aktivita diskusia História, genealógia a heraldika Jozef Kluch( 1748-1826)- nitriansky sídelný biskup

  • Jozef Kluch( 1748-1826)- nitriansky sídelný biskup

    Posted by yvet on 16. novembra 2008 at 21:32

    Už dlhšiu dobu sa zaoberám myšlienkou zostavenia rodokmeňov mojej rodiny po všetkých štyroch starých rodičoch .Všakovakých povinností je síce veľa ,ale snáď mi dlhé zimné večery poslúžia na postupné získavanie poznatkov o rodinných príslušníkoch.
    Ako prvý by som rada zostavila rodokmeň rodu Kluch.
    Asi najznámejší predok (zatiaľ zistený) Jozef Kluch(Kláštor pod Znievom 30.3.1748- Močenok 31.12.1826)- okrem iného v rokoch 1808-1826 -nitriansky sídelný biskup a známy mecén Bernolákovcov.
    Môj starý otec z otcovej strany Pavol Kluch sa narodil roku 1900.Predpokladám že môj pradedo Ján Kluch bol potomok biskupovho brata.
    Touto cestou prosím “náhodných” čitateľov tejto diskusie , ktorí majú poznatky o svojom vzdialenom príbuzenskom vzťahu s biskupom Jozefom Kluchom , keby sa ohlásili. Vopred ďakujem .
    Iveta Vaňková( rodená Kľuchová ) – ináč – Yvet z Diadém ZZHB

    yvet odpovedal 15 years, 11 months ago 3 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • yvet

    Member
    17. novembra 2008 at 20:48

    Vidím ,že téma je navštevovaná,tak prikladám pár informácií o Jozefovi Kluchovi.Možno zaujmú aj nečlenov rodu Kluch.

    Jozef Kluch sa narodil 30.3.1748 v Kláštore pod Znievom. Po ukončení základnej školy študoval na gymnáziu v Ostrihome kde v roku 1766 zmaturoval. Na univerzite v Trnave vyštudoval filozofiu a teológiu. Bol mimoriadne nadaný a v roku 1770 dosiahol titul bakalára teológie . Na veľkonočnú nedeľu v roku 1771 bol vysvätený za kňaza.V septembri nastúpil do seminára jako študijný prefekt. Na univerzite pôsobil jako profesor etiky a univerzitný kazateľ (1773) a neskôr tu pôsobil aj ako vicerektor (1775), tajomník a poštolský protonotár a vikariálny notár (1777).
    Sedem rokov bol farárom vo Veľkých Ludinciach (1779 – 1786). Okrem farnosti dostal aj titul assesor Svätej stolice. Tu pobudol niekoľko rokov. Potom bola jeho dráha duchovného veľmi bohatá: v roku 1786 ho vymenovali za kanonika a diecézneho pokladníka, v roku 1798 sa stal komárňanským archidiakonom.Po návrate do Trnavy v roku 1806 tu pôsobil ako kapitulny vikár a v roku 1807 titulárny biskup bosniansky a vikár ostrihomského arcibiskupstva.
    Nitrianske biskupstvo bolo po smrti Františka II. Fuchsa v roku 1804 niekoľko rokov bez biskupa. Na dlhší čas uprázdnený biskupský stolec pápež 17. júla 1808 menoval Jozefa Klucha.Konsekrovaný bol 28. augusta 1808 v Bratislave.
    Zomrel v Močenku 31. decembra 1826. Pochovaný je v hradnej katedrále v Nitre, ale jeho srdce odpočíva v Močenku v krypte Kaplnky sv. Kríža podľa jeho vlastnej žiadosti. Nekrológ napísal páter Adalbert Šimko z rádu Sv. Františka.Na jeho počesť je v Močenku pomenovaná ulica.
    Je známe, že bol veľkým mariánskym ctiteľom. Pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny. Celý život mal hlboké sociálne cítenie. Všetky osobné príjmy venoval na dobročinné ciele najmä pre chudobných a chorých.
    Bol mecénom Bernolákovcov, podporoval vydávanie slovenských kníh. Známy je jeho návrh na vydanie Biblie v slovenskom jazyku. Pre činnosť Bernolákovcov malo veľký význam, že podporoval Slovenské učené tovarišstvo, najmä jeho prvý pobočný stánok v Nitre, ktorého bol členom. Bernolákovci kodifikáciou slovenského jazyka a vydávaním kníh v tomto jazyku výdatne prispeli ku konštituovaniu národnej identity Slovákov a urýchlili organizovanie vzdelávania a národného kultúrneho života. Mimoriadny význam tohto počinu bol v tom, že sa tak stalo v čase nástupu maďarizácie v Uhorsku.Jeho dobročinnosť takmer nepoznala hranice, nehynúce sú jeho zásluhy ako podporovateľa cirkevného školstva, na ktoré vynaložil vyše pol milióna zlatých. 27,230 florenov venoval aj na zariadenie hradnej katedrály v Nitre. Venoval sa tiež obnove a výstavbe mnohých cirkevných stavieb v Nitre. V Hornom meste je dobre známy Kluchov dom, ktorého pozoruhodnou dominantou je socha Vavrinca Dunajského – známy „CORGOŇ“. Na budove kňazského seminára Sv. Gorazda v Nitre je umiestnená pamätná tabuľa, na pamiatku pôsobenia prvého pobočného stánku Slovenského učeného tovarišstva v budove seminára od roku 1792, na ktorej je uvedené aj meno biskupa Jozefa Klucha ako zakladateľa.
    V roku 1814 daroval diecéznej knižnici základinu 1450 zlatých, ktorá sa do roku 1898 rozrástla na 20 000 zlatých.Počas napoleonských vojen v roku 1809 poskytol veľa cirkevných budov na ošetrovanie chorých a ranených vojakov, keď zriadená nemocnica nemohla prijať 3000 vojakov.
    O Jozefovi Kluchovi písali oslavné i ďakovné reči – Alex Jordánsky, Vojtech Šimko, Ján Valentín, Jozef Vavrík a iní.

    Tak to je stručný prierez života J.Klucha a ak sa mi podarí – vložím aj jeho foto a foto Kanónia ( aj s Corgoňom)
    Zdraví Yvet – Diadém ZZHB

  • vkotruszova

    Member
    18. novembra 2008 at 1:54

    Kanoniu, ktoru dal biskup Kluch v Nitre postavit, celkom slusne poznam. Ma velmi zaujimave podzemne podlazia.

  • vkotruszova

    Member
    18. novembra 2008 at 2:13


  • meky

    Member
    22. novembra 2008 at 13:16

    Kaplnka sv. Kríža v Močenku

    Pomník biskupa J. Klucha v krypte kaplnky sv. Kríža

  • yvet

    Member
    5. decembra 2008 at 18:30

    Dakujem za foto v príspevkoch.Zatial sa neuzval síce žiadny Kluch , či Kľuch ,ale zistila som, že o niečo vyše 100 rokov neskôr po biskupovi Jozefovi Kluchovi sa v rodine narodil ďaľší zaujímavý človek.Zhodou okolností sa volá rovnako ako môj otec.
    Bol to historik a knihovník Ján Kluch (* 9. jún 1852, Kláštor pod Znievom – † 1918, Viedeň) .Otec bol Juraj Kluch ,matka Zuzana rod. Fragorová.
    Študoval na gymnáziu v Egri a v Banskej Bystrici, teológiu na seminári v Banskej Bystrici, 1873-74 históriu na univerzite v Budapešti, 1874-1877 vo Viedni. Od 1879 pôsobil ako praktikant Dvorskej knižnice vo Viedni, od 1895 ako tamojší skriptor( pisár, úradník knižnice), neskôr kustód(správca knižnice ). Bol autorom štúdií o starých tlačiach a rukopisoch v zbierkach viedenskej Dvorskej knižnice.
    Neozve sa niekto z jeho príbuzných , prípadne nemá niekto niečo bližšie o hore uvedených pánoch?

    Zdraví Iveta Vaňková – ( Yvet -Diadém ZZHB )

  • yvet

    Member
    7. decembra 2008 at 19:33

    Malá zaujímavosť: vraj najstarším slovenským prisťahovalcom do Argentíny bol Michal Kluch z turčianskej obce Slovany vzdialenom “čo by kameňom dohodil” od Kláčtora pod Znievom.Do Argentíny odsťahoval v roku 1894( takže pátranie po tejto vetve bude dosť zaujímavé … )
    Pracoval najskôr ako robotník v pivovare a cukrovare, neskôr si kúpil vlastný mlyn.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť