aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Hrad Devín
Tagged: cat_hrady
-
Hrad Devín
Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:37Monumentálna hradná zrúcanina na skalnatom strmom brale (212 m) nad sútokom riek Dunaja a Moravy. Areál hradu – slovanského hradiska je národnou kultúrnou pamiatkou. Táto významná slovanská pevnosť sa prvý raz spomína v r. 864 vo Fuldských análoch ako pevnosť Dowina kniežaťa Rastislava. Kamenný hrad sa spomína koncom 13. stor., mal strategický význam až do konca 17. stor. Po porážke stavovských povstaní pustol a v r. 1809 ho zničili Napoleonove vojská. V období národného obrodenia sa stal symbolom slávnej veľko-moravskej minulosti a cyrilo-metodskej tradície. Pre generáciu Štúrovcov Devín stelesňoval slávnu históriu a symbol národnej samobytnosti Slovákov.
http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1753
antik odpovedal 12 years, 5 months ago 7 Členovia · 12 odpovede/odpovedí -
12 odpovede/odpovedí
-
* História Hradisko existovalo na vysokom brale nad sútokom Moravy a Dunaja už od začiatku 9. stor., bolo jedným z hlavných sídiel Veľkomoravskej ríše. Kamenný hrad bol známy od 13. stor. V roku 1809 ho Napoleonova armáda vyhodila do vzduchu. Je dávnym symbolom slovanskej jednoty a slovenskej svojbytnosti.
* Povesť Umierajúca hradná pani dala dcéram dvojčatám dve jablká, tie si ich ako symbol šťastia vymenili. Obe sa zaľúbili do toho istého mládenca, čo nik netušil, kým sa raz nestretli všetci traja. Jedna z dievok hodila jablko o zem a na druhý deň jej sestra umrela. Druhá sa onedlho premenila na čiernu kozu, ktorá sa smutná občas zjavuje a objedá listy jablone vyrastenej z jablka.
* Prístup Hrad je nad parkoviskom pri sútoku oboch riek. -
Anonymous
Member30. apríla 2006 at 1:06Hlasujte za hrad Devín na http://www.topcastles.com a tím, že mu dáte za desať ho posuniete na prvé priečky svetových hradov. :lol:
-
Na sanáciu hradieb a hradného brala v Devíne nie sú peniaze
Hradbám grant neudelili. Mestský investor pamiatkovej obnovy Paming má na tento rok šesť miliónov, riešiť bude len akútne veci.BRATISLAVA. Paming chcel tento rok začať rekonštrukciu hradieb a sanáciu devínskeho brala. Tieto zámery sa však opäť neuskutočnia, pretože na ne organizácia nemá peniaze.
„Dostali sme šesť miliónov korún a stále vznikajú nové požiadavky, ktoré musíme riešiť. Devínske bralo ešte nie je v havarijnom stave, budeme ho sledovať,“ povedala Zdenka Turzíková z Pamingu. Na rekonštrukciu hradieb mesto peniaze nevyčlenilo a nepatrí ani medzi jeho priority na najbližšie štyri roky.
Dom si neobnovíme
Mestská organizácia Paming preto požiadala o grant z programu Obnovme si svoj dom ministerstvo kultúry. „Grant na tento projekt sme neudelili,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Mestské hradby sú už siedmy rok uzatvorené. Areál potrebuje rekonštrukciu. „Paming urobil predbežný prieskum stavu hradieb, ktorý bol podkladom pre žiadosť, grant mal byť využitý na prípravu projektov a prieskumnej činnosti,“ povedala Turzíková.
Hradby vlastní mesto a od roku 1993 do roku 2000 ich prenajalo Tovarišstvu starých bojových umení a remesiel. V roku 2001 areál v dezolátnom stave prevzal Paming.
Veľké opravy
Aby mohol byť areál sprístupnený, vyžadoval by si nielen základnú údržbu, ale aj väčšie opravy – výmenu rozpadnutej tehlovej koruny, opravu osvetlenia a drevených konštrukcií ochodze či dlažby.
Paming musel v minulosti urobiť aspoň opatrenia, ktoré zabránili padaniu zvršku hradbového múru.
Vrch polkruhovej bašty, ku ktorej ústi uzavretý mostík nad frekventovanou ulicou, sa drobí, preto ho pred troma rokmi zakryli lešením.
V hradbovom areáli je aj jediná zachovaná veža mestského opevnenia – Baxova. Zreštaurovali ju pred štyrmi rokmi.
Bralo
Na základe podrobného štúdia skalného brala pod hradom Devín minulý rok geológovia našli šestnásť nebezpečných miest z hľadiska stability. Sedem z nich označili ako kritické. Tieto úseky hradnej skaly sa monitorujú. Úlomky skál často zaregistrujú chodci či cyklisti na chodníku pod skalou.
V súčasnosti podľa odborníkov ešte zrútenie veľkých častí nehrozí. V dôsledku prirodzených deštrukčných procesov sa však tvoria menšie skalné bloky, ktoré môžu opadávať. Nejde o veľké objemy skál, zväčša o niekoľko metrov kubických a väčšina nebezpečných blokov je na južnej strane brala.
Tento rok plánoval Paming sanáciu jedného z kritických blokov. Zatiaľ budú pokračovať v jeho sledovaní.
9. 5. 2008 0:00:01 | Jana Parkrová
-
Nemohli sa na pripravu obnovy pouzit radsej peniaze namiesto sfunkcnenia betonovej fontany?
-
Nuž peniaze mesta BA (cez Paming) na obnovu “spomienok a nostalgie” na Rapošov film a nevydarenú betonovú fontánu majú asi taký zmysel ako opakované dlaždenie hist. jadra a permanentné ničenie dlažby nákladiakmi, “honosné” vydlaždenie Hlavného nám. ázijskou žulou (ako staničného nástupišťa) atď. (vrátane drahého AUDI pre p. Ďurkovského). Potom určite chýbajú zdroje na obnovu Devínskeho hradu, mestských hradieb, býv. vodnej priekopy pri Michalskom moste a pod. Ach, jaj… :cry:
-
Na Devíne súťaž o najlepšieho šarkana
BRATISLAVA 23. septembra (SITA) – Štvrtý ročník súťaže Devínska šarkaniáda sa uskutoční v sobotu o 14:00 na bratislavskom hrade Devín. Od 15:30 do 16:00 bude šarkany hodnotiť odborná porota, pre víťaza sú pripravené ceny. Každá rodina, ktorá prinesie šarkana či iné lietajúce objekty, bude mať vstup zdarma. Chýbať nebude kultúrny program a tvorivé dielne. Informácie zverejnila mestská časť Devín na svojej oficiálnej internetovej stránke.
-
uskalienka, to už bolo..ale na hainburgu sa dobre pustaju sarkany
-
mozno je ako vravis… no ja som v tom nevinne :)
zeby sita.sk bola neaktualna?? fuuu… to ma ale startuje na atak na media… zavadzaju slusnych obcanov… -
Hrad Devín spoznajú deti zábavnou formou
BRATISLAVA 11. júna (SITA) – Hrad Devín bude v sobotu 16. júna patriť deťom. Múzeum mesta Bratislavy a Detský ateliér Múzeum má budúcnosť pripravuje pre bratislavské deti aj celé rodiny podujatie, ktoré im zábavnou formou priblíži jeho históriu. Počas dňa strávenom na Devíne od 10:00 do 18:00 sa dozvedia viac o stredoveku a boji o stredoveký hrad.
Cieľom podujatia je prepojiť hravosť detí, ale aj ich rodičov či starých rodičov s poznávaním kultúrneho dedičstva ukrytého na hrade Devín, ale aj v histórii ako takej. Program porovnáva život v súčasnosti so životom v minulosti. Pripravené sú ukážky zbraní, výstroja, výzbroje, ukážky bojov vo formáciách, tvorivé dielne či sprevádzanie po hrade. Informáciu o podujatí zverejnila mestská časť Devín na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Log in to reply.