail: muzeumbrezno@gmail.com
    http://www.horehronskemuzeum.sk

    uskalienka odpovedal 13 years, 11 months ago 1 Člen · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    22. februára 2010 at 12:55
  • uskalienka

    Member
    16. mája 2010 at 7:44

    Z rozprávky do rozprávky

    Autorská výstava textilných divadelných bábok
    Vystavujúce autorky: Ing. Renáta Štipáková, Ing. Martina Vaščurová

    Miesto konania: Horehronské múzeum – Meštiansky dom č. 13, Námestie gen. M. R.
    Štefánika, Brezno
    Usporiadateľ: Banskobystrický samosprávny kraj – Horehronské múzeum v Brezne

    Trvanie výstavy: 15. máj – 30. jún 2010
    Kurátor výstavy: Mgr. Hana Peterajová

    Výstava prezentuje maňuškovú tvorbu dvoch sestier – Ing. Renáty Štipákovej a Ing. Martiny Vaščurovej. Sú absolventkami Vysokej školy drevárskej vo Zvolene, ale učaril im svet rozprávok. Najskôr šili maňušky pre svoje deti, známych, potom pribudli celé divadlá, až sa im táto práca stala nielen koníčkom, ale v súčasnosti sa výrobe maňušiek venujú profesionálne. Prostredníctvom ich bábok spoznávajú slovenské a české rozprávky deti na celom svete. (Kanada, Japonsko, USA, Turecko, Keňa, Maďarsko, Holandsko, Nórsko, Anglicko, Nemecko, Poľsko a pod.) Prečo z rozprávky do rozprávky? Lebo prostredníctvom vystavených maňuškových postáv sa deti, ale aj dospelí zoznámia s dvadsiatimi českými a slovenskými rozprávkami.

    Na výstave je venovaný priestor tvorivým dielňam – kreslenie vystavených maňušiek alebo návrhy nových bábok, i interaktívne bábkové divadlo, kde deti deťom skúsia zahrať divadlo, ale kde svoje schopnosti môžu prejaviť aj dospelí. Najlepšie výkony a najkrajšie výtvarné práce budú po ukončení výstavy odmenené.

    V rámci Dní mesta Brezno (28. – 29. 5.) sa na nádvorí Meštianskeho domu uskutoční bábkové divadelné predstavenie pre verejnosť.

    Výstava je venovaná Medzinárodnému dňu detí.

  • uskalienka

    Member
    11. decembra 2010 at 19:35

    V Horehronskom múzeu vystavia historické domáce betlehemy
    Betlehemy tvoria hlavnú časť výstavy Symboly Vianoc I.

    BANSKÁ BYSTRICA 6. decembra (SITA) – Horehronské múzeum v Brezne otvorí v utorok dve výstavy tematicky zamerané na Vianoce. Prvou je každoročná predajná výstava vianočných ozdôb, darčekových predmetov a ľudovoumeleckých výrobkov Čaro a krása Vianoc, ktorá potrvá do 20. decembra.

    Druhou je výstava Symboly Vianoc I., ktorá prostredníctvom muzeálnych zbierkových predmetov a obrazových dokumentov prezentuje vianočné, najmä betlehemské tradície v ľudovom prostredí dedín horného Pohronia. Ako uviedla kurátorka Eva Švajdová, výstava je prvou z trojdielneho etnografického výstavného cyklu, v ktorom chce Horehronské múzeum do roku 2012 predstaviť Vianoce a ich zvykoslovie na hornom Pohroní. “Ústrednou témou výstavy Symboly Vianoc I. budú betlehemy. Návštevníci uvidia nielen historické domáce betlehemy, aleaj tie, ktoré zhotovili súčasní neprofesionálni rezbári akeramikári,” uviedla Švajdová. Súčasťou výstavy sú aj reprodukcie nahrávok ľudových betlehemských hier a medzi vystavenými exponátmi budú tiež kostýmy a najpoužívanejšie rekvizity týchto hier.

    Výstavy Symboly Vianoc I. si budú môcť návštevníci Horehronského múzea pozrieť do 28. januára budúceho roka.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť