aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Kaštieľ vo Veľkých Levároch
Tagged: cat_hrady
-
Kaštieľ vo Veľkých Levároch
Posted by palo on 31. októbra 2010 at 0:02Barokový kaštieľ vo Veľkých Levároch
Zemepisné súradnice kaštieľa: 48.500943,17.005261
Barokový kaštieľ vo Veľkých Levároch nechal roku 1723 postaviť viedenský arcibiskup, kardinál Žigmund Kollonič. Je to trojkrídlová dvojpodlažná budova s cour d’honneur – čestným nádvorím. Na nádvorí je malá kruhová fontána s barokovou plastikou. V stredovej osi hlavného krídla je predsunutý rizalit. V tejto časti sa nachádza dvojramenné schodisko, ktoré vyúsťuje na poschodí do slávnostnej sály. Zo schodiska je prístupné oratórium a chór kaplnky kaštieľa.
Kaštieľ je umiestnený v severozápadnej časti rozsiahleho anglického parku. V parku sa nachádza baroková kaplnka a mlyn z 18. storočia.
palo odpovedal 13 years, 7 months ago 1 Člen · 7 odpovede/odpovedí -
7 odpovede/odpovedí
-
Bratislavská fakultná nemocnica, ktorej objekt zatiaľ patrí, tvrdí, že ho nedokáže využívať.
Čítajte viac v článku Patricie Ďuriškovej a Ingrid Drozdíkovej Machinácie s kaštieľom vo Veľkých Levároch z 3. júna 2008 na izurnal.sk. -
Bratislava 2. júna 2008 (TASR) – Predseda Národnej rady SR Pavol Paška nevie nič o kaštieli vo Veľkých Levároch, nikdy neuvažoval, ani neuvažuje o kúpe akéhokoľvek kaštieľa. “Práve naopak, je všeobecne známe, že na odpredaji tohto kaštieľa mali počas predchádzajúcej vlády záujem pán Mikuláš Dzurinda a bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac a za výrazne nižšiu cenu, ako je tá dnes medializovaná,” uviedol pre TASR na margo správ o odpredaji kaštieľa vo Veľkých Levároch hovorca šéfa parlamentu Jozef Plško.
Podľa informácií Žurnálu sa má najnovší odpredaj kaštieľa pripravovať v prospech ľudí blízkych Smeru. Ako uviedol týždenník, štát chce predať barokový kaštieľ, jediný svojho druhu na Slovensku, so vzácnymi umeleckými dielami za necelých 60 miliónov Sk (1,98 milióna eur). Cena národnej kultúrnej pamiatky sa odhaduje na 300 miliónov sk (9,91 milióna eur). Bratislavská fakultná nemocnica, ktorej objekt zatiaľ patrí, tvrdí, že ho nedokáže využívať.
Tieto správy znepokojili SDKÚ-DS. Predsedovi Mikulášovi Dzurindovi sa cez víkend dostala informácia, že po uverejnení predmetného článku minister kultúry v piatok 30. mája na minútu odvolal z funkcie generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Jozefa Lenharta. “Máme informácie, že pán Lenhart nesúhlasil s tým, aby sa tento skvostný kaštieľ odpredával. Navrhoval iné riešenie a poukazoval na to, že kaštieľ vo Veľkých Levároch je z architektonického hľadiska výnimočným a jedinečným skvostom v strednej Európe a vzhľadom na stupeň slohovej čistoty a zachovania kaštieľa nemá na Slovensku obdobu,” uviedol dnes líder SDKÚ-DS v Košiciach.
Pokračoval, že bývalý generálny riaditeľ poukázal aj na to, že ponukové konanie, ktoré vyhlásila Fakultná nemocnica v Bratislave, sa vzťahuje na bezodplatný prevod na predaj nadbytočného majetku. “Preto vyslovujem dôvodné obavy, že pán generálny riaditeľ musel zo svojho postu takto bleskovo odísť, lebo nešiel Smeru po ruke, lebo chránil verejný záujem,” dodal Dzurinda.
Podľa hovorcu ministerstva kultúry Jozefa Bednára minister Marek Maďarič neodvolal k 31. máju generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva MK SR kvôli uverejnenému článku v týždenníku, ani kvôli odpredaju kaštieľa vo Veľkých Levároch.
“Odvolať generálneho riaditeľa sekcie je v kompetencii ministra a to aj bez udania dôvodu. Minister kultúry dospel k tomuto rozhodnutiu na základe celkového posúdenia práce pána Lenharta a pôsobenia v uvedenej funkcii,” vysvetlil Bednár.
er zul vs
Bratislava 2. júna 2008 (TASR) – Minister kultúry Marek Maďarič neodvolal k 31. máju generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Jozefa Lenharta kvôli uverejnenému článku v týždenníku Žurnál, ani kvôli odpredaju kaštieľa vo Veľkých Levároch. Jeho vlastníkom je Fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave.
“Odvolať generálneho riaditeľa sekcie je v kompetencii ministra a to aj bez udania dôvodu. Minister kultúry dospel k tomuto rozhodnutiu na základe celkového posúdenia práce pána Lenharta a pôsobenia v uvedenej funkcii,” vysvetlil pre TASR hovorca rezortu Jozef Bednár.
Pripomenul, že ministerstvo ešte prostredníctvom Lenharta oznámilo fakultnej nemocnici, že si neuplatní predkupné právo na tento kaštieľ, pretože momentálne nedisponuje finančnými prostriedkami ani na jeho kúpu, ani na rekonštrukciu a prípadnú prevádzku tohto objektu. Bednár dodal, že MK SR prejavilo záujem vo vzťahu k ponúknutým hnuteľným kultúrnym pamiatkam s cieľom ich zakúpenia do zbierok Slovenského národného múzea a Slovenskej národnej galérii. “Všetci tí, ktorí podsúvajú rezortu zlý zámer nekúpiť túto národnú kultúrnu pamiatku, by si mali uvedomiť, že momentálne je na Slovensku v ponuke niekoľko desiatok nehnuteľných kultúrnych pamiatok a nie je v možnostiach štátu zachraňovať ich prípadným odkupovaním,” podčiarkol s tým, že samotné ministerstvo je prostredníctvom svojich organizácií vlastníkom mnohých historických budov a už dlhodobo nemá dostatok prostriedkov ani na ich optimálnu renováciu a údržbu.
Podľa informácií Žurnálu sa má najnovší odpredaj kaštieľa pripravovať v prospech ľudí blízkych Smeru. Tieto správy znepokojili SDKÚ-DS. Predsedovi Mikulášovi Dzurindovi sa cez víkend dostala informácia, že po uverejnení predmetného článku minister kultúry v piatok 30. mája na minútu odvolal z funkcie Jozefa Lenharta. “Máme informácie, že pán Lenhart nesúhlasil s tým, aby sa tento skvostný kaštieľ odpredával. Navrhoval iné riešenie a poukazoval na to, že kaštieľ vo Veľkých Levároch je z architektonického hľadiska výnimočným a jedinečným skvostom v strednej Európe a vzhľadom na stupeň slohovej čistoty a zachovania kaštieľa nemá na Slovensku obdobu,” uviedol dnes líder SDKÚ-DS v Košiciach.
Pokračoval, že bývalý generálny riaditeľ poukázal aj na to, že ponukové konanie, ktoré vyhlásila Fakultná nemocnica v Bratislave, sa vzťahuje na bezodplatný prevod na predaj nadbytočného majetku. “Preto vyslovujem dôvodné obavy, že pán generálny riaditeľ musel zo svojho postu takto bleskovo odísť, lebo nešiel Smeru po ruke, lebo chránil verejný záujem,” dodal Dzurinda.
er zul vs
-
Bol dôvodom aj pripravovaný predaja kaštieľa vo Veľkých Levároch? Čo si o ochrane pamiatok na Slovensku myslí odvolaný šéf a sú za jeho bleskovým prepustením aj tlaky lobistických skupín?
Čítajte viac v článku Zachrániť môžeme len chabé torzo zo 16. júna 2008 na izurnal.sk. -
Získať ich však nie je nemožné. Sú tu eurofondy, rôzne nadácie. A napokon aj samotný štát, ktorý neváha financovať viaceré oveľa nezmyselnejšie projekty či nákupy.
Zachovanie kaštieľa však nikto z vlády momentálne nepokladá za prioritu. Prednosť tu majú evidentne úplne iné záujmy.
Čítajte viac v článku Patricie Ďuriškovej Kto získa kaštieľ vo Veľkých Levároch? z 18. júna 2008 na izurnal.sk. -
Raši: Predaj kaštieľa vo Veľkých Levároch je transparentný
BRATISLAVA 9. júna 2008 (SITA) – Predaj kultúrnej pamiatky – kaštieľa vo Veľkých Levároch, ktorý patrí do majetku bratislavskej fakultnej nemocnice, je podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho transparentný. Minister to dnes uviedol na tlačovej besede v Bratislave. Nedávne medializované vyjadrenia predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu a poslanca NR SR Viliama Novotného o podozrivom predaji kaštieľa označil za hľadanie témy pre opozíciu. “Pre opozíciu je to krok vedľa, ako bývalý riaditeľ mám svedomie čisté,” povedal. Nemocnica už ponúkla kaštieľ štátnym inštitúciám, tie ale o kúpu záujem neprejavili. Kladne sa vyjadrilo iba Ministerstvo kultúry SR. Záujem má však iba o kultúrny mobiliár z kaštieľa. Fakultná nemocnica v súčasnosti preto ešte čaká na výsledky analýzy, ktorú si v tejto súvislosti dalo ministerstvo vypracovať. Záujemcovia o kúpu kaštieľa a priľahlých pozemkov by sa podľa nového riaditeľa FNsP Bratislava Miroslava Vaďuru mohli začať prihlasovať do ponukového konania od konca júna. Minister predpokladá, že sa objekt predať podarí, v rovine deklaratívnej evidujú údajne viacerých záujemcov.
