Tagged: cat_pamiatky_pamiatky
-
Kasárne na Martinskom vrchu v Nitre
Posted by vronskij on 17. mája 2010 at 8:57Priatelia,
ti, ktori maju radi Nitru a jej históriu a su presvedceni, ze i stare je hodnotne, davam do pozornosti tento clanok s fotografiou. Ten Siator zatial stoji, ale mozno to ma uz len za par….http://www.nitra-slovensko.eu/16.-19.-storocie-v-nitre/storocna-strelnica-v-nitre.html?Itemid=47
a este dokaz, ze to ide aj bez bohapusteho nicenia
Pozdravujem vsetkych, ktori si vidia dalej od spicky nosa a myslia kozmopolitne a metropolitne :)
antik odpovedal 11 years, 6 months ago 6 Členovia · 22 odpovede/odpovedí -
22 odpovede/odpovedí
-
Pred cca 2-3-omi rokmi bol návrh využiť areál kasární v Nitre na ústredný depozit archeologických nálezov/predmetov, resp. aj na vytvorenie (národného) Archeologického múzea (to, čo máme v rámci SNM na Žižkovej v Bratislave, nejak výrazne našu archeológiu nereprezentuje). Pre taký zámer však treba aj niečo urobiť, aj v Nitre a najmä na AÚ SAV, lenže tam zrejme “skapal pes” :?: :!:
-
Otazka znie, ci kvoli tym planom musia nevyhnutne lahnut popolom historicky hodnotne objekty…Historia vzniku kasarni patri k neoddelitelnym dejinam mesta. Nitrania 19. storocia boli hrdi na to, ze sa im podarilo i vdaka nim “dostat” do mesta cisara pana.
Dnesni, moderni Nitrania su hrdi na to, co vsetko historicke a teda stare-Fuj – sa im podarilo zburat.
A mna zaujima, kto sa pride do Nitry pozerat na obchodne galerie, ktore tu rastu ako huby po dazdi…
Ale Nitra ma na slovovzatych odbornikov na cestovny ruch, takze na radnici urcite vedia, co robia 8O -
Chcem sa opytat Nitranov, ktori sleduju obnovu.sk a tuto temu, ci ich napadlo informovat sa na osud zoborskych kasarni…zakon o slobodnom pristupe k informaciam plati aj v Nitre!
Lebo tusim aj v Hornej-Dolnej je viditelnejsi obciansky zaujem o veci verejne ako v tejto staroslavnej s prepacenim modernej velkodedine!!!
-
Chcem sa opytat Nitranov, ktori sleduju obnovu.sk a tuto temu, ci ich napadlo informovat sa na osud zoborskych kasarni…zakon o slobodnom pristupe k informaciam plati aj v Nitre!
Lebo tusim aj v Hornej-Dolnej je viditelnejsi obciansky zaujem o veci verejne ako v tejto staroslavnej s prepacenim modernej velkodedine!!!
OSPRAVEDLNUJEM SA VSETKYM KULTURNYM LUDOM ZIJUCIM NA VIDIEKU AK SOM ICH TYMTO URAZIL. HOCIKTORA DEDINA MOZE IST TYMTO MALOMESTIAKOM PRIKLADOM!
-
Ja som bol v tychto kasarnach na vojne! Neviem sice pomoct , ale aspon moralne podporim. Musim povedat, ze ked som videl na fotke staru budovu, uznavam, ze je fakt pekna a zaujimava. Bolo by jej skoda. Vnutri kasarni je to /bol?/ prekrasny areal plny stromov a roznych malych aj vacsich budov.. taky chutny park. Aj idea s muzeom znie velmi zauimavo.
To nie su len premnozeni odbornici z cest ruchu, ale aj stavbari, architekti atd atd. Vsetci chcu zit a najlepsie nadstandartne. Minule som pozeral Moj dom moj hrad a ked som tam videl dalsiu chudobnu variaciu akychsi minimalistickych supermodernych radoviek co zneuctuju Bojnicky zamok akymsi betonom, sklom a najlespie este antikorou…. relacia sa mi zhnusila vdaka obhajobe dalsieho sablonoviteho nezmyslu slovenskej moderny a pochopil som , ze to vsetko je len maskovanie svojich zistnych zaujmov. Dalej radsej uz nepokracujem, ale drzim palce, nech to pod Zoborom dobre dopadne, hlavne nech sa Slovaci zobudia /vo vacsom mnozstve/ a prestanu dvihat plecia: no co uz…? DokyPS. Ak bude treba podpis na peticiu, rad prispejem /aj ked nie som Nitrancan…/
Vela uspechu z uprimneho srdca -
mily vronskij,
mozes trosku objasnit situaciu?? ja som menej chapava a podla tvojich utrzkovitych pocitov a postrehov nerozumiem co sa v byvalych kasarnach deje…
daj viac info… aaa zrozumitelne prosim… nie kazdy je emocne zainteresovany… aj ja napr. rada budem informovana aaa mozno i angazovana :)bo ja mam zatial odsledovane totok…
V Nitre bude Klenotnica s najvzácnejšími nálezmi zo Slovenska
http://www.obnova.sk/clanok-3299.html+ clanok z oktobra 2009 s komentarom, ze sa zacina s rekonstrukciou budov…
Archeológovia by chceli v Nitre vytvoriť archeoskanzen
http://www.obnova.sk/clanok-3001.html -
mily vronskij,
mozes trosku objasnit situaciu?? ja som menej chapava a podla tvojich utrzkovitych pocitov a postrehov nerozumiem co sa v byvalych kasarnach deje…
daj viac info… aaa zrozumitelne prosim… nie kazdy je emocne zainteresovany… aj ja napr. rada budem informovana aaa mozno i angazovana :)bo ja mam zatial odsledovane totok…
V Nitre bude Klenotnica s najvzácnejšími nálezmi zo Slovenska
http://www.obnova.sk/clanok-3299.html+ clanok z oktobra 2009 s komentarom, ze sa zacina s rekonstrukciou budov…
Archeológovia by chceli v Nitre vytvoriť archeoskanzen
http://www.obnova.sk/clanok-3001.htmlVdaka bohu, konecne sa niekto opytal, co sa tam deje….nuz, je mi jasne, ze moje maily boli silne nabite emociami…tento sposob som si vybral v nadeji, ze niekomu zapne a zacne sa pytat. vdaka ti, uskalienka zatial nic zvlastne ani zle sa v kasarnach nedeje. jeden z vlastnikov tusim vyhlasil verejnu sutaz na spracovanie projektu- vid stranku au sav, druhy sa na to chysta. akurat ze v bratislave sa chystaju vyhlasit nitrianske kasarne za kulturnu pamiatku, co by vlastnikom urobilo skrt cez rozpocet, pretoze by si tam nemohli safarit podla svojho (ci investorovho?) gusta.
Bolo by fajn, keby sa verejnost zacala pytat svojich volenych zastupcov, co sa planuje v kasarnach, co architektonicky cenne tam este stoji…. a takisto nielen pytat, ale sa aj zaujimat o to, sledovat to atd. ak niektori poznate stare fotky nitry a Siator tabora, tak vedzte, ze tie pekne budovy, ktore za plotom a stromami nie je vidiet, tam – zatial – este stale su. Fakt je, ze areal ma dvoch vlastnikov – mesto a archeologicky ustav a sukromnemu vlastnikovi sa toho vela neda prikazat, zakazat, pokial budovy nepodliehaju pamiatkovemu zakonu. A vlastnikom zalezi na tom, aby to tak zostalo aj nadalej. Ale to, co patri mestu, sa tyka verejnosti a preto:
Mili Nitrania, pytajte sa, patrajte, nenechajte sa ucicikat, nehodte smahom ruky za hlavu snahu vasich predkov, pretoze Nitrania 19. storočia sa velmi snazili, aby sa v Nitre takyto sustredovaci tabor vybudoval, ocakavali cisara, ktory sem mal prist na manevre, skraslovali park v areali kasarni, dreviny dokonca ponukli mestania z vlastnych zahrad…proste to bola pre Nitranov tych cias prestizna zalezitost! Nejde len o hodnotnu architekturu, ale aj o uctu k vlastnym dejinam a udalostiam, ktore sa tu diali nie tak davno (nech to znie akokolvek pateticky)!!!Moje vstupy su v inotajoch, ale nakoniec Uskalienka zareagovala, takze som dosiahol svoj ciel. Treba sa zaujimat o verejne pristupne materialy, pytat sa, sledovat a nenechat sa oklamat
A este posledna poznamka-toto vsetko plati, ak suhlasite s tym, ze vyhlasovanie veci za kulturne pamiatky “starym” budovam neskodi :)
Zelam Nitranom otvorenu mysel!
-
Bývalé kasárne vyhlásili za pamiatku, archeológovia sa odvolali
Archeologický ústav aj mesto Nitra sa obávajú, že ich plánované zámery s využitím kasární sa teraz skomplikujú.
NITRA 29. augusta (SITA) – Časť bývalých kasární pod Zoborom v Nitre vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Niektoré z budov, ktoré sa stali pamiatkou, patria Archeologickému ústavu, niektoré mestu. Obe inštitúcie sa odvolali voči rozhodnutiu, ktoré inicioval Krajský pamiatkový úrad v Nitre. Obávajú sa totiž, že ich plánované zámery s využitím kasární sa teraz skomplikujú. Archeologický ústav má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu štyroch budov, na ďalšie tri beží súťaž. Už na jeseň plánuje začať s rekonštrukciou dvoch z nich. Mesto zatiaľ žiadne aktivity v kasárňach nevyvíja, chýbajú mu peniaze. Archeologický ústav získal ako štátna inštitúcia bezplatne od ministerstva obrany 12 budov v obrovskom areáli kasární z 19. storočia koncom roka 2008. Zvyšných 34 budov dostalo mesto.„Zdá sa nám nie úplne fér, že z celého procesu vypadlo biskupstvo, ktoré je vlastníkom rozhodujúcej časti pozemkov. O rozhodnutí sa dozvedeli až od nás,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. V odvolaní zároveň archeológovia žiadajú informáciu, aké budú normatívy pamiatkarov vo vzťahu k objektom, ktoré plánujú rekonštruovať. Obávajú sa, že budú musieť meniť projekty, na ktoré už získali peniaze z eurofondov, čím môžu o tieto peniaze prísť. „Keď nám po zapracovaní pripomienok vyjde raz taká cena rekonštrukcie, tak potom je otázne, či sa budeme púšťať do obnovy týchto budov, alebo či radšej neopravíme tie novšie budovy a tieto budú čakať, až kým sa objavia peniaze,“ uviedol Ruttkay. Ako ďalej zdôraznil, všetky projekty pripravujú tak, aby sa budovy po obnove čo najviac podobali ich pôvodnému vzhľadu.
V kasárňach chcú archeológovia zriadiť depozitáre nálezov, dokumentačné pracovisko a múzeum. „Naše najboľavejšie miesto sú naše depozitáre, ktoré sú už veľmi preplnené. Len z výskumov na trase cesty R1 máme niekoľko kamiónov materiálov,“ skonštatoval Ruttkay. Múzeum chcú otvoriť v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. Jeho súčasťou má byť stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy a klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Verejnosť v nej bude môcť po prvý raz vidieť cenné nálezy, ktoré boli doteraz schované v trezoroch.
-
Archeologický ústav bude musieť prepúšťať, ohrozené sú výskumy
Podklady k návrhu rozpočtu na budúci rok z dielne ministerstva financií nepočítajú ani s centom na systematický archeologický výskum na Slovensku. Výrazné škrty pocíti celá Slovenská akadémia vied.31. augusta 2010 (SITA) – Koniec systematických archeologických výskumov na Slovensku, pozastavenie rozbehnutých projektov a prepúšťanie zamestnancov. Toto všetko hrozí Archeologickému ústavu na základe podkladov k návrhu rozpočtu na budúci rok z dielne ministerstva financií. Počíta s poklesom bežných výdavkov skoro na polovicu a mzdových prostriedkov na 82 percent oproti súčasnému stavu. Zároveň neobsahuje ani cent na systematický archeologický výskum. Predošlá vláda naň peniaze našla, bolo to po mnohých rokoch. Teraz hrozí, že sa opäť budú robiť len záchranné výskumy pri stavebných akciách, ktoré financujú investori. „Znova sa dostávame do situácie, že vedecký výskum na Slovensku nebude, pokiaľ nám ho niekto zo zahraničia nezaplatí. Môžeme skončiť tak, že budeme už iba jedna firma, ktorá bude robiť len záchranné výskumy a veda zostane bokom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay.
Ohrozené sú rozbehnuté systematické výskumy aj rôzne projekty, hovorí Ruttkay. Skončiť sa môže napríklad výskum hradiska v Bojnej v okrese Topoľčany, odkiaľ nálezy doslova prepisujú históriu Slovenska. Zároveň by mohli stroskotať plány na revitalizáciu a využitie areálu bývalých kasární pod Zoborom v Nitre, kde získal Archeologický ústav od armády 12 budov, ktoré však treba nutne zrekonštruovať. Ani ďalšie roky zrejme neprinesú zmenu, pretože výhľadové rozpočty až do roku 2013 zostavené ministerstvom kopírujú rok 2011.
„Podklady k rozpočtu, ktoré sme dostali z ministerstva financií, nás doslova vystrašili. Prakticky to znamená, že budeme musieť prepustiť 20 až 25 zamestnancov,“ uviedol Ruttkay. Vyberať ich chce podľa výkonnosti. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu si treba uvedomiť, že keď zdatných vedcov raz pustia, už ich späť tak ľahko nedostanú, pretože sa uplatnia inde – či už doma alebo v zahraničí.
Výrazné škrty pocíti celá Slovenská akadémia vied. „Na Slovensku bude napriek tomu, že sa deklaruje budovanie vedomostnej spoločnosti, akadémia vied dosť výrazne postihnutá, skonštatoval Ruttkay. Poukázal na to, že v Čechách napriek kríze akadémii vied na rozpočet nesiahli, v Nemecku si vedecké pracoviská ešte prilepšia. „Prvé správy boli také, že nás skrátia o 12 percent, ale nekráti sa to, čo reálne akadémia v tomto roku dostala, ale pôvodný návrh ministerstva financií ešte pred schvaľovaním rozpočtu na tento rok. Takže v skutočnosti to je skoro 20 percent,“ skonštatoval Ruttkay.
-
Vyhlásenie kasární za pamiatku dočasne pozastavili
NITRA 21. októbra (SITA) – Vyhlásenie časti areálu kasární pod Zoborom v Nitre za kultúrnu pamiatku dočasne pozastavili. O odloženie vyhlásenia kasární za pamiatku požiadalo mesto Nitra, Archeologický ústav v Nitre a Biskupstvo Nitra ako vlastníci budov a pozemkov v areáli. Najprv chcú dať vypracovať geometrický plán pre celé územie a zapísať parcely do katastra nehnuteľností. Plán bude zohľadňovať ich zámery využitia areálu.
Pamiatkový úrad SR pred časom vyhlásil časť kasární za národnú kultúrnu pamiatku. Mesto, archeológovia aj biskupstvo sa voči rozhodnutiu odvolali. Obávajú sa, že ich plány s kasárňami by sa mohli značne skomplikovať. Archeologický ústav už má napríklad hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu štyroch budov, na ďalšie tri beží súťaž. „Keď nám po zapracovaní pripomienok pamiatkarov vyjde raz taká cena rekonštrukcie, tak potom je otázne, či sa budeme púšťať do obnovy starých budov, alebo či radšej neopravíme tie novšie,“ poukázal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Archeologický ústav získal koncom roka 2008 ako štátna inštitúcia bezplatne od ministerstva obrany 12 budov v obrovskom areáli kasární z 19. storočia. Zvyšných 34 budov dostalo mesto. Vlastníkom rozhodujúcej časti pozemkov je Rímskokatolícka cirkev.
Dôvody odvolania voči rozhodnutiu pamiatkarov boli témou rokovania, ktoré zvolalo Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR začiatkom októbra. „Na stretnutí sa otvorila otázka presnej špecifikácie parciel, ktorých sa dotýka návrh na vyhlásenie národnej kultúrnej pamiatky,“ informovala agentúru SITA Eva Ligačová z útvaru hlavného architekta mesta. Na základe toho sa rozhodlo o vypracovaní geometrického plánu, ktorý bude zohľadňovať koncepciu využitia kasární schválenú mestskými poslancami. Krajský pamiatkový úrad v Nitre s tým súhlasil. „Treba si uvedomiť, že zachovanie nejakej budovy v pôvodnom štýle, v pôvodnej fazóne, bude určite náročnejšie, ako keby sa mohlo v rekonštrukcii postupovať len podľa zámerov mesta,“ povedal pre agentúru SITA primátor Nitry Jozef Dvonč.
Mesto chce kasárne využívať najmä na kultúru, oddych a spoločenské vyžitie. Zriadiť by tu chcelo aj centrálny mestský archív. V súčasnosti sa nachádza v troch budovách, informoval Dvonč. Vznik moderného datacentra by zahŕňalo aj elektronizáciu dát. Radnica zároveň eviduje žiadosti o priestory kasární od mestských aj iných inštitúcií. „Časť priestorov sme ponúkli mladým ľuďom, aby si tam mohli zorganizovať priestory pre svoje aktivity a zábavu. Mám na mysli najmä vysokoškolskú mládež, pretože aktivity vo Fóre mladých, ktoré sme nedávno zriadili, až tak nelákajú túto skupinu mladých,“ dodal Dvonč. Archeológovia chcú v kasárňach zriadiť depozitáre nálezov, dokumentačné pracovisko, múzeum a v budúcnosti aj archeoskanzen. Súčasťou múzea má byť stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy a klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska.
-
…
“Pripravujeme projektovú dokumentáciu na komplexnú rekonštrukciu pre 11 budov, na štyri z nich je už hotová. Všetkým historickým objektom niekdajších kasární chceme po obnove zachovať ich niekdajší ráz. Situáciu nám trocha skomplikovala skutočnosť, že Krajský pamiatkový úrad v Nitre začal proces vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku pri siedmich najstarších budovách. Celý proces obnovy našich budov by to však nejako zásadne nemalo ovplyvniť,” uviedol riaditeľ ústavu Matej Ruttkay.AÚ chce ešte v tomto roku začať s rekonštrukciou troch najväčších budov, v ktorých majú byť umiestnené depozitáre a laboratóriá. Najväčší problém máme práve s uchovávaním nálezov objavených pri výskumoch a s ich následným ošetrením, rekonštrukciou, či niektorými analýzami. O tieto služby musíme často žiadať pracoviská v zahraničí, čo nám komplikuje život. Po vybudovaní vlastných priestorov a moderných laboratórií sa nám práca podstatne uľahčí, skonštatoval Ruttkay.
Okrem nových archeologických pracovísk sa už začal projektovať aj archeologický skanzen, ktorý má v areáli kasární vyrásť. Bude obsahovať expozície s unikátnymi nálezmi, ktoré verejnosť doteraz nemala možnosť vidieť. Okrem nálezov z Nitry by tu mali byť vzácne pamiatky aj z iných kútov Slovenska. Budú to tie najzaujímavejšie nálezy od praveku až po stredovek. Bude to napríklad unikátne obydlie lužickej kultúry z doby bronzovej z Dolného Kubína, obydlia z doby kamennej, teda z neolitu, slovanské obydlia, germánska zemnica a iné vzácne nálezy.
“V skanzene, alebo lepšie povedané v archeologickom parku, bude aj chlebová pec, aby sa mohol piecť chlieb, bude tam sklárska pec, aby si ľudia mohli taviť koráliky, bude tam kováčňa a mnohé ďalšie zaujímavosti, uviedol Ruttkay. Celá expozícia podľa jeho slov vyvrcholí pri základoch veľkomoravského a románskeho kostolíka, ktorý bol objavený práve v areáli kasární na Martinskom vrchu. Ak pôjde všetko podľa plánu, prvé realizačné práce by sa mohli začať v lete na budúci rok, spresnil Ruttkay.
Archeológovia uvažujú aj o projekte veľkého reprezentatívneho múzea zameraného hlavne na obdobie Veľkej Moravy. Mapovať by však malo širšie obdobie od príchodu Slovanov na naše územie až po 11. storočie. Je tu taká myšlienka. Malo by ísť o stálu expozíciu. Všetko však bude závisieť od toho, či sa nám podarí získať financie. Ak by sa nám to podarilo, chceli by sme toto veľkomoravské múzeum otvoriť v roku 2013, kedy sa v Nitre bude oslavovať 1150. výročie príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie, uviedol Ruttkay.
Čítajte viac v agentúrnom článku TASR zo 6. 7. 2010. -
na seminari Ranostredoveka sakralna architektura Nitrianskeho kraja 7. oktobra som mala tu moznost osobne si vypocut prezentaciu archeoskanzenu spomenuteho v predchadzajucom clanku z ust Mateja Ruttkaya v prednaske Kostol sv. Martina v Nitre pod Zoborom – súčasný stav a možnosti prezentacii…
najviac ma potesilo, co nie je spomenute :)
okrem chlebovej pece a inych dobovych prevedeni remesiel orientovanych pre ludi a nielen na kukuc… spomenul aj moznosti stravenia noci v archeoskanzene…
cele ma to potesilo… kooonecne vznikne zivsi archeoskanzen ako poznam tie doteraz navstivene a to hned tu u nas v nitre :)
neda mi utrusit, aj ked si mozno namyslam :oops: ale akoby okukali z projektu, ktory som predlozila na mesto este v maji 2008, ked nitra bojovala o titul EHMK 2013…
cele jedno… dolezite, ze sa planuju speci veci :thumbleft: -
Veľkofilm o Cyrilovi a Metodovi majú nakrúcať aj v kasárňach
NITRA 2. novembra (SITA) – Historický veľkofilm o Cyrilovi a Metodovi sa má nakrúcať aj v nitrianskych bývalých kasárňach pod Zoborom. Mestskí poslanci prenajali bratislavskému filmovému štúdiu ALEF JO objekt v areáli kasární na uskladnenie kulís. Za prenájom bude platiť mestu symbolické euro mesačne. Na zastupiteľstve odznelo, že v kasárňach by tiež malo vyrásť Svätoplukovo sídlo. V budúcnosti by tu mohlo zostať ako súčasť skanzenu, ktorý tu plánuje vytvoriť Archeologický ústav SAV. Veľkomoravská dedina by zas mohla podľa predbežného zámeru vyrásť v areáli Výstaviska Agrokomplex. “Prípravu filmu podporila aj bývalá vláda. Je to projekt, ktorý môže Nitru posunúť ďalej, v Nitre by mala byť aj premiéra filmu,” povedal viceprimátor František Baláž.
Medzinárodná koprodukčná snímka uzrie svetlo sveta v roku 2013, keď bude 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Pozostávať má z dvoch dielov. Prvá časť bude mať duchovný charakter, druhá bude dobrodružnejšia. Natáčať sa má nielen v Nitre, ale aj na Devíne a v ďalších lokalitách viacerých európskych štátov.
-
Archeologický ústav začal s rekonštrukciou budov v kasárňach
Archeológovia majú hotové projektové dokumentácie na päť budov, do konca roka pribudnú ďalšie štyri projekty.NITRA 11. novembra (SITA) – Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre začal s rekonštrukciou dvoch budov v areáli bývalých kasární pod Zoborom. V prevádzke by mali byť už v roku 2011. Nie sú to však budovy, ktoré plánoval opraviť ako prvé, zámery skrížila snaha Krajského pamiatkového úradu v Nitre vyhlásiť časť kasární za kultúrnu pamiatku. „Trošku sme to zreorganizovali a začali sme s budovami, ktoré nie sú medzi tými vyhlásenými, aby sme to mali trošku jednoduchšie a nenarazili potom na nejaký problém,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay. V súčasnosti sú hotové projektové dokumentácie na päť budov, do konca roka pribudnú ďalšie štyri projekty.
Ako ďalej informoval Ruttkay, pamiatkari im pripravené projekty predbežne odobrili. „Odsúhlasili nám nakoniec, i keď zatiaľ len ústne, aj zateplenie týchto budov a likvidáciu rôznych nových priečok, lebo vo vnútri to je naozaj prestavané a s pôvodnou podobou to nemá nič spoločné,“ skonštatoval. Jedna z budov medzitým zo zoznamu navrhovaných pamiatok vypadla, pochádza z 30-tych rokov minulého storočia. „Priznám sa, že nám to pomohlo, lebo je to jedna z budov, ktorú chceme rýchlo robiť. Myslím si, že ju urobíme naozaj veľmi pekne a bude vyzerať tak ako v minulosti,“ povedal Ruttkay.
Archeologický ústav získal koncom roka 2008 ako štátna inštitúcia bezplatne od ministerstva obrany 12 budov v obrovskom areáli kasární z 19. storočia. Zvyšných 34 budov dostalo mesto. Vlastníkom rozhodujúcej časti pozemkov je Rímskokatolícka cirkev. Pamiatkový úrad SR pred časom vyhlásil časť kasární za národnú kultúrnu pamiatku. Mesto, archeológovia aj biskupstvo sa voči rozhodnutiu odvolali a požiadali o odloženie vyhlásenia. Obávajú sa, že ich plány s kasárňami by sa mohli značne skomplikovať. Pamiatkari im vyhoveli. Mesto zatiaľ žiadne aktivity v kasárňach nevyvíja. Najprv chce vypracovať geometrický plán pre celé územie a zapísať parcely do katastra nehnuteľností. Plán bude zohľadňovať zámery mesta na využitie areálu.
Archeológovia chcú v kasárňach zriadiť depozitáre nálezov, dokumentačné pracovisko, múzeum a archeoskanzen. Súčasťou múzea má byť stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy a klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Mesto chce kasárne využívať najmä na kultúru, oddych a spoločenské vyžitie. Zriadiť by tu chcelo aj centrálny mestský archív.
Log in to reply.