aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele kaštieľ v Bernolákove

Tagged: 

  • kaštieľ v Bernolákove

    Posted by palo on 7. apríla 2011 at 14:58

    Hoci za Rákoczyho povstania na začiatku 18.storočia Čeklís ľahol popolom, obdobie neznáma netrvalo dlho. Neďaleko od miesta starého hradu si dala vystaviť rodina Esterházyovcov nový kaštieľ.

    Rod Esterházyovcov bol už v minulosti veľmi bohatý a vážený. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z roku 1186. Historici venovali pozornosť trom hlavným vetvám tejto rodiny. Zakladateľom čeklískej vetvy bol palatín Mikuláš Esterházy. Bol protestantom, neskôr sa dal prekrstiť na rímskokatolíka a bojoval proti protestantom spolu s Petrom Pázmanym. Bol poslancom za mesto Zvolen, neskôr bol zvolený za palatína. Priamym potomkom tejto vetvy bol gróf Jozef Esterházy (vnuk krajinského palatína Mikuláša Esterházyho). Jeho rodina patrila medzi favorizované šľachtické rody pri viedenskom dvore. Gróf Jozef Esterházy pomáhal Habsburgovcom vo vojnách proti Turkom. Po uzavretí Szatmarského mieru (1711) cisár bohato odmenil grófa Esterházyho za jeho pomoc. Túto odmenu využil gróf na postavenie kaštieľa v Čeklísi v rokoch 1714-1722.

    Monumentálna architektúra bola ovplyvnená viedenským barokom. Z historických materiálov sa dozvedáme, že autorom projektu bol pravdepodobne Ján Bernard Fischer z Erlachu. (Kaštieľ temer nezmenil svoju podobu, iba menšie úpravy boli vykonané architektom J. Fellnerom v prvej polovici 18. storočia).

    V roku 1714 boli položené základy kaštieľa. (Rok predtým – 1713 – bola ukončená Božia muka ako vďakyvzdanie po skončení morovej epidémie). Svojím riešením patrí medzi najskvostnejšie barokové kaštiele. Kaštieľ bol postavený na najkrajšom mieste v Čeklísi – na vŕšku a rozprestieral sa v rozsiahlom parku, ktorý bol riešený v štýle francúzskych parkov. Boli tu vysadené rôzne vzácne druhy drevín: krásne exempláre sekvoje obrovskej, pínie, katalpy, platany, borievka kráľovská. Park postupne prechádzal do pôvodných dubových a topoľových lesných porastov. Za kaštieľom bola rozsiahla obora pre vysokú zver.

    Hlavná brána bola zdobená znakom majiteľov. Rodinný erb Esterházyovcov mal v modrom poli na zlatej korune zlatého vtáka Griff, ktorý v prstoch pravej nohy drží meč a v ľavej tri zlaté ruže. Za hlavnou bránou bolo nádvorie, ktoré obývali úradníci a sluhovia. Samotný vstup do kaštieľa viedol cez kamenný most s plastikami levov. Zámocká brána je cennou umeleckou pamiatkou, na ktorej umelcova ruka vykreslila prekrásne ornamenty.

    Samotný kaštieľ mal tri jednoposchodové krídla s čestným dvorom, ktorý bol uzavretý prízemným vstupným krídlom. Mal dve veže: na pravom i ľavom krídle, ktoré boli spojené portálom, tretia sa nachádzala v prostriedku medzi čelnými vežami. Strechy boli bohato ozdobené a zlátené. V pôvodnom francúzskom parku sa nachádzali plastiky Ľ. Godeho (tieto boli neskôr nahradené secesnými alegorickými sochami ročných období a fontánou s ústrednou plastikou ženy s dvoma nymfami). V období výstavby kaštieľa bola vybudovaná v zámockom parku baroková kaplnka Svätej Anny (1716), ktorú dal postaviť gróf Esterházy na pamiatku zachránenia grófových detí. (Možno vás zaujme i fakt, že v rokoch 1714-1720 mal Čeklís 72 daňovníkov a dva mlyny).

    V kaštieli sa postupne zhromaždilo mnoho cenných vecí a umeleckých predmetov, bohatá knižnica, obrazáreň a pekné lovecké trofeje. Zaujímavosťou prednádvoria sa stal aj mariánsky stĺp od Ľ. Godeho z rokov 1750-1760.

    Majitelia viedli prepychový život. O dôležitosti a významnosti čeklískych Esterházyovcov svedčí aj návšteva celého kráľovského dvora v roku 1766. Pri tejto príležitosti bol postavený nádherný pavilón v Starej bažantnici. Program slávnosti bol veľmi pestrý – rybolov na Dunaji, čínske dostihy, bludný Holanďan. Najväčšou atrakciou bol jarmok, kde mali prepychové stánky Peržania, Turci, Arméni, Egypťania, Rusi, Holanďania, Angličania a ďalšie národy. Na návštevu bolo zvedavých niekoľko tisíc obyvateľov z okolia. Po skončení slávnosti odišiel celý kráľovský dvor do zámku, kde bola pripravená večera. Kaštieľ osvetľovali nielen bengálske ohne, romantiku noci upevnilo aj tisíc lampiónov.
     
    kenedy odpovedal 12 years ago 11 Členovia · 18 odpovede/odpovedí
  • 18 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    7. apríla 2011 at 15:01
    Krátko pred skončením vojny ušiel z kaštieľa Karol Esterházy. Po jeho odchode ľudia začali vykrádať kaštieľ, zmizli niektoré cenné obrazy, nábytok i vzácne knihy z knižnice.
    Obec bola oslobodená 2.apríla 1945 ráno o 6. hodine Červenou armádou. V detskom domove, škole i v kaštieli boli zriadené poľné nemocnice, v ktorých ošetrovali ruských vojakov.
     
  • palo

    Member
    7. apríla 2011 at 15:13

    Keď si kupujem kultúrnu pamiatku, musím vedieť, že ma to zaväzuje. Bernolákovo je kaštieľ európskeho významu. Keď ho Esterházy staval, hovorili mu uhorské Versailles, dnes je to totálna ruina.

    V Bernolákove to vyzerá z roka na rok horšie. Čo sa tam stalo?

    Človek, ktorý vlastní Bernolákovo, je architekt, ktorému to za korunu predala obec. Tento nešťastník namiesto toho, aby tam niečo opravil, preoral anglický park a spravil tam golfové ihrisko. Zanedbal ochranu pamiatky a mal by dostať pokutu. Dostal ju? Keď sa opakovane deje, že vlastník nie je schopný pamiatku udržať, zákon hovorí o vyvlastnení, ale zákon je taký, že pamiatku síce môžete odobrať, ale vlastníkovi musíte vrátiť peniaze, za ktoré objekt nadobudol. Ale teraz, keď je z toho ruina?

    Je to smutné, ale je to jeho.

    Ale načo mu je to vlastníctvo? Ten kaštieľ zmizne z povrchu zeme tak či tak a bude to strata pre celú Európu. Tu sa nikto nikomu nezodpovedá. Členmi golfového klubu v Bernolákove je kultúrna elita. Neprekáža im, že kultúrna pamiatka padá? Asi im to nič nehovorí. Kto potom tvorí elitu národa?

    Jozef Lenhart v rozhovore Tomáša Galisa zo 7. 4. 2011 na sme.sk.

  • ochranca

    Member
    3. septembra 2011 at 0:31

    Bernolakovo velmi dosledkami nekompetentnosti starostu, ktory tam posobi uz od 98 roku. Ma velmi negativny vztah k pamiatkam. Kastiel predal, chcel predat aj lokalitu hradu Ceklis na komercne ucely, ktoru v hodine dvanastej zachranilo zdruzenie hrad Ceklis. Poslednu pamiatku, zial, nezaregistrovanu, vilu z doby secesie /v Bernolakove/ dal zburat.  Aby tomu dal “svoju pecat”, v tesnej blizkosti hradu povolil stavbu anteny mobilneho operatora, proste ako je to krasne miesto, tak je to hroza, ako je to tam donicene. Bernolakovsky kastiel, je pravdou, ze to bol doslova barokovy klenot.  Mal som to stastie to ho vidiet i z vnutra. Vo vnutri na nadvori bola tiez mensia fontanka. Ale co uz, co sme si zvolili to mame a tak, beztrestna devastacia moze pokracovat nadalej.

  • rudom

    Member
    3. septembra 2011 at 10:27

    Je to smutne. ale ako som cital v casopise tyzden, my (nasi predkovia) kastiele vyrabovali, v cechach nie. 

    teraz nam tu stoja opustene bez nadherneho vnutorneho zariadenia ako napr. v tovarnikoch, bernolakove, turcianskej stiavnicke, lefantovciach, holici, atd. 

    no tos ta kultura slovenskeho cloveka je stale na nizkej urovni, zial aj vzdelanejsieho, a mam stale obavu, ze este dlho bude.

  • benjo

    Member
    10. decembra 2012 at 20:26

    nieco malo o tomto kastieli bude zhrnute aj dnes vecer v reporteroch na STV

    Pondelok 10.12.2012 21:45
    Repríza: Piatok 14.12.2012 00:50
                    Sobota 15.12.2012 06:00

    neskor iste aj v ich videoarchive

  • rado-z-mt

    Member
    12. decembra 2012 at 9:28

    http://www.stv.sk/online/archiv/reporteri

    Reportáž o kaštieli začína od 9:25 min. Okrem iných sa k téme vyjadruje aj historik umenia Jozef Lenhárt a Jana Šulcová. V hre je dokonca i výmaz kaštieľa ako NKP…Absurdum, ale začína naberať reálnu podobu…žiaľ.

  • creature

    Member
    12. decembra 2012 at 10:37

    Štát a jeho patričné orgány(ano je to dojzmysel), by sa mali prestať hompálať a pamiatku znarodniť a uložiť prislušnú pokutu podnikatelovi.

  • jozo

    Member
    12. decembra 2012 at 14:26

    “Ak sa urýchlene neprikročí …. …. Slovensko sa pripraví o jeden z najcennejších pamiatkových objektov na Slovensku … “, hehe som sa pobavil. Pán Lenhárt sa ani napriek pokročilému veku neprebudil zo sna do reality, že žije v bezvedomom národe. Vážení idealisti a rojkovia veriaci vo vyššie kultúrne hodnoty než je žvanec chleba a poldeci borovičky … – ak by náš aktuálny “pán” Fico – a je to vlastne jedno či on, či iná slovenská vládnuca populistická tlčhuba, a že ich ešte bude … – dal ľudu možnosť, že zbúrame všetko čo je v zozname pamiatkových objektov výmenou za zníženie DPH o 5% – tak bude národným bohom s doživotným statusom “precedu” :-) Preháňam? Len trošku ….

    Je to prdel, či malá exkurzia do čierneho humoru, sledovať tých úradníckych tajtrlíkov, trasúcich sa o biedny žold na pamiatkových úradoch a nepohnúcich ani zadkom vo svojom “štábnom” alibizme … Zdrušiť! Rozpustiť! Výsledok bude rovnaký … A ušetrené prežrať na iné “vyššie politické ciele” :-) …. V bezvedomí nie je cit … a na kultúrne dedičstvo už vôbec. Dobrú noc Slovensko.  

      

  • vkotruszova

    Member
    13. decembra 2012 at 0:09

    Pamiatkova inspekcia MK SR v roku v informacii o cinnosti za 1.polrok 2007 konstatuje:

    Dohľad nad zabezpečením základnej ochrany NKP – kaštieľa v Bernolákove.

    Na podnet SKD bol vykonaný štátny dohľad na kaštieli v Bernolákove, so zameraním na zabezpečenie základnej ochrany národnej kultúrnej pamiatky a jej využitie s dôrazom na majetkovo-právne vzťahy a úbytok demontovateľných súčastí kaštieľa od r. 1990.

    Majetkovo-právne vzťahy k NKP
    Kaštieľ prešiel z vlastníctva štátu – VŠVU do vlastníctva obce v r. 1991, následne bol prenajatý a od r. 2002 prešiel do vlastníctva firmy HUMA 90 neskôr RTC Credir kom. spol. Súčasťou zmlúv o prevode vlastníctva kaštieľa neboli inventarizačné zoznamy demontovateľných súčastí kaštieľa a nie je možné hodnoverne preukázať, kto je zodpovedný za úbytok demontovateľných súčastí kaštieľa. Pre porovnanie stavu slúžila PI Inventarizácia pamiatkovo chránených súčastí objektu z decembra 1989. Materiál bol spracovaný pred začatím komplexnej obnovy kaštieľa.

    Súčasný stav NKP
    Kaštieľ je v súčasnosti v havarijnom stavebno – technickom stave. V predchádzajúcich rokoch boli začaté prípravné práce na jeho obnove podľa platného stavebného povolenia. Vlastník investoval do obnovy parku, vybudovania oplotenia vrátane reštaurovania vstupnej brány a obnovy strechy, ktorá dnes plní úlohu nedostatočne. Základnú ochranu kaštieľa vlastník nezabezpečuje dostatočne. Objekt je prístupný cez nezabezpečené vstupné otvory, výplne otvorov chýbajú, ohrozené je najmä drevené obloženie stien knižnice, dvere na 1. poschodí, zbytky štukovej výzdoby.

    Vlastník pri obhliadke sprístupnil deponované súčasti kaštieľa:
    · Okenné mreže – ich počet nebolo možné pre neprístupnosť zistiť. Podľa vyjadrenia vlastníka chýbajú 2-3 mreže, ktoré boli odcudzené pred r. 1993. Mreže sú neošetrené, bez reštaurátorských zásahov, ich uloženie z hľadiska klimatického je vyhovujúce, v priestore garáže im hrozí mechanické poškodenie.
    · Jeden diel kovanej časti brány mosta – uskladnená v priestore garáže.
    · Kópie ostení okien z umelého kameňa, ktoré nie sú spôsobilé na zabudovanie počas obnovy.
    · Demontované okenné rímsy a ostenia, časť oplotenia uskladnené voľne na prízemí kaštieľa.

    Na Obecnom úrade v Bernolákove boli sprístupnené deponované súčasti kaštieľa:
    · Súčasti bronzovej fontány – studne zdobenej výjavmi z gréckej mytológie.
    · Bronzová socha leva z fontány.
    · Ozdobná mreža vstupného portálu s fiktívnou bustou muža pôvodne umiestnená na čestnom nádvorí.
    · Súčasti neorenesančného krbu s kariatídami pôvodne zo sály na 1. poschodí.
    Miesto uloženia je vyhovujúce a dostatočne zabezpečené.

    Na VŠVU Bratislava, na Drotárskej ceste sú deponované časti sochárskej výzdoby kaštieľa:
    · Sochy alegórií Leto, Jeseň, Zima a torzo spodnej časti zničenej sochy Jar – sochy sú očistené od depotov, uskladnené voľne na schodisku.
    · Kamenná váza , pôvodne súčasť balustrády – tamtiež.
    · Súsošie Lédy s labuťou na podstavci so sochami nymf (bez hláv) a rýb – uskladnené na chodbe pred ateliérmi.
    Z hľadiska klimatických podmienok je uloženie vyhovujúce, VŠVU Bratislava však nepreberá zodpovednosť za tento majetok a negarantuje jeho ochranu.

    Chýbajúce súčasti kaštieľa
    Pri obhliadke a zisťovaní aktuálneho stavu demontovateľných súčastí kaštieľa sme zistili, že chýbajú, resp. pri obhliadke neboli zistené najmä:
    · kovové prvky – ciferník vežových hodín, konzola zvonca, zábradlie štvorramenného schodiska, dekoratívna štvorboká laterna zo vstupného schodiska, zábradlie zo schodiska na 2. poschodie, časť brány pôvodne osadenej pred gryffmi,
    · 2 busty alegórií – Deň a Noc a dekoratívna kamenná váza pôvodne zo zábradlia balustrády,
    · intarzované dverné krídla na knižnici,
    · súčasti krbu na 1. poschodí (pôvodne krb so sochou gajdoša).

    Súčasti výzdoby kaštieľa, ktoré sú v súčasnosti na pôde VŠVU Bratislava nie sú dostatočne zabezpečené, škola vzhľadom na to, že ich deponuje bez akéhokoľvek právneho dôvodu, nezaručuje ich bezpečné uskladnenie (nie sú evidované, poistené, osobitne zabezpečené) – svedčia o tom aj chýbajúce 2 busty a 1 váza, ktoré sa v r. 1994 ešte na VŚVU nachádzali. Uskladnenie kovových súčastí kaštieľa v priestoroch garáže golfového klubu nie je vyhovujúce pre nebezpečenstvo ich mechanického poškodenia.
    Ochrana NKP pred poškodením nie je dostatočná, opatrenia musia smerovať najmä k oprave strechy vrátane jej odvodnenia, zabezpečeniu výplní otvorov, ochrane drevených intarzovaných prvkov, ochrane štukovej výzdoby interiérov, zabezpečeniu a následnej ochrane štukových prvkov fasády. Pamiatková inšpekcia uložila podľa § 5 ods. 1c) zákona KPÚ Bratislava povinnosť prijať opatrenia na zabezpečenie základnej ochrany kaštieľa podľa § 27 zákona.

    V Bratislave 29. júna 2007
    Vypracovala:  Ing. Iveta Kodoňová
    riaditeľka pamiatkovej inšpekcie

    P.S. osobne nevidim zmysel v kontrolnej cinnosti pi … myslim si, ked bude chciet posledny zhasnut, nebude mat co :-(

  • kenedy

    Member
    15. decembra 2012 at 6:08

    Kastiel bol po vojne, v 1945-om vyrabovany. Avsak najvacsie skody utrzil po 89-tom, najma od doby, co sa stal majetkom obce. Vedenie obce “vycitilo” prilezitost biznisu a preto sa snazila za kazdu cenu, sa kastiela zbavit a vytlct z toho peniaze. Spriaznenu dusu nasla V Jaroslavovi K., ktory vystupoval aj v relacii STV reporteri. Tuto reportaz mozno vzhliadnut aj vo videoarchive na webe STV, link: http://www.stv.sk/online/archiv/reporteri?date=2012-12-10&id=51561 od casoveho miesta 10:54 min., alebo na yutube, link: http://www.youtube.com/watch?v=3HgsCvDpOzk .  Obec na cele so starostom, vytvarala po cely cas zdanie korektneho prevodu vlastnictva, avsak, v skutocnosti islo o prechod z najomneho vztahu, nevyhodneho pre Huma90, do vlastnickeho vztahu golfovej spolocnosti “Black and White”, link: http://www.golf.sk/pages , ktora je vo vlastnictve toho isteho majitela, Jaroslava K., ktory mal vo vlastnictve/spoluvlastnictve Huma90. Vyvoj tychto udalosti je podrobnejsi rozpisany na webe zdruzenia “K Veci” Bernolakovo, link: http://kveci.webnode.com/kniha-navstev/ , prispevok “Elin0”, zo dna 10.12.2012. Kastiel, ak sa bude promptne konat, je este zachranitelny. Avsak, ako? Po pravnej stranke to patri spolocnosti Jaroslava K. V zakonoch sa uvadza moznost vyvlastnenia vo verejnom zaujme. Je mozne klasifikovat kastiel, na ktoreho sa vztahuje pamiatkova ochrana, ako objekt verejneho zaujmu? Ak nie, potom, aky zmysel ma jeho evidencia medzi chranenymi pamiatkami, pre koho je potom chraneny, ak nie pre verejnost a jej nasledujuce generacie? Ak ano, je pamiatka ako objekt verejneho zaujmu potom, mozno postupovat v sulade so zakonmi o vyvlastneni? Po tomto kroku by sa stal vlastnikom stat, ktory prenesenim kompetencii na obce by mohol zaviazat obec, ako spravcu majektu, aby sa postaral o kastiel, avsak s cielom jeho obnovy, nie zlikvidovania. Prosim, porade, ci mozno takto postupovat, alebo ako mozno postupovat tak, aby sa mohlo prikrocit k obnove.

  • antik

    Member
    15. decembra 2012 at 10:52

    A kto vyvlastní pamiatky, ktoré sú v nevyhovujúcom stave a patria štátu? Príde mi to ako zaoberať sa niečim vskutku rozprávkovým, ak sa operuje s pojmom “vyvlastnenie”. Alebo sa vždy nájde niekto naivný, koho čaká dlhá  cesta, než pochopí, čo všetko je (ne)možné v našej malej “Krajinke”?

    Alebo teda bez irónie, kedy bola v našich novodobých dejinách vyvlastnená nejaká pamiatka, len preto, že sa s ňou zle zaobchádzalo? Nepočítam odpovede typu “Ferdinand Ďurčanský arizoval kaštieľ v Beladiciach”.

  • porsena

    Member
    15. decembra 2012 at 11:49

    Pamiatkový zákon ukladá možnosť pokutovať vlastníka do výšky 1 milióna €. Výšku pokuty možno oprávnene zdôvodniť výškou spôsobenej škody, alebo výškou ceny potrebnej investície na odstránenie nežiadúceho stavu. Myslím, že v tomto prípade by pokuta 1 milión € bola aj nízka, ale v každom prípade to určite nie je suma, nad ktorou by sa pán vlastník mohol pousmiať. Nechápem, prečo KPÚ Bratislava ešte k priestupkovému konaniu nepristúpilo, keďže vlastník nesplnil nariadené opatrenia a skutková podstata priestupku je naplnená. Ďalšia škoda vzniká v podstate z nekonania úradu a nebyužívania prostriedkov, ktoré ešte má. A taktiež si nemyslím, že pán vlastník nieje sociálny prípad, ktorému by bolo nezmyselné vyrubovať akúkoľvek pokutu.

  • vkotruszova

    Member
    15. decembra 2012 at 13:00

    suhlasim s Porsenom – prave to som mala na mysli, ked som vyhladala zaznam z kontroly PI MK. je to len a len prizeranie sa smutnemu koncu bez pohnutia prstom, vsetci cakaju a … nic. mozno ocakavaju, ze predsa sa raz skonci “kriza” a … potom sa do ruiny budu vkladat nove prvky, podla vymyslenych analogii, precedens v rajone predsa mame onakvejsi. v kazdom pripade sa jedna o aroganciu a necinnost viacerych organov.    

  • jozo

    Member
    15. decembra 2012 at 15:36

    Ale no tak, sny sú krásne – ale Slovenskóóó … Aj moje priemerné IQ mi stačí na tušenie súvislostí …

    Takže, miestny golfový klub nie je predpokladám pre socky… Stačí letmý prehľad onanie pani Judíniovej v jednej intelektuálne náročnej TV relácii za posledné roky, aby človek pochopil, že klientela tých trávnatých “odpalov” je vplyvná podnikateľsko-politická ekipa z bratislavského prostredia, naprieč ľavo-pravým spektrom. Nepochybne pán “vlastník” to má dostatočne ošetrené, aby vedel, že môže byť v kľude pred preposratými úradníkmi zo všetkých stoličiek PÚ … Opakovať opakovať opakovať do zblbnutia – zákony a kritéria slušnosti sú folklór pre socky … Na tom je táto republika postavená a nikto relevantný na tom nemieni nič zmeniť …

  • rudom

    Member
    15. decembra 2012 at 16:15

    Jozo,super komentar. Nech zije tato babana republic:-) 

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť