aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › kamenne mury bez omietky – tepelny most?
-
kamenne mury bez omietky – tepelny most?
Posted by petey on 21. februára 2010 at 17:22Ahojte,
kedze som tu uz neraz-nedva nasiel rady, ktore som rad vyuzil, chcem sa opytat na skusenosti s “priznanymi” kamennymi murmi, o co ide:
– stary barak, kamenne mury hrube cca 80 cm;
– vnutri zdrave povodne omietky (nechame tak, ako su);
– na dvoch stenach zvonku hodeny “spric” (miestami vidno murivo), dalsie dve omietnute povodnou omietkou (ktora je tiez zdrava a zda sa, ze drzi a drzat bude…)
– pojivo v murive: hlina;
– sposob uzivania – ako vikendova chalupa, vykurovanie – kachlove pece (ideme stavat v lete, uz sa tesim);
– okna a dvere – nechavame povodne (nove natery resp. mozno sa pretesnia);
– tzn.: ziadne velke zasahy do baraku sa nekonaju.Otazky:
– ak by sme chceli “priznat” mury (tj obuchat omietku, vyskrabat skary v murive, vysparovat nanovo), ako sa to asi bude spravat z pohladu tepelneho mostu?
– aky material pouzit na sparovanie (nejaka cementova zmes)?
– nejaka carovna rada, ako by isla stara omietka lahsie dolu (aby sme sa vyhli ciernym nechtom a oskretym hankam – so starymi omietkami mam skusenosti a su dost zle (skusenosti) kedze casto su aj po rokoch dost dobre (tie omietky)?
Vdaka vopred,
Peter :wink:dangre004 odpovedal 3 years, 10 months ago 9 Členovia · 25 odpovede/odpovedí -
25 odpovede/odpovedí
-
Zasadna otazka…
preco chcete odstranit omietky? Rezne murivo takmer nikdy nebyvalo v obytnych interieroch odhalene.Az tak sa vam to paci?
-
pardon, zle som sa zrejme vyjadril – omietky vnutri urcite zachovame, zvonku zvazujeme, ci nedat omietky dolu a vysparovat – tj aby zvonku bolo vidno murivo
-
Myslim ze tepelny most sa pouziva v suvislosti zo zateplovanim, na nezatepelnej chalupe to neries.
Hlinené omietky a murivo dobre stabilizuju vlhkost, urcite by som to neuzatvaral cementom alebo modernymi pojivami. Mohol by nastat problem s vlhkostou. -
Možno by bolo najskôr dobré povedať si, čo to ten tepelný most vlastne je.
Tepelný most je miesto v konštrukcii kde dochádza k väčším tepelným tokom ako v bezprostrednom okolí tohto miesta. Tepelné mosty sa prejavujú chladnejším miestom v interiéri, prípadne teplejším miestom v exteriéri.
Nechcem tu teraz použť termíny tepelný odpor, alebo tepelná vodivosť, vystačím si s
ľudovým, či sa mení tepelnoizolačná vlastnosť spomínaného obvodového múru s omietkou, alebo bez omietky. Myslím si, že nejaký dramatický rozdiel, ak sa jedná o obyčajnú omietku nebude.
Zostáva len otázka, omietka, či vyšpárované režné murivo. Je to otázka vkusu. Ak niekto silou mocou to režné murivo chce, má ho mať, môj skromný názor je omietka. Chráni samotné murivo spolu s fasádnou farbou pred poveternostnými vplyvmi.
Omietka tam je, počítam že vápenná,(možno hlinená), neotĺkal by som ju a omietol aj ostatné steny vápennou, resp. hlinenou omietkou, treba si ju niekde na tomto fóre nájsť bola spomínaná viackrát, nebudem opakovať.
Ak špárovať, tak radšej vápenou maltou, (cement určite nie, stačí si ísť pozrieť napr. hrady Branč, Lednica, Trenčín, kde táto technológia špárovania bola použitá, (zrejme zmes cement, piesok pol na pol), uvidíš, čo to s kamennými múrmi porobilo. -
Kamenne steny su pekna vec a mozno aj v interiery. Moja skusenost je, ze v interiery su krajsie na obrazku ako v realite, pretoze tu treba mysliet aj na pocit pohody alebo tepla, pretoze kamenne steny ten pocit tepla akosi nedavaju (mozno je to len moj subjektivny nazor).
Ak su kamene stien pekne kladene nie je problem ich kvalitne vysparovat a osetrit pripravkami ktore zabrania pocasiu negativne vplyvat na vysledok vasej prace. Tu sa asi treba viac orientovat na skusenosti restauratorov ako skusenosti uja zo susedneho domu. Existuje viacero firiem ktore maju v programe specialne sparovacie hmoty na kamenne murivo a materialy na zvysenie vodoodpudivosti kamennych stien. Myslim, ze na http://www.remmers.cz nieco najdete.
Nepoznam situaciu s vlhkostou vzlinajucou v stenach, pripadne vas zamer tykajuci sa rekonstrukcie podlah a vrstiev pod nimi. Vzdy by som vsak radsej pocital s horsou alternativou a vnutorne omietky urobil z kvalitnych sanacnych omietok, ktore vzlinajucu vlhkost (prirodzene do istej hranice) dokazu bez vonkajsich poruch odstranit. Stare omietky mozu byt zdrojom problemov – zasolenie, plesne, viacej roznych opravnych vrstiev ktore uz za kratku dobu po realizacii novych omietok mozu negativne reagovat a vobec nemusia spolu drzat…od pocitaca sa vsak tieto veci nedaju posudit a preto akakolvek jednoznacna rada nemusi byt spravna. Myslim vsak, ze vacsinou plati, ze nove je nove a opravovane je uz len opravovane.
Pri zachovani len kamennych stien bez zateplenia (tam asi smerovala vasa otazka tykajuca sa tepelneho mostu) treba brat na zretel aj sposob uzivania objektu (obcas, trvalo…), pretoze mozu nastat problemy s kondenzaciou vlhkosti na stenach v zimnom obdobi a mozno aj v lete – steny budu po zime asi dlho studene, ale vonkajsi vzduch uz bude teply a nasyteny parami. Na internete su pristupne jednoduche kalkulacky na vypocet tepelneho odporu stien a stoji zato sa s nimi obcas pohrat a v ruke mat aj tabulku vzniku rosneho bodu, aby si clovek urobil obraz ako sa moze stena spravat v roznych teplotnych a vlhkostnych situaciach.
-
Ja by som to sparoval tou istou hlinou, ktora je ako pojivo medzi skalami, je to najkrajsie a asi aj najjednoduchsie, lebo ta hlina lezi pravdepodobne vsade naokolo….
-
Viem ako sa ľahko špárujú kamenné múry, a aj s čím. Ale neviem či to niekoho bude zaujímať, nakoľko ide o pôvodnú metódu a nemá to nič spoločné so súčasnými pretechnizovanými postupmi.
-
Robo, neviem prečo by to niekoho nemalo zaujímať, a súčasný svet je taký aký je, iný nebude, ibaže by sa ľudia zmenili, v čo neverím.
-
Pán petey: Robili ste nejaké výpočty pred tým ako ste sa rozhodli staviať kachľovú pec? Alebo máte niečo odpozorované, alebo odskúšané (robíte rekonštrukciu)? Lebo fyzikálne zákony platia rovnako pre staré aj nové domy.
-
Pán petey: Robili ste nejaké výpočty pred tým ako ste sa rozhodli staviať kachľovú pec? Alebo máte niečo odpozorované, alebo odskúšané (robíte rekonštrukciu)? Lebo fyzikálne zákony platia rovnako pre staré aj nové domy.
Prepocty som nerobil (nemam vzdelanie anmi skusenosti), v nasom dome sme si dali postavit kachle v jednej izbe (len na zaklade skusenosti z detstva), v druhej mame obmurovanu krbovu vlozku a neda sa to porovnat (kachle vyhravaju). Bude nam ich stavat kachliar, ak ste smerovali otazku tymto smerom. Pre kachle som sa rozhodol predovsetkym kvoli tomu, ze to mame odskusane a myslim si, ze ako jedno z mala vykurovacich telies to zvladne relativne rychlo vykurit aj kamenny barak + da sa na nich varit (jedny kachle budu kuchynske, druhe take tie vysoke izbove). No a v neposlednom rade sa mi velmi paci cely ten proces (pri ktorom len miesam a nosim hlinu), ktory je tiez maximalne cisty (ekologicky).
K sparovaniu – dakujem velmi pekne za rady, ako sparovacka by sa mi hlina pozdavala, ale nebude tomu vadit slnko, dazd, mraz (zvetravanie)? Pan Rober M – ak mate radu na sparovanie, samozrejme, ze ma zaujima, vdaka
-
To je fajn ze vam to funguje. Fandim akumulačným peciam, sám mám jednu doma (vysoký izbový kachľak). Možno vás zaujme ťažká pec:
Spominate ze robite s hlinou. Mozem sa spytat čo lepíte s hlinou alebo či robite hlinenu pec? Rad by som poznal navod, alebo postup stavby.
Poznám iba spôsob špárovania vnútorných miestností čo spomínal p. Šíma v diskusii:
http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=102647#text854– – – – – – – – – – citujem:
Ta sutrova zed v pozadi je super. Sveho casu mne manzelka nutila vysparovat asi 20 m2 takove zdi v obyvaku. Nastesti jsem si vzpomnel na mazackou radu zednickeho dedy. Navlhcit, a nahodit spary uplne obycejnym ciste vapennym stukem (znacka Hasit), nechat 1 den zavadnout a pak dva kartace na ruce, poradny kybl s vodou a “cistit jako zbesily”. Umyjete relativne snadno prave tolik stuku, aby vylezlo prave tolik sutru, kolik chcete. V extremnim pripade vymejete stuk uplne vsechny a jste zase na zacatku. Tech 20 m2 jsem timto zpusobem vysparoval za cca. 8 hodiny prace a kazda navsteva se divi, kolik prace musely dat ty malickate a nepravidelne spary kolem malych i velikych kaminku. Samozrejme jim s nadhledem rikam, ze pro mne je to “malickost”.
– – – – – – – – – – koniec citátu
Poznámka: Štuk môže byť akýkoľvek vápenný, nemusí byť Hasit. Najprv si to vyskúšajte na kúsku steny. Vápenný štuk vynikne, hlinu by asi veľmi nebolo vidno.
-
Prosim drzte sa temy. Co sa tyka kachlovych peci je tu otvorenych dost tem.
TEPELNY MOST.
Odpoved teda znie, ako tu uz bolo napisane. Tepelny most nema takmer nic spolocne s tym ci bude murivo omietnute alebo nie. Aj ked by sa mi ziadalo napisat… Alebo ano, kedze pre murivo je najlepsou ochranou ked je omietnute. Aspon v nasich klim. podmienkach.
petey: pomohla by fotografia – film
-
ahojte, vdaka, tu je foto zadny mur; este dalsia vec, na kt ma upozornil znamy, sa tyka estetiky – jemu sa stalo, ze po obuchani omietky bol mur dost odpudivy (skridly a tehly), takzesa povodnejmyslienky vzdal. cize uvidime, ked to obuchame.
p
Log in to reply.