aktivita › diskusia › Archeológia › Kde presne odovzdať nález ?
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Kde presne odovzdať nález ?
Posted by prengel on 31. júla 2009 at 14:18Chcel by som sa týmto opýtať znalých a dozvedieť sa, či v prípade nálezu nejakého predmetu (artefaktu), ktorý vykazuje znaky archeologického nálezu, je nejakým spôsobom určené (doporučené), do ktorého múzea, by sa mal odovzdať. Či je takéto delenie vôbec v praxi používané a ak áno, na základe akých pravidiel.
Či by sa mal nález odovzdať najbližšiemu múzeu, príp. pod. inštitúcii, alebo podľa okresu (v katastri ktorého bol nájdený), príp. či podľa druhu nálezu a td.Ďakujem za všetky informácie a názory, ktoré pomôžu prehĺbiť rozhľad a vedomosti v tejto oblasti a zároveň dopomôcť aj k častejšiemu odovzdávaniu týchto predmetov do rúk pracovníkov fundovaných inštitúcií v danej oblasti.
prengel odpovedal 15 years, 3 months ago 3 Členovia · 6 odpovede/odpovedí -
6 odpovede/odpovedí
-
Archeologické nálezy sú vlastníctvom Slovenskej republiky (majetok štátu) (§ 40 ods. 5 vet prvá zákona č. 49/2002 Z. z.).
Podľa § 39 ods. (10), zákona, archeologický nález nájdený podľa § 35 až 37 je osoba podľa § 35 ods. 3 a § 36 ods. 2 povinná držať a chrániť až do odovzdania archeologického nálezu podľa § 40 ods. 8 alebo až do prevodu vlastníckeho práva alebo správy podľa § 40 ods. 9. Archeologický nález nemôže osoba podľa § 35 ods. 3 a § 36 ods. 2 previesť, ani inak scudziť alebo prenechať do užívania iným osobám.
Podľa § 40 ods. (5) zákona, archeologický nález je vlastníctvom Slovenskej republiky. Správcom archeologického nálezu je od nájdenia archeologického nálezu archeologický ústav alebo múzeum zriadené ústredným orgánom štátnej správy, ak sa archeologický nález našiel nimi vykonávaným archeologickým výskumom. V ostatných prípadoch je správcom archeologického nálezu Pamiatkový úrad SR, a to od prijatia výskumnej dokumentácie krajským pamiatkovým úradom podľa § 39 ods. 9.
Podľa § 40 ods. (7) zákona, ak je správcom archeologického nálezu archeologický ústav alebo múzeum zriadené ústredným orgánom štátnej správy, vedie evidenciu archeologického nálezu podľa osobitného predpisu. Ak je správcom archeologického nálezu pamiatkový úrad, vedie osobitnú evidenciu archeologického nálezu, ktorá vždy obsahuje zoznam vecí s uvedením identifikačných údajov a spôsob naloženia s týmto majetkom štátu. Osobitnú evidenciu pamiatkový úrad uschováva počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom s archeologickým nálezom naložil.
Podľa § 40 ods. (8) zákona, správca archeologického nálezu môže previesť vlastníctvo hnuteľného archeologického nálezu len na obec alebo samosprávny kraj do správy nimi zriadeného múzea alebo na Národnú banku Slovenska, a to bezodplatne. Správca archeologického nálezu môže previesť správu hnuteľného archeologického nálezu len na múzeum zriadené ústredným orgánom štátnej správy alebo Slovenskou akadémiou vied. Hnuteľný archeologický nález sa ďalej chráni podľa osobitných predpisov.
Podľa § 40 ods. (9) zákona, správca archeologického nálezu môže bezodplatne previesť vlastníctvo nehnuteľného archeologického nálezu len na vlastníka pozemku, obec alebo samosprávny kraj. Správca archeologického nálezu môže previesť správu nehnuteľného archeologického nálezu štátnej rozpočtovej organizácii alebo štátnej príspevkovej organizácii.
Je podstatné, že bežná fyzická osoba nemôže legálnym spôsobom nájsť archeologický nález, v ponímaní podľa zákona (fľaša zakopaná dedom nájdená pri rýľovaní záhrady nie je takýmto nálezom…). Ak k nálezu dôjde “náhodou” počas stavby alebo iných zemných prác (neohlásená stavebná činnosť…), tak sa uplatňuje taktiež § 127 stavebného zákona.
-
Ďakujem KSČ za citáciu zákona, ale mal som skôr na mysli to vysvetliť (ako by som to nazval?) trochu ľudsky.
Citácia zákona je dobrá vec, mohli by sme tu uverejniť aj právny výklad jednotlivých častí cit. zákona, ale to si vlastne každý môže zistiť a nájsť sám.
Chcel som hlavne osobné názory a vedomosti, ktoré hneď nenastrašia prípadného nálezcu, ale aby ho skôr podané informácie pomohli bez strachu taký, či onaký nález, odovzdať bez toho, aby si pred pamiatkovým ústavom, alebo múzeom ešte nemusel predčítať zákon, či náhodou nerobí vlastne zle sebe samému, že ho odovzdáva. Keby sme to chceli prezentovať takýmto spôsobom, (myslím si) že väčšia časť bežného obyvateľstva, bez dostatočného prehľadu zákonov SR a ich výkladov, by sa hneď radšej otočila na opätku a hybáj preč…
Skús sa opýtať pánov, ktorí pracujú na poliach a v lesoch, čo je to archeologický nález, aké musí mať znaky a pod.Išlo mi vlastne o voľnejšiu diskusiu, ktorá by mohla prispieť k odovzdaniu nájdených vecí, bez strachu s možného postihu nálezcu a myslím, že radšej odniesť 5 nálezov, ktoré nie sú ničím vzácnym, ako neodovzdať jeden, ktorý môže dopomôcť k dopĺňaniu mozaiky histórie na našom území.
Tak skúsim ešte raz, vymyslenou situáciou:
(každý kto sa trochu pohybuje v takejto oblasti, vie čo to znamená tzv. povrchový zber a to už bez toho či ide o úmyselnú činnosť, alebo náhodnú)… tak ide si chlapík napr. ornitológ krajinkou, cez polia a lúky, samozrejme bez chodníkov, iba tak ako sa mu chce. V strede pola ktoré sa nachádza na jemu neznámom katastri medzi obcami napr. X-Y niekde v okrese DS a tu nájde jemu neznámy medený predmet, ktorý mu niečo pripomína z dokumentov o archeológii, ktoré videl v TV. No tak ho zoberie, bez toho, aby mal vôbec tucha o čo ide. Tento turista je zo Stropkova a za nejaký čas cestuje…
bude lepšie to odovzdať niekde v okresnom meste, teda v DS, alebo je to úplne jedno a odovzdá to v Stropkove ? (a to ešte nevie o citovanom zákone nič!)
chudák, mal sa radšej venovať vtáctvu a nerobiť si problémy…
Sorry, trochu som to podal humorne, ale nejako takto som chcel viesť dialóg.
Ale každopádne ti ďakujem za reakciu, aspoň si reagoval a tak by to v diskusii malo byť, ešte raz dík -
Nález (archeologický), defdinovaný v zmysle zákona, nemôže legálne nastať činnosťou bežného občana (FO).
Nález môže nastať len pri “povolenom” (= nariadenom) archeologickom výskume, ktorý je oprávnený vykonávať len archeologický ústav, inak len právnická osoba zamestnávajúca osoby s obornou spôsobilosťou v príslušnej odbornosti. Nález pri stavbe (§ 127 Stav. zák.) nastať prakticky nemôže, pretože veľké a líniové stavby (stavba domu a vyššie) predchádza archeologický výskum – predpisovaný prakticky “do radu”; resp. stavba (drobná!) by nemala byť povolená bez zmienky o povinnosti ju zastaviť v zmysle cit. ustanovenia.
Za starostlivosť o hnuteľné archeoloogické nálezy (majetok štátu) zodpovedá stavebník a právnická osoba oprávnená vykonávať výskum; niekto z nich je povinný po ukončení výskumu a spracovaní nálezovej správy (nálezy musí niekde vo vlastných priestoroch ukladať a povinne chrániť) odovzdať ich do správy Pamiatkového úradu SR – podrobnejšie § 40 ods. 5 až 9. Ak výskum vykonáva archeologický ústav alebo múzeum, nálezy ostávajú priamo u nich a chránia sa podľa poredisov o zbierkach (ods. 5); v ostatných prípadoch sa naloženie s nimi (prevod do zbierkotvornej organizácie) vykoná podľa uváženia uvedeného správcu majetku.
