Tagged: cat_pamiatky_vojenstvo
-
Hviezdy medzi pevnosťami
Posted by admin_obnova on 27. februára 2012 at 15:18Dokonalý tvar novovekej pevnosti je hviezda. Ktorá pevnosť je pre vás v prenesenom slova význame “hviezdou” medzi tými ostanými?
palo odpovedal 8 years, 6 months ago 10 Členovia · 43 odpovede/odpovedí -
43 odpovede/odpovedí
-
Bourtange nechal postaviť Viliam I. Oranžský. Dôvodom k stavbe pevnosti bolo obsadenie mesta Groningen španielskou armádou v roku 1580. Jej úlohou bola kontrola jedinej prístupovej cesty z Nemecka do Groningenu. Pevnosť hrala dôležitú úlohu počas domáceho holandského odboja proti španielskym Habsburgovcom, tak aj počas celej tridsaťročnej vojny. Osvedčila sa aj v roku 1742, kedy sa bojovalo o rakúske dedičstvo a pruská armáda si na nej vylámala zuby. Od polovice 19. storočia prestala slúžiť svojmu účelu a mnohé priekopy a valy ustúpili rozrastajúcej sa dedine. V roku 1964 rozhodla štátna správa, že pevnosti, ako významnej kultúrnej pamiatke, bude prinavrátený vzhľad z roku 1742. Postupná rekonštrukcia trvala skoro tridsať rokov.
-
Pevnostné mesto Palmanova založil superintendent Benátskej republiky 7. októbra 1593. Dátum založenia mesta pripomenul víťazstvo námorných síl Svätej ligy (s prevažným zastúpením Benátok) nad osmanskými Turkami v bitke pri Lepante 7. októbra 1751. Siedmeho októbra je tiež sviatok sv. Justíny, ktorú vybrali za patrónku mesta. Usporiadanie mesta v tvare deväťcípej hviezdy navrhol Vincenzo Scamozzi v súlade s najnovšími vojenskými inováciami 16. storočia. Okolo bastiónového opevnenia s troma bránami bola vodná priekopa.
Vonkajšia línia opevnenia bola dokončená za napoleonskej nadvlády. V rokoch 1815 až 1866 mesto patrilo Rakúsku. O 50 rokov neskôr bolo pripojené k Taliansku spolu s oblasťami Veneto a Západné Friuli.
Roku 1960 bola Palmanova vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. -
Palmanova, južná strana opevnenia s Aquilejskou bránou (Porta Aquileia)
Palmanova, Aquilejská brána (Porta Aquileia)
Palmanova, budova Arzenálu z roku 1626 za Aquilejskou bránou na ulici Via Borgo Aquileia
Palmanova, križovatka ulíc Via Dante Alighieri (vľavo), Via Daniele Manin (vpravo) a Via Borgo Aquileia (priamo), pohľad smerom na Piazza Grande (zemepisné súradnice 45.903997, 13.309823)
Palmanova, vyústenie ulice Via Borgo Aquileia na hlavné námestie Piazza Grande s dómom sv. Vykupiteľa, sv. Marka a sv. Justíny (1615 – 1636)
Palmanova, pohľad z vyústenia ulice Via Borgo Udine na hlavné námestie Piazza Grande
-
Škoda že Leopoldovská pevnosť slúži bezvýhradne svojmu druhotnému využitiu. Vedel by som sa stotožniť s myšlienkou, že by sme mali pri odbočke z diaľnice taký náš skanzen na spôsob Bourtange. Ale to asi dosť fantazírujem…
Osobne mám radšej Novú a hlavne Starú pevnosť v Komárne, ale samozrejme aj na opačnej strane Dunaja sú pekné kúsky.
-
København bola / ešte stále je tiež pekne vyhviezdovaná :
1728 (hore je cca JV) :
Dnes:
Pevnosť Kastellet :
-
Milo, súhlasím, sústava opevnení v Komárne je unikát.
Jusuf, skvelá voľba. Christianshavn už dnes nepôsobí moc ako pevnosť(aspoň zvnútra), ale Kastellet je pekná ukážka zachovanej pevnosti. Nachádza sa kúsok od kodaňskej “hviezdy – celebrity” Malej morskej víly, ktorá sa stala symbolom mesta. Absolútna väčšina turistov zakončí svoju prehliadku Kodane prave pri tejto soche a pritom stačí “pár krokov” a ocitli by sa pred bránou Kastelletu. Bol to môj obľúbený cieľ v tom krásnom meste.
-
Zobrazenie obrázkov som nastavil na menej piksľov, aby príspevok nezaberal celú tapetu, ale aj tak sa zobrazujú nezmenšené (aspoň v Opere). Pardon.
Tak mi ešte napadlo zhromaždiť k spomenutým pevnostiam odkazy na Google maps :
Komárno http://g.co/maps/38u25 ; http://g.co/maps/4t5xu
Komárom http://g.co/maps/45yrk ; http://g.co/maps/a9cbt ; http://g.co/maps/8xxeq
Leopoldov http://g.co/maps/auahz
Nové Zámky (len uličný podorys) http://g.co/maps/5h3ah
Praha, Vyšehrad http://g.co/maps/m7w4k
Bourtange http://g.co/maps/qx9kw
Palmanova http://g.co/maps/m8u63
København http://g.co/maps/75yzu ; http://g.co/maps/qdb27
a… …Hakodate http://g.co/maps/hcp96 :-) , viac tu > http://en.wikipedia.org/wiki/Goryōkaku
AntiK: Kastellet – tiež som mal tú česť. Ale , pravdupovediac, pre mňa bol vyvrcholením takého nejakého “preporiadkovaného” pocitu, ktorý som mal z Kodane. Ešteže bola nablízku Christiania (tiež býv. pevnosť), kde sa zase dalo nachytať pocitu až prehnanej rôznosti… -)
-
Možno je to tým, že v Kodani sú mnohé štvrte, ktoré s európskosťou nemajú nič spoločné, že som si obľúbil práve ten dánsky poriadok. A samozrejme aj ich architektúru, vrátane súčasnej. Ale naspäť ku Kastelletu.
Výstavbu pevnosti inicioval dánsky kráľ Christian IV. v roku 1626. Dobudovanie zložitejšieho pevnostného komplexu, ktorý chránil mesto a prístav dokončil kráľ Frederick III. Po švédskom obliehaní Kodane (1658–1660) fortifikáciu prestaval holandský inžinier Henrik Rüse. Pevnosť sa vtedy nazývala “Citadellet Frederikshavn”, ale neskôr sa vžil názov Kastellet. Pevnosť slúži dodnes armáde, ale je využívaná aj ako múzeum v prírode, či verejný park.
http://www.youtube.com/watch?v=kq86ApILUc8&feature=player_embedded#!
-
Keď hviezda tak Arad, keď basa (ako Leopoldov), tak Petropavlovská pevnosť. Aj kvôli Dostojevskému.
Log in to reply.