aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Hrad Červený kameň

Tagged: 

  • Hrad Červený kameň

    Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:34

    Mohutný zachovalý hrad, situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch. Pôvodne kráľovský hrad z pol. 13. stor., súčasť pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Začiatkom 16. stor. sa stal majetkom rodiny Thurzovcov a od r. 1535 bol vo vlastníctve rodiny Fuggerovcov, ktorí patrili k najbohatším európskym magnátom a finančníkom. Jej predstaviteľ Anton inicioval rozsiahlu prestavbu na pevnosť s mohutnými suterénnymi skladovacími priestormi. Mala byť prekladiskom tovaru na obchodnej ceste do západnej Európy. Hrad však funkciu skladov nikdy neplnil. Koncom 16. storočia prešiel do majetku rodiny Pálffyovcov, ktorí tu sídlili až do r. 1945. Pálffyovci premenili strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Impozantné sú zachované interiéry s bohatými štukovými obrazcami vyplnenými figurálnymi výjavmi apoteóz a mytologických scén a náročne vybavená sala terrena z r. 1656 od talianskeho majstra J. Tencalla. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1723Mohutný zachovalý hrad, situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch. Pôvodne kráľovský hrad z pol. 13. stor., súčasť pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Začiatkom 16. stor. sa stal majetkom rodiny Thurzovcov a od r. 1535 bol vo vlastníctve rodiny Fuggerovcov, ktorí patrili k najbohatším európskym magnátom a finančníkom. Jej predstaviteľ Anton inicioval rozsiahlu prestavbu na pevnosť s mohutnými suterénnymi skladovacími priestormi. Mala byť prekladiskom tovaru na obchodnej ceste do západnej Európy. Hrad však funkciu skladov nikdy neplnil. Koncom 16. storočia prešiel do majetku rodiny Pálffyovcov, ktorí tu sídlili až do r. 1945. Pálffyovci premenili strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Impozantné sú zachované interiéry s bohatými štukovými obrazcami vyplnenými figurálnymi výjavmi apoteóz a mytologických scén a náročne vybavená sala terrena z r. 1656 od talianskeho majstra J. Tencalla.

    http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1723

    antik odpovedal 11 years, 5 months ago 14 Členovia · 47 odpovede/odpovedí
  • 47 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    19. mája 2006 at 14:32

    Pozvánka na
    BURZU STAROŽITNOSTÍ

    a umelecko –remeselných výrobkov

    na hrade ČERVENÝ KAMEŇ

    v sobotu 27. mája 2006

    (7,00 – 12,00 hod.)

    Burza starožitností a umelecko-remeselných výrobkov je spojená s prezentáciou a predajom starožitného nábytku, rôznych predmetov, zbraní, obrazov a remeselných výrobkov. Prebieha vo vonkajších priestoroch areálu i v budove predhradia.

    Tešíme sa na Vašu návštevu.

    SNM-Múzeum Červený Kameň

  • heretic

    Member
    10. júla 2006 at 16:38


    sken z knihy

  • Anonymous

    Member
    11. júla 2006 at 18:09

    Co je pravdy na tom, ze bol postaveny podla navrhu A. Durera?

  • sibyla

    Member
    13. júla 2006 at 10:06

    Co je pravdy na tom, ze bol postaveny podla navrhu A. Durera?

    Iba fortifikacne casti. Na hrade sa dozvies viac, treba navstivit a hladat suvislosti s Durerom a jeho planmi “idealneho mesta” – priklad: Nove Zamky.

  • palo

    Member
    13. júla 2006 at 11:47

    Dobré by bolo upresniť formuláciu: “podľa návrhu A. Durera” alebo “podľa teórie A. Durera”?
    Okrem toho, “modernými” bastiónovými fortifikáciami sa už pred ním zaoberali viacerí Taliani. Nové Zámky by som dával skôr do súvislosti s nimi.

  • sibyla

    Member
    13. júla 2006 at 11:54

    Nove Zamky som uviedla ako priklad tzv. “idealneho mestskeho podorysu”, a tym sa zaoberal aj A. Durer.

  • harp

    Member
    21. augusta 2006 at 16:20

    26. a 27.8.2006 Rytierske hry
    Na sokoliarskom dvore Astur na Hrade Cerveny Kamen – Casta okr.Pezinok
    Hlavny program vzdy od 11,15 hod. 14,15 hod. 16,15 hod.

    Uvidite vystupenie skupiny historickeho sermu , modnu prehliadku historickych kostymov a letovu ukazku dravcov / sovy, sokoly, orly, mysiaky a pod. /

    Taktiez si mozete prezriet aj naucny park s najvacsou koleciou dravcov na Slovensku a vzacnych drevin

    Vzdy po hlavnom programe, ktory trva cca 1 hodinu sa mozu navstevnici- deti aj dospeli zapojit do rytierskych hier a po absolvovani bude pasovanie za rytierov.

    Vstupne – deti, studenti, dochodcovia 90.-Sk a dospeli 140.-Sk, – deti do 5 rokov zdarma, Je to jedinecna akcia a mozete prezit krasny den v prekrasnom prostredi.

    Srdecne vas pozyvame

  • harp

    Member
    21. augusta 2006 at 21:24

    Články na Obnova.sk:

  • chobot

    Member
    12. decembra 2006 at 17:38

    Vianoce na hrade Červený Kameň
    30. december 2006

    9,30 – 11,30 hod.
    začiatok klasických prehliadok múzejných expozícií

    13,00 – 14,00 hod.
    špeciálne VIANOČNÉ PREHLIADKY (každých 15 minút)

    14,30 – 15,30 hod.
    VIANOČNÉ STRETNUTIE v Hradnej lisovni (vianočné piesne, koledy a divadielka)

    od 15,45 hod.
    pokračovanie špeciálnych VIANOČNÝCH PREHLIADOK (každých 15 minút – v trvaní podľa záujmu)

    info zo stránky http://www.hrady.sk

  • heretic

    Member
    7. apríla 2008 at 17:52

  • harp

    Member
    25. júna 2008 at 18:53

    POZVÁNKA NA HRAD ČERVENÝ KAMEŇ

    Ako to kedysi bolo v šľachtickej rodine Pálfiovcov z Červeného Kameňa máte možnosť vidieť a počuť na ich hrade v Malých Karpatoch 27. júna a 28. júna 2008 počas tretieho pokračovania nočných prehliadok s podtitulom Na návšteve u grófskych detičiek .
    Od 20.00 hod. budú grófske detičky totiž opäť doma a dovolia Vám nazrieť do svojho súkromia naplneného – ako inak – vzdelávaním. Urodzené slečny a mladí páni si budú cibriť svoju latinčinu, trénovať šerm, zdokonaľovať tanec, ale predovšetkým sa držať hesla -urodzenosť zaväzuje.
    Príďte si sami zažiť časy dávno minulé a zistiť, či by ste s grófskymi detičkami menili.

    Tešíme sa na Vašu návštevu!

    Oddelenie prezentácie a marketingu
    SNM – Múzeum Červený Kameň

  • harp

    Member
    30. júna 2008 at 8:15

    Dobrý deň,

    minuly piatok a sobotu od 20.00 zacali už tretie hrané nočné prehliadky na hrade Červený Kameň.
    Tentokrát budú doma deti urodzených pánov grófov z Červeného Kameňa.
    Dovoliam Vám nazrieť do svojho všedného dňa, počas ktorého ich domáci učitelia učili tancovať, šermovať, …
    Keby sa Vám málilo detí minulých storočí, tak počas celého večera bude voľne prístupná severná bašta hradu i s výstavou dobových fotografií nazvanou “Aj Pálfiovci boli deťmi”.

    Hradná reštaurácia, kaviareň, vinotéka Vám budú samozrejme k dispozícii.

    Pekné leto.

    Andrea Jamrichová
    prezentačné odd. SNM – Múzea Červený Kameň

  • uskalienka

    Member
    3. júla 2010 at 8:23

    SNM-Múzeum Červený Kameň Vás pozýva na scénické podujatie

    Návšteva u grófskych detičiek
    3. – 5. júl / 10. júl – 11. júl 2010

    O tom, aká mimoriadna pozornosť sa venovala výchove detí z aristokratických rodín sa môže verejnosť na vlastné oči presvedčiť na hrade Červený Kameň prostredníctvom Návštevy u grófskych detičiek.

