aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Kaštieľ v Dúbravici

Tagged: 

  • Kaštieľ v Dúbravici

    Posted by palo on 29. júna 2009 at 14:59

    Kaštieľ padá, v hre je vyvlastnenie

    Kaštieľ v Dúbravici je roky opustený, postupne sa zmenil na ruinu. Záchranu komplikujú nevysporiadané majetkoprávne vzťahy, krajský pamiatkový úrad nevylúčil vyvlastnenie.

    Renesančný kaštieľ v Dúbravici neďaleko Banskej Bystrice je v kritickom stave. Desaťročia bez údržby spôsobili, že dnes ju ruinou, z veľkej časti už nemá zachované ani strešné krytiny. Obec je bezmocná, kaštieľ nie je v jej vlastníctve.

    Riaditeľ krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Sura považuje za najväčší problém práve nevysporiadané majetkové vzťahy: „Ideálne by bolo, keby sa kaštieľ vrátil do vlastníctva obce a v tom prípade by bolo možné využiť na jeho záchranu štrukturálne fondy.” Nevylúčil ani krajnú formu riešenia – vyvlastnenie, keďže o kaštieľ, nazývaný aj hrádok, sa vlastníci dlhodobo nestarajú. „Ide o vzácnu pamiatku, ktorá by sa nám nemala postupne stratiť pred očami. Mimoriadne hodnotná je z pamiatkového hľadiska nielen najstaršia a najviac poškodená časť, ale tiež spodný objekt s pozoruhodnou renesančnou výzdobou,” dodal Sura.

    Archívne záznamy o vzniku hrádku nie sú celkom jednoznačné, uvádza sa druhá polovica 15. ale tiež začiatok 16. storočia. Staršie časti majú neskorogotický základ. Kaštieľ prešiel viacerými stavebnými etapami, novovekú časť pristavali v 18. storočí. K najvýznamnejším majiteľom patril rod Dúbravických.

    Obec zatiaľ bez šance

    Obec sa snaží hľadať možnosti na záchranu kaštieľa, hoci nie je jeho vlastníkom. „Napriek tomu sa nemôžeme tváriť, že sa nás to netýka, keďže ide o dominantu obce,” podotkla starostka Dúbravice Anna Poliaková. Času podľa nej nie je veľa, keďže stav kaštieľa sa zhoršuje z roka na rok. „Priami vlastníci kaštieľa sú už mŕtvi, užívateľmi sú ich potomkovia,” dodala. Tí však pre záchranu kaštieľa zatiaľ neurobili prakticky nič a nevyužili ani šancu na jeho predaj. „Mali sme záujemcu, ktorý mal seriózny záujem o záchranu kaštieľa. Vypracoval kvalitný projekt a črtala sa šanca na záchranu,” dodala starostka. Vlastníci však stanovili vysoké ceny a záujemca nakoniec odstúpil. Obci sa tiež prihlásil potenciálny dedič zo Švédska, no tiež sa dlhší čas neozval.

    Starostka má obavy aj z toho, že objekt stojí uprostred obce a narušená statika múrov by mohla v budúcnosti priniesť problémy: „Našťastie priamo nehrozí, že by mohli padajúce skaly zasiahnuť blízku komunikáciu,” dodala. Miroslav Sura označil stav ruiny ako konsolidovaný.

    utorok 23. 6. 2009 8:32 | Kveta Fajčíková, http://bystrica.sme.sk

    rudom odpovedal 13 years, 8 months ago 4 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • vkotruszova

    Member
    30. júna 2009 at 11:08

    Hmm, poznam jedneho pana z rodu Dubravickych, ktory dokonca v roku 2006 aj zorganizoval rodinne stretnutie Dubravickovcov.
    Na spomienkovej karte k tomuto stretnutiu “Hľa, brána k tvojim koreňom” okrem rodinnej fotografie je aj foto objektu a v texte sa okrem ineho pise:
    ..členovia rodiny Dúbravických hľadajú svoje korene a nachádzajú ich v roztomilej podhorskej obci Dúbravica v bývalej Zvolenskej stolici, kam sa ich chorvátski predkovia de Hotutina prisťahovali okolo roku 1460 z oravskej stolice a prijali rodové meno Dubraviczky. Azda najvýznamnejsí z rodiny bol banskoštiavnický a kremnický komorský gróf Johan Dubraviczky….V novodobých dejinách nájdeme v rode študovaných ľudí: kňazov, lekárov, učiteľov, inžinierov, ale aj zručných remeselníkov a usilovných gazdov.

  • vkotruszova

    Member
    30. júna 2009 at 11:19

    Kaštieľ padá, v hre je vyvlastnenie

    Riaditeľ krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Sura považuje za najväčší problém práve nevysporiadané majetkové vzťahy: „Ideálne by bolo, keby sa kaštieľ vrátil do vlastníctva obce a v tom prípade by bolo možné využiť na jeho záchranu štrukturálne fondy.” Nevylúčil ani krajnú formu riešenia – vyvlastnenie, keďže o kaštieľ, nazývaný aj hrádok, sa vlastníci dlhodobo nestarajú. „Ide o vzácnu pamiatku, ktorá by sa nám nemala postupne stratiť pred očami. Mimoriadne hodnotná je z pamiatkového hľadiska nielen najstaršia a najviac poškodená časť, ale tiež spodný objekt s pozoruhodnou renesančnou výzdobou,” dodal Sura.

    Z databazy PU SR vyplyva (dla zverejneneho registra NKP), ze kastiel nie je narodnou kulturnou pamiatkou, preto vyssie uvedene info je bez kredibility. Zapisany je len kostol sv.Zofie

  • palo

    Member
    5. apríla 2011 at 10:33

    [quote]Kaštieľ v Dúbravici neďaleko Banskej Bystrice chátra z roka na rok viac. Pre obec je to veľký problém, keďže rozsiahla stavba sa nachádza v jej centre a niektoré časti  majú narušenú statiku.

    „Stav je beznádejný a obec  nemá žiadne páky, aby garantovala jeho záchranu,” hovorí starosta Ľubomír Šesták. Kaštieľ nie je vo vlastníctve obce a prípadnú záchranu, či predaj brzdia zložité majetkové vzťahy. Starosta odhaduje, že majiteľov je približne 125. Časť priamych vlastníkov už nežije  a majetkové práva prešli na ich potomkov. „ Niektorí vlastnia možno meter štvorcový, no už ich ako vlastníkov nemožno obísť,” hovorí.[/quote]

    Čítajte viac a pozrite si fotografie v článku Kvety Fajčíkovej z 5. 4. 2011 na sme.sk.

  • rado-z-mt

    Member
    5. apríla 2011 at 21:38

    Už takmer “legendárny” problém na Slovensku – nejasné a nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy…Dopátrať sa k vlastníkom, alebo ich dedičom je – netvrdím že nemožné, ale každopádne tak zdĺhavé a zložité, že pochybujem hodne o tom, že sa do toho dakto pustí. Hlavne na takýchto dedinkách, ktoré majú kopu iných problémov a starostí v každodennom živote. V týchto prípadoch by možno bolo dobré dať na papier zákon podobný tomu, podľa ktorého je možné majetok získať vydržaním. Ktorý vlastník sa do určitej doby ( napr. 10 rokov ) neprihlási k vlastníctvu objektu, alebo v prípade NKP sa nezačne oň starať tak ako pamiatkový zákon hovorí, objekt sa stane majetkom obce, mesta, alebo VUC. Objekt by bol ďalej ponúknutý do starostlivosti a údržby neziskovke, nadácii a podobne…alebo si ho nehá obec či mesto. Skrátka ide o to, ako by objekt  mohol získať konkrétneho vlastníka, či správcu.

  • rudom

    Member
    7. apríla 2011 at 7:57

    Presne, “legendarny” problem. V mojom meste v centre  je krasny renezancny dom skryty pod nanosmy rôznych omietok. Vedel by som  si ho zivo predstavit pekne zrestaurovany na sposob domov v Levoci, Presove atd.

     

    Pozeral som do katastra, su tam 4 vlastnici, rocnik 31, nevedno ci este vôbec ziju a ci uz tam nie su 12 vlastnici.

     

    Kedze je v centre mesta, asi ho nepostihne osud Dubravice, ale ratam s tym ze bude chatrat dalej.

    Vlastnictvo , to je citliva tema. Ludia bazia po majetku a peniazoch, najlepsie, keby boli a nemuseli pre to nic urobit, nechcem nikoho urazit, patri to iba takemuto typu ludi a uz som mal neblahu cest sa s nimi stretnut pri rekonstukcii vlastneho domu .

    Ale ja si myslim, ze v zaujme verejneho “blaha” by sa mali veci ako su rozpadavajuce sa domy v Banskej Stiavnici, v mojom Kysuckom Novom Meste, o ktore sa nik nestara a majitelom je az vtedy ked ide o peniaze,  riesit radikalne, dat majitelovi casovu lehotu na opravu a po nesplneni mu pamiatku vziat.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť