aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Hrad Slovenská Ľupča
Tagged: cat_hrady
-
Hrad Slovenská Ľupča
Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:28Hrad v Slovenskej Ľupči sa týči na strmom skalnom brehu nad obcou. Od stredoveku dodnes obývaný objekt predstavuje komplex stavieb z rôznych období, dokumentujúcich vývoj hradu od 13. do 19.storočia. Hrad vznikol pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr menil majiteľov, ktorí ho prispôsobovali svojím požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby.
Najstaršie jadro tvorilo nádvorie. Prvá dôležitá prestavba nastúpila v druhej polovici 15.storočia, kedy sa postavila polkruhová bašta a vo východnej časti gotická kaplnka. V 16.storočí vzniklo vonkajšie opevnenie z obavy pred vpádom Turkov.http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1554
palo odpovedal 14 years, 2 months ago 4 Členovia · 8 odpovede/odpovedí -
8 odpovede/odpovedí
-
Na Ľupčianskom hrade opravili Gizelin dom
V popredí je delová veža a napravo barbakan.
FOTO – AUTORStredoveký Ľupčiansky hrad leží na okraji obce Slovenská Ľupča neďaleko Banskej Bystrice.´Postavili ho na brale na severnej strane pomerne úzkej kotliny Hronu, uzavretej z južnej strany svahom Slovenského Rudohoria a zo severnej svahmi Nízkych Tatier.
V najstaršej písomnej zmienke sa okrem iného hovorí, že hrad kontroloval cestu z Banskej Bystrice do Brezna, ležal na významnej diaľkovej ceste Via Magna a známy je už od roku 1250 pod názvom Liptza.
Ľupča patrí medzi najstaršie hrady stredného Slovenska.
Dokumentuje rozvoj stredovekej stavebnej kultúry na tomto území. Svojím komplexom stavieb dokumentuje vývoj hradnej architektúry od 3. až po 19. storočie s pozoruhodnou dokumentárnou hodnotou. Hrad bol sídlom ľupčianskeho panstva. Hradný areál sa počas storočí neustále menil a v každom historickom období sa budovali nové prístavby.
Dnes sa hrad člení na horný hrad s nádvorím a dolný s veľkým štvorcovým nádvorím s hospodárskym zázemím. Na vrchole skalného brala bola postavená ranogotická centrálna hradná budova pozostávajúca z obytnej veže donjonu – a opevnenia, ktoré využívalo tvar skalného masívu. Ide o dispozíciu gotického hradu so zachovalými detailami a s obvodovými múrmi, ktoré sa na severnej a južnej strane viacnásobne lomia.
Na horný hrad sa vchádzalo cez predopevnenie – barbakan – s podkovovitou baštou v severnej časti obvodového muriva horného hradu. Hrad v období novoveku často menil vlastníkov a správcov, ktorých sem umiestňoval štát.
Priestory hradu v druhej polovici 20. storočia slúžili na rôzne účely od skladových priestorov po školiteľské centrum. V súčasnosti sú jeho majiteľom Železiarne Podbrezová.
Jeho správca Peter Mosný na hrade i spáva. Prišiel tam v roku 1988 ako člen výskumného tímu a od roku 1992 je kastelánom.
„Od môjho príchodu bol síce hrad prístupný širokej verejnosti, ale len v provizórnych podmienkach,“ hovorí Mosný. „V poslednom období sme čiastočne zrekonštruovali tzv. Gizelin dom, kde pripravujeme kultúrnospoločenské akcie. V areáli však stále prebiehajú výskumy aj sa stavia, takže možnosti prezentácie hradu sú obmedzené. Hrad je však prístupný, ale len s lektorkou.“
I napriek obmedzeniam návštevnosť tejto historickej pamiatky neklesá. „Máme pomerne stabilný počet návštevníkov, ktorý je samozrejme najvyšší v prázdninových mesiacoch,“ dodáva Mosný.
ŠTEFAN FILICKÝ, SME
-
Januárový článok o rekonštrukcii hradu.
zaujala ma časť, kde píšu o omietkách… videl som ich na vlastné oči, hodnotím ako veľmi veľmi biedne, uplácané moderné omietky, okydané ostenia atď…
“…„Spomínam si však, ako sme sa natrápili s technológiou nových omietok, aby zodpovedali tým pôvodným.“ Výsledok je však veľmi kvalitný, čo ocenila aj odborná porota na súťaži Baumit fasáda roka 2006…”
??? -
Ja som tie omietky tak podrobne nevidel, ale prikladam fotky z 1, 09.2008 o stave prac. Aspon z vonku, dnu sa dostať nedalo. Ale aj tak ma teší že sa na ňom pracuje.
———-
vlozenie fotiek upravil HERETIC -
“Približne pred tromi rokmi sa na nej robili rozsiahle arboristické práce a tie sa dodnes ukazujú účinné,” povedal Igor Halgaš zo správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT). V tom čase sa urobil zdravotný rez, odstránili sa odumreté pletivá, odľahčila a stabilizovala sa koruna. “Cieľom bolo zvýšiť odolnosť koruny voči vetru a znížiť prevádzkové riziká stromu,” dodal Halgaš. Lipa sa nachádza v tesnej blízkosti hradu, čo si tiež vyžaduje osobitnú pozornosť.
Čítajte viac: TU. -
Januárový článok o rekonštrukcii hradu.
zaujala ma časť, kde píšu o omietkách… videl som ich na vlastné oči, hodnotím ako veľmi veľmi biedne, uplácané moderné omietky, okydané ostenia atď…
“…„Spomínam si však, ako sme sa natrápili s technológiou nových omietok, aby zodpovedali tým pôvodným.“ Výsledok je však veľmi kvalitný, čo ocenila aj odborná porota na súťaži Baumit fasáda roka 2006…”
???
Článok je teraz dostupný na inej adrese.Fotografie z 10. 10. 2010:
1. Prebiehajúcou obnovou / reštaurovaním hradu zatiaľ nedotknutá juhovýchodná fasáda Tribelovej veže v obkľúčení vynovených fasád ďalších objektov hradu. Usadený prach zvýrazňuje ťahy murárskych lyžíc starých majstrov, ktorých dielo vydržalo takmer bez zásahu nejakých 400 rokov.
2. V rámci obnovy /reštaurovania prestierkovaná juhozápadná fasáda Tribelovej veže. V porovnaní s fasádou z predchádzajúcej fotografie je úplne “bez života”.
3. Podvečerná nálada…
Log in to reply.