Tagged: 

  • Posted by harp on 31. júla 2012 at 10:08

    Na hrade Šebeš začali s archeologickým výskumom
    S archeologickým výskumom začali tento týždeň na hrade Šebeš v obci Podhradík v okrese Prešov, kde samospráva získala na projekt Obnova hradu Šebeš z ministerstva kultúry 18 450 . Tieto financie sú účelovo viazané na rekonštrukčné práce tejto národnej kultúrnej pamiatky, prešovský úrad práce uvoľnil financie na pol roka pre piatich zamestnancov. Ide o troch robotníkov a dvoch odborných pracovníkov. Práce na hrade sa začali 2. mája. Tento týždeň zamestnancov doplnil archeológ Kamil Švaňa, ktorého činnosť dozoruje Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou.
       Z hradu Šebeš ostali len náznaky múrov. Aj tie donedávna zakrývali náletové dreviny, ktoré dva mesiace odstraňovali prijatí zamestnanci. Starosta obce Ladislav Stanek dnes na hrade informoval, že samospráva chce opraviť zvyšky hradu tak, aby boli lepšie viditeľné zdola aj z okolitých miest. Potrebujú tiež upraviť prístupovú cestu. Podľa jeho vedomostí na hrade nebol doteraz urobený ani len plánovaný archeologický výskum. Verí, že sprístupnením hradu sa obec viac zviditeľní a priláka turistov, ktorých tu čaká krásny panoramatický výhľad na okolité vrchy, zdravý vzduch a krásna príroda. Dnes umiestili na hrade aj Hradnú knihu, do ktorej sa budú môcť zapisovať návštevníci. Onedlho tu pribudne aj hradná pečiatka.
       Koordinátor prác na hrade Martin Sarossy informoval, že začali odkrývať kontúry hradu, čím rozbehli archeologický výskum. Hrad zanikol zhruba pred 500 rokmi. „Sú tu iba nepatrné zvyšky hradu. Keďže tu ešte nebol žiadny archeologický výskum, je veľmi pravdepodobné, že to, čo je pod zemou, je pomerne zachované. Cieľom by malo byť zakonzervovať nadzemné časti tak, aby návštevník mal predstavu, na akej ploche sa hrad rozprestieral,“ uviedol Sarossy. Hrad Šebeš mal obytnú vežu a hradný palác. Z nadzemných častí sa zachovali zvyšky hradieb, ktoré budú tiež stabilizované a zakonzervované. Postupne by hradný kopec mal vyniknúť nad vencom lesa.
       Hrad Šebeš bol sídelným hradom miestnych veľmožov, v priebehu rokov menil svojich majiteľov. Má strategickú pozíciu. „Je z neho výhľad na Kapušiansky a Šarišský hrad, takže mohli medzi sebou komunikovať tak, ako sme si to nedávno počas Svätojánskej noci vyskúšali zapálením signalizačných vatier,“ dodal Sarossy.
       Pre archeológa Kamila Švaňu, ktorý nedávno absolvoval Trnavskú univerzitu, je táto práca na hrade prvým zamestnaním. V pláne majú vykonať dve sondy, na hradnom vrchu a na južnom svahu. Zatiaľ je opatrný vo výrokoch, čo sa tu môže nájsť. Ide o stredoveký hrad, ktorý bol rozobratý na stavebné účely. Veľké škody napáchala aj erózia. Zatiaľ tu našli kúsky keramiky, časti stavebných kovaní, skoby a zlomky kachlí. Ide zhuba o 15. storočie. Jediná žena medzi hradnými zamestnancami je Andrea Leütterová, absolventka regionálnej geografie. Okrem bežných prác vedie hradný denník a má na starosti fotodokumentáciu.
       Podľa starostu sú práce na hrade rozvrhnuté na šesť mesiacov. Návštevníci v obci nájdu informačnú tabuľu o histórii hradu a na miesto ich dovedie značkovanie. Po ceste už vidno pekné skalné útvary – kamenné moria, priekopy a zaujímavo tvarované skaly. V hornej časti hradu inštalovali tabuľu s históriou hradu a mapou okolia.

    harp odpovedal 12 years, 3 months ago 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
  • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť