aktivita › diskusia › Archeológia › Identifikácia keramiky
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Identifikácia keramiky
Posted by adamok258 on 9. júla 2013 at 22:21Dobrý deň!
Pri prechádzke popri rieke Nitra (oblasť v Nových Zámkoch) sa mi podarilo objaviť kúsok keramiky (na obr. nižšie). Nachádzal sa na štrkovitom brehu. Žiadne ďalšie kúsky sa v okolí pravdepodobne nenachádzali. Neviete o akú keramiku by sa mohlo jednať? Má cenu zobrať takýto malý kúsok do AúSAV Nitra? Vopred ďakujem za odpoveď.
benjo odpovedal 11 years, 4 months ago 9 Členovia · 18 odpovede/odpovedí -
18 odpovede/odpovedí
-
Ahoj
Crep je znacne erodovany, ale na prvy pohlad by mohlo isť o stredoveky alebo novoveky fragment keramiky. Ale takto podla fotky je to len orientacne. Keby som ho drzal v rukach tak by to bolo presnejsie. Ci ma zmysel to nosit na ustav je tazke povedat. Osobne v tom nevidim vyznam. Bud len opatrny lebo zber archeologickeho materialu je zakazany (§42 odsek 1k pamiaktového zakona)
S pozdravom Jano -
Hmmm, to bola odpveď hodná priam archeologického ústavu :).
Ad ten zákon (§42 odsek 1, písmeno k) pamiaktového zakona):
“(1) Priestupku na úseku ochrany pamiatkového fondu sa dopustí ten, kto… k) vykonáva bez rozhodnutia výkopy a výskumy na kultúrnych pamiatkach, pamiatkových územiach alebo archeologických náleziskách, vyhľadáva archeologické nálezy a vykonáva ich zber,”
Pri akomkoľvek priestupku je dôležitý zámer, teda zámer vyhľadávať a zámer vykonávať zber. Zodvihnutie jedného črepu sa za toto asi ťažkou bude považovať, a vykladanie zákona do takéhoto absurda je značne paranoidné.Pre otrlých archeógov, ako napr. aj tých z arch. ústavu SAV, jeden črep nič neznamená (najmä, keď je to len taký stredovek, hiiii nebodaj včasný novovek, bleeee) veď predsa celé slovensko je jedna archeologická lokalita.
Ja by som Ti však odporúčal tento postup, tým určite nič nepokazíš a ani seba “neohrozíš”. Pošli tieto fotky mailom niekomu na Krajský pamiatkový úrad Nitra (najlepšie archeológovi), s tým (ak by si si vedal dať tú robotu), že popíšeš tú lokalitu, či najlepšie ju vyznačíš bodom na nejakej lepšej mape (najlepšie 1:10 000). Je možné, že oni túto lokalitu majú dávno evidovanú, alebo to pre nich bude dôležitá informácia, že si musia dať na tot miesto trochu pozor pri svojom rozhodovaní o prípadných archeologických výskumoch.
Možno Ti poďakujú, možno Ťa dokonca skontaktujú, a možno Ti ani neodpovedia, ale Ty môžeš mať v každom prípade dobrý pocit, že si urobil správnu vec.
Len prosím Ťa nezabudni na jednu vec, sprav tomu čriepku ešte jednu fotku: niečo podobné, ako je posledný obrázok, čo si sem dal, len ho chyť tak, že tá strana, ktorú držíš v prstoch bude smerovať hore. Bude tak vidieť prehnutie toho črepu, tzv. profil, čo zlepší možnosť jeho zaradenia.Ja osobne si myslím, že by to mohol byť vrcholný stredovek, a mohol by poukazovať na nejaké staršie osídlenie, ale možno by mohol byť aj novoveký, tým pádom by to mohol byť tzv. hnojničák (črep vyvezený na pole s hnojom) a nemusí mať k lokalite žiadnu zásadnú výpovednú hodnotu.
Nuž tak asi toľko.
Zdraví Jano
-
S tym co napisal Porsena plne suhlasim. Aj to je cesta ktorou sa uberat. Tu vec s tym zberom nalezov sa da vysvetlit rozne. Kazdy zakon je v niektorych bodoch ako pises absurdny. Povazovat to co som napisal za paranoidne je zbytocne prehnane. Jeden crep mozno v poriadku je, ale vies Adamok258 to mozno nemysli zle ale z jedneho crepu može byt casom viac. Ja som mu len poradil aby si dal pozor.
P.S. Myslim ze zbytocne mutime vodu. Prispevok na ktory som reagoval bolo urcenie crepu. V podstate sme sa zhodli Ja aj Porsena takze zachadat do nejakych iných zalezitosti je zbytocne.
Pekny den Jano -
Júúj, ale ved nože no :), som určite nemyslel, že ty si paranoidný! Ale také tendencie tu bohužiaľ určite sú. Vždy sa dá normálnym spôsobom spolupracovať s odbornými organizáciam a odborníci určite niebudú niekoho, kto im donesie čerp považovať apriori z vykrádačov. Ja som to len písal v duchu odľahčenia nálady, keď sa tu vo všeobecnosti rozširujú názory, že ak sa pomaly “laik” čo i len začne zaujímať o archeológiu je to už nebodaj podozrivé.
Som rád, že ktokoľvek mimo odboru má záujem o archeológiu a históriu a treba ho v tom podporovať.
Všetko dobré prajem
Jano -
Dobrý večer. :)
Chcem vopred poďakovať za všetky vaše informácie! Rozhodol som sa že o predmete a lokalite v najbližšej dobe informujem Kraský pamiatkový úrad v NR a zároveň sem pridám ešte tú jednu fotku. :) O nejaký hromadný zber mi nešlo, boli sme na cykloturistike s bratrancom na jednej peknej lokalite a vrámci ovlažovania sa v rieke Nitra som našiel tento nezvyčajný predmet. Keďže som nechcel aby ho odplavilo ďalej tak som ho vzial so sebou s tým že som ho nijako nečistil ani nič… Ešte raz ďakujem za každú infošku/názor! :) -
Zdravím!
Podľa mňa je to kúsok z pokrievky hrnca (10. – 13. stor.). Pomerne bežná keramika na stredovekých sídliskách. Na ústav by som to nenosil – načo! Kompetentný ludia by mali byť v najbližšom regionálnom múzeu alebo KPÚ.
-
Môj názor je takýto:
Keď na lokalite najdete na povrchu črep, buď ho tam nechajte ležať a nafoťte ho priamo na lokalite, pretože využiteľnosť takého črepu u Vás doma je nulová, alebo keď sa už rozhodnete zobrať ho, tak ho treba uchovať tak aby sa nepoškodil a nafotiť aspoň tak ako to spravil Adamok a fotky poslať na PU, alebo inému miestne kompetentnému archeológovi, ktorý by sa mal k tomu vyjadriť, a keď sa mu budú zdať črepy v súvise s danou lokalitou zaujímavé, môže Vás kontaktovať aby ste mu ich dali/ukázali a prípadne aby ste mu ukázali miesto nálezu.
-
Mám čosi podobné, tiež som to pozbieral na kopci pri Pezinku
fotky som poslal do Pezinského múzea, Snáď len preto, že som tam našiel aj strieborný denár dúfam, že budú mať záujem aj o črepy a spony. -
To čo si poslal na tejto fotke jednoznačne nevyzerá len tak pozbierané z povrchu terénu. Keramika eroduje relatívne rýchlo, ak sa dlhšie nachádza voľne na povrchu získava tak charakteristický vzhľad. Keramika z oraných plôch síce nemusí byť dlhodobo na povrchu, ale opakovaným premiestňovaním vo vrchnej vrstve pôdy získava taktiež charakteristický vzhľad a povrch.
To čo je na tejto fotke má ostré hrany, a charakteristické zafarbenie uloženia pravdepodobne v humóznej pôde. Tieto črepy krátko pred vyzdvihnutím ležali bezpečne pod povrchom terénu. Predpokladám, že ak si ich len pozbieral, tak museli byť v nejakom výkope, možno vo vývrate stromu. Hmmm? -
Väčšiu časť som zo zvedavosti vyšťúral konárom zo zeme. A vysypala sa mi tam malá strieborná mincička. Možno je tam rozbytý džbán plný strieborniačikov………………………….
-
Prosim o identifikaciu priloženej fotky.
Nazov na keramike je JACOB RL(E)INITZ
NEVIEN PRESNE PRECITAT MENO
ďakujem
-
tak toto je aka multilingvisticka odpoved vlcik…
.
to meno na fajke ( štiavničke ) je Jacob Reinitz – vyrobca. taketo ulomky sa v okoli BS vraj daju najst aj dnes
-
úlomok som našla pri okopavani v zahrade,je to novostavba,ale navážka tu bola z okolia barokového kaštiela v Trstíne.
vie niekto niečo viac o tejto Fajke????
ďakujem
Log in to reply.