O prebytočnosti nehnuteľného majetku vo Veľkých Levároch, vrátane kaštieľa, rozhodol bývalý riaditeľ FNsP Bratislava Valerián Potičný. Fakultná nemocnica zároveň požiadala ministerstvo zdravotníctva o súhlas s jeho predajom. V júli 2006 označil znalec hodnotu kaštieľa a pozemkov na 27 100 000 korún. Ministerstvo nakoniec vydalo súhlas na predaj vo februári tohto roka. Podľa posledného znaleckého posudku je cena ponúkaného nehnuteľného majetku 58 530 000 korún.
-
Za súčasnou podobou kaštieľa stojí zemepán, viedenský arcibiskup a kardinál Žigmund Kolonič (1677 – 1751). Často sa používa aj forma mena Kolonich. Zaujímavé je, že okrem histórie obce Veľké Leváre o tomto vo svojej dobe veľmi bohatom a významnom pánovi zdroje mlčia. Všeobecne sa spomína Leopold Kolonič (1631 – 1707), uhorský cirkevný a krajinský hodnostár. Podobne ako Žigmund, mal úspešnú cirkevnú kariéru. Stal sa ostrihomským arcibiskupom a uhorským primasom. Rod Koloničovcov pochádzal z Chorvátska. Začiatkom 15. storočia sa jeho členovia presídlili do Štajerska a Rakúska, aby unikli tureckému nebezpečenstvu. Koncom 16. storočia sa niektorí usadili v Uhorsku a na území dnešného Slovenska. V dnešnej literatúre sa môžeme dozvedieť, že rod vymrel po meči v roku 1874. Táto informácia je veľmi zaujímavá, pretože Žigmund Kolonič, posledný pôvodný mužský potomok rodu, údajne v roku 1728 s povolením cisára adoptoval manžela svojej sestry Eleonóry, Ladislava Zaya z Uhrovca preto, aby nezaniklo meno slávneho rodu. Hoci rod nakoniec vymrel, za zmienku určite stojí, že v Bratislave na nádvorí starej radnice sú umiestnené kópie pôvodných erbov Leopolda Koloniča a Jána Heinricha Koloniča. Ľahko ich spoznáte podľa toho, že v ich strede sa vždy nachádza koleso i ďalšie prvky.
Poschodový trojkrídlový objekt s čestným nádvorím postavili na starších gotických a renesančných základoch. Veľmi pekne zachované barokové fasády sú rytmicky členené štukovými rámami. V hlavnom krídle vedie z vestibulu slávnostné schodište do prevýšenej sály. Jej stropy, ako aj stropy susedných miestností, sú zdobené štukovými ornamentmi. Autorky turistického lexikónu Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Eva Križanová a Blanka Puškárová, uvádzajú, že z kaštieľa do parku vedie terasa a schodište so stĺpikovou balustrádou a vázami. Pravdepodobne je to jedna z mála vecí, ktorá doplatila na to, že v tomto objekte viac ako polstoročie fungoval psychiatrický liečebný ústav. Terasa a schodisko pri kaštieli nie sú. Impozantný a dosť zanedbaný anglický park s rozlohou niekoľkých hektárov ostal zachovaný.
Žigmund Kolonič sa zaslúžil aj o výstavbu tunajšieho kostola Mena Panny Márie. Dvojvežová baroková stavba dominuje okoliu. Samotné veže merajú 46 metrov. Interiér je dostatočne veľký na to, aby bez problémov poňal tritisíc ľudí. Veľké Leváre sa pýšia aj najväčším habánskym dvorom v strednej Európe. Ide o súbor budov habánskej osady. Škoda len, že v tzv. Izerovom dome (dom č. 78 ) už dávno nefunguje Múzeum habánskych remesiel.
Ľuboš Vodička v článku Vedecko-romantická pamiatková ochrana je bez úradníkov nanič z 25. 7. 2008. -
V televízii mali robiť jeden film podľa môjho scenára. Režírovať to mal Stano Párnický a dramaturgom bol Marek Maďarič, s ktorým sme mali kamarátsky vzťah. Keď sa stal ministrom kultúry, zavolal mi, či by som neprišiel na ministerstvo. Bol som tam skoro dva roky, ale žiaľbohu, došlo k nezhodám pre industriál a pre kaštieľ vo Veľkých Levároch.
Ale ja som nemohol predisponovať majetok z ministerstva práce na ministerstvo zdravotníctva. Mal som k tomu zaujať stanovisko. Keďže sme sa mali vysťahovať z bratislavského hradu, navrhol som, aby sme kaštieľ získali pre seba s tým, že tam zriadime múzeum. Maďarič povedal, že nie. Povedal som mu, že ak chce, aby to dostal Paška, má si to podpísať sám.
Jozef Lenhart v rozhovore Tomáša Galisa zo 7. 4. 2011 na sme.sk.
Log in to reply.