aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Kachlové pece a sporáky

  • Kachlové pece a sporáky

    Posted by pader on 4. augusta 2009 at 7:49

    ahojte,
    nenašiel som tu tému tomuto podobnú. dal som si postavit v chalupe pec s krbovou vložkou a už to začínam lutovať. bolo to ale hlavne preto, že mám dlhú chalupu a nechcel som tam robiť v každej izbe zvlášť kúrenie a ani ústredné. tak som spravil prieduchy a rozvody s ventilátorom. uvidíme, či to v zime vykúri.

    teraz by som si chcel ale sám postaviť v kuchyni sporák. našiel som na povale ešte niekoľko starých kachlíc a aj dvierka. chcel by som z časti omietanú a miestami kachlice potreboval by som v tomto ale trocha poradiť. máte niekto skúsenosti s tým? nechcem to už zveriť firme lebo je to dosť drahé a naviac som zisti, že nie je nič krajšie, ako ked si človek niečo spraví, vybuduje sám.

    pader odpovedal 11 years, 8 months ago 25 Členovia · 156 odpovede/odpovedí
  • 156 odpovede/odpovedí
  • sasha

    Member
    4. augusta 2009 at 9:58
  • pader

    Member
    4. augusta 2009 at 10:15

    hladal som cez vyhladávanie a nič. tak som možno zvolil zlý postup.
    díky,

  • prievan

    Member
    4. augusta 2009 at 10:52

    čau,
    mmm tie prieduchy a ventilátory, to asi myslíš tzv. teplovzdušné kúrenie. Pokiaľ viem tento spôsob prestáva byť obľúbený, preto lebo sa do miestnosti priamo ženie horúci vzduch od krbovej vložky. Tento vzduch je príšerne suchý a často dráždi dýchacie cesty. My prestavujeme drevenicu ktorá je tiež značne dlhá. Pretože sme nechceli radiátory a ani budovať zložité vodné sústavy (riziko slzenia potrubí a následnej hniloby trámov stien), rozhodli sme sa pre stavbu hypokaustu alebo klasickej kachľovej pece (ešte presne nevieme čo tam dáme ( navonok je to podobné). Sálavé teplo nevysušuje toľko vzduch.

    To rieši len polovicu domu. V druhej časti plánujeme ďalší komín a pec Edilkamin Aqua, ktorá bude napojená na bojler, rebríkový radiátor v kúpeľni, a pár ďalších radiátorov. Tento systém je menej zraniteľný ako vodná sústava v celom dome a aj prípadné vady sú ľahšie detekovateľné. Dom nebude vždy na plno obsadený preto je výhodné takéto “dvojité ” kúrenie. A v prípade plného obsadenia domu nebude kúrenie v dvoch peciach obtiažne z dôvodu malej spotreby dreva v kachľovke.

    Ešte k tomu teplovzdušnému : treba skontrolovať či sú tie potrubia dobre zaizolované napr. skl. vatou, lebo mojim známym sa stalo že firma potrubia nezaizolovala a potom dodatočne vytrhávali zaklincovanú palubovku a izolovali. Hrozilo vzniknutie požiaru!!!

    K tej vlastnej výstavbe pece: stavba z kachlíc nie je jednoduchá, bol som pri tom, videl som to! Ak chceš z časti omietanú nebude ťa to stáť toľko ,a keď ju postaví niekto kto sa tomu rozumie napr. niekto z cechu kachliarov , pec bude dlho bezvadne fungovať a bude bezpečnáá!!! Ak sa rozhodneš pre stavbu na kolene želám veľa šťastia.

  • janko

    Member
    4. augusta 2009 at 20:39

    kniziek o svojpomocnej vystavbe peci je vela napr.

    a ešte v inych komentároch boli 2 knižky o peciach

    čo si pametam jak som prečítal zopar knih o tom tak spajanie kachlic hlinou ma vyhodu že sa da hlina polahky znova opraviť kdežto so šamotovou maltou už to ide ťažšie. Dnes sa da kupiť oboje už zarobene.
    a ešte ten kachliarsky drat treba a šamotové tehly a platky.

    Nerobil som to ale príde mi to taká prplavá robota ako nejaké panské huncútvo čo si robia dospelý chlapci rôzne modely parných strojov. Čo slovák to majster a určite ten pocit radosti ked to je hotové a funguje stojí za to. Aj ked neviem či v tejto dobe maju ludia ešte čas na niečo iné ako chodiť do roboty. A nakoniec určite by som mal radosť aj keby mi to druhý postavil, hlavne že je teplo.

    Ja osobne by som nevidel nijak dramatické ak by ten krb nevykuril ten dom. Čo sa može stať, pomrznuť nepomrznete, tak sa teplo oblečiete. To boli časy ked bolo v domoch chladno, dnes už je všade samé teplo. Kedysi sa muselo furt vonku niečo robiť aby sa človek dobre okysličil a bol zdravý.

  • doky

    Member
    5. augusta 2009 at 0:14

    Prievan, neviem ci hypokaust stavias na chalupe alebo pre trvale obyvany dom. Ak je to chalupa, tak nebol by som si isty, ci je to spravny vyber. Pec potrebuje vela casu, aby sa prehriala a zacala naozaj kurit. A vikendove pobyty su kratke….

    Zda sa mi tu na diskusii trochu panika ohladom sucheho vzduchu pri liatinovej vlozke. Mam ju v peci a absolutne nemame suchy vzduch. Moze to vsak byt aj tym, ze mame dostatok kvetov v interieri. Jedine, co musim priznat, ze ked na zaciatku zimy rozkurujeme, tak prve zakurenie napriek predchadzajucemu vysatiu celej pece vnutri smrdi – spaluje sa prach z povrchu kovu. Potom uz je OK. Dokoca ani nepocitujeme, ze by sa nadmerne prasilo.

    Pader samo ze sa da postavit kombinacia kachlic a omietanej pece. Doporucujem si najprv dobre nastudovat teoriu, aby ta praca kachliara hriala pri srdci uz pri budovani. Tiez sa mi osvedcilo si rozkreslit celu pec vcitane kladenia samotiek, kachlic atd. Vyvarujes sa chyb a vychytas problemy uz prv, ako zacnes. Je to krasne a nezabudnutelne. Ale ako si napisal v inej diskusii, kazdy si musime nakoniec spravit rozhodnutie sam. Varianty su naozaj nekonecne, mam napr stavanu pec /bez ventilatorov a pod /, kt sucasne kuri spalnu, kupelnu a chodbu, kt je sucastou kuchyne a jedalne.

  • pader

    Member
    5. augusta 2009 at 7:27

    Doky, díky za povzbudenie… je pravda, že toho času veľa nie je a roboty vyše hlavy, ale som si povedal, že toto si postavím. aj ked budem klásť jednu kachličku za víkend.

    viete mi poradiť, kde sa dajú kúpiť tie spony na spájanie kachlíc a hlina na vymazávanie? alebo tu si zarobím z ílovitej zeme ako som tu niekde čítal?

    takže spodok toho sporáka (malo by to mať platňu na varenie a rúru na pečenie) môžem postaviť na normálnej malte z tehličiek alebo ytongu? aby som mohol lahšie vytvarovať dolu priestor na drevo a pod. a potom pokračovať pri ohnisku so samotom?

  • prievan

    Member
    5. augusta 2009 at 13:19

    Doky, ten hypokaust bude v trvalo obývanom dome.

  • apple

    Member
    5. augusta 2009 at 16:32

    Pader, ja by som radila, ze stavaj zo šamotiek. Dlho drzia teplo a su prakticky neznicitelne.Cena je sice vyssia, ale to je mozno na cely zivot

  • pader

    Member
    5. augusta 2009 at 16:46

    Pader, ja by som radila, ze stavaj zo šamotiek. Dlho drzia teplo a su prakticky neznicitelne.Cena je sice vyssia, ale to je mozno na cely zivot

    vrchnú časť od ohniska hore určite áno, ale je potrebné od podlahy? tam sa teplo pri kachlovom sporáku veľmi nedostane, tak je to asi zbytočné. zvlášť ak tam chcem mať dolu klembu a úložný priestor na drevo

  • jirko

    Member
    5. augusta 2009 at 19:16

    Ja myslim,že to môže byť z ytongu teda ten spodok ja to budem tež robiť tak nejak ale to je ešte daleko :-) skus pozrieť toto

  • doky

    Member
    6. augusta 2009 at 0:20

    Prievan, gratulujem k dobremu choicu: hypo & kaustu. Myslim, ze budes spokojny. Ale lacne to nebude, ze? Podel sa prosim ta potom so skusenostami.
    Pader, ja rad povzbudim, ked vidim, ze ludia nespekuluju a nie su lenivi. Nesiel by som asi s Ytongom, nepotrebujes az take velke objemy vyplnat mrtvou hmotou. Tiez som mal diskusiu o tepelnej roztaznosti Ytongu a ako sa nelubi napr s betonom. K tomu si este predstav teplo zo sporaku a vies kde si s tepelnou roztaznostou. Radsej by som pouzil klasicke stare tehly, kt su blizke samotkam. Jirkom doporuceny http://www.kachliar je vyborny. Myslim ze to je to iste co tu uz Janko spominal povyse?
    Spony na spajanie si urobis sam z drotu priemer asi 3mm. Princip je, ze je to Ucko, ale uhol musi byt mensi, ako 90stupnov. Tym zaistis, ze spinky drzia len koncami , teda v hlbke kachlice. V opacnom pripade /90 stup/ by ti mohlo roztvarat rad kachlic. Je na to urceny druh drotu, ale uz si nepamatam – urcite to vsak bude niekde na www spomenute. Sprav si jednoduchy pripravok. A za vikend musis postavit aspon jednu radu komplet a vymazat, to sa neda po jednej kachlici – ja viem, z e si to myslel ako srandu, ale predsa ta upozornujem. O hline a maltach som nieco pisal v inej diskusii v Obnove par dni dozadu. Tiez nieco s kachlami – Uskalienka tam chcela opravit kachle/ale vlani/.

  • pader

    Member
    6. augusta 2009 at 6:21

    díky za rady… áno, kachliar.sk poznám. už som si stiahol aj jednu naskenovanú knihu, čo tu niekto zavesil, tak budem študovať.
    moji rodičia si dali postaviť kachlový sporák pred asi 3 rokmi a myslím, že spodok je tiež z ytongu alebo pod. materiálu. celé je to ale obložené kachlicami.
    napadlo ma a ako stavali pece z hliny, alebo hlinených tehál. tie sa tým teplom nerozpadli? mam totiž na pozemku ešte stenu z jednej stodoly, zvyšok je už fuč, tak ma napadlo, či by som nemohol to stavať z tých tehál. aspoň ten spodok..

  • prievan

    Member
    6. augusta 2009 at 11:01

    Doky, situácia sa mení, zdá sa že zostaneme pri rokmi overenej klasike – kachľovej peci. Ale ako hovoríš ani hypokaust, ani kachľovka nie je lacný špás.

    K stavbe toho sporáka: súhlasím s Dokym dal by som tam tehly. Pri stavbe sporáka na ktorej som asistoval, bohužiaľ len pri začiatku, sme použili staré tehly – z pôvodného sporáka, dali sa na kant a špáry sa vysypali myslím, vápencovým pieskom. Kachlice sa vymazávali hlinou. Na foto je prvý rad polovičných kachlíc – tvoria podstavec , a druhý rad celých kachlíc. To čo vidíme sa ešte vymazalo a to bolo v ten deň všetko.

  • pader

    Member
    6. augusta 2009 at 11:47

    prievan, nemáš ešte takéto fotky postupu? ako ďalej?
    keď hovoríš o hline, tak máš asi na mysli tú peciarsku, čo sa dá kúpiť aj normálne v stavebninách alebo na to určených obchodoch? na obrázku ešte nie je ten spojovaci drot… aj ten ste dávali?

    ja mam už podlahu vybetonovanu. to je ako čistá podlaha, úroveň 0. na ňu teda môžem začať ukladať na kant tehlu a tam kde chcem mať priestor na drevo vynechám, asi…

  • pader

    Member
    6. augusta 2009 at 11:55

Page 1 of 11

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť