-
Hradisko Kostolec pri Ducovom
Nie je to vrch, ale vápencový ostroh. Prechádzame cez vodnú priekopu a škriabeme sa po obrannom vale. Výhľad je naozaj krásny. Veľké skaly, drevené ohradenie z kolov, vstupná brána a hlavne základy rotundy. História je prítomná. Ale ešte niečo je prítomné, zlý pocit, že to už bolo pekne dávno, čo bol objekt zreštaurovaný. Pováľané hradby, vysoká tráva, nečitateľné informačné tabule (v slovenčine a nemčine), dve úplne prázdne tabule, ktovie načo tu sú. "Ducové patrí medzi najvýznamnejšie archeologické objavy u nás," hovorí objaviteľ dvorca profesor Alexander Ruttkay, pod vedením ktorého sa tu uskutočnil výskum po tom, čo sa pri rozširovaní kameňolomu v 60. rokoch našli hroby. "Svedčí to o spoločenskom vývoji v období Veľkej Moravy – popri kniežati a ústrednej moci vznikla vrstva veľmožov, ktorí si stavali vlastné sídla a mali aj vlastnú vojenskú družinu. Hroby družiny sa odkryli v okolí rotundy. Obydlia boli veľmi vyspelé. Na rotunde boli znaky kresťanstva z obdobia pred Cyrilom a Metodom." V roku 1990 bolo toto miesto vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, čo nebýva v prípade archeologických nálezov obvyklé. Uskutočnila sa rekonštrukcia a pamiatka bola ošetrovaná až do roku 2000. Profesor Ruttkay chodí na Kostolec pravidelne. Súčasný stav ho neteší. "Je to výsledok neusporiadaných vlastníckych vzťahov v poslednom období. A vraj nie sú peniaze." Čítajte viac: TU http://mancelova.blog.sme.sk/c/234270/Fakt-sme-divni-Stonehenge-mame-aj-na-Slovensku.html ewicka 31.07.2010 1:44 Zdroj: internetová diskusia k článku
Nie je to vrch, ale vápencový ostroh. Prechádzame cez vodnú priekopu a škriabeme sa po obrannom vale. Výhľad je naozaj krásny. Veľké skaly, drevené ohradenie z kolov, vstupná brána a hlavne základy rotundy. História je prítomná. Ale ešte niečo je prítomné, zlý pocit, že to už bolo pekne dávno, čo bol objekt zreštaurovaný. Pováľané hradby, vysoká tráva, nečitateľné informačné tabule (v slovenčine a nemčine), dve úplne prázdne tabule, ktovie načo tu sú.
"Ducové patrí medzi najvýznamnejšie archeologické objavy u nás," hovorí objaviteľ dvorca profesor Alexander Ruttkay, pod vedením ktorého sa tu uskutočnil výskum po tom, čo sa pri rozširovaní kameňolomu v 60. rokoch našli hroby. "Svedčí to o spoločenskom vývoji v období Veľkej Moravy – popri kniežati a ústrednej moci vznikla vrstva veľmožov, ktorí si stavali vlastné sídla a mali aj vlastnú vojenskú družinu. Hroby družiny sa odkryli v okolí rotundy. Obydlia boli veľmi vyspelé. Na rotunde boli znaky kresťanstva z obdobia pred Cyrilom a Metodom."
V roku 1990 bolo toto miesto vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, čo nebýva v prípade archeologických nálezov obvyklé. Uskutočnila sa rekonštrukcia a pamiatka bola ošetrovaná až do roku 2000.
Profesor Ruttkay chodí na Kostolec pravidelne. Súčasný stav ho neteší. "Je to výsledok neusporiadaných vlastníckych vzťahov v poslednom období. A vraj nie sú peniaze."
Čítajte viac: TUhttp://mancelova.blog.sme.sk/c/234270/Fakt-sme-divni-Stonehenge-mame-aj-na-Slovensku.html
ewicka 31.07.2010 1:44
Zdroj: internetová diskusia k článku
Log in to reply.