    Počas prvých dvoch júlových víkendov a štátneho sviatku má možnosť návštevník pomocou divadelného stvárnenia dramatických pasáží nahliadnuť do súkromia grófskych detičiek naplneného – ako inak – vzdelávaním. Urodzené slečny sa budú učiť elegancii tanca, zdokonaľovať spev a mladí páni zase trénovať šerm. Avšak malých grófov ani prázdniny neuchránia pred hodinou latinčiny, a tak sa o dušu budú drviť deklinácie i konjugácie a cibriť si latinské frázy.

    A keďže pri výchove grófskych detičiek nešlo iba o vedomosti a zručnosti, ale vo veľkej miere o správanie, etiketu i sčítanosť, tak žiadny denník mladej slečinky neunikol oku francúzskej guvernantky, ktorá prísnosť považuje za základný kameň výchovy. Okrem toho, hrané prehliadky so scénkami umožnia nielen stretnúť prostorekú slúžku, ale i samotnú hradnú pani Máriu Magdalénu, a tá neustále kontroluje účty a rozčuľuje sa, že namiesto platenia štúdia hudby musí hradiť financie za bonbóny, s ktorými jej deti nehorázne plytvajú. Takisto o tom ako urodzenosť zaväzuje, ale zároveň i okrídľuje, prezradí mladý gróf Pálfi, ktorý nadšene svojej sestre porozpráva o gavalierskej ceste, kde sa naučil hrať kartovú zábavku farao.

    Príďte si sami zažiť časy dávno minulé a zistiť, či by ste s grófskymi detičkami menili. Časy prehliadok: každých tridsať minút od 13.00 do 18.00 hod. (vrátane)

    Tešíme sa na Vašu návštevu!

    Oddelenie prezentácie a marketingu
    SNM – Múzeum Červený Kameň
    http://www.hradcervenykamen.sk, http://www.snm.sk

  • uskalienka

    Member
    14. júla 2010 at 7:11

    SNM-Múzeum Červený Kameň Vás pozýva na nočné scénické podujatie

    Kamenné mysterium
    17. júl / 7. august / 28. august 2010

    Neobyčajný návrat do histórie je možné zažiť počas štyroch sobotných letných večerov na štvrtom ročníku nočných prehliadok s podtitulom Kamenné mysterium.
    V atmosfére mihotajúcich sviečok a horiacich fakieľ sa bežný smrteľník ocitne v období 13. – 16. storočia, kedy hrad Červený Kameň vlastnil „Pán Váhu a Tatier“ – Matúš Čák Trenčiansky, ale i bohatá rodina Fuggerovcov z juhonemeckého Augsburgu.
    Dej celého podujatia sa odohráva v hradnom podzemí, keď na Červený Kameň po viac ako sedemsto rokoch prichádza jeho zakladateľka – kráľovná Konštancia, aby zistila, či jej sen o mocnom stredovekom domíniu sa stal skutočnosťou. Prostredníctvom divadelného stvárnenia dramatických pasáží má samotná kráľovná spolu s návštevníkom možnosť prežiť nielen atmosféru búrania gotického hradu, stavbu renesančnej pevnosti s fortifikačným systémom, „mamonársky“ zápas troch bratov o majetok, ale i predaj celého panstva na základe sobáša z vypočítavosti.

    Okrem toho nočné prehliadky so scénkami ukážu, že peniaze mali omnoho vyššiu hodnotu ako životné šťastie a láska, ale takisto priblížia aké radosti i starosti v minulosti prežíval na červenokamenskom panstve jednoduchý ľud.

    Príďte odhaliť svedectvo Kamenného mysteria, veď legendárny príbeh neožíva predsa každý deň. Časy prehliadok: každých tridsať minút od 19.00 do 23.00 hod. (vrátane)
    http://www.hradcervenykamen.sk/?page=19

    Tešíme sa na Vašu návštevu!

    Oddelenie prezentácie a marketingu
    SNM – Múzeum Červený Kameň
    http://www.hradcervenykamen.sk, http://www.snm.sk

  • uskalienka

    Member
    8. augusta 2010 at 20:54

    Na hrade Červený Kameň nočné prehliadky i burza starožitností
    Sídlo jedného z múzeí Slovenského národného múzea sa stará o vyše 13 500 zbierkových predmetov.

    BRATISLAVA 8. augusta (SITA) – Pávy, sokoly, záhradníci a tiež nadšení múzejníci sú letnými obyvateľmi známeho hradu v Malých Karpatoch, hradu Červený Kameň. Hrad, ktorý sa týči nad obcou Častá (okres Pezinok), v sebe ukrýva cenné zbierky Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Červený Kameň. Múzeum popri správe takmer 40 hektárov a starostlivosti o vyše 13 500 zbierkových predmetov, celoročne pripravuje pre návštevníkov zaujímavé aktivity. Aj v lete je pre výletníkov pripravených množstvo podujatí.

    Ako ďalej agentúru SITA informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM, Múzeum Červený Kameň privíta každoročne priemerne 150 tisíc návštevníkov. Počas leta predstavujú príbehy z dejín hradu sprievodcovia v dobovom oblečení na obľúbených špeciálnych nočných prehliadkach Kamenné mystérium (28. augusta) a tiež počas denných prehliadok nazvaných Tajomné tiene (14., 15., 21. a 22. augusta). Počas nich návštevníci stretnú postavy tých, ktorí na hrade kedysi žili. Už deväť rokov sa jednu sobotu v mesiaci stretávajú v areáli hradu milovníci starých vecí na Burze starožitností. Najbližšie bude burza 28. augusta a potom 25. septembra. Už o pár dní, 15. augusta sa uskutoční púť veriacich na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorej je zasvätená hradná kaplnka, Červenokamenská púť.

    V súčasnosti sú na hrade do konca septembra otvorené dve výstavy. Výstava Pôvodne to bolo takto? prezentuje dobové fotografie interiérového vybavenia dnes už neexistujúcich alebo novo zariadených zámkov, kaštieľov, palácov patriacich kedysi príbuzným rodiny Pálffy. Druhou tohtoročnou výstavou je Návrat k stratenej kráse. Tá približuje múzejnú prácu, ktorú na prvý pohľad nevidno. Návštevníci sa na nej napríklad dozvedia, čo dokázali šikovné ruky reštaurátora urobiť s oltárnym obrazom, ktorý sa našiel poskladaný ako obrus v zásuvke.

    Dejiny hradu Červený Kameň sa začali v prvej polovici 13. storočia, keď česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala na svojich majetkoch postaviť hrad. Stal sa známym pod menom Červený Kameň (nemecky Rothenstein, maďarsky Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nemecky Bibersburg). Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr ho vlastnili viaceré uhorské šľachtické rody, medzi inými Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí alebo Turzovci. Od Turzovcov získala hrad bohatá obchodnícka rodina Fuggerovcov. Tí zbúrali starý gotický hrad a na jeho mieste postavili renesančnú pevnosť – bezpečný sklad tovarov, s ktorými obchodovali po celej Európe. Neskôr hrad kúpili Pálffyovci. Žili tu vyše 360 rokov a svoje sídlo ďalej modernizovali.

    História múzea na hrade Červený Kameň sa začala písať po odchode posledného vlastníka do zahraničia. Karol Pálffy hrad opustil v marci 1945, kedy pred príchodom Červenej armády odišiel do Rakúska. Od roku 1948 sa na hrade začali zhromažďovať umelecké predmety z 31 zámockých objektov a dvoch kláštorov. Hrad bol verejnosti sprístupnený ako múzeum 22. októbra 1949. Zhoršujúca sa statika hradu si v rokoch 1976 až 1998 vyžiadala generálnu budovy aj areálu. Od roku 1979 je SNM-Múzeum Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea a špecializuje sa na kultúru bývania šľachty. Zoznámiť sa s nimi až do septembra dá denne od 9:00 do 17:00.

    Hrad sa volá “Červený” pretože pôvodný kameň kopca – kvarcit, na ktorom ho postavili má červenú farbu. Je použitý na viacerých miestach hradu. Zaujímavosťou hradu je napríklad najväčší koberec s plochou 44,12 m2, čo je plocha priemerného dvojizbového bytu.

    Viac informácií možno nájsť na webstránkach – http://www.snm.sk a http://www.hradcervenykamen.sk.

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť