aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Hrady a nelegalna praca

Tagged: 

  • Hrady a nelegalna praca

    Posted by admin_obnova on 26. septembra 2005 at 0:27

    Záchranu hradov ohrozuje zákon SKLABIŇA – Zákon o nelegálnej práci môže v budúcnosti obmedziť dobrovoľnícke akcie na záchrane hradných zrúcanín a ďalších kultúrnych pamiatok. Predstavitelia občianskych združení upozorňujú, že súčasný stav môže priniesť aj úplné zastavenie prác. Ako nám povedal Michal Svateník z občianskeho združenia Donjon, legislatívny problém by mohol vyriešiť zákon o dobrovoľníkoch, ktorý však na Slovensku stále chýba. Donjon už niekoľko rokov zachraňuje ruiny hradu Sklabiňa. Podarilo sa im mnohé aktivity rozbehnúť a zanedbaná zrúcanina sa postupne mení. Spevnili múry a zastrešili veľkú časť dolnej hospodárskej budovy, rozbehli práce na severnej strážnej veži a v predhradí. Uvažujú nad sprístupneným stálej expozície o histórii hradu a lapidáriu. Pokračovanie prác je však podľa nich ohrozené. “Väčšina hradov sa zachraňuje za pomoci dobrovoľníckych akcií a táborov. Organizácie, pre ktoré dobrovoľníci pracujú, ich budú musieť nahlásiť do poisťovní a uhrádzať za nich odvody a úrazové poistenie. Na to väčšina z nás nemá vôbec prostriedky. Brigádnici zvyčajne prichádzajú na pár dní, no odvody sa robia mesačne a poistky štvrťročne. Väčšina dobrovoľníkov sem chodí pracovať zdarma, čo sa zrejme bude biť aj so zákonom o minimálnej mzde,” dodáva Svateník. Zákon môže podľa neho negatívne ovplyvniť aj prideľovanie grantov z eurofondov pre niektoré pamiatky. O potrebe prijatia zákona o dobrovoľníkoch je presvedčené aj Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. To už niekoľko rokov organizuje dobrovoľnícke tábory na záchranu kláštora Katarínka v Malých Karpatoch, pevnosti Bzovík a vzácnej zrúcaniny kostola v Sedliackej Dubovej na Orave. Za projekt Katarínka v tomto roku dokonca získali aj ocenenie za najlepšie kultúrno-záchranné podujatie. “Pamiatky opravujeme počas organizovaných letných táborov. Zúčastňujú sa ich predovšetkým mladí ľudia, ktorým sme vďační za to, že sem chodia bez nároku na mzdu,” povedala nám Elena Brezovská . Podľa nej zákon vymedzuje pojem nelegálnej práce, ale nevymedzuje prácu dobrovoľnícku. “Máme obavy, ako by sme v prípade kontroly dokladovali, že opravu pamiatok vykonávajú títo ľudia dobrovoľne, a teda nejde o nelegálnu prácu. Zatiaľ sme sa s takouto kontrolou v praxi nestretli, ale mohla by nám skomplikovať aktivity,” dodala Brezovská. (eta) zdroj: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2389088Záchranu hradov ohrozuje zákon

    SKLABIŇA – Zákon o nelegálnej práci môže v budúcnosti obmedziť dobrovoľnícke akcie na záchrane hradných zrúcanín a ďalších kultúrnych pamiatok. Predstavitelia občianskych združení upozorňujú, že súčasný stav môže priniesť aj úplné zastavenie prác.

    Ako nám povedal Michal Svateník z občianskeho združenia Donjon, legislatívny problém by mohol vyriešiť zákon o dobrovoľníkoch, ktorý však na Slovensku stále chýba. Donjon už niekoľko rokov zachraňuje ruiny hradu Sklabiňa. Podarilo sa im mnohé aktivity rozbehnúť a zanedbaná zrúcanina sa postupne mení. Spevnili múry a zastrešili veľkú časť dolnej hospodárskej budovy, rozbehli práce na severnej strážnej veži a v predhradí. Uvažujú nad sprístupneným stálej expozície o histórii hradu a lapidáriu.

    Pokračovanie prác je však podľa nich ohrozené. “Väčšina hradov sa zachraňuje za pomoci dobrovoľníckych akcií a táborov. Organizácie, pre ktoré dobrovoľníci pracujú, ich budú musieť nahlásiť do poisťovní a uhrádzať za nich odvody a úrazové poistenie. Na to väčšina z nás nemá vôbec prostriedky. Brigádnici zvyčajne prichádzajú na pár dní, no odvody sa robia mesačne a poistky štvrťročne. Väčšina dobrovoľníkov sem chodí pracovať zdarma, čo sa zrejme bude biť aj so zákonom o minimálnej mzde,” dodáva Svateník. Zákon môže podľa neho negatívne ovplyvniť aj prideľovanie grantov z eurofondov pre niektoré pamiatky.

