aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Kachlova vs. liatinova pec
-
Kachlova vs. liatinova pec
Posted by harp on 19. augusta 2008 at 10:30Riesim dilemu aku pec pouzit ako hlavne vykurovanie dvojpriestoru maleho domceku cca 60m2.
Jednou variantou je kachlova pec vstavana do setny tak aby vykurovala oba priestory. Tiez ma napadol aj variant z kachlovou pecou a vymenikom vo vedlajsej miesnposti, co sa mi vsak zda byt financne narocnejsie a zbytocne vzhladom na jednoduchost riesenia s vstavanim do steny. Zaroven sa mi vsak nepozdava ze by neboli priestory oddelene.
Druhou variantou je liatinova pec so splynovacom. Pri ktorej by som vyviedol dymovod cez vedlajsiu miesnost a zas naspat do komina. Pravdepodobne pojde o Jotul-ku este neviem kt. model.
V dome sa bude pocas zimy kurit takmer nepretrzito. Momentalne nemam k dispozicii vysusene drevo. Priestor sa bude dokurovat a temperovat elektrikou.
Otazka znie. Aky typ sa vam zda byt vhodnejsi a zdravsi. Aky dlhodobo ekonomicky vyhodnejsii. Co hovorite na sposob vykurovania druhej miesnosti pri oboch variantoch? Aky typ jotulu byste si vybrali?
Cisto pocitovo co by ste si vybrali vy?
meem odpovedal 13 years, 5 months ago 16 Členovia · 67 odpovede/odpovedí -
67 odpovede/odpovedí
-
Ja osobne mam v plane tento problem riesit kachlovim sporakom event. korpusom s vymennikom ktory by som obstaval hlinnenymi tehlami /alebo samotovymi/ rozvod UK riesit otvorenou expanzkou /nemusim riesit dopustanie SV pri vypadku el. pre cerpadlo/
-
Cestou na obed ma este napadla jedna moznost mam to v hlave tak to opisem tak ako to tam je.
Predstav si pec,kachle alebo cosi take vyvod spalin bude cez stenu do druhej miestnosti kde to bude ustit do takeho “kvadra” alebo ako to nazvat ktory bede duty predeleny prieckou nie celkom tak aby spaliny boli nutene prejst celym objem spominaneho kvadra a odtial by ustili do komina ten kvader by bol z hlinennych tehiel a tie spaliny by ho ohrievali zvnutra tam by sa dala vsadit aj truba na pecenie a ta by tiez kurila.
A este by sa tam dalo /na tom “kvadre”/ vyvalovat.
Ak je to nerealne tak to bolo hladom. -
Tych systémov je neurekom. Ale vyzera to že si sa rozhodol pre kusové palivo a aby to bolo lacnejšie. Nespomenul si teplú vodu a varenie. Predpokladám že si to chcel riešiť elektricky ale uvažujme že to bude drevom. A taktiež si nespomenul aké máš požiadavky na estetiku, veľkosť spaľovacej komory, presklenie, spôsob realizácie, náročnosť realizácie…
Tych možností je tak strašne vela.
Tak spomeniem ib ajednu:
Variť musíš tak dajme tomu že šporák na drevo s teplovodným výmenníkom pre boiler na teplú vodu, dajme tomu http://www.thorma.sk/. Neni to síce žiadny extra design ale rozumná cena. Šporák má výkon 8,5kW a do výmenníka ide tuším okolo 2kW. Nad šporák hoď digestor ktorý bude mať rozbočku buď von ked budeš variť alebo do druhej izbya kúpelne keď budeš vykurovať. To ma iba teraz napadlo, dá sa to premyslieť ak ťa to zaujalo.Ale čo tak využiť spaliny na sušenie toho mokrého paliva, aj ked jednu sezonu oželieš.
Rôzne inšpirácie sú v tejto brožúrke:
Teraz mi príde dosť in raketové pece so zabudovaním dymovodu v lavici, podlahe. Ale dané tech riešenie mi príde dosť riskantné ked som si prečítal aké nebezpečie hrozí ak sa upchá prikladacia komora a pod. čiže chcelo by to technicky doriešiť do profesionalnej konštrukcii:
Táto firma má peletové piecky a priamym výstupom tepla aj pre druhú miestnosť:
http://www.technosystem.sk/ -
Ano rozhodol som sa pre kusove palivo. Vysvetlim… Ide o maly domcek bez rozvodov ustredneho kurenia teda bez radiatorov. Preto treba pouzit pec ktora bude aj peknym doplnkom interieru. Tato pec bude osadena v mieste prechodu do kuchyne a okolo nej nebude vela miesta. To znamena ze sa musi zmestit na podorys stvorca cca 500x500mm.
Thormu poznam doverne z Filakova. Priznam sa ze ich pece mi nejak neucarovali. Technicky mozu byt zaujimave ale estetika ide bokom. Bohuzial digestor sa s priestorovych a estetickych dovodov neda v tomto pripade pouzit.
Susenie dreva nie je koli velkosti pozemku a hospodarskych budov mozne. (Male hospodarske budovy) Mimochodom dom sa nachadza v B. Stiavnici.
Raketova pec je prilis velka. Pelety tiez nepripadaju do uvahy.
S tychto poziadaviek mi vychadza bud kachlovka alebo liatinova pec. Ktora teda?
-
Ak ide o akumuláciu tak lepšia by mala byť keramická, aj keď to nemusí byť extra veľký rozdiel v zmysle celkovej potreby tepla. Ak ide o energiu tepla tak keramická vyhráva n aplnej čiare. Iné je teplo vysálané z keramiky a iné z liatiny. Z keramiky j ezdravšie. Aj ked v porovnaní s nepálenou hlinovou omazanicou to nemusí byť až taký velký rozdiel. Ak ide o cenu liatinové by mali byť výrazne lacnejšie ked to porovnávame v rovnocennej triede.
-
HARP: neviem, či ti napadla variácia, vsadiť kachľovku do priečky, teda respektíve do otvoru v priečke. Ušetrí sa tým miesto a efektívnejšie vykuruješ dve miestnosti.
-
A keď sa na tesno obmuruje bude zachované súkromie, zároveň ostane sálavá plocha z kachiel kedže priečka je tenká. Otázka je čo keby sa obmurovali bočné steny hrubým murikom zo šamotových tehál alebo iného materiálu do akej miery by sa tým zlepšila akumulácia, prenos tepla, večší podiel príjemnej sálavej zložky.
-
Nad vstavanim do muru som uvazoval. Jedine co mi v tomto pripade vadi ze pec kt. mam vo vyhlade podobna (so stredovou rimsou) ako palo prave vlozil do temy: Kachlová pec ala Lietava
je to ze ma onu stredovu rimsu. Viem si predstavit ze by sa zamurovala. Nie su vsak nasledne problemy s roznou tepelnou roztaznostou pece a muru. Nepraska mur? -
Nejakú dilatačnú špáru by som tam nechal. Tesné obmurovanie by spôsobilo skor prasknutie pece – ako by sa rozťahovala od tepla. Netreba veľa – stačí cca 5mm a trebárs utesniť sklenenou šňúrkou proti hluku…(skrátka niečo pružné) (ale nie polystyrén :-) )
-
Je rozhodnute…
Do domceku pojde liatinova piecka s dymovodom prebiehajucim vo vedlajsej miesnosti. Otazka teraz znie co namontovat na dymovod aby sa zvysila vyhrevnost.
Zabudol som napisat ze obe miesnosti ktore chcem takto vykurovat maju do 25 – 30m2
-
Taký rozmer miestnosti máme aj my doma a v pohode stačí liatinová piecka – dokonca sme museli mať veľakrát otvorené dvere aj do druhej, aby nebolo priveľmi teplo…takže vyhreje to iste.
Na dymovod existuje taký nástavec, zväčšujúci výhrevnú plochu – dedko sa to volá. Nevyzerá to esteticky, ale pomôže. -
Presne nad tym nadstavcom uvazujem. Vyraba ho Thorma Filakovo stoji okolo 900 SKK. Ale nepaci sa mi a jeho ucinost je tiez na povazenie. Nevyrabali ste si niekto takehoto dedka sam.
Co hovorite na hnanie tepleho vzduchu ventilatorom. Existuju nejake ultratiche a teplu odolne ventilatory?
-
Ja som od jedného známeho na ventilovanie teplého vzduchu z potrubia nemal dobré referencie. Vraj po čase mu to hodne zvyšovalo prašnosť a ventilátor sa potom pomerne rýchlo zanášal a začal by hlučný. Vraj ak je všetko dobre porobené, malo by byť prúdenie teplého vzduchu dostatočne dobré aj bez poháňania ventilátorom. Možno však jestvuje aj nejaký filter, ktorý by aspoň zabraňoval vyfukovaniu usadeného prachu v potrubí, pokiaľ by si si predsa len pomáhal ventilátorom.
By the way, ak sa tento víkend dohodnem s jedým pánom a “tľapneme si”, pustím sa do úpravy rodinného domu, kde toto budem tiež riešiť :lol: Už sa tešííím :lol: :lol: :lol: :D -
Harp,som tu novačik,ale aj tak sa mi javíš ako “sveta znalý” odborník. Páčia sa mi tvoje príspevky.Dosť ma prekvapila tvoja váhavosť ohľadne výberu pece.Aj keď si sa už rozhodol, pridavam svoj názor. Rozhodne by som bola za kachlovú pec.Sama som riešila podobnú dilemu pre chalupu v Kremnických Baniach. Žial, my ju obývame len krátkodobo- maximalne 2-3 dni v 2-týždnových intervaloch. Čiže akurát odchádzame keď prichádza jej čas(viem to z kachlového sporáka v kuchyni). Mali sme tam Peterky, ale spomenuli sme si na babičkiné latinové. Nemajú rošt, takže tam uhlíky vydržia bez prikladania aj včase najtuhšich mrazov aj 5 hodín. Stačí prihodiť pár polienok a zimomrivá rodina sa ráno budí spotená. Ale ak by som mala voliť medzi tými 2 možnosťami, neváhala by som.
-
Čo sa týka liatinových kachlí je aj niečo horšie a kachle z oceľového plechu. Oceľový plech prehorí po čase.
Jeden predajca mi raz povedal že cca do 3m resp. nepametam si presne netreba ventilator, čiže teplý vzduch samovolne prúdi. Len treba potrubie tepelne izolovať aby malo ťah. Ak treba ventilátor záleží od koncepcie ktorá môže pri lepšom štandarde prerásť do serioznej vzduchotechniky kde je riešená komora s filtrom, ventilatorom, tlmičom hluku, dohrev, chladenie, zvlhčovanie.
Ale podla mna čím je všetko jednoduchšie tým lepšie. Resp. riešiť kvalitu klímy ale jednoducho s min. regulaciou, resp. max. samoregulovatelne. Napr. vlhkosť je riešená hlinenými omietkami a ostrovčekom zelene.Je viacero výrobcom vzduchotechniky, komponentov, ktorý majú v ponuke ventilátor na horuci vzduch, čiže pre teplovzdušné krby. či je niektorý lepší nemam skusenosti. Hlučnoať by som ale každopadnesa snažil eliminovať opatreniami ako osadenie ventilátora v zvukovo izolovanej komore idealne mimo obyt priestorov, za ventilator osadiť tlmič hluku.
Presne si nepametám ale kdesi som čítal že aj vzt potrubi ej epotrebné po čase čistiť. Príde mi to síce smiešne lebo som ešte nevidel aby si niekto rozoberal potrubie pokial by to chcel kvalitne vyčistiť od prachu. Ale štandardne sa dáva prachový filter na začiatku kde vstupuje vonkajší vzduch z exterieru alebo aj z interieru ak je cirkulačný.
Teplovzdušný systém ak je navrhnutý seriozne a nie amatersky tak dôsledne sleduje max teplotu a rýchlosť z výustok. Ak sa to spravne nenadymenzuje naozaj mož edochádzať k zvýšenému výreniu prachu ba až pocitu prievanu. Inak by k danému javu nemalo dôjsť.
Rovnomerne rozdeliť výkon z jedného spotrebiča na dve miestnosti hold vyžaduje odpovedajúcu odovzdávaciu plochu. Ak nevystačuje ten nástavec je ešte aj škaredší
Každopadne takto si možeš kupiť obyčajnu ocelovu ruru a na nu navaríš plechy to obložíš ako pri teplovzdušnom krbe a osadíš mriežky, pre väčší výkon dáš ventilátor.
Alebo ruru a skonštruuj vymennik rura v rure a v strede bude voda no a sprav to že normalne tuto vodu len rozvediež v trubkach po sten eako stenové vykurovanie, navyše by bolo samotiažové. Tutok maš obrazok toho vymennika ktory sa da nakoniec aj kupiť a trubky v stene si spravíš sam ocelové pozin, alebo medenné.
Možeš ešte spraviť to že tie kachle zapustíš mierne do niky aby tam bola dutina a ta bude mať mriežky dole a hore a tak bude cirkulovať vzduch do susednej miestnosti. Čiže prevezmeš tepelný výkon zo zadnej a prípadn ebočných strán.
Alebo proste tu komínovú rúru ťaháš v susednej miestnosti hore dole a zakryješ ju teploodolné panely, priečkovky. A kedže spravíš takéto prekážky zalomenia pred napojením do komína možeš pripadne osadiť ešte koméínovú hlavicu na zvýšenie ťahu a potom to regul klapkou pri kachliach ovládaš.
A ešte takéto nadstavce su
Najlepši eby boli teplovzdušné kamna s vystupom zohriateho vzduchu ale tie robia asi len bulerjan a peletkové. Takže keby si si tie bulerjany preobil aby tie rury vyfukovali vzduch do susednej miestnosti.
Log in to reply.