-
§ 39 ods. (6): Nepovolené výskumy a výkopy na kultúrnych pamiatkach, pamiatkových územiach, archeologických nálezoch a archeologických náleziskách, ako aj nepovolený zber, premiestňovanie hnuteľných nálezov, ich neoprávnená držba a vyhľadávanie pomocou detekčných zariadení sa zakazujú. Povrchový zber a nedeštruktívna prospekcia oprávnenými právnickými osobami podľa § 36 ods. 2 sa nepovažujú za nepovolený výskum.”.
-
Reagujem na otázku, kam a ako ohlásiť nález, Napriek tomu, že KSČ sa snažil odcitovať kadečo z pamiatkového zákona, zabudol na to, že § 40 má aj ods. ods. 1 až 3, kde sa jasne hovorí, že nález je “vec pamiatkovej hodnoty, ktorá sa nádje výskumom, pri stavebnej alebo inej činnosti v zemi, pod vodou alebo v hnote historickej stavby” Nahlásiť nález je povinný nálezca príslušnému krajskému pamiatkovému úradu priamo (listom,emailom, faxom alebo telefonicky) alebo prostredníctvom obce,
tých modelových situácii by bolo viacero a nedajú sa postihnúť všetky . Iné je keď sa nájde medený predmet voľne pohodený na poli, čo je naozaj veľká náhoda…iné je to, keď sa nájde kus múru, či piecka…hrob – skrátka nehnuteľný nález
Teda krok 1 z modelovej situácie: Idem po poli a miesto sledovania vtáčikov sa pozriem na zem a uvidím:”aha niečo veľmi staré, možno vzácne…..medený predmet…”
Krok 2: Predmet zabezpečím a hlavne si zapamätám, kde som ho našiel, keď sú GPS súradnice paráda…..
krok3: zistím, ktorý krajský pamiatkový úrad je príslušný (zoznam je na nete http://www.pamiatky.sk) a oznámim nález, podľa § 41 ods. 2 ihneď alebo najneskôr na druhý pracovný deň po nájdení aj cez obec, ak je to nutné…
krok 4: pracovník KPÚ má povinnosť so mnou spísať zápisnicu, ja musím uviesť, že som to našiel tam a tam,samozrejme svoje kontaktné údaje, pracovník kpú vycestuje sa na udané miesto a zistí, presné miesto nálezu.
krok 5: Ak sú splnené všetky náležitosti a predmet sa naozaj našiel náhodne, NIE DEKTOROM, spíše sa žiadoť o vyplatenie nálezného, ktoré vypláca Pamiaktový úrad v hodnote až do výšky 100% hodnoty nálezu.
Iná situácia je pri náleze architektúry – alebo objektu. – hrobu ….teda vtedy ak sa realizuje nejaká stavebná činnosť, vtedy je nutné nález nechať tak, zastaviť práce a zabezpečiť nález pred jeho zničením a poškodením a znovu nález ohlásiť príslušnému krajskému pamiatkovému úradu!!! PREĆO PAMIATKÁROM??? Odpoveď je jednoduchá: ak nie sú dodržané všetky postupy a nález sa neohlási pamiatkárom, nálezca môže mať smolu a nálezné sa mu nemusí vyplatiť, pretože neboli splné všetky postupy požadované zákonom. Z praxe sa niekoľko takýchto prípadov stalo,ale neboli dodržané všetky postupy, ….a ak nález z nejakých dôvodov vyzdvihli múzejníci, či pracovníci archeologikcého ústavu a všetko prebehlo,čo sa týka zabezpečenia nálezu o. k., ale nevedeli o tom pamiatkári, bol problém: pretože sa nevedelo a nevie v niektorých prípadoch doteraz kto vlastne z občanov tej ktorej obce ten nález ohlásil, teda kto je nálezca a kto má nárok na nálezné. Pamiatkár si to ak o tom nevie, nedokáže nálezcu vycucať z prstu…. Nález sa musí preskúmať metódou archeol. výskumu podľ zákona, ale podľa toho istého zákona právoplatný statočný nálezca má právo na vyplatenie nálezného a aj na náhradu výdavkov súvisicich s nahlásením a ochranou nálezu, ALE ZA PREDPOKLADU, ŽE NÁLEZ OHLÁSI NA KRAJSKÝ PAMIATKOVÝ ÚRAD! -
Veľká vďaka Archeo, za info obsiahnuté v tvojom texte. Všetko presné, jasné a dobre napísané. Ďakujem a som plne spokojný a zase o niečo múdrejší :!:
Prengel :lol:
Log in to reply.