    O potrebe prijatia zákona o dobrovoľníkoch je presvedčené aj Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. To už niekoľko rokov organizuje dobrovoľnícke tábory na záchranu kláštora Katarínka v Malých Karpatoch, pevnosti Bzovík a vzácnej zrúcaniny kostola v Sedliackej Dubovej na Orave. Za projekt Katarínka v tomto roku dokonca získali aj ocenenie za najlepšie kultúrno-záchranné podujatie.

    “Pamiatky opravujeme počas organizovaných letných táborov. Zúčastňujú sa ich predovšetkým mladí ľudia, ktorým sme vďační za to, že sem chodia bez nároku na mzdu,” povedala nám Elena Brezovská . Podľa nej zákon vymedzuje pojem nelegálnej práce, ale nevymedzuje prácu dobrovoľnícku.

    “Máme obavy, ako by sme v prípade kontroly dokladovali, že opravu pamiatok vykonávajú títo ľudia dobrovoľne, a teda nejde o nelegálnu prácu. Zatiaľ sme sa s takouto kontrolou v praxi nestretli, ale mohla by nám skomplikovať aktivity,” dodala Brezovská. (eta)

    zdroj: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2389088

    Anonymous odpovedal 19 years, 1 month ago 2 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    26. septembra 2005 at 0:30

    z diskusii na sme.sk:

    od toho ch.Kanika. Jeho zaujimaju len cisla..Alebo nech vyhlasi MK SR grant na odvody pre Kanika…
    – Peter Martinisko

    V niektorych mimovladkach pracuju zrejme absolutni nevzdelanci a tupci. Skor nez si nieco skonzultuju s pravnikmi, tak to daju do novin a nakydaju na vsetkych vo vlade, ako teraz na chudaka Kanika.
    Kanik moze za to, ze tito blbci si nedokazu napisat jeden nepomenovany kontrakt o bezodplatnej dobrovolnickej praci podla obcianskeho zakonnika, to je teda fakt dobre.
    Myslim ze pri takomto uvazovani moze Kanik uplne za vsetko.
    Ako vravieva o Slovakoch moj tato: Su hlupi, lebo su chudobni a chudobni lebo su hlupi.
    – sevast nikon

    Mám pocit, že toto by už narážalo na základné občianske práva a ústavu – keď chcem, môžem zadarmo pomôcť susedovi, môžem pomôcť aj majiteľovi kultúrnej pamiatky jej opravou. A komu to mám dokazovať že ma neplatí? Ani jeho nikto neplatí a nemá z pamiatky takmer žiaden zisk (keby mal, tak by som žiadal platenie…). Ja by som sa o to nestaral…
    – viliam.durina

    Samozrejme, mas uplnu pravdu.Nikto takyto zakon na Slovensku ani neprijal, aj ked si to v niektorych mimovladkach zrejme myslia…
    – sevast nikon

  • Anonymous

    Member
    26. septembra 2005 at 19:08

    S podobnym problemom sa stretli napriklad na Ciernohronskej zeleznici. V kraji je vela nezamestnanych a urad prace nechce verit ze by tam niekto chodil robit zadarmo tak CHZ podozrieva z nelegalnej prace. Vyriesili to tym ze kazdy dobrovolnik podpisuje trojstranovu zmluvu o bezplatnej pomoci CHZ ktora je pravne v poriadku. je to sice papierovacka ale je pokoj od doternych uradnikov.

  • Anonymous

    Member
    6. októbra 2005 at 17:14

    Bohužiaľ, článok je skreslený a nezakladá sa úplne na pravde.
    Ani vyjadrenie našej organizácie (ZKSM-Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže), v rámci ktorej už 11 rokov dobrovoľnícky zachraňujeme pamiatky (Katarínka od r.1994, Sedliacka Dubová od r. 1997, Bzovík od r. 2004), je skreslené. Doteraz sme sa s tým nemali žiadne problémy ani kontroly.

    ZKSM sa nikde oficiálne nevyjadrilo že by uvítalo zákon o dobrovoľníkoch. Obávam sa že takýto zákon by priniesol len viac byrokracie a problémov všetkým dobrovoľníckym organizáciám. A neviem čo by mohlo byť prínosom takého zákona a ako by nám ako dobrovoľníkom uľahčil naše fungovanie.

    AD Michal Svateník a Sklabiňa: asi sú za tým aj iné problémy a navyše prostorekosť Svaťa. obzvlast voci uradnikom.

    Nerobme z komara somara, nikto zatial realne s tym problem nemal okrem CHZ ktora si jednoducho poradila ako citam vyssie a Sklabine ktora je specificky pripad, ani skauti ani Strom zivota ani ziadni zachrancovia hradov ani INEX, ani my, kto ten problem mal okrem Svata..?)
    ——-

    Zakon o nelegalnej praci hovori v §2:
    Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom.

    Dobrovolnicka praca nie je “zavisla praca”. A tym padom to hasne a nevidim v tom problem. Na tomto poli je mnoho inych palcivejsich problemov: financovanie pamiatok, Obnovme si svoj dom z MK SR, Vlastnicke vztahy (nevyjasnene resp. pamiatky patriace statu t.j. Statnym lesom š.p.), chybajuce know-how, vseobecny vztah tohoto naroda ku svojim pamiatkam a pod…

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť