aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › kachlová Secesia
Tagged: architektura_2678, cat_architektura, cat_design, cat_UAD, cat_umenie, dizajn, umenie
-
kachlová Secesia
Posted by vozzo on 14. novembra 2007 at 23:08niekolko druhov kachlic z TN
Anonymous odpovedal 17 years, 1 month ago 3 Členovia · 10 odpovede/odpovedí -
10 odpovede/odpovedí
-
Čo takto spresniť ? Z ktorej dielne, z akého mesta (TN ?), z akého interiéru , majú majstrovské značky ?
-
Je to z Trenčína, z Hasičskej ulice.
Kedysi tam bola dielna na výrobu kachlí. Pri rekonštrukcii domu na tomto pozemku – zrovnanie zo zemou a vystavanie betono-kovodomu na novo sme v základoch videli rôzne úlomky kachlíc. Boli sme sa tam pozrieť a našli sme zopár nádherných črepov a celých kachlíc. Tak sme boli v muzeu, oznámiť nález a lokalitu. Ako správny občan, no nie? Bohužiaľ nám bolo povedané, že na také NEZAUJÍMAVÉ nemajú čas. A keďže po niekoľkých taškách črepov a celých kachliciach sme videli, že je to dizajnovo veľmi zaujímavé a pre nás ako keramikov neoceniteľne vzácne, zachránili sme čo sa dalo. Sú tam kachlice od jednoduchších, neoglazovaných, po zložito prepracované, glazované. Povedal by som že by bolo možné vidieť tvorbu od staršej až po najmladšiu.
Majstrovské značky ako také nemá ani jedna. Iba značky asi konkrétneho človeka-kachliara, ktorý vyrobil tú ktorú kachlicu. Keďže som robil vo výrobni kachliara http://www.kozuby-kachle.sk/ cca 1rok možem povedať, že kachlice si väčšinou podpisovali iba kachliari spravidla svojou iniciálou a na celé kachle sa dávala jedna značka majitela a to tak aby bola vidieť z vonku a nie z vnútornej zamurovanej strany. Na niektoré kachle sa dávala značka aj z vnútra. To boli ale kusovky. Takže my nemáme ani jednu s značkou dielne alebo majitela. Bohužiaľ. No najväčším nálezom môjho krátkeho života a asi aj zostane bol kúsok vytlačenej kachlice, ktorý zostal medzi sutinami. Iba pre zaujímavosť dodávam, že to bol kúsok mokrej a tvárnej hliny, akoby spred hodiny zatlačený do formy a odložený na ďalšie spracovanie. Skúste niečo vymodelovať z hliny a cca 100 rokov to držať v tvarovateľnom stave. O dielni ako takej sme sa veľa nedozvedeli. Zastavil sa pri nás jeden postarší pán a povedal, že čo tam bolo kedysi a aká dielňa a že by nám mohol o tom porozprávať, ale už sa viac neukázal. Takže viac nič nevieme. Ale záznam by o tom mal niekde byť.
Ale veď väčšina tejto dielne je zakonzervovaná pod betónom pre ďaľšie generácie. -
Ešte presnejšie dom vedľa dnešných potravín MIX. Po ľavej strane.
Nový dom je inak veľmi “vkusný historicky aj dizajnovo zapadajúci do historického centra”. -
Ešte som zabudol, z akého interiéru : všetky boli naukladané v celku a nepoškodené na sebe, tak ako sa kachlice ukladajú aj teraz. Poškodili sa iba pri kopaní základov pre nový-dnešný dom. Boli akoby iba narýchlo opustené a nechané na pospas osudu. Majitel musel rýchlo utiecť alebo umrel a zanechal výrobu. Lebo neviem si predstaviť či by som nechal naše výrobky v polovičke rozpracované a v podstate uložené v policiach a akoby starostlivo upratané. Ked niečo vyrábam, tak do toho výrobku vkladám aj časť seba a musel by sa stať veľký prúser aby som to iba tak nechal.
Alebo to mohol byt aj jeho vlastny archiv.
Mokrý otlačok dokazuje, že sa jednalo o miestnu dielňu-výrobňu-kachliara. -
vozzo, zaujimave informacie. Zaujimala by ma ci je mozne doplnit kachlicu a nasledne ju zabudovat do funkcneho telesa a nadalej v nom kurit. Podla mna nie, mas vsak viac skusenosti tak skus napisat.
-
super, že ešte žijú výskumníci !
Zaujímavý materiál, mňa fascinovala tá modrá engoba pod glazúrou. Tie neglazované kachlice asi boli pripravené na glazovanie a nestihlo sa, ako ty vravíš – nevedno prečo.
Výroba takýchto kachlíc s plastickým (reliéfnym) dekorom nebola jednoduchá záležitosť a obyčajní hrnčiari a kachliari nedokázali pracovať na tejto, vyššej úrovni.
Skúsim niečo mrknúť k výrobe kachlíc (fajansy) v TN, ale nemám poňatia kde je obchod MIX, napíš súčasnú ulicu a zisti predchádzajúci názov tejto ulice. -
Anonymous
Member26. novembra 2007 at 0:01Co to je za novy fascinujuci vynalez engoba pod glazurou? Bud som sa zobudila po dlhom zimnom spanku alebo sa tu niekto riadne kopol. Tiez by som sa rada dozvedela viac o tom co maju kachlice s fajansou? Ze by som bola vtedy chybala v skole?
Log in to reply.